Proč je v dnešní době potřeba rozvíjet talent, jak vypadá současné studium fotografického oboru a jaké je uplatnění jeho absolventů? Odpovídal Jaroslav Fišer v úterý 30. 11. 2021 od 11.00

Chat je uzavřený30.11.2021 11:00

Mgr. Jaroslav Fišer, vedoucí oboru Fotografie a nová média Školy Michael.

V čem tkví specifika studia uměleckého oboru? Jak vypadá moderní studium fotografie? Jaká jsou kritéria pro studium a požadavky kladené na studenty tohoto oboru během studia na Škole Michael? Jaké jsou možnosti jeho absolventů v praktickém životě? Nejen na tyto, ale i na mnohé další otázky odpovídal Mgr. Jaroslav Fišer, vedoucí oboru Fotografie a nová média Školy Michael.

Mgr. Jaroslav Fišer absolvoval studium fotografie na Střední průmyslové škole grafické v Praze a následně na FAMU. Vedl Galerii Svazu českých fotografů a byl výkonným ředitelem Pražského domu fotografie. Působil jako odborný asistent v nově založeném atelieru fotografie na VŠUP. Vedle volné tvorby se věnuje i užité fotografii. Vystavoval v Praze, Brně, Amsterdamu, Curychu, Mnichově a v Krakově. Jeho tvorba je zastoupena v soukromých i veřejných sbírkách (Victoria Albert Museum v Londýně, Stiftung fur die fotografie-Kunsthaus Zurich, Galerie hlavního města Prahy a další). Je členem Umělecké Besedy a Fotofora. Mimo tyto aktivity působí jako kameraman a vytváří virtuální prezentace.

Chat

  • Vladimír

    Dobrý den, co potřebuje uchazeč o studium? Musí mít připravené nějaké vlastní ukázky?

  • Host chatu

    Dobrý den,

    Uchazeč o studium na naší škole předkládá ukázky ze své tvorby a zadaná cvičení ze základních fotografických žánrů jako je zátiší, portrét, autoportrét, architektura či třeba krajina. Díky tomu jsme schopni si vytvořit ucelenější pohled na profil uchazeče. Neočekáváme, že práce budou bezchybné-víme, že má před sebou čtyři roky studia a tedy dostatek času na vypilování svého talentu.

  • Petr

    Hezký den přeji, je ještě možné se dnes dobře uplatnit jako profesionální fotograf, když všude začíná převládat video a každý má u sebe foťák na telefonu?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    Samozřejmě, že profesionální pozice fotografa v dnešní době není tak jednoduchá jako dříve. Pro sociální sítě jsou často využívány aktuálnější snímky z mobilů. Přesto však existuje uplatnění především ve sféře tištěných médií a publikací.
    Uplatnění našich studentů je pro nás důležité a proto jsme inovovali obor a rozšířili jej o výuku, díky níž se dozvědí a mohou si vyzkoušet, jak vytvořit audiovizuální dílo (například krátká reklama či hudební klip), učí se základům kamery, tvorbě v oblasti animace (především stop motion, která vychází z fotografické kompozice, svícení nebo exponometrie), vytvářejí 360 stupňové produktové snímky či sférická panoramata uplatnitelná například v realitních kancelářích

  • Katka Pavlíčková

    Dobrý den, jak je to s vybavením, nabízí vaše škola třeba lepší ceny od některého z výrobců? Nebo možnost zapůjčení? Děkuji.

  • Host chatu

    Dobrý den,
    Ve fotografickém oddělení máme přístroje Nikon, ale především zde máme objektivy od společností Nikon a Canon, které půjčujeme studentům. Ti mají též slevu na vybavení a především služby v největším českém obchodě s fototechnikou Škoda. V současnosti jednáme přímo s některými distributory o slevě pro naše studenty.

  • Kamil D.

    Dobrý den, je nějaký rozdíl mezi studiem fotografie u nás a v západní Evropě? A je tam tato profese vnímaná jinak než u nás?

  • Host chatu

    Dobrý den,
    Rozdíl mezi samotným studiem není zásadní. V rámci projektu Erasmus + máme možnost porovnat naší školu se školami v Portugalsku, Norsku, Islandu, Slovensku aj. Co se týče samotné profese, tak je rozdíl je v přístupu některých evropských vlád k fotografickému řemeslu- například v Norsku je fotografie vázaná živnost a je nutné být členem profesní organizace. Jen o málo slabší pozici má například britská či francouzská asociace.

  • František

    Lze prosím po vaší škole pokračovat na vysoké? Případně na jaké? Děkuji

  • Host chatu

    Dobrý den,
    Nespornou výhodou naší školy je možnost návazného studia na Vyšší odborné škole- Akademie Michael nebo na Vysoké škole kreativní komunikace, která spadá pod stejný ústav.
    Naši studenti však mají i značnou úspěšnost na dalších vysokých školách například ITF nebo VŠUP

  • Milena

    Jaké je dnes uplatnění fotografů? Mohou se ještě uplatnit?

  • Host chatu

    Dobrý den, Mileno,

    Dovoluji si Vám přeposlat (doplněnou) odpověď, kterou jsem již posílal Petrovi:

    Samozřejmě, že profesionální pozice fotografa v dnešní době není tak jednoduchá jako dříve. Pro sociální sítě jsou často využívány aktuálnější snímky z mobilů. Přesto však existuje uplatnění především ve sféře tištěných médií a publikací.
    Uplatnění našich studentů je pro nás důležité a proto jsme inovovali obor a rozšířili jej o výuku, díky níž se dozvědí a mohou si vyzkoušet, jak vytvořit audiovizuální dílo (například krátká reklama či hudební klip), učí se základům kamery, tvorbě v oblasti animace (především stop motion, která vychází z fotografické kompozice, svícení nebo exponometrie), vytvářejí 360 stupňové produktové snímky či sférická panoramata uplatnitelná například v realitních kancelářích.

    Snad ještě bych doplnil, že část fotografů nachází uplatnění v komunální sféře- svatby, oslavy, rodinné snímky apod.

  • Ondřej

    Dobrý den, zahrnuje studium u vás i práci s fotografickým softwarem a grafiku? Děkuji

  • Host chatu

    Hezký den,

    Naši studenti mají po celé čtyři roky praktickou výuku počítačové postprodukce se softwarem Photoshop. Vedle toho se učí základů střihu v Premiere a vytvářejí layout a pracují s typografií v InDesignu či Ilustratoru. Každý student má po dobu studia zdarma celý balík postprodukčních softwarů od společnosti Adobe. Mimo to pro oblast stop motion využíváme Dragonframe a samozřejmě, že se studenti učí zvládat standardní software v předmětu informační a komunikační technologie

  • Nikol

    Dobrý den,
    po skončení studia pak je doporučeno další vzdělávání či nějaké kurzy? Je to asi celoživotní zápřah, že? nebo doporučujete i nějaké zkušenosti nabrat v zahraničí?

  • Host chatu

    Dobrý den,

    po ukončení školy je možné studovat na Akademii Michael či na VŠKK (všechny školy mají stejné majitele). Od Nového roku připravujeme pro své studenty a absolventy kurzy, které jsou nad rámec výuky (zdarma) a rozšiřují znalosti nejenom v klasické fotografii, ale především v jejím alternativním využití jako je například stop motion, tvorba audiovizuálního díla pro YouTube, úprava a příprava fotografie pro sociální sítě apod. Máte pravdu, že s ohledem na rychlý technologický vývoj je a zřejmě to bude celoživotní zápřah. Naši studenti mají možnost účastnit se výměných stáží v rámci programu Erasmus+ a Norských fondů, ale jakkákoliv pracovní stáž je vždy vítána. Sám jsem studoval v Holandsku, Anglii, přednášel v Krakově či Káhiře, letos jsem natáčel několik měsíců krátký animovaný film v Německu a díky tomu si uvědomuji, jak je obohacující setkat se a vstřebat odlišné způsoby vnímání a práce.




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov