Proč a kam vyrazit na dovolenou na lodi? Odpovídal jachtař Jiří Zindulka

Chat je uzavřený17.01.2018 14:00

Jachtař Jiří Zindulka.

Proč stále roste obliba dovolených strávených na lodi? Jsou takové pobyty vhodné pro děti? Kam Češi nejraději a nejčastěji vyrážejí? Jaké mýty jsou spojené s jachtingem? Jaký je rozdíl mezi jachtou a katamaránem? Nakolik složité je úspěšně absolvovat kapitánský kurz? A proč ti, co jednou zakusili pobyt na lodi, tak často podlehnou jejímu kouzlu? Na tyto a podobné dotazy odpoví Jiří Zindulka, jachtař a zakladatel společnosti ZINDULKA, jednoho z největších pronajímatelů lodí na světě. Sám procestoval celý svět a poznal Karibik či Asii, a to nejen z paluby lodi.

Jiří Zindulka před čtvrtstoletím založil společnost ZINDULKA, aktuálně jednoho z největších pronajímatelů lodí na světě, který mohutně expanduje do zahraničí a chce se stát světovou jedničkou. Nedávno společnost koupila doménu Yachting.com a pod touto hlavičkou už funguje v cizině. Jiří Zindulka je sám zároveň jachtař a hlavní kapitán společnosti. Organizuje regaty i Mistrovství ČR v jachtingu a je milovníkem náročných sportovních plaveb do odlehlých míst. Odpovídat na dotazy bude ve středu 17. ledna od 14.00.

Chat

 • Lubor

  Dobrý den,

  bavíme-li se o kapitánském průkazu, jak moc je jeho absolvování náročné a kolik stojí?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Budeme se bavit o českém kapitánském průkazu, který je pro občany ČR platný. Obnáší to absolvovat teoretický kurz na 3 dny za 4.900 Kč, zkoušku z teorie za 1.000 Kč, týdenní praktický kurz na moři zakončený praktickou zkouškou za 15.000 Kč, lékařskou prohlídku za 300-500 Kč a vystavení průkazu stojí 500 Kč. Celkem to tedy je 21.900 Kč. Celkově to zabere 11 dní, když sečtu čas potřebný na teorii i na praxi a zkoušku. Teorie je poměrně náročná. Přeci jenom, když se máte naučit za 3 dny veškerou teorii pro začínajícího jachtaře, tak je to náročné. Praxe na moři je sice také náročná, ale je to také veliká zábava a je s tím spojené velké množství často silných zážitků:-)

 • DAYD

  Sledujete yachting na olympiádě?

 • Host chatu

  Pouze když tam jsou čeští jachtaři. A na to moc času potřeba není:-( Zajímá mne především námořní jachting a ten okruhový je na okraji mého zájmu.

 • ANTI

  Znáte píseň - podívejme na Trachtu, zmoh se na jachtu?

 • Host chatu

  Ne. Ale znám třeba píseň "Chodím po palubě poblit sem a tam, sem a tam, chodím po palubě poblit sem a tam, sem a tam, nažrat nédóstanu, nédóstanu, protože já mořskou nemoc mám". Složili jsme to při jedné plavbě na Baltu:-)

 • DIS

  Je pro Vás yachting životním stylem?

 • Host chatu

  Jachting je pro mne životem samotným. Neumím si svůj život bez jachtingu představit.

 • Hanka

  Jaké mýty jsou spojené s jachtingem?

 • Host chatu

  Spousta. Třeba že ženská na palubě znamená neštěstí. Což samozřejmě při týdenní nebo čtrnáctidenní rodinné plavbě nemusí být vždycky pravda:-). Nebo že na lodi se nesmí pískat. Ono když tam nejsou ženy, na koho potom pískat? Anebo že si námořníci na palubě nesmí přiťukávat sklenkami. To je pravda, protože nikdo nechce vyvolat z hlubin duše mrtvých námořníků. Anebo že všichni námořníci jsou pověrčiví. Není to pravda. Znal jsem jednoho, který pověrčivý nebyl, ale ten už je mrtvý. Rouhal se:-(

 • Jitka

  Je vhodné brát na jachtu děti? pokud ano, je nějaké věkové omezení?

 • Host chatu

  Určitě. Děti na palubu patří. Já jezdím se všemi svými dětmi a mám jich celkem dost, od narození. Dokud děti nechodí, tak je s nimi na lodi snadné pořízení. Kam je dáte, tam jsou. Nejtěžší je to ve věku mezi jedním a druhým rokem. To,pokud maminka není opravdu odolná, je lepší ji s sebou nebrat:-) A nebo tatínka. A pak už je to zase v pohodě. Důležité je se na to dobře připravit, abyste předcházeli tomu, co může nastat. S tím vám ale poradíme, jak jsem psal, mám s tím opravdu hodně zkušeností. Můžete se spolehnout, že dětem se na lodi bude líbit. Ale musí se tam líbit i rodičům. Pokud rodiče na palubě nejsou v pohodě, tak pak svou nepohodu a neklid přenášejí na děti A je dobré plout ve více rodinách s dětmi. Děti chtějí děti a když jich je na palubě víc, snáze se zabaví.

 • David H.

  Dá se nějam zamezit "mořské nemoci" či ji nějak předcházet? Vy jste jí také trpěl?
  Děkuji

 • Host chatu

  Mořské nemoci se samozřejmě dá předcházet a při normální turistické plavbě v létě na Jadranu ji vůbec nemusíte dostat. Musíte být odpočinutí, sytí ale ne přecpaní, mít dostatek tekutin a být v teple. Pokud moře začne houpat, tak musíte být na palubě a ne se třeba snažit dole v podpalubí uvařit oběd. A nejlépe se s mořskou nemocí bojuje za kormidlem. Když se musíte soustředit na kormidlování, tak vám mořská nemoc vůbec nepřijde na mysl. Existují samozřejmě různé léky proti mořské nemoci, které fungují, ale vždy pouze do určité úrovně. Pokud se dostanete na rozbouřené moře, tak pravděpodobně mořskou nemoc dostanete, ale po nějakém čase odezní. Ale na rozbouřené moře se dostanete pouze když chcete a ještě musíte nějaké rozbouřené moře najít. A to při letní plavbě v Chorvatsku opravdu není snadné. Mořskou nemoc jsem jednou dostal při plavbě na Kanálu La Manche a to jsem jednou zvracel, zato 24 hod. takřka v kuse. Tenkrát jsem pochopil, co to mořská nemoc je a díky tomu pro ni a pro lidi, kteří jí trpí, mám pochopení.

 • Mára

  Dobrý den,
  jaké destinace jsou podle vás pro začátečníky nejvhodnější?

 • Host chatu

  Rozhodně jsou to pobřežní vody s velkým množstvím ostrovů. Je to např. Chorvatsko, Jónské moře v Řecku, oblast Saronického zálivu v oblasti Atén, pobřeží Turecka, oblast Toskánských ostrovů, především Elby. Mimo Evropu to jsou Britské panenské ostrovy a Grenadiny v Karibském moři nebo pobřeží Thajska v oblasti ostrova Phuket.

 • Klára

  Jaká je vaše oblíbená destinace a proč?

 • Host chatu

  To je těžké říci. Při plavbě s dětmi pluji rád v Řecku v oblasti Jónského moře anebo Severních Sporad, na jihu Turecka, kde je opravdu neskutečně krásně a je to hodně poklidná plavba a také samozřejmě v Chorvatsku.Při sportovních plavbách mám rád Skotsko, Irsko, Bretaň nebo Baltické moře. A při opravdu náročných plavbách daleký sever, jako je Island, Grónsko a Arktida. A nejhezčí, co jsem zatím viděl, byla Francouzská Polynesie.

 • Lumča

  Jak jste se k jachtingu dostal?

 • Host chatu

  Snad od narození jsem chtěl být námořníkem. Vždy jsem o tom snil a nakonec se můj sen splnil. Založili jsme ještě na univerzitě v roce 1986 studentský oddíl námořního jachtingu a začali jsme pořádat námořní plavby. A v těch letech to byl opravdu nelehký úkol. Ale podařilo se nám to. Když něco člověk opravdu chce, tak to prostě jde.

 • Honza

  Zdravím, čím byste mě nalákal,proč bych měl vyrazit na jachtu? :)

 • Host chatu

  Neptejte se a vyražte. Pak budete vědět, čím vším nalákat své kamarády, aby také vypluli:-) Jachting je o svobodě.Loď se pohybuje z místa na místo a na vás záleží, kam poplujete. Kde se vám líbí, tam můžete zůstat déle, a kde se vám nelíbí, odplujete. S jachtingem je spojené velké množství zábavy - potápění, šnorchlování, windsurfing, wakebaording, plavba na paddleboardu anebo na subwingu, skoky do moře, závody mezi loděmi, nic nedělání, opalování, lenošení, čtení, spaní, prostě odpočinek.Každý si na jachtingu najde to pravé pro sebe. Důležité je mít tu správnou partu a vyplout.

 • Jáchym

  Dobrý den,
  kam jezdí vaši klienti nejčastěji?

 • Host chatu

  Více, nežli polovina našich klientů, vyplouvá každoročně na Jadran z Chorvatska. Je to pro Čechy i Slováky ta nejoblíbenější destinace.

 • Jana

  Kouzlu jachtaření podlehl nejeden spisovatel. Co je pro vás osobně na jachtaření nejlepší?

 • Host chatu

  Svoboda.

 • Dana

  Dobrý den,
  lze si pronajmout jachtu i s kapitánem, nebo si musím zajistit svého? děkuji

 • Host chatu

  Loď si samozřejmě můžete pronajmout i s kapitánem, kterého vám dodáme. A budeme se snažit vybrat kapitána, který bude co nejvíc splňovat cíle vaší plavby. Na kapitánovi záleží nejvíc. Jestli je loď taková, nebo maková, na tom zase tak nesejde. Ale na tom jaký je kapitán, záleží strašně moc. Vždyť kdo by chtěl být týden na malém prostoru lodi s člověkem, se kterým si nerozumí?

 • Zuzana K.

  Dobrý den, jak dlouho dopředu je nutné loď zarezervovat? Je možné jí objednat až v místě destinace, třeba v době kdy tam budu na dovolené?

 • Host chatu

  Samozřejmě čím dříve, tím lépe. Lodě si pronajímají lidé z celého světa a třeba Němci si obvykle pronajímají loď po návratu z plavby, tzn. rok dopředu. Pokud necháte pronájem lodi na poslední chvíli, tak možná nějakou loď seženete, ale budete muset vzít to, co zůstane. A pokud všichni mají lodě plné a nějaké společnosti je mají volné, obvykle tam nějaký důvod je. A tím důvodem je špatný servis a nízká kvalita údržby.A v hlavní sezoně během července a září často není možné v last minute sehnat žádnou loď. Prostě vše, co pluje, je na moři. Takže radím neodkládat.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.