Odstranit prsy jako Angelina? Chatujte s MUDr. Hájkem

Chat je uzavřený28.05.2015 15:00

Eduard Hájek.

Případ Angeliny Jolie informoval veřejnost o prevenci zhoubných nádorů prsu formou mastektomie, kdy se odstraňuje celá mléčná žláza. Jak se k této metodě staví Češky? Inspiroval je příběh k prevenci? Mutace genů BRCA1 a BRCA2 jsou zodpovědné za většinu zhoubných nádorů prsu. Je nutné i genetické vyšetření? Přečtěte si odpovědi MUDr. Eduarda Hájka, specialisty onkologie na poliklinice Medipont.

MUDr. Eduard Hájek pracuje od roku 2005 jako specialista onkologie a odborný garant na poliklinice Medipont s.r.o., která je součástí zdravotnického holdingu Euroclinicum. Zabývá se především rakovinou prsu, prevencí v této oblasti a možností uplatnění genetiky při léčbě. Mezi další oblasti specializace MUDr. Hájka patří kožní nádory a nádory trávicí soustavy. V roce 1992 absolvoval 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, v roce 1995 získal první a v roce 1998 druhou atestaci v oboru radioterapie.

Chat

 • sk

  Dávají si odstraňovat , znešovat, prsa i muži, pokud je mají velká v době obeziity?

 • Host chatu

  Dobrý den. U obézních mužů často dochází ke zvětšování prsů. Dále se může diagnostikovat zvětšení prsní žlázy u mužů, kteří užívají léky proti hypertensi , nebo léky na nemoci prostaty. Několikrát jsem diagnostikoval zvětšení prsů i u mladých mužů užívajících anabolika / kulturistika , silové sporty / Rozhodně je však lepší uvažovat o odstranění příčiny těchto problémů, tedy změna léčby nebo redukce váhy. Při náhlém zvětšení prsu u muže je na místě i mammografické vyšetření k vyloučení nádoru prsu.

 • AS

  Nádory oběhové soustavy - lymfosarkom - toto Vás také zajímá - tato problematika?

 • Host chatu

  Léčba takto vzácného onemocnění , kterým lymphosarkom je, patří do specializovaných pracovišť, většinou onkologických oddělení krajských či fakultních nemocnic.

 • WANDJAVA

  Jaké nádory nejčastěji vznikají, když je pacient nemocen psychastricky - porucha osobnosti s OCD?

 • Host chatu

  Dobrý den. Pacienti s psychiatrickými nemocemi nemají statisticky zvýšený výskyt zhoubných nádorů. Stejně jako pro ostatní populaci existují preventivní programy pro nejohroženější skupiny obyvatel. Všeobecně známý je mammografický screening pro ženy od 45 let věku a preventivní screening k vyloučení nádorů tlustého střeva - tedy kolonoskopie a vyšetření stolice na okult. krvácení od 50 ti let věku u obyvatel bez rozdílu pohlaví . Určitě těchto programů využijte. Praktický lékař by Vám měl dát veškeré informace.

 • ANTENEA

  Jsem po operaci aorty - vrozená vada - je možné, že kvůli tomuto operačnímu zákroku můzu někdy onemocnět nádorem?

 • Host chatu

  Dobrý den. Myslím si , že byste se neměl nebo neměla obávat vzniku zhoubného onemocnění z důvodu této operace .

 • DD

  Nádory trávicí soustavy vzinají jak - mevhodná strava? A co používání endiaronu, čivoč. uhlí, při stravovacích probléme?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nádory trávicí soustavy jsou v České republice jak u mužů, tak žen velmi časté . Donedávna jsme drželi i nechvalné prvenství v jejich výskytu celosvětově . Dnes nás " předběhli " Maďaři. Příčina není pouze jedna. Nejčastějším faktorem je věk , kdy od 50 ti let věku pozorujeme strmý vzestup incidence těchto onemocnění. Důležitým faktorem je i pohlaví, protože u mužů je výskyt těchto onemocnění vyšší . Další příčinou může být horší genetická výbava jedince. U pacientů se zvýšeným rodinným výskytem nádorů této oblasti doporučujeme i genetické vyšetření. Dle mého soudu by měla být strava každého vyrovnaná , bohatá na vitamíny a vlákninu a určitě ne jednostranná . O možnosti vzniku nádorů zažívacího traktu při užívání Endiaronu či živočišného uhlí nevím .

 • Lovacoop

  Pane doktore je mě teprva 65 jsem o hodně mladší než kluci ze skupiny The Rollingstones a už se mi dělají na čele stařecké skvrny , měl bych se vyhybat slunku? Jsou nebezpečné ?

 • Host chatu

  Dobrý den. Blahopřeji k Vašemu dožitému věku i k dobré náladě. Stařecké skvrny jsou opravdu velmi častým nezhoubným onemocněním kůže hlavně v oblastech, které se nedají před sluncem skrýt. Tedy obličej , horní končetiny. Samy o sobě nebezpečné nejsou a odstraňují se pouze z kosmetických důvodů. Je vhodné se nechat vyšetřit u dermatologa či onkologa k vyloučení jiných, ale už i zhoubných nádorů kůže, které se dají s těmito skvrnami zaměnit. Ochrana před sluncem a jeho UV zářením je vhodná v každém věku , protože neustále přibývá zhoubných nádorů kůže včetně maligního melanomu. Tak ať ty The Rolling Stones přežijete ...

 • Petr

  Zaznamenal jste na Vaší poliklinice Medipont větší zájem žen o vyšetření prsu v návaznosti na kauzu Angeliny Jolie?

 • Host chatu

  Dobrý den Petře. Zájem o vyšetřování prsů jak klinické, tak na mammografu, neustále roste. Ženy jsou v našich končinách velmi emancipované a myslím si , že valná většina nechce nechat náhodě zda jsou či nejsou zdravé. A tak každá " kauza " která jim pomůže se rozhodnout jít poprvé k vyšetření prsů je prostě dobrá. Na naší poliklinice Medipont rádi přivítáme každou ženu , která má o toto bezplatné vyšetření zájem.

 • Karel Zvědavý

  Dobry den, chtel bych se zeptat, jak se vyhnout problemum s prostatou.

 • Host chatu

  Dobrý den pane Zvědavý. Odpověď je velmi jednoduchá. Pokud je Vám přes 50 let a máte problémy s močením / slabý proud , časté močení v noci , krev v moči / navštivte praktického lékaře či urologa v místě Vašeho bydliště a on Vám určitě provede klinické vyšetření prostaty a náběr prostatického antigenu. Tento krevní test je velmi přesný a podle hladiny tohoto antigenu se dá určit , zda je nebo není podezření na nádor prostaty či její zvětšení.

 • Lovacoop

  Angelina Jolie kdo to je? To je dcera od Půlnočního kovboje? Co hrál v nejlepším filmu na světě?

 • Host chatu

  Těžká odpověď. Já se tedy s Angelinou Jolie osobně neznám. Ale co jsem se dočetl, tak je to celosvětově populární herečka, která má ve své rodinné anamnéze několik žen , které předčasně zemřely na nádory vaječníků nebo prsů. Chápu její obavy z případného podobného onemocnění u ní, protože se ve své praxi každodenně setkávám s ženami s podobnými problémy. Jinak nevím zda Půlnoční kovboj hrál v nejlepším filmu na světě , protože jsem ho ve Švejkovi neviděl )))

 • Jana Křížková

  Dobrý den, můj muž (nyní 40 let) je po mastektomii vlevo listopad 2011 s histol. nálezem E-cadherin posit. papilokacinomu... Léčba pouze chirurgická bez exenterace uzlin. Genetickým vyš. byla zjištěna positivita BRCA1. Zatím snad OK. Doporučil byste preventivní mastektomii na druhé straně? Děkuji. Jana Křížková

 • Host chatu

  Hezký den paní Křížková. Váš muž je důkazem toho , že muži mohou trpět na nádory prsů , zmiňujete zjištěnou positivitu BRCA1 při genetickém vyšetření. To je mutace , která způsobuje zvýšení celoživotního rizika pro vznik nádoru prsu u žen na 65-85 %, ale u mužů " pouze " na 6% . Proto bych preventivní odstranění prsu na druhé straně u Vašeho muže neindikoval. V každém případě pacienty s touto genetickou vadou sledujeme 2x ročně klinicky , 1x ročně provádíme kontrolní UZ jizvy po mastectomii a UZ druhého prsu. Jinak muži nesoucí mutovaný gen BRCA 1 mají přibližně 4x vyšší riziko onemocnění kolorektálním karcinomem a 3x vyšší riziko onemocnění nádorem prostaty než muži bez této mutace . Proto byl doporučoval pravidelné kolonoskopické kontroly 1x za 3 roky a každoroční vyšetření hemokultu / stolice na krev / , 1x ročně vyšetření prostaty per rectum a odběry prostatického markeru také 1x ročně.

 • Augustine

  Co kdyz si tato pani jenom nechala predlat kozy se kterymi nebyla spokojena a "nainstalovat" pekny - stojici?
  Potom z cele situace jaksi tezila politicky??
  Prosim odpovezte protoze toto neni provokace ale dotaz k odbornikovi;

 • Host chatu

  Odpověď můžete najít v předchozích příspěvcích. Zkuste trochu hledat ))))

 • Jeste Jeden Priraz

  Pane Doktore, (vas usmev na tvari je az podezrely :))
  kdysi jsem mel kamaranda v Plzni jehoz tatik byl ve stejnem 'remesle' jako vy - prezdivali ho "Kozi Kral".
  Jedonou, to mi bylo tak 16 jsem se ho zeptal jaky to je videt tolik nahejch zenskejch.
  On si posteskl: (parafrazuji) "Synu, to co vidim ja by te nepotesilo, ja vidim ty prusery".
  Jak vase profese ovlivnuje vas osobni zivot? Ma to dopady?

 • Host chatu

  Dobrý den. Podezřelá je spíše Vaše přezdívka. Doporučuji navštívit eventuálně sexuologa ....

 • Vlasta

  Jaká vyšetření provádíte na poliklinice Medipont? Liší se nějak od běžných vyšetření v nemocnici?

 • Host chatu

  Dobrý den Vlasto. Na poliklinice Medipont provádíme preventivní onkologické prohlídky klinické, které obsahují vyšetření dostupných uzlin , palpační vyšetření prsů , gynekologické vyšetření , vyšetření nádorových markerů. Na radiodiagnostickém oddělení polikliniky se provádí screeningové mammografické vyšetření a eventuálně i UZ vyšetření prsů. Screeningová pracoviště jsou celé České republice velmi podrobně sledována a v Nemocnici Č. Budějovice takové screeningové pracoviště není. Další pracoviště, které můžete navštívit v našem krajském městě je pracoviště na poliklinice na Senovážném náměstí, kde screeningový program také probíhá. Jinak pacientkám s positivní rodinnou anamnézou nabízíme genetické vyšetření ve spolupráci s Nemocnicí Č.Budějovice nebo s pracovištěm MUDr. Čutky v Mladém. Indikujeme i preventivní vyšetření prsů na magnetické resonanci opět ve spolupráci s Nem.Č.Budějovice. Samozřejmě léčíme i sledujeme pacienty s již diagnostikovanými zhoubnými nádory. Složitá léčba zhoubných nádorů jednoznačně patří na onkologické odd. zdejší nemocnice.

 • MF

  Myslíte, že uplatnění genetiky při léčbě rakoviny prsu může zmenšit výskyt tohoto onemocnění? Je možné genetické vyšetření podstoupit i na vaší poliklinice?

 • Host chatu

  Dobrý den. Preventivní genetické vyšetření u osob s positivní rodinnou anamnézou nádorů má čím dál tím více větší uplatnění v rozhodování jak o léčbě již vzniklého nádoru a tak v jeho prevenci. Toto vyšetření u rizikových skupin obyvatel provádíme ve spolupráci s genetickými odděleními jak jsem popsal v předchozí odpovědi.

 • Jaroslav

  Dobrý den, myslíte si (neptám se na na to, co je dokázané), že jsem jakožto pravidelný konzument psychedelické hudby, která mi dělá radost a při níž jsem šťastný, v budoucnu méně ohrožen nádorovým onemocněním? Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den Jaroslave. Dle mého soudu jakákoliv činnost, při které se člověk cítí šťastný, vede ke spokojenosti a je jakousi bránou k tomu, aby stres, který dnes sužuje mnoho lidí, byl co nejmenší. Z mé praxe mohu potvrdit, že nádorová onemocnění / kromě těch, kde je příčina jednoznačně známa - např. nádory plic a kouření / postihují více lidi, kteří neumějí se stresem pracovat a dostávají se často i do velmi silných psychických problémů. Proto Vám mohu poslech psychedelické hudby , která Vám dělá takovou radost jenom doporučit. Ke zvýšení účinnosti této činnosti bych ještě doporučil při poslechu nekouřit , nepřejídat se a třeba poslouchat tuto hudbu na mobilním telefonu při běhu nebo při jiné sportovní činnosti. A přeji Vám zdraví až do konce života ))))

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.