Petr Mach

Chat je uzavřený07.10.2010 14:00

Petr Mach.

Chat s osobností

Předseda Strany svobodných občanů Petr Mach se chce angažovat i v pražské komunální politice na magistrátu. Čtenářům on-line deníku TÝDEN.CZ prozradil své další politické ambice v chatu.

Petr Mach patří mezi známé euroskeptiky, kteří odmítají Lisabonskou smlouvu. Proč se uchází o místo na magistrátu? Co by změnil v Praze? A jak se cítil v roli poradce prezidenta?

Petr Mach je vystudovaný ekonom a bývalý poradce prezidenta Václava Klause. Narodil se 6. května 1975 v Praze a ještě v době studií působil jako vedoucí Centra pro ekonomiku a politiku (CEP) a v roce 2003 se stal jeho výkonným ředitelem. Od roku 1997 byl po dobu deseti let členem ODS. V roce 2008 založil vlastní Stranu svobodných občanů.

Chat

 • daniel Pink

  z čeho ma mit radost slušny obyčejny člověk v dnešni CR?Vladnouci ODS a TOP a pravicovi novinaři lobuji jen za nejbohatši==180000 občanu Ostatni budou žrat travu s hořtici a a spat pod mosty--bida chudoba nedostupnost bydleni lečeni pohody-nejste vinickem vy pravičaci?

 • Petr Mach

  Bohužel to byli politici tzv. levice i tzv. pravice, kteří zdražují elektřinu zvýhodňováním solárních eleketráren, benzín povinným přimíchávám biopaliv, světlo zakazoáním žárovek a neustále zvyšují daně, protože zadlužují zemi a zatěžují rozopčet gigantickými úroky.

 • priMEROs

  Kolik berete za účast v dozorčí radě státního podniku MERO?

 • Petr Mach

  Je to cca 28 tis/měs. Odměna je stanovená pevně ministerstvem financí. V našem případě dozorčí rada není zodpovědná jen za jmenování a nastavení odměňovánímanagementu, ale podílí se i na strategickém rozhodování firmy, a to nejen z hlediska hospodaření, ale i z hlediska zajišťování ennergetické bezpečnosti ČR.

 • Karel Houska

  Jakou kvalifikaci muzete dolozit opravnenost vaseho clenstvi v dozorci rade statniho podniku MERO? Neni to snad analni speleologie vuci VVaclavu Klausovi?

 • Petr Mach

  Byl jsem jmenován v roce 2006 ministerstvem financí na doporučení ministerstva průmyslu, V. Klaus na to neměl vliv. Když loni ministr financí Janota objednal u společnosti Industrial Advisors kvalifikační audit členů dozorčích rad, obstál jsem - na rozdíl od jiných členů, kteří byli vyměněni.

 • Zadna korektnost politicka

  Byl jste clenem Mlady konzervativcu, Mlade pravice ci Mlade obcanske platformy?

 • Petr Mach

  Ano, byl jsem členem Mladách konzervativců, v roce 1997 dokonce předsedou. Vedl jsem Ekonomický klub MK na VŠE v Praze. Když nedávno vznikla Mladá občanská platforma, byl jsem asi už dost starý na studentskou organizaci, ale podporoval jsem je v boji proti Lisabonské smlouvě. Členem třetí zmiňovan jsem nebyl.

 • Instantly killed

  Jaky je Vas nazor na polit. uskupeni Suverenita?

 • Petr Mach

  Připadá mi to jako podivné uskupení, ani pravicové, ani levicové. Určitě to není mě blízkáekonomicky liberální strana.

 • AKCE

  Jaky mate nazor na polit. seskupeni Obcane.cz?

 • Petr Mach

  Žádný. Nechápu jejich smysl.

 • ZINC

  Kolik podle Vas ziskate v cele Praze kresel na zastupitelstvech? Vas odhad?

 • Petr Mach

  Je známým faktem, že vládnoucí ODS svojí většinou rozdělila magistrát uměle na sedm obvodů. Reálně se tak do magistrátu dostanou jen strany se ziskem nad cca 10 % hlasů. Přesto prosímvoliče, ať kandidáty Svobodných volí, třeba i jen kroužkováním, pokud chtějí volit současně i kandidáty "svých starých" stran.

 • TIME

  Na Praze 15 kandiduje SSO, ale zadny clen SSO, jen nestranici, cim to?

 • Petr Mach

  V Straně svobodných občanů máme kromě členství status "příznivce". Registrovaný příznivec je někdo, kdo se zaregistruje přes web, souhlasí s programem a zaplatí poplatek, přitom nemá status člena. Takové přiznivce máme i na kandidátce v Praze 15 - a i u nich je pak uvedeno "bez politické příslušnosti". Každopádně všichni naši kandidáti vyslovili souhlas naším programem a politickou filosofií.

 • Jan Slavík

  Co říkáte na výsluhy, některých státních zaměstnanců??

 • Petr Mach

  Něvím teď, které konkrétně myslíte. Každopádně zaměstnanců státu je příliš mnoho. Stát by měl rušit zbytečné úřady a zbytečné zaměstnance propustit za podmínek sjednaných v pracovní smlouvě.

 • Jan Slavík

  V současné době má program strany Svobodní velký potenciál. Nelitujete, že jste z něho nevytěžil více během voleb do PS?? Hodláte proto zlepšit medializaci strany a jejího programu??

 • Petr Mach

  Zatímco my jsme státu za volby do PSP museli platit kauce 210 tisíc korun, velké starny peníze naopak od nás daňových poplatníků dostávaly. Tomu se v kampani velmi těžko čelí s dobrovolnými příspěvky členů a příznivců. Budeme se ale snažit dál. Kandidujeme ve třech obvodech do Senátu a v sedmdesátce obcí v komunálních volbách. Vždy když je příležitost objevit see v médiích, využíváme ji. Včera mi mimochodem vyšel článek v LN na téma "hazrdní hry a regulace" http://www.lidovky.cz/hazard-vyresi-danova-konkurence-daw-/ln_noviny.asp?c=A101006_000043_ln_noviny_sko&klic=239256&mes=101006_0 Předevčírem vyšel obsáhlý text o byrokracii v MFD. Kdykoliv budete moci doporučit médiím, aby se zmínili o našich názorech, prosím učiňte tak.

 • Jan Slavík

  Co říkáte na to, že si Čína defakto hodlá koupit Řecko??

 • Petr Mach

  Je to signifikantní. Byl jsem v červnu na dovolené v Řecku a na letišti nevlály řecká a evropská vlajka - ale řecká a čínská vlajka. Čínské státní návštěvy jsou tam pečené vařené. Já jsem ale hlavně rád, že nejsme v eurozóně a nemusíme na Řecko přímo doplácet z našich kapes.

 • Jan Slavík

  Václavu Klausovi "brzy" končí jeho mandát. Jste připraven ho oslovit? Myslím, že by byl dobrou mediální tváří Svobodných, zvláště pro voliče, které se svým programem, snažíte nejvíce oslovit.

 • Petr Mach

  Myslím, že ani Václav Klaus netuší, čemuse bude chtít věnovat po roce 2013. Bylo by milé, kdyby jednou vstoupil do Strany svobodných občanů. Řekl bych, že s naším programem musí souhlasit. Vstup jakékoliv známé tváře s pevnými názory by nám pomohl.

 • Jan Slavík

  Jaký je váš postoj k odborům státních zaměstnanců?? Jak byste se stavěl k jejich odporu k propouštění, či snižování mezd??

 • Petr Mach

  Každý má právo se sdružovat a jednat o své mzdě. Stát má ale současně právo jako každý jiný zaměstnavatel navrhovat výši mzdy a neoptřebné zaměstnance propouštět. A je hodně neoptřebných zaměstnanců. Mě se ale zdá, že vláda spíš o propouštění mluví, než že by ho uskutečňovala. Např. opdle návrhurozpočtu na rok 2011 má jen na Nečasově Úřadu vlády vzrůst počet zaměstnanců z 500 asi na 520.

 • Karel Les

  Pane Machu, líbí se mi Váš program, ale obávám se, že lidi nejsou na takovou politiku připravení a nadále zůstávají v hlubokém socialismu.
  Ale ke komunálním a senátním volbám:
  Děláte si ambice na získání senátorského křesla a kde? Máte někde v ČR silnou kandidátku s ambicí vést město či obec?
  Děkuji.

 • Petr Mach

  Máme postavené 3 kandidáty do Senátu a všichni jsou silní a mají slušné šance. Je to Vladislav Nechvátal na Jihlavsku, prof. Miloslav Bednář v Praze 11 a Milan Vodička na Kutnohorsku a Žďársku. Přehled našich komunálních kandidátek je zde: http://www.svobodni.cz/3-kdo-jsme/120-svobodni-ve-vasi-obci/

 • Jiří Vyšín A.

  Jaké jsou Vaše hlavní morální zásady, kterými se řídíte a chcete být příkladem (nejen) v politice?

  Ač nejsem stoupencem Vámi vedené strany, hluboce oceňuji Váš charakter i odvahu a snahu o poctivou argumentaci, které jsou v naší politice tak vzácné i to, že se stavíte za naši hlavu státu - vždyť to bychom měli dělat všichni! Držte se toho, co mi sám odpovíte!

 • Petr Mach

  Na tyto otázky moc odopvídat neumím. Snažím se být férový. Každopádně děkuji za kompliment.

 • jaroslav novak

  Vážený pane Machu,
  v roce 1991 jsem se po dlouholeté emigraci vracel do ČSFR. Měl jsem ukončené dvojí vysokoškolské vzdělání, kromě češtiny a slovenštiny jsem plynně hovořil dalšími čtyřmi světovými jazyky. Bylo mi ale "už" 45 let a 95% firem požadovalo věk do 35 let, zbylé firmy do 40 let. Nakonec jsem přijal nabídku velkého amerického konsorcia se sídlem v Německu, kde jsem pracoval až do důchodu. Myslíte si, že se v tomto směru podmínky pro práci "starších" lidí v ČR zlepšily a nemyslíte si vy osobně, že začínáte být po překročení hranice 35 let pro české firmy starý?.

 • Petr Mach

  Já si vydělávám výukou na univerzitě, tam jsem se nesetkal s tím, že bych někomu připadal mladý nebo starý. Každopádně myslím, že rozumná firma posuzuje všechny možné faktory potenciálních zaměstnanců. Věk může být důležitý pro firmu, která chce do zaměstnance investovat - do jeho zaškolení, studia apod. - pak může být racionální chtít spíš mladšího, než staršího zaměstnance. Jindy se zas víc hodí zkušenosti a starší člověk může dostat přednost. Jinými slovy, nechal bych to na dohodně smluvních stran, jsem proti jakýmkoliv kvótám, ať již na věk či pohlaví.

 • Alena Zientková

  Váš politický program mě znechucuje. Vy sám jste protyp namyšleného člověka, který v politice nemá co dělat. Viděla jsem nedávno Vaše vystoupení v Politickém spektru na ČT 24 a byla jsem velmi zaražena. Myslíte si, že Vás s Vaším vystupováním někdy bude volit více než 5% občanů ČR?

 • Petr Mach

  Mě se zas nelíbí programy všech ostatních stran. Pro všechny, kdo ten pořad neviděli, zde je link: http://www.ct24.cz/vysilani/2010/09/25/10116287760-210452801340030-18:31-politicke-spektrum/1/

 • Jan Fejfar

  Dobry den,
  sleduji Vasi stranu delsi dobu, jeji argumentace a postoje se mi libi. Jen jedna velka kanka: Vase nekriticka (dle meho nazoru) adorace Vaclava Klause.

  Pokud to neni prilis osobni, mohl byste se "vyznat" z Vaseho pocitu vuci VK? Mimo jine, co si myslite o jeho profesure (nesouvisly text, skladal behem premierovani, jedna fakulta VSE mu odmitla mu dat profesuru)? Dle Vaseho nazoru, bylo odmitani VK vuci nastaveni prisnejsiho pravniho ramce ohledne privatizacnich fondu opodstatnene? Jaka je dle Vaseho nazoru nejvetsi ekonomicka "bota", ktere se VK dopustil?

  Dekuji predem za uprimne odpovedi. Jan Fejfar

 • Petr Mach

  Nemyslím si, že by Svobodní nějak nekriticky adorovali prezidenta Václava Klause. Snažili jsme se ho povzbudit loni v jeho boji proti Lisabonské smlouvě. Máme však za to, že Václav Klaus má často pravdu (vývoj EU a eura, globálně-oteplovací mánie) a odvažuje se chodit ve světových institucích proti proudu. V tom má náš velký respekt. Jeho profesorskou práci neznám. Podporuji ho i v současné kritice proti přitvrzování finančních regulací. Za největší ekonomick omyl Václava Klause považuji jeho dlouholeté lpění (do r. 1996/7) na režimu fixního kurzu. Já bych coby zastánce monetarismu (v měnové politice) hájil vždy foating (od samého počátku v r. 1990). Dlouholetý fixní kurz přispěl k měnovému otřesu v roce 1997.

 • Ctibor Rozenský

  Dobrý den, mám tyto otázky:
  1. Co říkáte na skutečnost, že muslimové v souladu s koránem udělují a vykonávají tresty smrti a další krutosti? Nejen tímto je islám v rozporu s našimi zákony.
  2. Co říkáte na skutečnost, že podle koránu je muslimům povoleno mnohoženství?
  3. Jste pro nebo proti podpoře a šíření islámu v ČR?
  4. Jste pro zákaz vyznávání náboženství islám?

  Doufám, že tyto otázky nebudete zbaběle ignorovat a že na ně jasně a bez výmluv odpovíte.

 • Petr Mach

  1) Trest smrti vykonávají i v USA a mnozí křesťané jsou protrest smrti. Princip "oko za oko" mají ve své posvátné knize nejen muslimové, ale i židé a křesťané. 2) Mnohoženství vyznávají křesťané v Utahu. 3) Jsem proti podpoře šíření jakékoliv ideologie či náboženství v ČR. 4) Jsem proto, ať si každý uvnitř své hlavy a v soukromí vyznává, co chce.

 • pt

  Svobodní jsou pro mne jedinou možností jakýchkoliv voleb. Kaňkou je pocit marnosti při posuzování šancí Svobodných na, byť i velmi umírněný, úspěch. Jaká je strategie Svobodných do budoucna ? Jak se chcete přehoupnout přes volitenou hranici ?

 • Petr Mach

  Chceme prorazit vytrvalostí a programovou konzistencí. Přejeme si co největší úspěch v těchto komunálních a senátních volbách. Za dva roky budou opět volby do senátu a krajů, nejpozději v roce 2014 znovudo Sněmovny. Budeme kandidovat s prakticky velmipodobným programem, jaký máme nyní. Budeme se vymezovat proti tomu, jak tato vláda pokračuje v zadlužování země, zvyšování daní a zvýhodňování solárních elektráren a dalších nesmyslů. Uvítáme jakoukoliv pomoc a opdporu.

 • Karel Osický

  Vyjmenujte, prosím, podle Vašeho názoru pět kladných a pět záporných lidských povahových a charakterových vlastností.
  Jakých vlastností si u lidí nejvíc vážíte a které naopak nejvíc nesnášíte?

 • Petr Mach

  Nikdy jsem o tom moc nepřemýšlel. Vážím si odvahy, inteligence, přímosti. Nemám rád zbabělost a servilitu.

 • TIME HEALS NOTHING

  Co rikate na to, ze v Decine v letosnich komunalnich volbach za Vas kandiduje i clen CSSD?

 • Petr Mach

  Ten kandidát už není členem ČSSD, byl v době podávání kandidátek, kandiduje na 18. místě. Každopádně, jako každý kandidát musel souhlasit s programem Svobodných, takže je asi ze sociálně-demokratických idejí vyléčen. Upřímě řečeno, já jsem zas bývalý člen ODS, a rozdíl mezi ČSSD a ODS je dnes dosti malý.

 • gnrs

  Co rikate na reformy.cz? A co rikate na NWOO?

 • Petr Mach

  Líbí se mi mnohá videa na reformy.cz, zejména projevy Nigela Farage, které Vít Jedlička opatřuje českými titulky. Konspirační teorie o "novém světovém řádu" nesdílím, můj názor odráží docela přesně tento článek: http://www.thefreemanonline.org/headline/conspiracy-theory-socialism/ Mnozí páni se neopchybně snaží utvářet svět ku svému obrazu, v USA i v EU, to ale ještě neznamená, že jde o "spiknutí".

 • Křesťan

  Dobrý den, jste věřící?
  Pokud jste věřící, jakou víru a proč vyznáváte?
  Jste členem nějaké církve?
  Pokud nejste věřící, čemu v životě a proč nejvíc věříte?
  Co je podle Vašeho názoru hlavním smyslem lidského života? Přemýšlel jste o tom?
  Děkuji za odpovědi.

 • Petr Mach

  Nejsem členem žádné církve. Nevěřím v posmrtný život. Přesto člověk může žít tak, aby po něm něco pozitivního zůstalo. Ale respektuji, pokud někdo žije tak, že smysl vidí jen v užívání si svého života.

 • Dalibor Sezemský

  Čím se ve svém programu strana SSO liší od jiných politických stran v ČR?

 • Petr Mach

  Myslím, že VŠÍM. Ostatní chtějí lidem neustále brát jejich peníze, rozhodovat a utrácet za ně, stále něco organizovat. Svobodní chtějí svobodu. Přečtěte si podrobný program propracovaný do detailů zde: http://www.svobodni.cz/9-program/64-politicky-program-pro-parlamentni-volby/

 • Pavel M.

  Pane Petře je pravda že se až moc intimně kamarádíte s prezidentem?

 • Petr Mach

  Ne.

 • Michal

  Živil jste se někdy v (opravdovém) soukromém sektoru?

 • Petr Mach

  Živím se tím, že přednáším na (soukromé) vysoké škole, kde za mé přednášky studenti platí poplatky.

 • RADA

  Z čeho je placena strana SSO - členské příspěvky, sponzoring?

 • Petr Mach

  Členské příspěvky a příspěvky příznivců. Kromě toho si kandidáti svoji kampaň financují samy. Jási např. zaplatil loniněkolik billboardů, letos nějak letáky.

 • Revel In Flesh

  Co říkáte na to, že Ladislav Bátora kandiduje za Suverenitu?

 • Petr Mach

  Je to jeho volba. Asi zjistil, že mu program Svobodných nevyhovuje a program Suverenity je mu bližší. Možná dnes odpoledne bude pan Ladislav Bátora tančit na jejich levicové demonstraci ruku v ruce s paní Wolfovou a dalšími levičáky.

 • LON NOL

  Kolik jste v cele Praze postavili jako SSO kandidatu?

 • Petr Mach

  Dohromady je to asi stovka. Všude do magistrátu a jen někde do městských částí.

 • WAR

  S kym vsim v republice kandidujete, na jakych kandidatkach vy, ci kdo na Vasich kandidatkach?

 • Petr Mach

  Kandidujeme všude samostatně, jen v Českých Budějovicích s Pirátskou stranou.

 • Jana Svobodová

  Na otázku daniela Pinka bych klidně mohla odpovědět za vás, že obyčejní lidé jsou obvykle obyčejní jen pro to, že chtějí být obyčejní a nic nedělají pro to aby nebyli, a že pravice se naopak v Česku snaží, aby se všichni lidé, kteří se chtějí mít líp, líp měli, zatímco levice se snaží, aby byli chudí všichni bez rozdílu, ale:

  na vás bych měla otázky dvě: 1) V čem si myslíte, že by zatím marginální strana svobodných občanů mohla voliče zaujmout, resp. co nabízí a jiné strany ne?
  2) Jak byste řešil kauzu Opencard (to, že se jedná o nepovedený nápad, který všechny stál hodně peněz a politici, kteří to způsobili se dnes tváří, že se jich to netýká, už všichni víme)

 • Petr Mach

 • Velmi vážné otázky

  Co říkáte na termín "tunelování" v ekonomice? Co si pod tímto výrazem představujete?
  Co jsou podle vašeho názoru tzv. špinavé peníze?
  Které peníze jsou naopak čisté?
  Co vyjadřuje výraz "praní špinavých peněz"?

 • Petr Mach

  Krádež je krádež. Není pro ni potřeba vymýšlet nové zákony a nové pojmy. Tvrdí se, že špinavé peníze jsou peníze nezdaněné. Praním peněz se rozumí provést takové transakce, aby bylomožnodoložit legální původ nezdaněných příjmů (např. fiktivní nákup a následný výhodný prodej akcií Moravia Energo...)

 • Ing.Pavel Šimurda

  Pane Mach,myslím si, že všechno, co přijde do CZ z Bruselu je správné a pro česko velmi přínosné a z českého podledu demokratické a pravicové.
  Myslím si, že pan prezident a vy vstupujete do diskuse vždy pozdě, reagujete až na rozhodnutí, která jsou mnohokrát a z různých stran a pohledů prodiskutována a odborníky při technických problémech hluboce posuzovány, viz velikost a tvar jablek a okurek, kde je norma EU naprosto správná.Antidisktiminační zákon..jednoznačně určuje a vymezuje pravidla trhu pro jednu stranu účastníků (zaměstnanců a žadatelů o zaměstnání).
  Jsem paradoxně volič ODS a fanda pan prezidenta. jeho a Vaše vystupování vůči EU mi připadá směšné a chaotické a připomíná skutečně Dona Qujichota, za což dosal pan prezident i jeho ocenění ve Španělsku,

 • Petr Mach

 • R. Tomanský

  Co je podle vás SKUTEČNOU PŘÍČINOU/PŘÍČINAMI současné celosvětové, v USA vzniklé hospodářské krize?

  Zakladatel firmy Baťa - Tomáš Baťa řekl, že hospodářská krize je projevem a důsledkem krize morální. Co tomu říkáte?

 • Petr Mach

 • Zdeněk K.

  Jste pro nebo proti vstupu Turecka do EU?

 • Petr Mach

  Tohle jsem řekl před měsícem v projevu na konferenci spřátelené strany UKIP ve Velké Británii: "Vzpomínám si, že britští euroskeptici byli pro rozšíření EU o státy střední Evropy, protože věřili, že se tím zastaví prohlubování politické integrace. Nyní víme, že se mýlili. Pro Německo a EU jako celek je příliš snadné kupovat si periferní státy EU. Někteří euroskeptici nyní podobně horují pro vstup Turecka do EU, s tím, že by to mohlo přiblížit rozpad EU. Zastánce volného trhu ve mně říká, že by bylo fajn být s Tureckem v jedné zóně volného obchodu. Jenže EU je daleka tomu být pouhou zónou volného obchodu. EU je monstrum, které reguluje nejmenší aspekty každodenního života od žárovek po záchodové mísy. Každý ví, jaké záchody mají v Turecku. Česky jim říkáme „turecké záchody“. Pokud se nemýlím, v Anglii se jim říká „francouzské záchody“. Kdo ví? Možná jednou zjistíme, že jsou turecké-francouzské záchody nějakou směrnicí uzákoněny jako jediná přípustná norma pro celou Evropu. Tuto moji poznámku o tureckých záchodech by mohl někdo označit jako laciný antimuslimský postoj. Ubezpečuji vás, že nejsem antimuslimský. Nemám nic proti tureckým záchodům – dokud jsou v Turecku či ve Francii. Stejně tak nejsem antiněmecký. Nemám nic proti dotovaným větrným a solárním elektrárnám – dokud jsou dotované německými spotřebiteli v Německu. Proto, pokud jde o členství Turecka v EU raději říkám, že pro nás, kteří jsme pro naše vlastní osamostatnění od EU, je tato otázka bezpředmětná. Jestli oni chtějí Turecko v EU, ať si ho přiberou. Nám je to jedno. Ale bez nás. Pouze by pak EU měla být upřímná: Až přijme Turecko, měla by lehce změnit svůj název. Místo Evropské unie by se měla přejmenovat na Eurasii, aby tak dala své jméno do souladu s románem 1984 George Orwella. "

 • Ing.Pavel Šimurda

  Proč Vy a pan prezident nezdůrazňujete obrovský úspěch pražské ODS (pavla Béma) při prosazení pražského okruhu a mimořádně úspěšný projekt karty OPENCARD. Nebo jste ve vleků všech kritiků z rúných stran Kartu OPECARD si dodnes koupilo přes půl miliónu lidí a tato karta nabízí další možné obrovské rozšíření. Celý vklad se přece při eventuálním prodeji podílu mnohonásobně vrátí.

 • Petr Mach

 • T.F.

  Sportujete aktivně? Pokud ano, kterým sportům a jak často se věnujete?

 • Petr Mach

  Rád lyžuju, ale to tak nanejvýš dvakrát třikrát za sezónu. Občas kolo. Nemám moc rád kolektivní sporty. Jako malej jsem dělal judo.

 • Ing.Pavel Šimurda

  Vaše jednoznačně levicová činnost, jako sabotéra pravicových postojů a trendů jejich štěpením , z důvodu vaši tupé postkomunistické neschopnosti podřídit se stranické morálce ODS je jasná. Uvědomujete si to, řekl Vám to už někdo, že jse komunistický agent?

 • Petr Mach

 • NE Opencard !

  Co říkáte na cca 880 milionů korun, které "spolkla" zrůdná a pro lidi Prahy, kteří používají městskou dopravu, diktátorská akce Opencard?

 • Petr Mach

 • Ing.Pavel Šimurda

  Víte o tom, jako klasicky komunistický chaota (s paní Bobošíkovou, Vlastou Tlustým a spol.), že oslabujete pravicy jakousi srandovní pravicovou rétorikou?

 • Petr Mach

 • Honza

  Současné zadlužení státu a i ostatních státu EU je víceméně důsledek podporování růstu skrze domácí spotřebu. V ČR je jasné, že se ekonomický růst bude muset realizovat skrze zvýšení efektivity a produktivity. Jaké máte dlouhodobé vize řízení státu? Protože jen vyrovnaný rozpočet nestačí.

 • Petr Mach

 • Ing. David Nádvorský

  Pořídíte si vy osobně kartu Opencard?

  Vyhovuje vám neustálé donucování poskytovat svoje osobní údaje například majitelům a provozovatelům hromadné dopravy atd. atd. ???

 • Petr Mach

  Velmi jsem váhal, jestli podepíšu všechny ty nesrozumitelné podmínky o nakládání s mámi osobními údaji na smlouve o opencard, nakonec jsem si ji pořídil, protože nebylo moc na výběr, jesdím docela hodně MHD. Svobodní jsou pro konkurenci v MHD, pro vpuštění soukromých dopravců. Ti by se jistě dokázali domluvit na rozumnější kartě.

 • Zůza

  Dobrý den pane Machu. Můj dotaz bude možná trochu "mimózní" :-) Poslední dobou nevím, co si mám myslet o tom všem zadlužování. V dnešní době už si asi nepůjčujeme peníze, které někdo našetřil, ale peníze, které teprve vyděláme. Domnívám se ale, že si nemůžeme všichni jen půjčovat, i když situace tomu nahrává. Nebo ano? Prosím Vás o pohled na tuto věc. A ještě jedna: Ať se na to podívám v globálu nebo jako na jednotlivce, je zadlužení v hodnotě 5letých příjmů ještě OK, nebo už moc? Kde je ta hranice, kdy bychom si měli říct "to už jen tak nesplatíme"? Vím že to je individuální, ale ... přece lze udělat nějakou agregaci. Světový HDP nějak spočítat můžeme. Celkovou výši dluhů, od kterých můžeme odečíst celkovou hodnotu peněz skutečně uspořených, tedy pokrývajících tyto dluhy snad také. Dostaneme tedy čistou hodnotu "zadlužení budoucích příjmů". Je tato úvaha správná a pokud ano, jaké výše ke světovému HDP toto cca dosahuje? Neboli jak moc je naše planeta předlužena? Děkuji za odpověď.

 • Petr Mach

  Děkuji všem za otázky a omlouvám se všem, na které jsem nestihlodpovědět. Musím běžet pracovat:-) ----------------Pokud jde o zadlužování, nebudu nikomuradit, jak hodně je racionální se zadlužit. Jediné, co kritizuji, je zadlužování státu, kde politici utrácí na náš úkor na dluh a zvyšují tak náklady na obsluhudluhu a daně do budoucna. Jsem zásadně pro vyrovnaný rozpočet - více zde: http://www.svobodni.cz/9-program/64-politicky-program-pro-parlamentni-volby/#VI_1 ---------------------------------Nashledanou všem. A ještě jednou se omlouvám za otázky, kteréjsem nestihl. Když tak po emailu - mach@svobodni.cz. Děkuji...

 • Obracene zvony

  Kritizujete za něco prezidenta ČR V. Klause?

 • Petr Mach

 • Ing.Pavel Šimurda

  JNepřipadalo Vám, jako komunistickému kašparovi, když jste se chtěl před volbami spojit s podobnými jako vy (Tlustý, Bobošíková a spol.), že se spojujete "třeba i s marťany" a tvrdě "přihazujete" vašemu velkému guru paroubkovi? Řekl vám to už někdo, nebo vás to udivuje, překvapuje a uráží? Jste komunistick chaota, neschopný chápat politiku jako otevřený proces..jako ti vaši bardi (Tlustý a Bobošíková).

 • Petr Mach

 • Ing. Petr Hrádecký

  Jaký minimální finanční příjem by podle Vás měla mít čtyřčlenná rodina - pracující rodiče a dvě školou povinné děti, aby mohli solidně žít a aby neživořili?

 • Petr Mach

 • Ing.Pavel Šimurda

  Pro Ing. hrádeckého...jaký minimální příjem by měla mít rodian....takový, jaký si vydělá, vole....já to tak dělám jako pětičlenná rodina se třemi dětmi na VŠ.

 • Petr Mach

  tak nějak jsem to chtěl říct...

 • Sázavská

  Dobrý den, pane Machu.
  Zdravím Vás a přeji Vám mnoho úspěchů.
  Dotaz: jak konkrétně změnit Prahu-psí záchod na Prahu-čisté město?
  Děkuji za odpověď.

 • Petr Mach

Foto: Robert Sedmík

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.