Očkování proti chřipce s hlavním hygienikem Vladimírem Valentou

Chat je uzavřený05.11.2013 13:00

MUDr. Vladimír Valenta Ph.D.

Podle světových doporučení by mělo být očkováno proti chřipce 30 procent populace, v ohrožených skupinách až 95 procent. V souvislosti s chřipkou u nás ročně umírá kolem dvou tisíc lidí. Loni bylo 574 lidí se závažným průběhem léčeno v nemocnici, z nichž 151 zemřelo. Nejmladšímu pacientovi byl jeden měsíc, nejstaršímu 97 let. Na vše, co vás zajímá o očkování proti chřipce, se ptejte hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty 5. listopadu od třinácti hodin.

Hlavní hygienik České republiky MUDr. Vladimír Valenta Ph.D. promoval v roce 1983 na lékařské fakultě hygienické, dnes III. lékařské fakultě Univerzity Karlovy. Atestaci vykonal v oboru hygiena a epidemiologie, později absolvoval specializační atestaci v oboru hygiena všeobecná a komunální. V současnosti je členem vědecké rady Karlovy Univerzity a vyučuje na několika dalších školách. Kromě domácích přednášel i na deseti zahraničních fórech. Jedenáct let řídil krajskou hygienu v Libereckém kraji, před tím byl deset let okresním hygienikem a ředitelem okresní hygienické stanice v Liberci.

Chat

  • Golem

    Co vše dobrého očkování proti chřipce přinese, když k němu svolím a jak často se mám proti chřipce očkovat?

  • Host chatu

    Dobrý den. Očkování proti chřipce Vás s velkou pravděpodobností ochrání před chřipkou jako takovou.Mimimálně zabrání vzniku komplikací.Očkovat se musí však každý rok.

  • Dan Kostka

    Jaké jsou následky - horší či méně horší - u chřipky?

  • Host chatu

    Chřipka je velmi závažné onemocnění, které v některých případech může končit smrtí, takto na přímé či nepřímé následky chiřpky ročně umírá cca. 2 000 lidí jen v ČR. Kromě bezporstředního onemocnění na životě jsou závažné komplikace chřipky, jako je zánět plic, zánět srdečního svalu či zánět mozku nebo sekundární komplikace bakteriálním onemocněním.

  • DM

    Kolik lidí se ročně v ČR očkuje proti chřipce?

  • Host chatu

    V ČR je to velmi málo lidí. V současné době je to cca. 5% populace což je významně méně než je v zemích západní Evropy, kde je proočkováno 15% až 20% populace či v USA, kde je očkováno více než 40% populace.

  • dm

    Jak jsou částky za očkování proti chřipce? A má toto očkování nějaké vedlejší účinky?

  • Host chatu

    V současné době většina zdravotních pojišťoven hradí očkování pro většinu populace. Pro rizikovou skupinu osob, jako jsou např. lidé se závažným chronickým onemocněním např. srdce, plic hradí očkování stát. Stejně tak jako u osob nad 65 let.

  • KELHEN TEST G

    Je v ČR dostatečná hygienická osvěta - ohledně očkování proti chřipce?

  • Host chatu

    Hygienická osvěta je maximální, to co chybí je zejména zdravotně výchovné působení i ostatních zdravotníků a jejich příklad, v USA je proočkováno 60% zdravotníků což je cíl, o kterém se nám může jen zdát.

  • LOJZA

    Je pane doktore pro kardiaky a lidi s operacemi srdce toto očkování proti chřipce spíše jakousi bezpečnostní pojistkou a spíše doporučenou záležitostí vzhledem k jejich zdravotním potížím, nebo třeba opačně spíše dalším z rizik pro jejich zdraví? Je takové doporučení spíše před očkováním na lékaři kardiologovi či na internistech, než na obvodních lékařích? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    V každém případě, kardiaci, jako skupina patří do rizikové populace a právě pro ně očkování znamená významnou ochranu před onemocněním i závažným průběhem chřipky.V individuálním případě nelze vyloučit nutnou konzultaci se svým kardiologem.

  • Silvie

    Kolik takové očkování stojí? A pro koho je hlavně určeno? Proč si myslím, že je to pouze tah farma firem, které na tom vydělávají? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    V současné době většina zdravotních pojišťoven hradí očkování pro většinu populace. Pro rizikovou skupinu osob, jako jsou např. lidé se závažným chronickým onemocněním např. srdce, plic hradí očkování stát. Stejně tak jako u osob nad 65 let.

  • Renáta

    Někde jsem slyšela, že kmeny chřipky musí výrobce trefit. Pokud se tak nestane, může být účinnost očkování prakticky nula. S tím, že existuje až 200 bakterií a virů, které mohou způsobit všechny zimní nemoci a z klinického obrazu nelze určit původce nemoci, ani jestli je to virus nebo bakterie. Proč bych se tedy měla nechat očkovat proti chřipce, když se neví, zda mi to pomůže?

  • Host chatu

    Chřipka není běžné nachlazení. Je daleko závažnější onemocnění, jak základním průběhem, tak komplikacemi. Je pravdou, že příprava očkovací látky na rozdíl od ostatních očkovacích látek vychází z předpovědi cirkulace viru v dané sezóne. Nicméně tato předpověď má vysokou míru úspěšnosti vzhledem k dlouhodobému sledování viru.

  • Alena

    Pěkný den chtěla bych se optat, mohu nechat očkovat proti chřipce svoji 10 letou dceru? Jen co se ochladí, začíná být „nemocná“ a trvá to skoro do jara. Myslíte, že jí uvedené očkování může pomoci?

  • Host chatu

    Pěkný den paní Aleno. Určitě svou dceru můžete nechat očkovat, stejně tak jako jsem nechával své dcery očkovat já.Pokud však vaše dcera trpí častým nachlzením měla byste zvážit otužování, v případě závažných průběhů i vyšetření imunity.

  • Petr Kica

    Vážně si myslíte,že je lepší vpravit do lidského těla hliník a rtuť, které tvoří dvě základní složky každého séra ,než chřipka ?

  • Host chatu

    Rtuť už se dnes prakticky v očkovacích látkách nepoužívá. Hliník je pak obsažen v dávkách, které jsou zlomkem dávky hliníku z běžné stravy a hluboko pod stanovenými zdravotními limity. Navíc očkovací látka proti chřipce hliník neobsahuje.

  • Ladislav

    Dobrý den.Každý rok jsem se nechával proti chřipce očkovat.Nikdy se u mně neprojevily žádné vedlejší účinky.Párkrát akorát trochu bolest v rameni.Letos začátkem října jsem se nechal opět naočkovat a už večer jsem dostal zimnici, potom zadní rýmu,kašel kterého sem se zbavoval tři týdny.Vše bez teplot.Vypadalo to na alergii.Na očkování mi nic nebylo.Je tedy očkování pro mne nadále vhodné?Děkuji.(67 let)

  • Host chatu

    Spíše než o alergii se vzhledem na popsaný průběh jednalo o onemocnění nějakým nechřipkovým virem.Očkovat jste se zřejmě nechal v inkubační době. Očkování proti chřipce bych se nevyhybal.

  • Martin Venzer

    Dobrý den, jaká je účinnost vakciny proti chripce? tj. když naočkujete 100lidi kolik jich dostane chripku a kolik dostane chripku v kontroli skupine 100lidí bez očkování.

  • Host chatu

    Účinnost vakcíny závisí na individuálních vlastnostech zejména věku osob.Pohybuje se v průměru od 50 -80%. Důležité je, že v 70% zabrání závažnému průběhu a v 80% i úmrtí. Studie ukázaly, že ze 100 očkovaných onemocněl jeden. Ze 100 neočkovaných, sedm.

  • Zdeňka

    Co je lepsi nechat se ockovat vakcinou proti chripce nebo proti pneumokokum je mi 58 let a jsem kardiak . Slysela jsem ,ze vakcina proti pneumokokum vydrzi 3-5 let. Dekuji

  • Host chatu

    Ve vašem případě proti oboum nemocem.

  • Květa Lachmanová

    Dobrý den,
    mám k Vám následující dotaz : proč je stále velké procento lidí,kteří se nechtějí dát očkovat proti chřipce ? co obsahuje vakcína ( mimo příp. alergii) ? Je mi 64 let, před dvěma týdny jsem se nechala očkovat ( předtím asi před dvěma roky ) a jsem zvědavá, jestli se mi opravdu chřipka vyhne.
    Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    V ČR je nízká proočkovanost proti chřipce daná zejména obecným podceňováním primární prevence, špatným příkladem zdravotníků i anivakcionisty. Některým tipům vakcín by se měli vyhnout lidé alergičtí na vaječnou bílkovinu. Očkování Vás neochrání na 100%, ale pravděpodobnost onemocnění výrazně snížíte stejně, tak jako závažný průběh chřipky.

  • Monika

    Nechavala jsem se ockovat ctyri roky po sobe vakcinou proti chripce a vdycky jsem ji dostala a hodne silnou . Tyto vakciny jasne nefunguji. Neni lepsi se ockovat proti pneumokokum? Dekuji.

  • Host chatu

    Milá Moniko, vakcíny proti chřipce jsou relativně méně účiné než ostatní vakcíny, ale pořád je to nejlepší zbraň proti chřipce.O tom svědčí např. i to, že mezi více než 500 závažných průběhů chřipky v minulé sezóně byli očkovaní lidé naprostou vyjímkou.Očkování proti pneumokokům lze doporučit zejména u osob starších 60 let či malých dětí se zdravotní indikací.

  • Nemec

    Na očkování proti chřipce se celosvětově vydávají enormní částky, v řadě případů naprosto neadekvátní, jak se ukázalo nejen v případě tzv. "pandemie prasečí chřipky". Tyto nemalým dílem zbytečně vynaložené veřejné prostředky končí majoritně na účtech farmaceutických firem, byť by mohly být použity na jiné, z hlediska veřejného zdraví pravděpodobně mnohem prospěšnější účely. Zprostředkovaně zjevně též směřující k pracovníkům, u nichž se nutně předpokládá profesní nezaujatost vzhledem k tomu, jak významnou roli hrají při přesunu veřejných prostředků směrem k medicínsko-industriální lobby. Příkladem mohou být aktivity dr. Prymuly, předsedy české vakcinologické společnosti. V zemi, kde je korupce vnímána jako zásadní společenský problém, je nezbytné se při prosazování vakcinace k těmto otázkám náležitě vyjádřit. Prosím o komentář, Děkuji.

  • Host chatu

    Připadá mi jako paradox, že otázky a diskuze tohot tipu se odehrávají v zemi, kde je nejmenší proočkovanost. proti chřipce.A trochu závidím kolegovy hl. hygienikovi USA, kde je proočkovanost 46%.

  • Vladan

    je očkování výnosný byznys pro farmaceutické koncerny? vždy´t samotné léčení chřipky trvá do 7 dnů a s minimálními náklady na léčiva.

  • Host chatu

    Není mým úkolem hodnotit business farma firem. Mým úkolem je snížit nemocnost a úmrtnost na chřipku a to, jak ukazují příklady ze světa či doporučení Světové zdravotnické organizace nelze bez zvýšení proočkovanosti.Léčení chřipky s min. náklady je jen v těch nejjednodušších případech.Obecně náklady na léčbu zaměstnaného člověka dosahují až 58 tisíc Kć což je dáno samotnou léčbou souvisejícími náklady na hospitalizaci či ztrátou produktivity pro firmu i HDP státu.

  • Regina Novotná

    Zajímalo by mě, jak si s očkováním proti chřipce stojí naši sousedi (Rakousko, Slovensko, Německo aj…)? Nechávají se tam lidé očkovat více/méně? Jaké spatřujete důvody? Děkuji za Vaši odpověď. Regina


  • Host chatu

    Na Slovensku je situace o něco málo lepší. V Rakousku, Německu a ostatních státech západní Evropy je očkováno proti chřipce 15 -20% populace.O něco menší proočkovanos proti chřipce než u násje např.v Maroku:-) Děkuji za Vaše dotazy a touto odpovědí bych se s Vámi rozloučil. Pěkný den VV.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov