Pražská komorní filharmonie

Chat je uzavřený04.01.2013 11:00

Radim Otépka.

Pražská komorní filharmonie vyrazila na mimořádné dvanáctidenní turné do Číny. Kromě série sedmi koncertů, jejichž společným jmenovatelem bude reprezentovat nesmrtelná hudební díla předních domácích autorů, ji zároveň čekal hudební debut v této asijské velmoci.

Pro svou první návštěvu Číny, která aktuálně zažívá nejrušnější hudební období z celého roku, s sebou Pražská komorní filharmonie přivezla skladby Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka, jež se v této zemi těší značnému respektu. Jak se hudebníkům v Číně hraje a co je nejvíc překvapilo? Odpovědi ředitele filharmonie Radima Otépky čtěte ZDE.

Chat

 • dotaz

  Hrajete či hráli jste někdy něco od čínských autorů?

 • Pražská komorní filharmonie

  Ne, nehráli. A ani jsme nedostali tento požadavek od organizátorů našeho čínského turné.

 • Dan Sejkora

  Komunistický režim v Číně vám nevadí?

 • Pražská komorní filharmonie

  Režím jako takový mi vadí, nicméně je potřeba rozlišovat, za jakým účelem je tento projekt pořádán. My hrajem pro normální obecenstvo a snažíme se o propagaci české hudby, českých autorů, což jsou dostatečné důvody, abychom překonali svoji averzi vůči zdejšímu politickému zřízení.

 • Dvořan

  CO konkrétně v Číně bude hrát od Smetany, Dvořáka a Janáčka?

 • Pražská komorní filharmonie

  Uvádíme Dvořákovu 8. symfonii, dále jeho Českou suitu, Smetanovu předehru k Prodané nevěstě, Vyšehrad a Vltavu z Mé vlasti, Janáčkovu Žárlivost. Jako přídavek máme přichystán Čeladenský tanec z Lašských tanců a 10. tanec e moll ze Slovanských tanců.

 • Dvořan

  Co znamená, že se těší respektu Smetana, Dvořák a Janáček v Číně?

 • Pražská komorní filharmonie

  Jak jsem již napsal, A. Dvořák je v asijském světě velmi oblíbený a hraný. Takřka všechny orchestry jej zde mají na repertoáru. Velmi kladně byla vnímána čínským publikem skladba Žárlivost L. Janáčka, přičemž nejde ani o moc známou skladbu u nás. Konkrétně v Číně nikdy nebyla hrána a my ji zde uvádíme v premiéře.

 • Dan Sejkora

  Budete hrát v Macau, Hong Kongu a na Taiwanu?

 • Pražská komorní filharmonie

  Během tohoto turné nikoliv.

 • GI

  Kolik koncertů odehrajete v Číně v kterých městech?

 • Pražská komorní filharmonie

  Odehrajeme celkem 7 koncertů v sedmi různých městech. Turné začalo ve Fulingu v provincii Chongqing, pak jsem pokračovali do Xiningu, Lanzhou, Guangzhou, Šanghaje, Tianjinu a končíme v neděli v Pekingu v proslulém sále National Centre for Performing Arts.

 • dotaz

  Máte sebou čínského překladatele nebo stačí ANJ?

 • Pražská komorní filharmonie

  Na turné nás doprovází 4 členové pořádající agentury, se kterými hovoříme anglicky. Bez nich bychom se nedomluvili ani na recepcích hotelů, neobjednali bychom si taxi ani jídlo v restauraci.

 • míša

  co vás na cestě nejvíc překvapilo?

 • Pražská komorní filharmonie

  Těch věcí je velká řada. Co se týká koncertů samotných, tak určitě jsou to pokyny na světelných tabulích umístěných po bocích pódia s příkazy pro obecenstvo, jak se má během koncertu chovat. Např. posledních pár taktů jednotlivých vět, je napsáno, že mezi větami se netleská, různá upozornění ohledně zachování ticha v obecenstvu při koncertu apod. Mile jsme byli překvapeni kvalitou koncertních sálů, které mají výborné akustické vlastnosti. Čínané se k nám obecně chovají velmi mile a vstřícně. My musíme naopak akceptovat jejich zvyky jako je třeba servírovaná kachní hlava:) anebo nižší teploty ve všech interiérech, ať se již jedná o hotely, koncertní sály či restaurace.

 • petra

  je pravda, že číňani milují janáčka a smetanu? Jaké byli reakce? Díky, PEtra

 • Pražská komorní filharmonie

  Neřekl bych, že je přímo milují, ale jak jsem již uvedl v předchozí odpovědi, velký úspěch jsme zaznamenali s Janáčkovou skladbou Žárlivost či Dvořákovou 8. symfonií. V současné době je zde velmi mnoho orchestrů z Evropy a pokud máme zprávy, tak žádný z nich nehraje repertoár, který je složen čistě z národních skladatelů. Vyprodané sály na našich koncertech o několika tisících místech nám dávají za pravdu vhodnost zvoleného repertoáru a tudíž i oblíbenost našich hudebních velikánů.

 • miluška

  umělci si většinou stěžují na platy. Jak jsou placení filharmonici?

 • Pražská komorní filharmonie

  Hudebníci všeobecně mají nižší platy a souhlasím s tím, že by si zasloužili lepší ocenění, už i vzhledem k jejich úzké specializaci a vysoké odbornosti. Většinou jsou to vysokoškolsky vzdělaní lidé, učící na středních a vysokých školách, se zahraničními stážemi a schopností hovořit minimálně jedním či více světovými jazyky. Naši filharmonici jsou placeni standardně jako hráči v ostatních orchestrech v Praze, vyjma České filharmonie.

 • xxx

  dobrý den, je nějaká země, kam byste vystupovat nejeli? třeba severní korea

 • Pražská komorní filharmonie

  Odpověď je trochu spojena s jednou z těch předešlých. Velmi záleží na povaze celého turné, jeho podmínkách, charakteristice, programu, kdo se jej zúčastní jako dirigent či sólista, pro koho jsou koncerty pořádány. Určitě bychom to pečlivě zvažovali a probíhalo by to velkou diskusí. Ostatně rozhodnutí zúčastnit se turné v Číně vyžadovalo také velkou dávku komunikace uvnitř orchestru, protože ten názor nebyl jednoznačný. Ale např. takový orchestr, jakým je Newyorská filharmonie, v Severní Koreji již účinkovala. Určitě bychom nejeli do států, kde bychom si nebyli jistí bezpečností hráčů orchestru.

 • Pepa

  Mají číňani stejné noty jako my?

 • Pražská komorní filharmonie

  Ano, mají, otázkou zůstává, zda je stejně čtou jako my.

 • Ny

  Dobrý den, čím si vysvětlujete, že jsou čeští skladatelé v zahraničí tak populární?

 • Pražská komorní filharmonie

  Máte pravdu v tom, že čeští skladatelé mají velmi dobrý zvuk ve světě, zejména Dvořák, Smetana, Janáček či Martinů. Podle mne je to dáno velkou melodičností a bohatou instrumentací, kterou tito skladatelé používali. Velmi často působili v zahraničí, vezměte si Dvořáka a jeho působení v New Yorku. Slavná 9. symfonie z Nového světa byla komponována právě tam, toto všechno jsou počátky jejich úspěchu

 • bubu

  Existuje v Číně umělecká kritika? Už na vás v Číně vyšla nějaká recenze?

 • Pražská komorní filharmonie

  Umělecká kritika v Číně existuje, již na naše koncerty vyšly recenze, od našich organizátorů víme, že jsou velmi dobré, ale ještě je nemáme přeloženy. Co je zajímavé, tak o PKF se velmi mnoho píše na čínském Twitteru, který se jmenuje Weibo a kde máme údajně 99% pozitivních ohlasů. Hodně lidí na Weibo píše, že se díky nám setkalo poprvé se západní hudbou a že to byl mimořádný zážitek.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.