Od kolika let je vhodné absolvovat mamografické vyšetření? Odpovídali Mgr. Žaneta Honová a MUDr. Petr Váša

Chat je uzavřený18.06.2018 13:00

Petr Váša.

Rakovina prsu je druhým nejčastějším nádorovým onemocněním u žen. Každoročně jím onemocní kolem 7 000 žen. Statisticky je prokázáno, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na úplné vyléčení vysoká. Od kolika let je vhodné absolvovat mamografické vyšetření? Jak se na něj připravit? Na tyto otázky se ptejte Mgr. Žanety Honové, MBA a MUDr. Petra Váši. Hosté budou odpovídat 18. června od 13.00.

MUDr. Petr Váša je primář RDG oddělení a mamocentra EUC Kliniky Ústí nad Labem. Působí také jako koordinátor vybraných screeningových mamocenter a jako koordinátor a odborný garant všech mamocenter a diagnostických center skupiny EUC. Je členem ČRS (České radiologické společnosti), členem předsednictva AMA-CZ (Asociace mamodiagnostiků), členem KOMD (Komise odborníků pro mamární diagnostiku), ESR (European Society of Radiology), EUSOBI (European Society of Breast Imaging). Dále se aktivně věnuje přednáškové činnosti a výzkumu.

Žaneta Honová.

Mgr. Žaneta Honová, MBA působí jako projektová manažerka mamocenter EUC. Už během studií na Zdravotně sociální fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích pracovala jako vedoucí radiologický asistent. V roce 2012 nastoupila do akreditovaného mamografického screeningového centra EUC Kliniky Kladno, kde své znalosti z oboru radiodiagnostiky prohloubila.

Chat

 • Hanka M.

  Dobrý den, jak dlouho trvá vyšetření na mamografu?

 • Host chatu

  Samotné mamografické vyšetření netrvá déle než pět minut. Ovšem než samotné vyšetření proběhne, musí radiologická asistentka, která Vám vyšetření bude provádět zjistit důležité informace o vás pro lékaře, kteří budou vyhodnocovat Vaše snímky. Mezi základní informace patří, zda jste si v současné době nenahmatala útvar prsu či nemáte jiné problémy s prsy, dále se ptáme, zda u vás či v rodině neonemocněl nádorovým onemocněním prsu nebo vaječníku, jestliže ano ptáme se na věk. Poslední informaci kterou vyžadujeme, zda žena užívá či užívala hormonální léčbu. Poté se přistupuje k samotnému vyšetření. Radiologickou asistentkou byste měla být seznámena, že vám budou provedeny čtyři snímky. Během vyšetření Vám budou prsy vytahovány co nejvíce od hrudníku a následně stačeny kompresní lopatkou. Komprese prsu je velice důležitá, neboť je prsní tkáň dobře rozkreslena a žena při správné kompresy obdrží i nižší dávku záření. Po ukončení samotného vyšetření je žena radiologickou asistentkou informována, že snímky jsou po technické stránce v pořádku.

 • GF

  Co vyšetření rakoviny prsu u mužů? Kde, od kdy?

 • Host chatu

  Preventivní vyšetření se standardně neprovádí. Muži by měli provádět samovyšetření a pouze při podezření navštívit odborného lékaře. Mezi podezřelé změny patří zvětšení prsu, zatuhnutí, bulka, vtažená bradavka atd. Vyšetření se provádí na akreditovaném screeningovém mamografickém pracovišti.

 • GF

  Je nádor prsu u žen dědičný? A u mužů?

 • Host chatu

  Ano. Je třeba mít na paměti, zda někdo v rodině nádorem prsu či vaječníku onemocněl. O to více pamatovat na preventivní vyšetření.

 • ANTI

  "Statisticky je prokázáno, že pokud se podaří nádor zachytit v počátečním stádiu, je šance na úplné vyléčení vysoká." Jak vysoká - uveďte prosím procenta - díky!

 • Host chatu

  Pokud je nádor zachycen velmi časně, hovoříme o klinickém stádiu 1, což jsou nádory nehmatné velikosti do 2 cm. Tak při adekvátním zaléčení můžeme hovořit o téměř 100% vyléčení v horizontu 5 let od potvrzení nádoru.

 • DIS

  Když se srovná rakovina prsu u žen a rakovina prsu u mužů, k čemu se dojde, k jakému závěru?

 • Host chatu

  Oba nádory jsou závažné a je třeba k léčba přistupovat velmi zodpovědně. Rakoviny u mužů je více fatální s ohledem na skutečnost, že je zachycená v pokročilejším stádiu.

 • GF

  Jaké jsou příčiny rakoviny prsu u žen?

 • Host chatu

  Příčinami neboli rizikovými faktory se rozumí, určité události v životě, které v průběhu jejího života zvyšují nebo naopak snižují pravděpodobnost vzniku tohoto nádorového onemocnění. Tyto příčiny (rizikové faktory) lze rozdělit na faktory ovlivnitelné a neovlivnitelné. Faktory ovlivnitelné: 1.) faktory životního stylu – kouření, alkohol, obezita, stravovací návyky a nedostatek fyzické aktivity, psychologické aspekty. Faktory neovlivnitelné: 1.) faktory osobní anamnézy – věk, rasa, geografická oblast 2.) faktory hormonální - zvýšené riziko u žen užívající hormonální přípravky; střední riziko u žen s první menstruací před 12 rokem; střední riziko žen s menopauzou po 54 roce; zvýšené riziko u bezdětných žen; kojení je potvrzeno jako faktor s ochranným účinkem pro vznik nádorového onemocnění prsu. 3.) faktory genetické – výskyt zhoubných nádorů v rodině, genetické nálezy (BRCA 1, BRCA 2).

 • NECRONY

  Jaké jsou příznaky rakoviny prsu u žen?

 • Host chatu

  Karcinom prsu ve svém prvopočátku není zpravidla bolestivý a nezpůsobuje jiné obtíže, ale při jeho delším růstu může docházet ke změnám. Ke klinickým příznakům karcinomu prsu se řadí: hmatný útvar, vtažení kůže, vtažení bradavky, sekrece z bradavky, asymetrie prsu, pomerančová kůže, zarudnutí prsu, bolestivost. U pokročilých karcinomů se jedná o vředy, krvácení a zápach. Zásluhou mamografického screeningu jsou diagnostikované karcinomy prsu u žen, které nejsou ještě hmatné.

 • WAR

  Jaké jsou důsledky rakoviny prsu u žen?

 • Host chatu

  Na tuto otázku bychom odpověděli, jaké jsou možnosti léčby rakoviny prsu. Léčba rakoviny prsu patří k největším úspěchům moderní onkologie a léčeným ženám přináší spoustu let vysoce kvalitního života či naprosté uzdravení. U žen, které mají pokročilý stádium onemocnění je možné nádorové onemocnění vlivem léčby zmenšit. Existují tři způsoby léčby, které se v různé míře kombinují či doplňují. 1.) chirurgická léčba – operace prsu je nejobvyklejším prvotním léčebným zásahem. Operační výkon může být proveden jako radikální výkon (odstranění celého prsu) či parciální výkon (odstranění pouze té části, kde se nacházel nádor). 2.) radiační léčba – použití radioterapie je nezbytná především v následujících případech (po parciální výkonu, po odstranění celého prsu s nádorem větší než 4 cm, při postižení axilárních lymfatických uzlin, v dalších vybraných případech, pokud existuje vysoké riziko recidivy tohoto onemocnění). 3. systémová léčba – dle typu nádoru a dalších faktorů je možné indikovat chemoterapii, hormonální léčbu či biologickou léčbu.

 • SK

  Od kolika je dobré pro ženu chodit na vyšetření prsu kvůli rakovině?

 • Host chatu

  Standartní screeningové mamografické vyšetření se provádí od 45 let ve dvouletém intervalu, bez omezení horní věkové hranice. Ženám od 40 let doporučujeme vstupní mamografické vyšetření k určení typu žlázu a k vyloučení nejčasnější stádií. Další kontroly se řídí dle doporučení mamologa. Pro ženy mladší 40 let je primární metodou ultrazvukové vyšetření.

 • igr

  Jaká je recidiva u rakoviny prsu u žen a jaká je komorbidita u rakoviny prus u žen?

 • Host chatu

  Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět.

 • GF

  Zlepšila se starost zdravotnictví o nádor prsu u nás po r. 89, tedy díky novému polistopadovému režimu?

 • Host chatu

  Ano, výrazně zejména zavedením celoplošného mamografického screeningu v roce 2002. Od tohoto roku se úmrtnost na rakoviny prsu se snížila o zhruba o 20 %. Přístrojové vybavení je stále dokonalejší a hodnocení snímků se díky těmto moderním technologiím posunulo vpřed.

 • Hana K.

  Prosím, mám zkušenost, že při mamografickém vyšetření jsem žádala ochranu štítné žlázy před zářením. Nebylo mi vyhověno. Sestra mi odpověděla otázkou, léčím-li se se štítnou žlázou.Také mi bylo řečeno,že dnes není mamograf nebezpečný. Je vhodné toto vždy požadovat? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Ochrana štítné žlázy není zapotřebí. Radiologická asistentka jednala naprosto správně. Štítná žláza není v přímém svazku záření.

 • Emilie

  Záleží průběh vyšetření na velikosti prsů?

 • Host chatu

  Nikoliv. Dokážeme vyšetřit jakýkoliv typ prsu.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.