Prevence dětských nemocí v zimních měsících

Chat je uzavřený19.12.2013 10:00

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová.

Čas vánočních svátků a čerstvého sněhu láká na hory dospělé i děti. Chladné počasí však může znamenat i riziko nejrůznějších onemocnění. Jakou prevenci zvolit například při rýmě, kašli, zánětech středního ucha a jiných onemocněních, poradila praktická lékařka pro děti a dorost MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová 19. prosince od deseti hodin.

MUDr. Ing. Veronika Jilichová Nová promovala na 2. lékařské fakultě UK v roce 2004. Po promoci pracovala v soukromé dětské nemocnici v Plzni jako lékařka na lůžkovém oddělení a praktická lékařka pro děti a dorost. Na své práci nejvíce oceňuje to, že se věnuje nejen nemocným dětem, ale i preventivní péči, kterou považuje za velmi důležitou. Za příjemnou a zábavnou součást práce pediatra považuje také možnost pozorování růstu svých pacientů a jejich přeměnu z kojence v šikovného školáka. V současnosti věnuje veškerý volný čas svému synovi. Jejím velkým koníčkem je cestování.

Chat

  • anna dunova

    Dobry den me dceri bylo v listopadu 9 let,ziji sni uz od jejich 3let ve Velke Britanii,posledni rok trpi nejakou alergii a doktori nevedi jakou, tento tyden se ji postupne udelaly:-)cervene pupinky po celym tele a v oblati kde se poti ty pupinky sou jako by spaleny cervenohnedy pupinky,svedi ji oci ma rymu a kasel a ma zvysenou teplotu...nevim si rady muzete mi poradit

  • Host chatu

    Dobrý den, problém Vaší dcery opravdu může být způsobený alergií, ale takto bez vyšetření vám budu velmi obtížně radit. Obecně platí, že alergickým obtížím pomůže podání antihistaminika- léku na snížení alergických obtíží, můžete vyzkoušet efekt, mělo by se tím redukovat i svědění. Kůži při ekkzémech je potřeba pravidelně promazávat, ale to je jen základ léčby, konkrétní musí stanovit někdo, kdo vyší dceru vyšetří, odbornému vyšetřní se tedy asi nevyhnete, omouvám se za pro vás nedostatečnou odpověď.

  • Dotaz

    Která očkování jsou vhodná v souvislosti s prevencí dětských nemocí v zim. měsících?

  • Host chatu

    Asi by se slušelo na prvním místě automaticky jmenovat očkování proti chřipce. Zkušenost tohoto týdne z ordinace mi ale nutí napsat očkování proti planým neštovicím. Během tří dnů jsem ošetřila mnoho dětí s tímto onemocněním, v několika školkách propukla epidemie a tak děti i rodiče chodí s obavou, že nebudou moct trávit vánoce s ostatními dětmi z rodiny a vyslechla jsem několik stesků nad překaženými plány...onemocnění nemusí být komplikované, ale je pro děti i rodiče velmi omezující, děti se izolují, nařizujeme jim klidový režim po dobu jednoho týdne atd... očkování by tomuto zabránilo. Jinak samozřejmě část komplikovaných "zimních" onemocnění způsobují třeba pneumokoky a proti těm je rovněž vhodné očkovat kojence, kterým toto očkování hradí zdravotní pojišťo vny.

  • Golem

    Co zánět uzlin, vyskytuje se v zimě hodně u dětí?

  • Host chatu

    Zánět uzlin je pojem, který není samostatnou nemocí v pravém slova smyslu. Lymfatické uzliny jsou součástí imunitního systému, probíhá v nich tedy aktivita při každé infekční nemoci. Uzliny se takzvaně aktivují. Pokud tedy dítě má například zánět nosohltanu, automaticky s ním se většinou objevuje zvětšení krčních uzlin, které jsou bolestivé a zduřelé.

  • DM

    Je v ČR obecně opomíjena u rodičů i dětí prevence onemocnění v zimě?

  • Host chatu

    jak se to vezme. myslím, že většina rodičů se všemožně snaží, aby jejich dítě bylo co nejméně nemocné. Záleží, co do prevence zařadíme. Běžná prevence by měla probíhat celoročně ve smyslu častého pobytu venku, dostatek pohybu, přísunu vitamínů, pravidelného režimu, dostatku spánku... Hezky se to píše, ale hůře v praktickém životě provádí... pak saháme k rychlým řešením typu spousty preparátů na podporu "zdraví", které ale samy o sobě nemoci většinou nezabrání. Když už nemoc přijde, je dobré jí věnovat pozornost, nechat dítě mimo kolektiv, nenavštěvovat ostatní dětské aktivity- plavání, cvičení, kroužky, dokud není dítě zcela zdravé. To rodiče většinou neradi slyší. Já samozřejmě rovněž nejsem ráda, když je můj syn nemocný. Proto je dobré se opět zamyslet nad možnou účinnou prevencí a např. očkováním se dá vyhnout některým nemocem. Každoroční očkování proti chřipce je rozhodně výhodou. Dá se pozorovat, že malé děti očkované proti pneumokokům většinou vykazují nižší nemocnost, než děti, které očkovány nebyly. V tomto potvrzuji, že za posldní roky ubylo díky očkování zánětů středního ucha, proti kterým pneumokokové vakcíny také částečně chrání. Je ovšem potřeba počítat s tím, že běžná nachlazení- rýma, kašel- k zimě u dětí patří a je fajn k nemoci přistoupit tak, že nám zase dá možnost strávit s dítětem v posteli hodně času, číst, kreslit, tvořit a věnovat se aktivitám, na které v běžném režimu není tolik času:-)

  • GF

    Je u dětí i častý zápal plic v zimním období?

  • Host chatu

    Určitě, zápal plic je i nyní v tomto počasí velmi častý. Provázený horečkou kašlem a celkovým vyčerpáním dítěte. Léčba někdy musí probíhat i za hospitalizace. Opět lze pozorovat, že těžkých form zápalu plic částečně ubývá u malých dětí, které byly očkovány proti pneumokokům, samozřejmě jsou další patogeny, které zápal plic způsobují, proto s ní musíme vždy v ordinaci počítat. Mírnější formy lze ale často zvládnout i doma, znamená to ale absolutní klidový režim a minimálně 14 dnů mimo kolektiv. Inverze a nepříjemné zimní počasí tomuto onemocnění velmi nahrávají, bohužel.

  • Kateřina Klofandová

    Dobrý den. Má čtyřletá dcera před třemi měsíci prodělala suchý dráždivý kašel. Téměř se vyléčila, ale stále po ránu a někdy i přez den či večer začne dráždivě kašlat. Netrvá to dlouho. Má doktorka později nasadila opět stoptusin na přeléčení. Nezabralo. Začali jsme navštěvovat solnou jeskyni a malé zlepšení tam bylo, ale stále kašle po ránu a někdy večer. Dělala jsem jí různé zábaly a taky nic.Tak nám paní doktorka nasadila aerius. Vybrali jsme celé balení a změna žádná. Poslechy má vždy čisté. Vlhkost v bytě máme 49%. Už nevím co bych ještě mohla udělat. Poraďte mi prosím. Děkuji.

  • Host chatu

    Musím vás uklidnit, že s obdobně nemocnými dětmi se v ordinaci setkávám denně a že s největší pravděpodobností se nejedná o nic závažného. Je potřeba přijmout fakt, že ošklivý virový kašel umí trvat i několik týdnů a moc ho nejde ovlivňovat. Léky na kašel, které zmiňujete i vy bohužel kašel pouze přechdně ztlumí, např. na noc, aby se dítě vyspalo, ale nevyléčí. Tělo si s virozou musí hodně poradit samo, vy můžete jen některými opatřeními imunitu podpořit. Obecně velmi doporučuji inhalování Vincentky, inhalátor je výborná investice pro rodinu s malými dětmi. při každé rýmě a kašli jsou inhalace pro dechové cesty velmi prospěšné. Dalším opatřením je klidový režim a pobyt mimo kolektiv. To se samozřejmě velmi špatně řeší u pracujících rodičů bez hlídacích babiček, dítě pak jde do školky nedoléčené a ostatní děti ho "donakazí" daLŠÍM infektem a pohybujeme se pak v začarovaném kruhu... každopádně doporučuji trpělivost, podle popsaného postupu vaše lékařka zvolila dobrou léčbu a další vyšetřování např. stran astmatu, alergií atd. bych určitě doporučila až s odstupem, kdyby se obtíže horšily nebo často opakovaly.

  • Kajdas

    Dobrý den.
    Dcera 3.5 roku již 6 týdnů má zdravotní potíže. Zažalo to horečkami a dráždivým kašlem a bolestí krku. 2 týdny antibiotik (nevím název) a mukosolvanu. Bez efektu. Kašel a horečky přetrvávali. Další týden nasazen Ospen. Po dobrání mohla do školky. Za 3 dny opět kašel a horečky. Výtěrem zjištěna angína, tuším streptokok. 10 dní antibiotik, Ospen velké a malé balení. Teď v pondělí měla nastoupit do školky. Opět horečky a hlenivý kašel. CRP test nic. Nasazen Acc long, pamycon na zelenou rýmu a nurofen pro protizánětlivé účinky. To asi vše k našim peripetiím za posledních 6 týdnů. Mě spíše zajímá jak a čím posílit imunitu, když do školky chodit musí a její pokašlávající spolužáci tomu nepřidávají. Podporujete medicínky tipu Imunoglukan, nebo přírodní doplňky jako byliny, ovoce nebo zeleninu. Kamarádka mi doporučuje Colostrum.
    Děkuji Kajdas

  • Host chatu

    Co odpovědět? Je mi vás i dcery líto... antibiotik měla za poslední dobu dost, ale asi nešlo jinak, straptokoka typu A je potřeba vždy přeléčit, bohužel... existuje několik přípravků na podporu imunity, které vám musí předepsat lékař, jedná se zjednodušeně řešeno, o kousky bakterií, na které si tělo postupně zvyká a pak až se s nimi lépe vyrovnává. Asi bych k nim ve vašem případě sáhla. Imunoglukan je velmi dobrý podpůrný lék, určitě ho zkuste.

  • miroslava

    dobry den, jsou v zime castejsi anginy nebo chripky? dekuji

  • Host chatu

    Angína se vyskytuje celoročně, bývá období častějšího výskytu, které může být v létě i v zimě. Zima přináší především virová onemocnění, která oslabí naši imunitu a pak mnohem snáz onemocníme i angínou. Chřipkové epidemie se pravidelně objevují každoročně většinou na začátku roku a jejich síla je různá. Každý rok je chřipka způsobená trochu jiným typem viru, proto se např. pro každou sezonu tvoří nová aktuální vakcína, aby dobře chránila.

  • Janka

    Jaké babské rady fungují na nachlazení, paní doktorko? Nebo zbývá jen vitamin C a např. zázvor?

  • Host chatu

    Babské rady jsou vlastně to jediné, co nám nachlazení pomůže zvládnout... paradoxně nejlepším lékem je čaj s medem, bylo vyzkoušeno i ve studiích:-). Pak samozřejmě vitamín C, zvlhčený vzduch, solné roztoky do nosu- různé formy mořské vody- a především klid, dostatek spánku a opustit starosti...výborně se radí, ale už nás všechny vidím jak si dnes odpoledne vlezeme s rýmou do postele a budeme tam tři dny:-)

  • Tereza

    Dobry den,

    neni za vetsinou nemoci spatne stravovani. Ve skolce do deti laduji chleby, maso, sladke jidlo, dokonce parek, tu sunka. Neni lepsi byt vegetarian? Bez mleka?
    Lide dnes ji jen bilou mouku, levne jogurty, na bio se v CR neveri. Je to tezke, ale u jidla by se melo zacit.
    Jaky je vas nazor?
    Dekuji.

  • Host chatu

    Určitě vliv stravy na imunitu je rovněž velký. Obecněji řečeno životní styl se projheví i na četnosti nemocí. Nejsem ani odpůrcem, ale ani propagátorem vegetariánství...ale jsem přesvědčená, že pokud dítě přijímá hodně čerstvé zeleniny, ovoce, cereálií, luštěnin a málo sladkostí a různých barevnýc a pestrých krémíků, je to pro něj rozhodně prospěšné. Dostatek ryb a občas červené i bílé maso (ne uzeniny) pak doplní jídelníček do perfektní podoby. Samozřejmě nikdo nejsme dokonalý a i můj syn čas od času dostane k večeři párek a ráno sušenku:-)

  • Zdena Homolková

    Dobrý den,
    Zvažuji nechat očkovat syna proti meningokokům. Lékařka mi doporučila vakcínu Nimenrix. Chtěla bych se zeptat, jaké máte s touto vakcínou zkušenosti a kdy se musí přeočkovat? Děkuji

  • Host chatu

    Vakcínu v ordinaci používáme pro děti už od 1 roku, zkušenosti jsou velmi pozitivní v tom smyslu, že jsem se zatím nesetkala s žádnou větší nežádoucí reakcí, děti očkování snáší velmi dobře. Přeočkování se doporučuje po 5 letech. I když onemocnění menikoky bývý relativně vzácné, malé epidemie se občas v kolektivních zařízeních vyskytují a vzhledem k závažnosti tohoto onemocnění vaše rozhodnutí velmi schvaluji.

  • Katka

    Dobrý den,
    v březnu se nám narodí holčička. Já bych se už nyní ráda zeptala, jaká existují očkování a kdy a s čím bychom měli začít?

  • Host chatu

    Gratuluji, první očkování, které je pro vaši dcerku vhodné je očkování proti rotavirovým průjmům, očkuje se už od 6 týdnů věku, vakcína je ve formě sirupu do pusy, výborně tolerována dětmi. ochrání vaše dítě před těžkým průběhem tohoto onemocnění, které dost často končí odvodněním a nutností léčby infuzemi za hospitalizace. Očkování tomuto může zamezit. Je to vlastně jediné očkování, které v prvním roce rodiče kupují, pak doporučuji určitě očkování proti pneumokokům, které plně hradí zdravotnéí pojišťovna. Ostatní očkování přicházéí až po prvním roce věku...

  • Irena Š.

    Dobry den, ted se porad mluvi o zvysenem vyskytu cerneho kasle. Mely bychom se my maminka tohoto onemocneni u deti bat?

  • Host chatu

    Černý kašel se opravdu vyskytuje. Kojenci jsou proti němu očkováni (je součástí hexavakcíny), proto není vhodné toto očkování oddalovat a mělo by se s ním začít hned od 9. týdne věku, jak stanovuje vyhláška. Právě pro malé kojence může být černý kašel velmi nebezpečný. Následně dochází k přeočkování v 5 a 10 letech. Pro větší děti je černý kašel nepříjemný, ale většinou je nweohrozí na životě. Protilátky po očkování i po prodělané nemoci bohužel nejsou doživotní a proto se nyní i v dospělé populaci doporučuje očkování proti černému kašli, zároven se přeočkovává i tetanus, takže až půjdete na přeočkování proti tetanu, nebo i dříve, požádejte svého lékaře o očkování proti černému kašli, zabráníte tak např, přenosu černého kašle na neočkovaného novorozence... všichni budoucí rodiče by měli o tomto očkování uvažovat, protože po dobu dvou měsíců, kdy dítě není očkováno ho mohou nakazit.

  • XX

    Někde jsem slyšela o šesté a páté dětské nemoci. Co to je za termíny, paní doktorko?

  • Host chatu

    virové onemocnění způsobené určitým typem herpatického viru, velmi časté u malých dětí, většinou probíhá pod obrazem horečky a následného výsevu vyrážky, téměř každé dítě tuto nemoc v určité formě prodělá...

  • Dotaz

    Hezký den, jak dlouho bych se se svou tříletou dcerou měla v této zimě denně zůstávat venku na procházce?? Je sice hodně oblečená, ale přemýšlela jsem, jak dlouho je vhodné ji vystvovat mrazu

  • Host chatu

    Pokud není mráz větší než mínus pět stupňů a je dítě dobře oblečené, vydrží venku klidně 3 hodiny, pozor i na teplou obuv...záleží, na co je dítě zvyklé, ale s polední puzou lze i na horách být venku víceméně celý den:-)

  • Mano

    dobry den, jak je to s topenim a vetranim behem zimnich mesicu?

  • Host chatu

    nepřetápět a každý den jednorázově vyvětrat

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov