Potřebujete poradit s vytápěním? Odpovídal Ing. Ondřej Číž

Chat je uzavřený02.09.2019 10:00

Ondřej Číž.

Jak se připravit na nastávající topnou sezónu? Jaké triky vám pomohou ušetřit za vytápění a minimalizovat risk poruchy? Ptali jste se Ondřeje Číže ze společnosti Korado. Host odpovídal v úterý 3. září od 10.00.

Ing. Ondřej Číž, produktový specialista firmy KORADO a.s. Firma KORADO je přední světový výrobce ocelových otopných těles sídlící v České republice. Filosofií firmy je nabídnout kompletní systémové řešení pro vytápění a uspokojit požadavky i těch nejnáročnějších zákazníků.

Chat

 • SK

  Jaká je strategie kompletního řešení ohledně vytápění?

 • Host chatu

  V dnešní době, kdy jsou stavební konstrukce natolik vyspělé (tepelná izolace, vzduchová těsnost atd…), již nelze řešit stavbu pouze ze strany topného systému, ale návrh by měl jít ruku v ruce také s ostatními systémy (větrání, klimatizace, stínění, osvětlení). Nelze tedy obecně říci jaké je ideální řešení, správným přístupem je zaměřit se na konkrétní případ a řešit ho nejen z pohledu vytápění, ale komplexně jako celkovou stavbu.

 • Tomáš

  Jak uspořit náklady na energii?

 • Host chatu

  Tato otázka by měla spíše směřovat na energetického specialistu, který dokáže posoudit celkovou energetickou bilanci pro konkrétní případ. Společnost KORADO a.s. se zabývá výrobou koncových distribučních prvků tepla do teplovodních otopných soustav (deskových, trubkových, designových otopných těles a lamelových konvektorů. Z pohledu otopných těles, lze správnou volbou rozměru a typu zefektivnit přenos tepla do vytápěného prostoru a tím uspořit nějakou tu korunu. Hlavní úspora se však skrývá ve správné regulaci otopného systému ruku v ruce s ostatními systémy (větrání, klimatizace, stínění, osvětlení). Místnosti zbytečně nepřetápět, regulovat teplotu podle aktuálního využití místnosti a počtu osob ...

 • Josef Zeithammel

  Mám ústřední topení s kotlem na dřevěné pelety na chalupě v Jizerských horách, kam jezdíme zhruba dvakrát do měsíce. Někdy se ale stane, že se tam objevíme jen jednou za měsíc, zejména v nejchladnějších částech zimy. Jak zajistit, aby topení zimu přežilo bez následků?

 • Host chatu

  Na trhu naleznete mnoho výrobců, kteří nabízejí nemrznoucí příměsi přímo do otopných systémů. Koncentraci směsi raději konzultujte přímo s výrobcem podle předpokládané minimální teploty uvnitř interiéru chaty.

 • Regius

  Jaká by měla být optimální teplota v bytě v zimním období, aby to bylo co nejšetrnější k mé peněžence?

 • Host chatu

  Hlavním účelem otopného systému je vytvořit tepelnou pohodu pro uživatele vytápěného prostoru. Volba teploty je proto velmi individuální podle osob, které se v prostoru pohybují. Nicméně běžně se navrhuje teplota v rozmezí 19 až 21 °C. Obecně lze říci, že každý stupeň navíc znamená cca 3 až 6% navýšení nákladů na vytápění. Nepřetápět místnosti a raději zvolit silnější ponožky a svetr se peněžence vyplatí.

 • Lenka

  Dobrý den, poradíte mi, prosím, jak připravit topení v bytě na zimu?

 • Host chatu

  Nejhladší průběh topné sezóny zajistíte pečlivou kontrolou stavu radiátorů a celého otopného systému před jeho spuštěním. Zkontrolujte těsnost spojů a jednotlivých částí systému, jestli nevykazují nějaké případné známky poškození z letní sezóny. Před prvním spuštění pak radiátory pečlivě odvzdušněte. Po spuštění systému ověřte, zda tělesa topí po celé své výšce, je-li v tělesech vzduch, horní část bude chladnější. Může se stát že i v průběhu topné sezóny dojde k zavzdušnění těles, proto doporučuji kontrolu občas provádět i během zimy a případně tělesa znovu odvzdušnit.

 • Petr K.

  Dobrý den, chystám se na výměnu otopných těles spojenou s rekonstrukcí celého bytu. Jaká tělesa přináší největší úsporu a jaká jsou nejvhodnější pro byt, kde se celoročně žije? Děkuji.

 • Host chatu

  Základní funkcí jakéhokoliv otopného tělesa je pokrýt tepelnou ztrátu daného prostoru a je na volbě investora jaký koncový prvek zvolí pro přenos tepla od zdroje do vytápěného prostoru. Společnost KORADO a.s. nabízí širokou škálu otopných těles, mezi ně patří také trubková otopná tělesa KORALUX určena do koupelen, podlahové konvektory s pochozí mřížkou KORAFLEX ideální pod tzv. francouzská okna, nebo lavička s dřevěnou deskou KORALINE LD určená k sezení, celý sortiment můžete nalézt na našich webových stránkách www.korado.cz. Budeme-li se pak bavit o deskových otopných tělesech RADIK, úspor můžeme, kromě správné regulace jako celku navíc dosáhnout, správnou volbou rozměru a umístění deskového otopného tělesa v prostoru. Díky využití sálavé složky tepla pocitově můžeme dosáhnout požadovaného tepelného komfortu i při nižší nastavené prostorové teplotě vzduchu na termostatické hlavici. Existují také pravidla pro správné umístění deskových radiátorů v místnosti. Radiátor umísťujeme pod okno, ideálně po celé jeho délce -> zabráníme tak proudění chladných padavých proudů od okna k podlaze. Výška radiátoru pod oknem by měla být co nejvyšší -> zajistíme tak optimální proudění vzduchu okolo teplosměnné plochy tělesa díky lepšímu komínovému efektu, ovšem při zachování mezery podlaha/radiátor a parapet/radiátor alespoň 15 cm a vzdálenosti od zdi pak minimálně 2,5 cm a optimálně 5 cm. Těleso by nemělo být v zákrytu za nábytkem (postel, skříně, nebo závěsy), aby nedocházelo k odstínění sálavé složky tepla z čelní desky do prostoru a rovněž bylo zajištěno bezproblémové proudění vzduchu okolo tělesa.

 • Martin

  Dobrý den, slyšel jsem o tekutých přípravcích, které údajně zvyšují výhřevnost topení a tím mi ušetří až 15% na účtech za topení. Máte zkušenosti s funkčností těchto přípravků, případně doporučujete přímo nějaký?

 • Host chatu

  Bohužel s uvedenými přípravky nemám žádné zkušenosti, obraťte se přímo na výrobce těchto přípravků, snad budou schopní vysvětlit, za jakých podmínek tato příměs ušetří 15% na nákladech pro vytápění ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.