Předávání cen Trilobit. Kdo vyvstane ze stínu do světel? Odpovídal předseda odborné poroty Vladimír Just

Chat je uzavřený17.01.2019 17:00

Vladimír Just.

Co je záměrem cen Trilobit? Které snímky se mohou dočkat ocenění? Kdo vyvstane ze "stínu do světel ramp"? Kolik ocenění se bude rozdávat? O čem bude rozhodovat dětská porota? Ptejte se letitého předsedy odborné poroty cen TRILOBIT Vladimíra Justa. Host odpovídá ve čtvrtek 17. ledna od 17.00.

Prof. Vladimír Just je letitým předsedou odborné poroty cen TRILOBIT. Ty se budou udělovat v neděli 20. ledna od 20.20 v Berouně a v přímém přenosu je bude přenášet Česká televize a ČT Art.

Chat

 • BENHYPO

  Jsou ceny Trilobit i nějak politické - mají politický význam?

 • Host chatu

  Co je a co není politické? Politika je od "polis", a to je už od antických časů, k nimž se tak často odvoláváme, obec, zájem o věci obce, tedy věci obecné. Takže cokoli - i film a televize (audiovize) má kromě svých estetických funkcí i smysl etický a politický, ve smyslu prospěch či škoda pro obec. Tvářit se, že žijeme (i v oblasti filmu a televize) ve vzduchoprázdnu je trošku pokrytecké

 • SK

  Jaká je pozice, význam, postavení Cen Trilobit?

 • Host chatu

  Je to naše nejstarší cena, je plodem šedesátých let, kdy film (a snad ještě divadlo) významně přispěl k tomu okřídlenému pojmu "zlatá šedesátá". Pro film (divadlo) to platilo bezezbytku, jinde to až takové zlato nebylo. Trilobit se liší od ostatních cen jednak svou žánrovou šíří (oceňuje audiovizi v co nejširším měřítku, včetně webových projektů, před řadou let jsme byli tuším první, kdo ocenil tehdy ještě ne tak známou Kancelář Blaník na Streemu a další internetové produkty (DVTV apod.). Dále oceňuje knihy, týkající se filmu nebo TV, a počiny z veřejné scény, které buď škodí nebo prospívají audiovizi a svobodě a nezávislosti médií (letitý problém mediálních rad atd.atd.). Má i cenu dětské poroty a cenu za přínos občanské společnosti a také "zcela zvláštní cenu Citron". To jsou zhruba specifika téhle nejstarší české audiovizuální ceny.

 • InnerS

  Jsou ceny Trilobit objektivní?

 • Host chatu

  Opět - co je objektivní?Objektivní kritika (stejně jako objektivní satira) je nonsens. Jde o to, aby kritika (a oceňování vůbec) baly kvalifikovaná, svobodná a nezávislá, a nebyla dílem jednoho úzkého pohledu, jedné profese. Shrnete-li však sedm subjektivních pohledů (tolik je porotců), dostanete se přece jen blíže k objektivitě, než pohledem jediným. Proto jsou v porotě zastoupeny různé profese (2 TV kritici, filmová kritička a dramaturgyně, TV a rozhlasová dramaturgyně, tři pedagogové FAMU (střihačka, kameraman a režisér),

 • ANTI

  Chodí na předávání cen Trilobit i politici a cizinci?

 • Host chatu

  Cizinci menšinově, tak jak v audiovizi profesně působí působí (např.na FAMU). A politici? V hledišti bývají vidět, většinou jsou to ti, co se profesně i zájmově zajímají o kulturu. A když dostala zlaté citrony v řádu stovek celá poslanecká sněmovna PČR za absurdní způsob volby mediálních rad, byli nuceni přijít, resp.vyslat svého reprezentanta (reprezentantku) - naštěstí to vzali s humorem. Jako ozdravnou kůru :-)

 • WAR

  Mají ceny Trilobit nějaký ohlas v zahraničí?

 • Host chatu

  Mají asi takový ohlas, jaký má ohlas celá česká kinematografie (jiné to bylo koncem let šedesátých). Tedy nic moc.

 • Merlot

  Vyčítal jste Babišově tisku (tj. Lidovkám a MF Dnes), že prý "urážejí naše západní spojence". Opravdu nevím, jak jste k tomu dospěl, já si spíš pamatuju, že tento tisk kdysi v zájmu těchto "západních spojenců" (neboli válečných zločinců z USA a NATO) špinil odpůrce výstavby amerického radaru v Čechách. A vy jste jim přizvukoval. To bylo ok?

 • Host chatu

  Vážený pane, z Vaší přezdívky by se dal snadno přesmyčkou učinit "trol" (to byl samozřejmě vtip). Ale přesto: víte, čím jste mi daného tvora připomněl? Záměrným zamlčením holého faktu, že, ti vaši "váleční zločinci" jsou naši spojenci, a jsme to i my, že urážkou NATO jstetedy urazil i československé vojáky, bojující třeba na misích proti terorismu. Narozdílod nedobrovolného členství ve Varšavské smlouvě jsme v NATO dobrovolně a když se rozhodneme odejít (což by znamenalo se vrátit o sedmdesát let zpět), tak vás ráno bez ohledu na protesty vlády nevzbudí nepozvaná invazní vojska "spojenců", na naše letiště nebudou nalétávat Iljušiny a na ulicích našich měst nebudou stovky zastřelených. A nebudou nás dvacet jedna let nutit, abychom v okupované zemi prohlásili) - ústně i písemně - že tady žádná okupace není a nebyla. - A TOPku jsem - se skřípajícími zuby - volil právě proto, abych se něčeho podobného už podruhé v životě nedožil. .

 • Merlot

  V roce 2017 jste volil TOP 09. Hlásíte se tedy ke všemu, co tato povedená partaj a zvláště její padákový fírer vyváděli v době, kdy byli u moci? Například ke zvyšování DPH, osekávání dávek nejchudším, snižováním daním firmám a vysokopříjmovým občanům, DONEZu, otrockým pracem nezaměstnaných apod.? Jste ochoten alespoň trochu připustit, že nebýt pravicových vlád, nebyli by dnes u moci Babiš se Zemanem?

 • Host chatu

  Už jsem vlastně odpovídal před pár minutami. Nehlásím se ke všemu, co kdy TOPka dělala, volil jsem ji tak trochu ze zoufalství - abych nedopadl jako tolikrát, když jsem volil srdcem, tj.menší stranu, a hlasy nakonec propadly díky volebním pochybným přepočtům, favorizujícím větší oproti menším (od malička jsem byl vždy spíš v tomto směru "menševik":-) Ale jestliže jste nazval jejího otce zakladatele "fírerem", pak to svědčí o neznalosti nejen této osobnosti, ale i novodobé historie. Karel Schvarzenberg udělal za hranicemi v době totality pro naši svobodu tolik, jako snad s výjimkou Havla málokterý polistopadový politik.

 • WAR

  Bylo by skvělé se jednou dožít toho aby cena Trilobit byla dána nějakému filmu o etnocidě sudetských Němců.

 • Host chatu

  Úplně s Vámi souhlasím, kdysi jsem navrhoval film dokumentaristky Jany Hádkové "Masakr na Švédských šancích" (120 zastřelených žen a 74 ze samopalu zblízka střílených dětí, od nemluvňat po puberťáky), . celkem kem třem stovkám obětí - všichni z řad civilistů, tzv.karpatských Němců, vyhnaných ze Slonského štátu, a vracejících se do rodné vsi Dobšiná. To vše měsíc a půl po skončení války. Vše zdokumentováno, ČT to občas opatrně vysílá v před- i po-půlnočních časech.

 • SK

  Bude na předávání cen Trilobit probolševický ministr kultury Staněk?

 • Host chatu

  Není mi známo, ale byly doby, kdy tak ministři kultury jezdívali - a nemuseli se bát vypískání.

 • BENHYPO

  CO je třeba vylepšit ohledně cen TRILOBIT?

 • Host chatu

  Publicitu - pořád je na to, že jde o jedinečnou, nenahraditelnou cenu, vemi nedostatečná. Jste například jediní, kdo mi (jako předsedovi komise TRILOBITu) nabídl tento svobodný prostor k odpovědím, moc si toho vážím a možná vás ještě začnu číst :-).. Srovnáte-li publicitu s mediálním humbukem kolem jiných cen (Český lev aj.), vidíte, že je to jen chudý příbuzný - či vzhledem k věku, trpěný dědoušek výminkář

 • Hana

  Kolik ocenění se bude rozdávat?

 • Host chatu

  Hlavní cena Trilobit, tři další Trilobity (vše nádherná sklářská práce) - z toho tři dokumenty a jeden hraný. Dále:Vančurovu cenu za celoživotní přínos, dva ocenění si přijdou pro Cenu Ferdinanda Vaňka (dříve Havlova cena) za přínos občanské společnoosti, jeden pro Škoreckého cenu - za literární dílo, týkající se filmu resp.TV), dva herci dostanou Zvláštní cenu poroty a pak trojice příjemců z jedné instituce obdrží "Zlatý Citrón" - ti bude zase radosti na Starém Bělidle!. - Jo - a letos novinka - díla, která neprošla až k ceně, ale byla v užším poli našeho zájmu, byla předložena berounskému publiku v Městském kině a vítěz obdrží Cenu diváků ("Berounský Klepálek"). Plus jedna dětská cena - počítám-li správně, bude to dvanáct cen (věřím, že nikoli tuctových).

 • Mirek

  Které snímky se mohou dočkat ocenění?

 • Host chatu

  Já nesmím ani naznačova :-) A jinak se začtěte do minulé odpovědi, jisté náznaky tam jsou.t

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.