O úsporách a inteligentních domech s Radimem Hendlem

Chat je uzavřený07.01.2014 13:00

O inteligentních domech s Radimem Hendlem.

Energie a náklady na bydlení stále výrazně ukrajují z našich rodinných rozpočtů. Trendem a výrazným pomocníkem posledních let jsou inteligentní technologie, které dokážou v rodinném domě samy šetřit. Co všechno inteligentní technologie a zařízení v domácnosti dokážou? Jak a kolik uspoří na elektřině, plynu či topení? Tyto i další otázky zodpověděl Radim Hendl 7. ledna od 13 hodin.

Radim Hendl se více než deset let pohybuje v oblasti elektrotechniky, přičemž jeho specializací jsou právě energeticky šetrné domy a inteligentní technologie. V současnosti pracuje jako segment manager Residential ve společnosti Schneider Electric. Jednou z jeho viditelných stop na poli inteligentního bydlení z poslední doby byla například pomoc studentům z ČVUT při realizaci dřevěného domu Air House, který skončil na druhém místě v mezinárodní soutěži energeticky šetrných staveb Solar Decathlon.

Chat

  • Marika

    Co si myslíte o solárních panelech?

  • Host chatu

    Pokud mluvíme opravdu o solárních panelech, které slouží pro ohřev užitkové vody, je to technologie, která sníží náklady na ohřev vody a její regulaci lze vhodně začlenit do inteligentního systému celého domu.

  • Karel

    Jaký je Váš názor na vytápění elektřinou. Který systém bude vhodný pro inteligentní domy?

  • Host chatu

    Elektrická energie má výhodu v tom, že je dostupná téměř všude, takže z tohoto pohledu jsem pro. Nicméně její poměrně vysoká cena hovoří proti jejímu využívání za účelem vytápění. Existují mnohem výhodnější média. Tento handicap se dá vykompenzovat vhodně zvoleným systémem (např. namísto přímotopného zvolím akumulační způsob vytápění). Nejvíce však můžeme snížit spotřebu vhodně nastavenou regulací, která je součástí inteligentního systému celého domu.

  • Lovacoop

    Než se rozhodneme čím topit porozhlédneme se jestli v místě neexistuje otužilecký kroužek,vánoční plavání ve Vltavě nebo v Dyji.Eskymáci , severští asiaté a himalájci celá staletí žádné ústřední topení celá staletí nepotřebovali.Barák jsem prodal a už bydlím zase v zatepleném paneláčku, kde topí sousedi.Vůbec mě neobtěžuje dole u schránek slušně pozdravit.Bydlení v rodiném domě je bydlení pro misantropy.

  • Host chatu

    ...

  • Standa

    Zajímá mne, zda a případně kam až pokročilo propojování technologií WiFi a Bluethuth s inteligentními domy.

  • Host chatu

    Pokud hovoříme o WiFi, je to již standardní součást inteligentního domu. Umožňuje nám ovládání instalace např. pomocí chytrého telefonu nebo tabletu. Technologie Bluetooth se nevyužívá vzhledem k jejímu omezenému dosahu.

  • SK

    Co si myslíte o teplo/horko vzduš. vytápění?

  • Host chatu

    Omlouvám se, na takto položenou otázku, v souvislosti s inteligentním ovládáním domu, nedokážu odpovědět. Pokud se však ptáte, zda lze tento způsob vytápění začlenit do inteligentního systému celého domu, tak ano, lze.

  • Golem

    Co si myslíte o přímotopech?

  • Host chatu

    Omlouvám se, na takto položenou otázku, v souvislosti s inteligentním ovládáním domu, nedokážu odpovědět. Pokud se však ptáte, zda lze přímotopy ovládat inteligentním systémem domu, tak ano, lze. Můj osobní názor na přímotopy je takový, že jde o jeden z nejdražších způsobů vytápění domu, byť s velmi snadnou instalací a poměrně nízkou pořizovací hodnotou.

  • WINTER

    Co si myslíte o energetických auditech?

  • Host chatu

    Pokud se rozhodnu orientovat při koupi objektu energetickým štítkem (Průkazem Energetické Náročnosti Budov), přirovnal bych to k nákupu spotřebiče, jako je lednice, pračka apod. Za předpokladu, že energetický audit budovy provede certifikovaná firma/osoba a na štítek (PENB) se dostanou skutečné naměřené hodnoty, tak taková informace má o dané budově velkou vypovídací hodnotu pro kupujícího a ochrání ho tak před nákupem energeticky náročné stavby.

  • Lenka

    Dobrý den,
    velmi ráda vítám možnost oslovit pro mne aktuálním dotazem odborníka Vaší úrovně.
    Můžete mi, prosím, sdělit co vše zahrnují pojmy energeticky šetrné domy a inteligentní technologie?
    Co lidé nejčastěji opomíjí a výrazně tím snižují účinnost vložených prostředků?
    Existují na trhu firmy (zajímá mne zejména Brno a okolí), které dokáží takovéto domy v přiměřených cenových relacích a odpovídající kvalitě postavit? Můžete uvést konkrétní příklady?
    S jakou minimální částkou je třeba počítat pro výstavbu běžného úsporného domu pro čtyřčlennou rodinu?
    Lze v současné době využít nějaký dotační program?
    Velmi Vám děkuji za Váš čas a přeji Vám hodně dalších úspěchů. To, co jste dokázal se studenty, je fascinující!

  • Host chatu

    Energeticky šetrné budovy – takové budovy by měly být úsporné, šetrné ke spotřebovávaným zdrojům a neměly by omezovat své okolí a obyvatele. K jejich hodnocení slouží celosvětově uznávané systémy certifikací jako např. LEED, nebo BREEAM. Inteligentní systém nabízí uživateli především komfort, bezpečí, flexibilitu a úspory. Nejčastějším nešvarem při užívání inteligentního systému je, že lidé tomuto systému nedůvěřují. Vstupují do celého regulačního procesu systému a ručně upravují nastavené hodnoty a v mnoha případech tak maří jeho přidanou hodnotu z hlediska úspor energií. Na trhu existuje řada renomovaných realizačních firem s letitou praxí i z Brna a okolí. V okamžiku projekce, nebo realizace domu, umíme doporučit konkrétní firmu. Částku potřebnou pro výstavbu celého úsporného domu vám nedokážu říci, ale cena inteligentní elektroinstalace se bude pohybovat mezi 10 až 15% z ceny celého domu. Co se týče dotačních programů, pokud je mi známo, od 1. 1. 2014 je spuštěn dotační program Nová zelená úsporám 2014.

  • Dan Kostka

    Jaký máte pohled na energetickou politiku ČR, co v tomto čekáte od nové vlády ČR a jaká je podle Vás dnešní energetická politika EU?

  • Host chatu

    Energetická politika EU jde zeleným směrem, což má dopad i na samotnou ČR a rozhodování její vlády, ať už nové, nebo staré.

  • milan

    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, jaká je aktuální praxe a situace s energetickými štítky na domech? loni se o tom pořád psalo, ale nějak jsme nezaznamenal, že by se to v praxi někde a nějak projevilo. mají skutečně smysl a dá se tomu věřit?
    děkuji

  • Host chatu

    Ano, souhlasím s vámi, v praxi se to zatím neprojevilo. Ze zkušeností ze zahraničí však víme, že nějaký čas trvá, než nová směrnice přejde do praxe. Například ve Švédsku byla zavedena v roce 2009 tzv. Energy Performance Certificate, která je dnes již plně součástí místní kultury a její zavedení bylo podporováno vládou i dotací na zlepšení bydlení. Nové projekty již mají štítek (Průkaz Energetické Náročnosti Budov - PENB) jako samozřejmost a obyvatelé se rozhodují o investici do bydlení podle ekologičnosti a efektivnosti toho kterého bytu a domu.

  • kamčatka

    Dobrý den, ráda bych se zeptala na srovnání s domem Air House. Ten je totiž dřevěný. Zajímalo by mě tedy, zda inteligentní/ekologické technologie lze využít i například v cihlovém domě, popřípadě zda by se dalo o něčem podobném uvažovat při rekonstrukci bytu v panelovém domě. na kolik by to přišlo a jaká je návratnost investice. alespoň rámcově.

    děkuji

  • Host chatu

    Ano, inteligentní technologie lze uplatnit v jakémkoli typu domu - jak v dřevostavbě, tak v cihlovém domě. Jak v novostavbě, tak i při rekonstrukci staršího domu či bytu. Investice se odvíjí dle rozsahu objektu, mohou se pohybovat v řádu desítek až stovek tisíc korun. Návratnost investice je však velmi individuální.

  • Pokorný

    Všechno to z venku krásně vypadá.Jenže náklady a ceny energií se stále mění.
    Náklady na všechna ta "úsporná opatření také nejsou malé"
    Jak mě přesvědčíte,že jen nelobujete za svou firmu?

  • Host chatu

    Každému z nás je jasné, že energie budou stále dražší a proto bychom se měli zaměřit na jejich úsporu. Naším mottem je, že nejlevnější energie je ta nespotřebovaná. Pokud jsou již dnes dostupné technologie, které nám pomohou energie uspořit, proč je nevyužít. To platí napříč trhem, bez ohledu na to, jakou firmu zastupuji.

  • Martina

    Nebydlím v novostavbě ani neplánuju stavět, zajímalo by mě jak zavést inteligentní ovládání ve starším domě, bytě. Děkuji

  • Host chatu

    Máme dvě možnosti: A) bezdrátově - výhodou je minimální zásah do interiéru / konstrukce domu, jednodušší změna umístění ovládacích prvků v průběhu používání. Nevýhodou je do určité míry menší spolehlivost (frekvenční rušení), vyšší možnost napadení než u kabelové instalace, pokud použiji ovládače s baterií, nevyhnu se nutnosti výměny napájecích baterií v jednotlivých ovládačích po celé budově B) (datovým) kabelem – výhodou je vyšší spolehlivost a bezpečnost, nevýhodou je nutnost zásahu do konstrukce domu (sekání), případně použití instalačních lišt

  • Honza

    Pořád všude slyším inteligentní bydlení, intelignentí instalace, inteligentní dům, ale co si pod tím mám vlastně představit?

  • Host chatu

    Každý dům obsahuje technologie. Některý má jenom základní jako je topení a osvětlení. Některý je vybaven dalšími technologiemi, jako jsou klimatizace, ovládání rolet / žaluzií, závlahy na zahradě, vstupní, příp. zabezpečovací systém doplněný o kamery apod. Abych mohl takový dům v klidu užívat, zmíněné technologie by o sobě měly vědět a řadu rutinních operací by měly zvládat samostatně, bez zásahu obyvatel domu. K tomu slouží ta tzv. „inteligentní“ instalace, neboli nadřízený systém, který všechny použité technologie propojí. Dům se tak sám postará (dle přednastavených parametrů) o to, aby v něm byl dostatek tepla, světla, aby včas zareagoval kupříkladu na změnu počasí (např. stažením markýz v okamžiku příchodu bouřky) apod.

  • Kulich

    Off topic - jakpak se má Jitka Valentová? Nebudí vás ze sna její hurónský smích? :-)

  • Host chatu

    Sice bych neměl mluvit za moji kolegyni Jitku Valentovou, ale myslím si, že se má skvěle, soudě dle její stále velmi dobré nálady. Jen více takových pozitivně naladěných spolupracovníků, aneb s úsměvem jde všechno líp! :-)

  • Ing. Dostálková

    Přemýšlíme o stavbě vlastního domu a uvažujeme o inteligentním ovládání. Je náročné tyto technologie obsluhovat? Zvládne to například naše babička, která nám hlídá děti, nebo je to spíše pro technické nadšence?

  • Host chatu

    Ovládání domu je opravdu jednoduché a primárně je navrženo tak, aby dům dokázal ovládat každý člen domácnosti. Celý dům můžete ovládat jak klasickým způsobem pomocí tlačítek umístěných na zdi, tak i z počítače, chytrého telefonu, případně tabletu - pokud někdo preferuje tento způsob komunikace se svým domem a má rád nové technologie...

  • whuf

    a jak se máte? inteligentně? .-)

  • Host chatu

    Děkuji za optání. V rámci své inteligence se mám velmi dobře. :-)

  • cia

    Co jsou podle vás největší novinky v této oblasti z poslední doby?

  • Host chatu

    Asi nejzásadnějším trendem je být mobilní, tedy i v oblasti správy domu je čím dál větší tlak na používání tabletů, chytrých telefonů apod. V současné době se zvyšuje i počet požadavků na měření spotřeb domu / bytu v rámci hledání úspor.

  • Michal

    Dobrý den,
    jaký typ střechy je podle Vás v rámci inteligentního domu a úspory energie vhodnější - střecha sedlová nebo rovná?

    Jaké materiály by jste zvolil na výstavbu domu z hlediska energetické úspornosti a zvukově izolačního hlediska (vnější vnitřní, podlahy).

    Děkuji.

  • Host chatu

    Omlouvám se, orientuji se v oblasti systémového řízení inteligentních domů, nikoliv v jejich konstrukčních prvcích a materiálech.

  • Pavel

    Dobrý den,
    které elektronické systémy a inteligentní technologie by jste doporučil při stavbě nového domku v rámci smysluplnosti a návratnosti.
    Např. plánuji podlahové topení, je vhodné ho napojit na nějaký inteligentnější systém než je standardní kotel s teplotním + -?

    Co si myslíte o návratnosti solárních panelů? Předem děkuji.

  • Host chatu

    Z pohledu řízení celého domu bych se zaměřil na výběr otevřeného řídicího systému. Tzn. takového systému, který dokáže komunikovat se všemi technologiemi použitými v domě od jakéhokoliv výrobce. Potom nejste limitován nabídkou a možnostmi jedné značky. Pokud budete řídit celý dům nějakým inteligentním systémem, je vhodné, aby i podlahové topení bylo do tohoto systému zařazeno. Pokud ne, na řízení podlahového topení postačuje jeho vlastní regulace. Solární panely, které slouží pro ohřev užitkové vody, vidím jako velmi dobrou investici s návratností v řádu let.

  • Petr

    Jsem vlastníkem pasivního domu s inteligentním ovládáním. Mám dlouholeté zkušenosti s řízením technologických procesů. Na základě zkušeností musím konstatovat, že pro běžného uživatel se vyplatí řízení vytápění domu jednoduchým řídícím systémem. Inteligentní celého domu řízení je pro nadšence jako jsem já nebo Vy. Je to pěkné že od dvou vypinačů s několika funkcemi jde jen jeden káblík ale uživatel nic neušetří
    ani na instalaci ani na energii. Navíc většina systémů potřebuje služby programátora což zařízení dále prodražuje.
    Při použití běžných řídících systémů potřebujete na běžný dům cca 5Otisíc při použití systému pro inteligentní domy cca 4x tolik.

  • Host chatu

    V zásadě s vámi souhlasím. Pokud však mluvím o inteligentním systému budovy, potom mám na mysli komplexní systémové řešení celého domu, nikoliv automatizaci části domu nebo jedné technologie (např. vytápění). V okamžiku komplexního řízení domu mluvíme nejen o úsporách, ale především o komfortu a bezpečí pro obyvatele domu. To nejvíce oceňují pracovně vytížení lidé, senioři a rodiny s malými dětmi. Chtěl bych poděkovat za všechny podnětné dotazy a dodatečně vám všem popřát vše dobré do nového roku.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov