O ochraně dětí po nástupu do školky s MUDr. Růžkovou

Chat je uzavřený03.09.2013 11:00

Dětská lékařka Renáta Růžková.

Malé děti je velmi obtížné uchránit před nemocemi, neboť neustále na něco sahají, strkají vše do úst a v kolektivu dětí se tak snadno šíří infekční choroby. Dětská lékařka Renáta Růžková vám 3. září od jedenácti hodin poradí, jak děti chránit proti bacilům, které na ně číhají ve větších kolektivech mateřských škol, dětských center či při hraní na venkovních hřištích. 

MUDr. Renáta Růžková je dětská lékařka, lektorka lékařské praxe v oboru pediatrie a členka regionálního výboru Praha a Střední Čechy Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Na univerzitě promovala v roce 1979 a od té doby léčí již třetí generaci dětských pacientů. V roce 2004 se stala předsedkyní revizní komise Odborné společnosti praktických dětských lékařů České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně, je také členkou akreditační komise ministerstva zdravotnictví pro obor praktické dětské lékařství. Má dvě děti a svůj volný čas nejraději tráví s nimi, svým psem a chozením do přírody.

Chat

  • Karolína

    Proč mám dojem, že "bacily", které odněkud přinesou děti, jsou jaksi nakažlivější než nemoci dospělých? Jet MHD plnou školáků je spolehlivý způsob, jak něco chytit, zvlášť když mnohé děti nevědí, že si mají při kašli nebo kýchání zakrýt pusu. Nemluvím o tom, když dět donesou nějakou nemoc ze školky ... A to nikdo v rodině netrpí oslabenou imunitou.

  • Host chatu

    Děti mají trochu jinou bakteriální floru než dospělí, proto se dospělí mohou od nich nakazit a průběh jejich nemoci je horší. Když se organismus seznámí s určitým prostředím v kolektivu - v rodině, doma, v MŠ, vytvoří si odolnost proti určitým patogenům a průběh onemocnění již pak není tak závažný a četnost se zmírní. Právě proto jsou děti po nástupu do MŠ často nemocné, než si na bakteriální floru v tom kterém kolektivu "zvyknou" a získají odolnost. Samozřejmou prevencí je běžná hygiena, důsledné mytí rukou, používání kapesníků při kýchání, smrkání, dát si ruku před ústa při kašli, prostě neprskat okolo a hlavně neposílat nemocné děti do školky.

  • IK

    Co psychiatrické potíže dětí, zhorší se působením kolektivu v mateř. školce?

  • Host chatu

    Pokud má psychiatrické obtíže již při nástupu do školky, mohou se odloučením od rodiny a kolektivem dětí samozřejmě zhoršit. V tom případě doporučuji dítěti zajistit pobyt dítěte v MŠ s asistentem, případě specializovanou MŠ pro děti s určitým postižením.

  • Dotaz

    Jaká je úroveň - obecně nyní v ČR - hygien mateř. škol, dětských center a venkovních hřišť a také malých děti?

  • Host chatu

    Hygienické předpisy se v posledních letech u nás výrazně zpřísnili a jsou také daleko více kontrolovány a jejich nedodržování sankcionováno. Dnes již například nemůže být do MŠ přijato dítě, které nemá splněno základní povinné očkování. Myslím, že jak občas MŠ v okolí mé ordinace navštěvuji, je hygienické úroveń velmi dobrá. Pokud byste potřebovala bližší informace, obraťte se, prosím, na hygienickou stanici.

  • Lukáš

    Dobrý den, paní doktorko, rád bych se Vás zeptal na Váš názor ohledně vakcinace TBC u novorozeňat za předpokladu, že nepatříme do žádné rizikové skupiny? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Očkování proti TBC u zdravých nerizikových novorozenců nedoporučuji. Vakcína je velmi reaktogenní, je doprovázena četnými vedlejšími účinky po vakcinaci a její benefit je nižší než možnosti komplikací po očkování. Její účinnost je v současné době nedostačující. Pokud by byla na základě nových výzkumů vyrobena nová, pro děti šetrnější vakcína, pak bych se k očkování přiklonila. Nyní ne.

  • Lada

    Doporučujete očkování proti pneumokokům?

  • Host chatu

    Určitě ano, očkování proti pneumokokům je jediná možná ochrana zabránit vzniku invazivních pneumokokových onemocnění, t.j. zánatu mozkových blan, pneumokokové sepsi, těžkým zápalům plic, v další řadě i většina zánětů středního ucha je způsobena pneumokoky. Tím můžeme ochránit dítě od častých nemocí právě po nástupu do MŠ.

  • Miroslav

    Dobrý den, uznáváte léčbu dětí homeopatiky?

  • Host chatu

    Ano, jsou děti, kterým homeopatická léčba dobře zabírá. Musíme si však správně uvědomit, kdy může být dítě léčeno homeopatiky a kdy už je stav dítěte natolik vážný, kdy je nutné neprodleně použít léčbu klasickou.

  • Maminka

    Dcerka dnes nastoupila do školy Už předtím trpěla angínami, bojím se, co přijde teď. Nemám uvažovat o vyndání krčních mandlí? Jste pro nebo proti takovému zákroku? Děkuji, paní doktorko. Martina F.

  • Host chatu

    V posledních letech se od odstranění krčních mandlí u dětí, zvláště u malých dětí, ustupuje. Pokud má dítě více než 4-6 angín s vysokými zánětlivými parametry ( CRP), potvrzených bakteriologicky, pak je to důvodem k vyšetření odborným ORL lékařem a případně k indikaci operaci mandlí. Jinak se tento výkon moc nedoporučuje, v dalších letech může způsobit dětem např. alergie, záněty nosohltanu apod. Mandle jsou jedinou zábranou v krku, aby se patogeny nedostaly dále do dýchacích cest.

  • XX

    S jakou nemoci k vam pacienti deti nejcasteji chodi?A strachuji se matky o deti zbytecne moc kvuli malickostem?

  • Host chatu

    Nejčastěji ošetřujeme děti s akutními záněty horních cest dýchacích, tedy rýmou, kašlem, záněty nosohltanu, katarálními angínami, ale i záněty středního ucha a vedlejších dutin nosních. Pokud jsou maminky s dětmi doma a v kojeneckém a batolecím věku ne vždy ještě dosti zkušenés nemocemi, chodí někdy i jen s rýmičkou. Pak se může stát, že dítě v čekárně "chytí" ještě horší nemoc. Ale zase tak časté to není. Horší je, když je dítě posíláno do MŠ nemocné, nebo v počátku nemoci se "skelnýma" očima a rýmou. To se pak nemoci ve školce rychle šíří.

  • Marie

    Hezký den, paní lékařko, existuje vůbec nějaká prevence proti infekčních onemocněním? Logicky stejně neovlivním, zda moje dítě chytne někde bacil je to tak?

  • Host chatu

    Samozřejmě, že ano. Proti pneumokokovým nemocem - viz výše- je očkování již v kojeneckém věku. Dále je vhodné očkovat dítě proti planým neštovicím ještě před nástupem do kolektivu. Není to sice častvážné onemocnění, ale může být komplikováno těžkým stavem s nutností hospitalizace dítěte ( např. zápalem plic, zánětem mozečku apod). Lehčí průběh planých neštovic zatíží rodinu spíše ekonomicky, nemoc dítěte vyžaduje cca 3 týdny léčbu doma, rodiče chybí v práci, děti většinou v rodině onemocní postupně, absence v práci se prodlouží. Stejně tak onemocnění dítěte před plánovaným odjezdem na dovolenou k moři není nic příjemného. Dále je vhodné ochránit děti proti infekční žloutence. Mýt si ruce nestačí, jedinou dostatečnou prevencí je očkování.

  • Senátor Kubera

    Dobrý den paní doktorko, jak je to se škrkavkou na dětských pískovištích? Lidská prasata v Praze mohou beztrestně venčit své čokly na dětských hřištích.
    Dále bych se chtěl zeptat na nebezpečí plynouci z čokly prochcané a prosrané každé pídě zeleně v Praze pro malé děti.

  • Host chatu

    Nemám k této problematice dostatečně informací, obraťte se, prosím na hygieniky a epidemiology, nejsem kompetentní na tento dotaz odpovídat.

  • lucie

    Dobry den,Jak se zbavit opakovaneho zanetu spojivek,ktery mi dite nosi ze skolky?dekuji

  • Host chatu

    Doporučuji aplikovat dítěti dlouhodově kapky Ocu flash, jsou ze světlíku lékařského a velmi dobře účinné. Děti nepálí a fungují proti lehčím zánětům, zarudnutí, štípání v očích, pálení očí apod. Pokud vaše dítě má záněty často, je nutno provést bakteriální stěr ze spojivek a v případě pozitivního nálezu léčit cíleně ATB kapkami a mastí na noc. Je třeba i vyloučit alergický zánět spojivek, pak se ATB nepoužívá a léčí se léky proti alergii.

  • Tereza F.

    Dobrý den, paní doktorko, jaké nemoci si děti ze školky přinesou nejčastěji? Můžeme nákaze nějak předcházet?

    Děkuji. Tereza F.

  • Host chatu

    Napodobný dotaz jsem již odpovídala. Jedná se hlavně o respirační nemoce,rýmu, komplikovanou záněty středouší, záněty vedlejších nosních dutin, kašel, záněty hrtanu, průdušek apod. Připomenula bych i průjmová onemocnění se zvracení, Ani infekční onemocnění nejsou vzácná: plané neštovice, žloutenka typu A, občas se setkáme i s meningokokovým zěnětem mozku či sepsí. Naštěstí i proti těmto invazivním onemocněním, která mohou končit i smrtelně se dá v posledních letech již úspěšně očkovat. Očkování je jediná spolehlivá prevence dětských infekčních nemocí. Samozřejmě vhodnou prevencí běžných dětských nemocí a respiračních infektů je dostatečná hygiena, zdravá životospráva včetně spánku a pohybu na vzduchu, strava bohatá na bílkoviny a vitaminy.

  • Monika

    Dobrý den, četla jsem o meningokokových infekcích a jejich hrozném a rychlém průběhu. Můž tato infekce ohrozit i děti? A mohou se jí nakazit ve školce či škole?
    Děkuji za odpověď. Monika

  • Host chatu

    Aniž bych tušila, že se na meningokoky někdo zeptá, právě jsem o nich psala. Meningokoková onemocnění jsou velmi zákeřná a máte pravdu, průběh je děsivý. Pokud dítě přežije, může mít po proběhlé infekci celoživotní trvalé následky. Nakazit se může kdekoliv, tedy i v kolektivu dětí MŠ a školy. Dnes již naštěstí exituje spolehlivá ochrana proti 4 typům, tedy A,C,Y, W135, vakcina chrání cca na 5 let, očkují se děti na žádost rodičů od 1 roku věku. Proti typu meningokoku B u nás ještě není vakcína dostupná, v USA se již používá, do Evropy přijde cca koncem letošního roku,

  • KB

    Syn je často nemocný, trpí na záněty středního ucha a je často nachlazený. Bojím se, že nástupem do školky se to ještě zhorší. Mohu nějak zabránit aby byl ještě více nemocný?

  • Host chatu

    Doporučuji preventivně podávat betaglukany a stravu bohatou na vitaminy, každou rýmu ihned léčit, nedávat jej nemocného do školky, ani v počátku nemoci, kdy máte dojem, že to ještě "zvládne". Preventivně můžete stříkat do nosu mořskou vodu ve spreji, je jich dost na výběr, poradí vám v lékárně. Pokud není očkován proti pneumokokům, doporučuji očkování, má-li alespoň 4 záněty středního ucha ročně, má nárok na vakcínu zdarma dle vyhlášky, váš pediatr to zajistí. Vhodné je vyšetřit dítěti nosní mandli, pokud je vyšší, doporučí ORL lékař její odstranění.

  • Tereza V.

    Je možné, že pokud bych dítě nechala doma a do školky by nešlo, mělo by např. horší imunitu? nebo nějaké sociální následky? Dcera je na mě ale hodně fixovaná. Děkuji, Vránová

  • Host chatu

    Dítě si po nástupu do kolektivu opravdu tvoří odolnost vůči patogenům, se kterými se v kolektivu setká. Není ale nutné dítě fixované na maminku dát do školky hned ve 3 letech věku. Zájem o hru v kolektivu začíná u dětí cca od 4 let věku, do té doby si děti ve školce nehrají spolu, ale individuálně. Nástup dítěte do MŠ je možný u citlivého dítěte klidně až kolem 5ti let věku. Docházku do MŠ před vstupem do školy bych doporučovala, protože děti, které do školky nechodí pak prostůňou celou první třídu.

  • Bara K

    Jak je to prosím u nás s očkováním dětí proti žloutenkám? Lékař mi doporučil před cestou do zahraničí očkování kombinovanou vakcínou proti A i B, ale děti prý očkování již mají z povinného. Je to tak?

  • Host chatu

    Děti jsou od 9.týdne věku do roka 4x očkovány tzv. hexavakcínou a ta právě obsahuje i ochranu proti žloutence typu B. Očkování proti žloutence typu A je u dětí velmi vhodné, očkuje se dvěma dávkami v rozmezí 6-12 měsíců.

  • Dana

    Dobrý den, paní doktorko,
    můj syn letos nastoupil do první třídy, ráda bych se zeptala na Váš názor, zda je skutečně důležité nechat ho očkovat a jestli se stále mezi dětmi objevuje žloutenka? Dekuji

  • Host chatu

    Očkování proti žloutence u malých dětí doporučuji, v kolektivu si ještě nejsou zcela jistí, nezvládají dokonale hygienu, nemusí mít dostatečně umyté ruce po použití WC, sahají na sebe,prskají kolem sebe. Žloutenka se vyskytuje v malých místních epidemiích a vůbec se netýká jen dětí ze slabších sociálních poměrů. Žloutenku může dítě chytit i v tramvaji, když si sáhne na sedačku a olízne si pak ruce. Tomu u malých dětí téměř nezabráníme.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov