O návratu žen do práce s Mgr. Janou Neumanovou

Chat je uzavřený28.02.2014 13:00

Mgr. Jana Neumanová.

Obecně prospěšná společnost ŽÍT SPOLU realizuje projekt Trojúhelník práce, rodina, vzdělávání, který je zaměřen na osobnostní rozvoj žen na mateřské/rodičovské dovolené nebo pečující o závislého člena rodiny, případně samozřejmě na muže v obdobné situaci. Cílem je příprava těchto osob na návrat do zaměstnání. Ženy po MD/RD jsou často na rozcestí a musejí se rozhodnout mezi návratem do bývalého zaměstnání, nebo nalezení nové cesty, nové práce, nového uplatnění na trhu. Projekt jim chce pomoci vyřešit právě toto dilema. Tématu se také věnují stránky www.navratdoprace.cz. Na vše, co vás k problematice návratu do zaměstnání zajímá, se ptejte Mgr. Jany Neumanové 28. února od jedné hodiny.

Mgr. Jana Neumanová je zakladatelkou  a ředitelkou neziskové organizace Žít spolu. Sama byla u založení rodinného centra a všech projektů, které jsou zaměřeny na rodiny s dětmi, ženy na MD/RD. Sama realizuje projekty s dvěma malými dětmi (7 a 9 let) již od jejich kojeneckého věku, a tak zná problematiku návratu žen do zaměstnání nejen z papíru, ale i z vlastní zkušenosti. 

Chat

  • Dan Kostka

    Je návrat ženy do práce horší než začátek?

  • Host chatu

    To je velice individuální věc. Absolventi jsou stejně jako matky po RD ohroženou skupinou na trhu práce. Každá etapa má svá pozitiva např. při návratu u matek po RD je pozitivem praxe, negativem např. i děti. Návrat může být i nový začátek. Obecně bych se snažila ze svých pozitiv vytěžit co nejvíce, ať jde o návrat nebo i začátek...

  • DAYOFD

    "Kurz je určen pouze pro osoby s trvalým bydlištěm na území hl. m. Prahy." A není to škoda? Existují podobné kurzy - kurz i pro osoby, co nemají trvalý pobyt v Praze?

  • Host chatu

    Dobrý den, je to škoda a veliká! Víme o obdobném projektu ve Středočeském kraji. Zda se obdobné vzdělávání realizuje a za jakých podmínek je otázka na jednotlivé kraje, MPSV a Evropský sociální fond. Jisté je, že se podobné projekty realizují i jinde v ČR, ale není o nich moc slyšet.

  • NEMO

    Kolik stojí Váš vzdělávací kurz?

  • Host chatu

    Dobrý den, náš kurz www.navratdoprace.cz trvá 12 týdnů, vždy 1 dopoledne v týdnu. Tento kurz je dotován z ESF Operačním programem Praha Adaptabilita, rozpočtem hl.m.Prahy a tak je pro rodiče na MD/RD a osoby pečující o závislého člena rodiny ZDARMA!

  • Nina

    Dobrý den,
    je dobré pracovat při mateřské z domu, aby žena ze své zaměstnanecké role nevypadla?

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud Vás práce bavila, baví, pokud se dá skloubit s péčí o dítě a Vy budete spokojená, pokud je to pro Vašeho zaměstnavatele přijatelné, tak Vám to jedině mohu doporučit !

  • Mirek

    Máte hodně mužů v projektu? jak je to ve společnosti statisticky? o kolik více žen než mužů je na mateřské nebo se na delší dobu "odmlčí" od práce??

  • Host chatu

    Dobrý den, v projektu zatím nebyl muž ani jeden. Bohužel. Myslím, že to přesně koresponduje se stávající situací ve společnosti. Mužů na mateřské/rodičovské je velice málo. Přesné číslo bohužel neznám, omlouvám se. Pokud jsou ale muži na mateřské/rodičovské, jsou spíše na kratší čas. Nezůstávají většinou doma 2 roky a více jako je tomu u žen.

  • Veronika

    Hezký den,
    je zájem o Vaše kurzy i ze strany firem? Posílají k Vám své zaměstnance? Máte nějakou fungující spolupráci s některou z firem? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, náš projekt je dotován z Evropských sociálních fondů, to znamená, že je přesně sepsaný a nalajnovaný. U nás v projektu nemáme naplánovanou spolupráci s firmami, neposílají nám zaměstnance. Vaše otázka je ale velice podnětná a myslím, že by případná spolupráce s firmami byla jistě přínosná pro všechny.

  • Linda

    A což téma OČR, aneb neustálé péče o nemocné děti poté, co se pracně vrátíte do práce? To je teprv náročné, právě prožívám...

  • Host chatu

    Dobrý den, to je přesně to, na co v kurzu klientky upozorňujeme. Psycholog a kouč se snaží již předem s klientkami vymodelovat situaci nemocných dětí a následného řešení této situace. Je dobré mít připravené, doma předem domluvené 2-3 řešení, prostřídání se s manželem, přítelem, babičkou apod. To je velice těžké a individuální. Přeji brzkého uzdravení.

  • Dan Kostka

    Setkávají se ženy po návratu do práce ze strany kolegů a nadřízených - v ČR - často s diskriminací, nepochopením, ústrky, ponižováním apod.?

  • Host chatu

    Dobrý den, chtěla bych napsat NE. Musím napsat, že často ano. Je to sice individuální, firma od firmy, žena od ženy. Myslím, že minimálně nepochopení si zažilo hodně z nás. Teď jde jen o to zda to vezmeme jako výzvu nebo jako prohru. Já to beru rozhodně jako výzvu! S úsměvem bojuji.

  • Milada

    Dobrý den,co mají dělat ženy nad 40 nebo 50 let věku, které pak nikdo moc zaměstnat nechce?

  • Host chatu

    Dobrý den, ženy nad 50 let jsou chápány také jako ohrožená skupina zaměstnanců. Těžko hledají práci, ano. Doporučuji nesedět doma a plakat. Buďte aktivní, rekvalifikujte se u pracovního úřadu i zdarma, nebo v rámci evropských fondů. Zkuste si najít i jen brigádu, výpomoc ze které se následně vyvine nová nabídka. Jakákoli aktivity je vítána i pro nového zaměstnavatele. Uvidí, že se snažíte hledat nové cesty. Pro osoby 50+ jsou i vzdělávací projekty zdarma.

  • XX

    Hezky den, kolika zen se v nasi spolecnosti statisticky tento problem navratu do prace tyka? a chodi k vam casteji zeny po materske nebo po pecovani o nekoho nemocneho napr.?

  • Host chatu

    Dobrý den, chodí k nám ženy z 95% na mateřské nebo rodičovské dovolené, 5% jsou osoby pečující o závislého člena rodiny. Tento problém se týká všech žen, které mají děti. Zaměstnankyně řeší tento problém vždy. U podnikatelek je návrat do zaměstnání trochu odlišný, ale také řeší zda se vrátit a za jakých podmínek, a jak vůbec dál...

  • Jana Krausova

    Jak jste se se skloubením práce/děti potýkala Vy osobně?

  • Host chatu

    Dobrý den, no, když jsem byla na rodičovské dovolené se svou druhou dcerou založila jsem malé rodinné centrum v Praze 4 Kunraticích. Tehdy jí byl 1 rok. Když Aničce byly 3 roky měla jsem se vrátit zpět do zaměstnání. Věděla jsem ale, že nemůžu dojíždět přes půlku Prahy a myslím, že mne ani moc nechtěli... Tak jsem dělala maximum pro to, abychom získali grant. Rekvalifikovala se, chodila na školení. Psala a psala...A ono to vyšlo. Píši do teď a pořád hledám jak a kam dál, pořád se učím...

  • Nixon

    Je zde podobnych organizaci nebo projektu vice? kam vsude se mohou zeny i muzi, kteri se chteji vratit do prace, obratit?

  • Host chatu

    Dobrý den, podobné granty jsou jak v Praze, tak i po celé ČR. Zde pár odkazů na mé okolí Praha a Střední Čechy. www.navratdoprace.cz www.zenavkurzu.cz www.mcentra.cz O informace o dalších vzdělávacích možnostech Vám dají na jednotlivých krajských úřadech. Vždy je to aktivita jednotlivých neziskových organizací. Záleží na každé neziskové organizaci zda do obdobného projektu jde či nikoli.

  • Karkulka

    dobrý den,
    máte nějaké zprávy o tom, jak se vašim účastnicím návrat do azměstnání daří? děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, s bývalými klientkami jsme v kontaktu a prosíme je vždy i o zpětnou vazbu. Ta je vesměs pozitivní v tom směru, že je kurz nastartoval a rozhýbal k aktivitě hledat práci nebo si ujasnit, kterou práci mohou a chtějí dělat.

  • Nikol

    Jaké jsou nejčastější profese či vzdělání, které mají jedinci, kteří na váš kurz chodí? a s jakým zaměřením pak nejlépe hledají práci?

  • Host chatu

    Dobrý den, velkým překvapením je pro nás poměrně velké množství vysokoškolsky vzdělaných žen. Více jak polovina. Klientky jsou napříč všemi povoláními - květinářka, kadeřnice, účetní, administrativní pracovníci, zaměstnanci bank. Hledání práce je komplikované podle místa bydliště, i na druhém konci Prahy je jiná poptávka než v našem okolí a pod. Nejlépe hledají práci ženy aktivní s dobrým rodinným zázemím, vyřešeným hlídáním a je jedno z jakého jsou oboru.

  • Paul

    Paní Neumanová, stává se že k vám chodí i muži?

  • Host chatu

    Dobrý den, bohužel, zatím žádný muž.

  • Marie

    Dobrý den, je způsob jak se již na MD/RD připravit na návrat? co dělat? V současné době je obtížné mimo prahu najít zaměstnání když hledá muž a což teprve žena s 2 dětmi... děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den, snažila bych se udržet kontakt s mateřskou firmou formou výpomoci, brigády apod. Pokud hledáme úplně nové zaměstnání -doporučuji být aktivní, vzdělávat se, případně se rekvalifikovat. Nelpět na starých pravidlech, ale tvořit nové.

  • Josef Šoltes

    Myslíte, že je řešitelné, aby případně žena chodila hned po šestinedělí na 2 dny v týdnu do práce? Jde mi o to, aby neztratila kontakt s prací (je lékařka), o peníze nám moc nejde, vydělám dost a pracuji z domu, takže máme asi ideální podmínky. Uvítal bych případně nějaké rady co a jak.

  • Host chatu

    Dobrý den, pokud to žena,dítě a Vy zvládnete, tak ANO. Nevím jestli 2 celé dny (12 hodin) je hned ideální, ale na 6-8 hodin si to umím představit. Hlavní je, abyste se společně dohodli co jak bude fungovat, byli na to připravení a potom pro ne? Ono přijde jistě něco neočekávaného k řešení, ale s tím si jistě poradíte :-)

  • Lucilla

    Dobrý den,

    po skončení výplaty rodičovského příspěvku jsem se šla registrovat na Úřad práce s tím, že bych si chtěla najít práci. Dívali se na mě jako na zjevení a do očí mi řekli, že mám zůstat doma a starat se o dítě. Jak prý chci hledat práci, když mám malé dítě. Nechci doma trávit čtyři roky na rodičovské a domnívám se, že je i v zájmu státu, aby se ženy vracely na trh práce co nejdříve.
    V této souvislosti mne napadají dva dotazy:
    1. Neuvažovali jste v rámci projektu také o určité osvětě na samotných Úřadech práce či větším propojení Vašich aktivit se samotnými Úřady práce?
    2. Nemělo by smysl, aby i Úřady práce poskytovali možnost hlídání dětí během evidence uchazečů o práci či následných konzultací?

  • Host chatu

    Dobrý den, na Úřad práce se právě chystám. Bohužel je to zkostnatělé, víme o tom. Hlídání dětí na Úřadu práce by bylo jistě vítáno, ale pochybuji o tom, že průchodné... Bohužel. Ale hledejte práci, pracujte, pokud to chcete! Držím vám palce, ať to brzy vyjde.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov