Po jakém cukroví děti nepřiberou? Odpovídala odbornice na zdraví dětí

Chat je uzavřený28.12.2015 11:00

Děti mají málo pohybu, kulatí se a ani jejich sportovní víkend už není to, co to bývalo. Vězí za tím dnešní doba, nedostatek sportu na školách, ale zejména rodiče. Tématu se věnujeme v novém vydání časopisu TÝDEN a coby čtenáři jste měli jedinečnou možnost zeptat se na na otázky ohledně výživy, sportu a zdravého vývinu vašich dětí odbornice z Institutu dietologie a výživy Margaretou Iliopulosovou.

Bc. Margareta Iliopulosová, DiS. je absolventkou střední zdravotnické školy, oboru všeobecná sestra, poté vyšší odborné školy, kde získala titul diplomovaná dietní sestra a nakonec bakalářského studia na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, oboru Veřejné zdravotnictví. Od října 2012 se již nejvíce věnuje odbornému výživovému poradenství klientů nutriční poradny FitBee, dále připravuje a organizuje semináře se zaměřením na výživu a životní styl, zdravotně preventivní akce pro širokou veřejnost (měření složení těla apod.), akreditované kurzy výživy MŠMT pro Institut dietologie a výživy a zabývá se také nutričním poradenstvím pro zaměstnance různých společností.

Chat

 • Jana

  Dobrý den, neublíží dětem smažené řízky o Vánocích? A je lepší v bramborovém salátu majonéza, nebo jogurt? Děkuji, Jana

 • Host chatu

  Dobrý den. Smažení nepatří mezi nejvhodnější tepelné úpravy a děti by neměly takové pokrmy jíst často a pravidelně. Jednou za čas to samozřejmě nevadí a neublíží. Snažte se smažit na vhodném oleji a dodržujte správné postupy. Bramborový salát můžete odlehčit právě bílým jogurtem, o kterém píšete. Doporučuji děti učit jíst od útlého věku zdravější varianty, protože právě od rodičů získávají své stravovací návyky a zlozvyky. Hezký den, M.I.

 • Herman

  Dobrý den, co doporučujete na posílení imunity v současném období?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nejlepší prevence našeho zdraví či posílení imunity je správná a pestrá strava s pravidelným a dostatečným pohybem. Nyní v zimním období potřebujeme dostatek vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, omega 3 mastných kyselin, probiotik. Tyto látky jsou obsaženy např. v ovoci, zelenině, luštěninách, houbách šitake, hlívě ústřičné, kvalitním zeleném a černém čaji, šipkovém čaji, rakytníku, aloe veře, tučných rybách, jogurtech, tvrdých sýrech, kysaných mléčných výrobcích atd. Hezký den, M.I.

 • ACan

  Kdyby děti nejedly vůbec cukroví, tak určitě nepřiberou, co vy na to, na tento drsný či tvrdý přístup

 • Host chatu

  Dobrý den. Cukroví lze připravit i v odlehčené, zdravější variantě, ale nevidím důvod proč dětem nedopřát i tradiční cukroví. Vše je o množství, které děti sní a nadbytek energie z cukroví je možné vyvážit pohybem. Dle mých zkušeností z výživové poradny je nutné děti aktivně vést k pravidelnému pohybu, který by je bavil a který budou mít rádi. Pohyb odjakživa pomáhal a pomáhá k rovnováze a normální tělesné hmotnosti, ale v dnešní době se setkáváme spíše k nechutí a nedostatkem pohybu právě u dětí. S pozdravem, M.I.

 • ANTI

  Co veganské cukroví, tloustne se i po něm?

 • Host chatu

  Dobrý den. Přibrat na váze lze i po veganském cukroví. I zde přece přidáváte třeba mouku, cukr, ořechy, sušené ovoce, čokoládu, kokos atd. To jsou energeticky bohaté suroviny. S pozdravem, M.I.

 • Hojt

  Cukroví bez cukru je asi řešení proti nadváze, ne?

 • Host chatu

  Dobrý den. Pouze cukrovím svojí váhu moc neovlivníte. Nadváha je většinou důsledek nerovnováhy mezi příjmem energie z jídla/potravin/nápojů a výdejem energie prostřednictvím pohybu. Pokud člověk dodržuje správný životní styl s dostatkem pravidelného pohybu tak si dokáže udržet normální hmotnost. Lidé se ale často o Vánocích přejídají a moc se nepohybují, proto může dojít k nárůstů váhy v tomto období. Hezký den, M.I.

 • p.

  Dobry den, myslite, ze pokud by vsechny deti vypadaly tak chude (hubene), jako vy na fotografiich na google, ze by byly zdravejsi... nic proti vam, ale soucasne trendy linie, kdy se holka schova za telegrafni sloup mi zdrave take neprijde.

 • Host chatu

  Dobrý den. Tak jako nadváha a obezita dětí, tak také podváha není vhodná. Jelikož se zabýváme nejvíce výživou sportujících dětí a mládeže, víme, že nezdravě hubené děti nemusejí mít správné složení těla. Zjišťujeme u štíhlejší dětí nízkou kostní hustotu, nedostatečné množství aktivní hmoty i když mají třeba hodně pohybu. Základem našeho zdraví je pro děti vždy na prvním místě vhodná strava! S pozdravem, M.I.

 • Adriana

  Souvisí denní konzumace cukroví se vznikem cukrovky?

 • Host chatu

  Dobrý den. Vznik cukrovky II. typu může souviset s naším životním stylem - špatná výživa - nedostatek pohybu - nadváha - obezita - ukládání nebezpečného vnitrobřišního tuku. Nejlepší a nejlevnější prevence civilizačních nemocí jako je například cukrovka II. typu je právě zdravý životní styl. Hezký den, M.I.

 • Vladka

  Dobrý den,
  mnoho matek dává dětem místo cukrovinek sušené ovoce. Je opravdu zdravější? Jak je to tady s cukry, konzervanty a alergeny?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Pokud si chcete koupit sušené ovoce, snažte se kupovat nesířené, nekandované, nedoslazované, tedy vždy ve variantě natural. Můžete si také sama vytvořit zdravé sušené ovoce například z hrušek, jablek. Hezký den, M.I.

 • Anna

  Dobrý den,
  dost divná diskuse. Děti se dnes cpou sladkostmi celý rok, Vánoce nic nezhorší. Možná naopak: pokud bude curoví domácí pečené z másla, děti konečně poznají, jaké hnusy a náhražky celý rok jedly

 • Host chatu

  Dobrý den. Rodina dětem vytváří od mala stravovací návyky, ať už ty správné nebo ty špatné. Pokud mají rodiče dobrý přístup, vaří se "selským rozumem", snaží se děti vést tím správnějším směrem, je to vždy výhra, která se vrátí. V jídelníčku není třeba mít tvrdé zákazy, ale chce to více rozumět potravinám, jíst přirozené potraviny, vařit z čerstvých surovin a ne z polotovarů, věnovat dětem čas, aby si uměly připravit svačinu, či si správně vybrat. Rodiče musí jít příkladem a měli by sami dodržovat to, co říkají dětem. Hezký den, M.I.

 • Jolana

  Dobrý den. U nás doma ještě několik dní po Vánocích jíme hodně cukroví. Jak se to může projevit na zdraví dítěte a jsou děti například náchylnější k obezitě a zdravotním obtížím více jak dospělí? Moc děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den. Jídlo na Vánoce zdraví dítěte nemusí negativně ohrozit. Je třeba, jak už jsem se zmiňovala v jiném dotazu, dbát na správné stravování a dostatek pohybu po celý rok. To je ta nejlepší prevence nadváhy a obezity v dospělém věku. Hezký den, M.I.

 • Vladik

  Dobrý den, všiml jsem si, že ve Vašem institutu děláte "Analýzu složení těla." K čemu je to dobré a co všechno zjistím? Rád bych se k Vám objednal, s jakou službou mohu počítat? Velmi děkuji!

 • Host chatu

  Dobrý den. Měřením složením těla si zjistíte, jak jste na tom s množstvím aktivní svalové hmoty, nebezpečného vnitrobřišního tuku, podkožního tuku, jakou máte kostní mineralizaci (riziko osteoporózy), rychlost spalování - tzv. bazální metabolismus, svalové dysbalance, případné otoky atd.. Je to nezbytný krok např. pro přípravu jídelníčku a stanovení rizik a nedostatků ve složení těla. Měříme na InBody770, jedná se o špičkový diagnostický příštoj. Objednat se můžete na stránkách www.fitbee.cz.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.