O rizicích z potravin s prof. Dostálovou

Chat je uzavřený25.11.2013 11:00

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc.

Přídatné látky neboli éčka. Právě v těch spatřují lidé největší rizika, která na ně číhají v potravinách. Je to skutečně nutné? Za podstatně větší riziko považuje profesorka Dostálová nevyváženou stravu a potraviny, jež dodávají lidskému organismu přemíru rizikových živin, jako jsou například nasycené mastné kyseliny nebo jednoduché cukry. A nadměrná konzumace právě těchto živin je prokazatelně příčinou mnoha civilizačních onemocnění. Na vše, co vás zajímá k bezpečnosti potravin, jste se ptali profesorky Jany Dostálové 25. listopadu od jedenácti hodin.

Prof. Ing. Jana Dostálová, CSc. se profesně věnuje chemii a analýze potravin, soustřeďuje se zejména na problematiku tuků a luštěnin. Věnuje se také potravinářskému zbožíznalství, zejména významu jednotlivých druhů potravin ve výživě a výživovým doporučením. Publikovala stovky vědeckých a odborných článků, je autorkou nebo spoluautorkou desítek monografií a skript a držitelkou Medaile Vítězslava Veselého, kterou uděluje Česká společnost chemická. Je místopředsedkyní Společnosti pro výživu, předsedkyní Odborné skupiny pro potravinářskou a agrikulturní chemii České společnosti chemické, členkou Fóra zdravé výživy, odbornou garantkou inciativy Vím, co jím a členkou evropské odborné komise při Choices International Foundation.

Chat

  • Mirka

    Dobrý den, jakým potravinám bych se měla v obchodě úplně vyhnout, nehledě na značku?děkuji

  • Host chatu

    šechny potraviny, které jsou na trhu by měly být bezpečné, což kontrolují státní kontrolní orgány. Co se týče kvality, musíte se rozhodnout dsama podle údajů na obalu.

  • Pavel Kolář

    Paní profesorko. Byť nelékař, často zabrousím do odborných západních článků a publikací na toto téma a opakovaně se od nejrůznějších (nezávislých) expertů dozvídám, že problematika lidské tělo a potraviny je stále velmi málo prozkoumána. Neexistují až na výjimky dlouhodobé studie na dostatečných počtených vzorcích populace atd. V tomto oboru prý existuje stále mnoho mýtů, objevují se smyšlenky... Většina lékařů prý neví, jak se věci mají, problematiku hlouběji nestudují a zpravidla jen opakují něco, co se někde dočetli, nebo doslechli, případně doporučuje různé léky a potravinové doplňky od "spřátelených" farmaceutů. Myslíte také, že poznatky v tomto oboru jsou stále ještě hodně nedostatečné?

  • Host chatu

    Vaše otázka by si vyžadovala delší odpověď, na kterou zde není prostor. V mediích, zejména na internetu se vyskytuje řada nepravdivých informací

  • Golem

    Co je podle Vás nevyvážená strana konkrétně?

  • Host chatu

    Ve stručnosti bych nevyváženou stravu charakterizovala jako stravu s vysokým obsahem přidaných cukrů, s vysokým obsahem tuků, zejména tuků nevhodného složení a s vysokým obsahem soli. Samozřejmě odpověď je velmi zjednodušená

  • BJ

    Které jsou další rizikové živiny mimo jednoduchých cukrů a mastných kyselin ?

  • Host chatu

    Další rizikovou živinou je sodík, respektive kuchyňská sůl. Chtěla bych zdůraznit, že většina živin, poku jsou konzumovány v nevhodných množstvích je riziková

  • Magda Holenská

    Éčka tedy posle Vás nejsou tak nebezpečná?

  • Host chatu

    Všechna éčka, která se přidávají do potravin musí být povolena evropským úřadem EFSA. Samo¨zřejmě některá mohou být ve vyšších množství riziková, a proto je stanoveno i maximální množství, které se smí do potraviny přidat. Pokud ovšem konzumuje někdo nepřiměřená množství potravin s éčky, zejména konzervanty, syntetickými barvivy a pod., mohlo by dojít k problému, ale koeficient bezpečnosti používání éček je vysoký. Opatrná bych byla u dětí

  • DM

    Vy sama jíte vyváženě a zdravě?

  • Host chatu

    Snažím se o to, ale samozřejmě někdy doporučení poruším. Snažím se to však v dalších dnech napravit.

  • Mirek

    Dobrý den paní profesorko,

    mám jenom jednu otázku. Kolika % se potraviny a jejich kvalita podílí na rakovině tlustého střeva.

    Děkuji.

    Hezký den.

  • Host chatu

    Na takto položenou otázku Vám přesně asi nikdo neodpoví ani lékař. Je to velice individuální a závislé na mnoha faktorech. Obecně se uvádí, že výživa se podílí na vzniku nemocí souvisejících s výživou z vnějších faktorů asi 40-60%.

  • jenicek

    Co kdybyste přestala šířit bláboly o škodlivosti nasycených tuků, opřený o 50 let starou dávno vyvrácenou cholesterolovou hypotézu? Že dietary guidelines jsou nesmyslné, dokonce začíná pronikat i do odborných časopisů (ne těch českých, samozřejmě) jako British Medical Journal.
    http://group.bmj.com/group/media/la...

  • Host chatu

    Na takto agresivní otázku bych nejradši neodpovídala. Jenom napíši, že výživová doporučení všech vyspělých států, zejména USA rizikovost vysokého příjmu nasycených MK uvádějí. Uvádí ji i WHO v nejnovějším materiláu z roku 2013

  • Jára dC

    Dobrý den, paní profesorko,
    co říkáte na knihu Doba jedová?
    Děkuji,
    JdC

  • Host chatu

    Knihu Doba jedová celou neznám, ale s řadou informací o potravinách nesouhlasím (ani moji kolegové). Nedávno byla na webu společnosti Sisyfos, která funguje při Akademii věd a uděluje tzv. bludný balvan zveřejněna velmi kritická recenze

  • Petr Vybiral

    Dobry den,
    chtel jsem se zeptat, jak je to s (fragmenty) rostlinne i zivocisne DNA, ktere se udajne v obrovskem mnozstvi volne (nebo v komplexech) vyskytuji v krevni plazme lidi (i zvirat) dle jejich stravovacich navyku? Je mozne, ze zastavaji schopnosti tzv. signalnich molekul a ovlivnuji chovani jedince?

    Dekuji za odpoved.

  • Host chatu

    Bohužel na tuto otázku nemohu odpovědět, protože na to nemám správnou kvalifikaci. Považovala bych to ale za mýtus.

  • Lukáš

    Dobrý den paní profesorko,

    jak moc je podle Vás zdraví nebezpečná Coca-Cola? Jak častou konzumaci byste doporučila, pokud se jí člověk nechce zřeknout úplně?

    Děkuji Vám a přeji hodně hodně úspěchů

  • Host chatu

    Pokud se Cola konzumuje v přiměřeném množství, tak nebezpečná není. Obsahuje ale kofein, poměrně velké množství cukru (cca 10%) a kyselinu fosforečnou. Já osobně Colu nepiji, ale 0,3-0,5 l denně by průměrnému občanu nemělo škodit, ale jako nápoj k uhašení žízně se obecně slazené nápoje nedoporučují.Pokud ji pít nebudete,tak je to určitě ku prospěchu.

  • Pelikán

    Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na dietu podle krevních skupin. Pokud tělo potraviny opravdu rozlišuje podle krevní skupiny, jak moc se to projevuje na zdravotním stavu, snadnosti trávení apod. Má vůbec cenu tomuto věnovat pozornost, nebo je lepší zaměřit se na vyváženou stravu co nejjednoduššeji - tím pádem se snadněji dodržuje.

  • Host chatu

    Podle odborníků je dieta podle krevních skupin nesmyslná. Já jsem o ní před několika lety s kolegyní lékařkou napsala článek do časopisu Výživa a potraviny kde ji nedoporučujeme. Nezajišťuje dostatečný příjem některých živin.

  • Ondra

    Jsou podle Vás zdravé diety, které úplně vyřadí nebo výrazně omezí např. cukry nebo tuky?

  • Host chatu

    Žádníáextrémní dieta není vhodná. Výrazné omezení cukrů na škodu není (je třeba konzumovat alespoň škrob). Úplné vyřezení tuků je škodlivé, protože obsahují některém pro lidské tělo nezbytné živiny a jsou nositelem v tuku rozpustných vitaminů a dalších prospěšných látek

  • Jiří Dostal

    Lze sestavit vzorec, schéma, rovnici atpod. s indexy (klima, věk, zdrav.
    stav, fyz.zátěž atpod.) ve věci vhodné a vyvážené stravy a životosprávy? :-)

  • Host chatu

    Možná někdy v daleké budoucnosti, ale dnes je to zcela nereálné. Někteří výživoví poradci stravu podle některých z těchto faktorů nabízejí, ale v podstatě klamou lidi. Současné Výživové doporučené dávky živin zatím zohledňují pohlaví, věk a zhruba fyzickou zátěž, ale v jednotlivých skupinách již další rozdělení není. I v dané skupině se uplatňuje řada dalších faktorů např. genetika, zátěž ze životního prostředí aj.Složení konzumovaných potravin taaké kolísá. Pro nemocné existují speciální diety.

  • Petr

    Dobrý den,
    co si myslíte o náhradním sladidle sukralóza? Podle některých studií má být nezávadné, ale jiné články upozorňují na to, že téměř všechny studie byly provedeny na potkanech a ty provedené na lidech nesledovaly dlouhodobé následky.
    Dále by mne zajímalo, jak moc dochází k degradaci nenasycených mastných kyselin při tepelné úpravě - někteří argumentují tím, že jsou vysoce tepelně nestabilní a dochází k jejich rychlejší oxidaci (degradací tedy není myšleno pouze přepalování). Ideálně by neměly být vůbec zahřívány a pro případné účely tepelné úpravy by měly být používány spíše tuky s co největším podílem nasycených mastných kyselin, které jsou teplotně mnohem stabilnější. Ty by však měly tvořit maximálně 20% přijímaných mastných kyselin pro udržení zdraví. Jaký je Váš názor? Předem díky za informace

  • Host chatu

    Sladidlo sukralóza je povolené sladidlo, které splnilo předepsané hygienicko toxikologické testy. Tepelnou stabilitou tuků jsem se dlouhodobě zabývala, ale na takto formulovanou odpověď nelze odpovědět. Nenasycené mastné kyselin jsou tepelně nestabilní ale jejich stabilita závisí na druhu nenasycené mastné kyseliny např. mononenasycené přítomné v olivovém a řerpkovém oleji jsou poměrně stabilní. Velmi záleží na výši teploty a době působení. Stabilnější jsou nasycené mastné kyseliny, které z hlediska výživového nejsou ve vyšších množstvích vhodné. Měli bychom smažit na olivovém nebo řepkovém oleji, případně na pokrmových tucích při teplotách do 200 C a nekonzumovat velká množství smažených potravin (škodí i velké množství konzumovaného tuku, který je ve smažených potravinách přítomen). Pro smažení je nevhodný slunečnicový olej a máslo.

  • Ladislav1

    jak by měla být optimálně vyvážena strava - co se týká bílkovin,uhlohydrátů ?
    je na to nějaký racionální a ověřený názor ?Děkuji

  • Host chatu

    Bílkoviny bychom měli konzumovat v množství cca 1 g na kg tělesné hmotnosti za den, tuků cca 70 g denně a jednoduchých cukrú(např. cukr, cukry přítomné v ovoci apod.) max.90 g denné (je možné je ze stravy vyloučit). Zbytek by měl tvořit škrob a vláknina.

  • majka

    dobry den pani profesorko. zajimal by me Váš názor a glukózovo-fruktózový sirup. stale castěji se objevuje ve složení potravin, výrobci ho používaji jako levnou náhradu cukru, ale podle názoru ktere jsem četla zpusobuje obezitu v daleko větší míre než cukr. navic je tak siroce pouzǐván, že se mu člověk téměř nemá šamci vyhnout.
    a druhá otázka - jaké instituce v CR maji moznost regulovat pouzivani vsech techto nezdravych latek?

  • Host chatu

    Glukózo-fruktozóvý sirup bychom měli konzumovat v omezené míře. Je pouze zdrojem energie. Zjednodušeně ho lze srovnat s cukrem a toho bychom měli konzumovat minimálně. Pokud budete konzumovat potraviny, které gliózo-fruktózový sirup obsahu v rozuumné míře, nemusíte se obávat. Složení potravin je dáno zákonem o potravinách. Látky označené kódem E schvaluje Evropský úřad pro potraviny. Složení potravin u nás kontroluje SZPI a SVS.

  • Pavel Sokol

    Dobrý den,
    co si myslíte o spirulině, mikrořase "zdraví a prevence" (název knihy dr. J.-L. Vidala Spiruline, l'algue bleu de santé et de prévention). Mě osobně vylepšila odolnost proti nemocem chřipkového typu. Předem Vám děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Problematikou řas se nezabývám. Nemyslím si, že by se jednalo o zázračné doplňky stravy.

  • k

    Dobrý den,

    jaký máte, prosím, názor na tzv. paleodietu?

    Děkuji

  • Host chatu

    To je opět otázka na dlouhou odpověď.. V letošním roce byl o paleodietě publikován článek od doc. Kužely v časopise Výživa a potraviny. Paleodieta má řadu nedostatků a já bych ji nedoporučovala.

  • Vladimír

    Co říkáte o kvalitě chleba, do kterého se mele starý tvrdý chléb? není to zdraví škodlivé, když může být již prorostlý sporami plísní?

  • Host chatu

    Starý chléb zbylý chléb se nesmí používat. Samozřejmě plesnivý chléb se konzumovat nesmí.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov