Proč je výhodné topit peletami? Odpovídal Mgr. Jiří Vrba

Chat je uzavřený01.03.2019 13:00

Jiří Vrba.

Tři sta tisícům starých kotlů na ruční přikládání skončí povolený provoz v září roku 2022. Ministerstvo životního prostředí spouští třetí vlnu kotlíkových dotací, na které vyčlení přes 3,1 miliardy korun, na jeden kotel bude dotace až 120 tisíc korun. Jak tento zákaz ovlivní trh s palivy? Kdy je nejvhodnější termín na výměnu kotle? Na jaké kotle se vztahuje třetí vlna kotlíkových dotací? Co dělat, když máte nově kotel na pelety? Uškodí vašemu kotli používání necertifikovaných pelet? Na to a další otázky odpoví Mgr. Jiří Vrba ze společnosti CDP Ivory. Host odpovídá v pátek 1. března od 13.00.

Mgr. Jiří Vrba je od roku 2013 jednatelem společnosti CDP Ivory. Dříve ve firmě pracoval na pozici vedoucí logistiky. Vystudoval SPŠN v Bystřici pod Hostýnem (design nábytku a návrh interiéru), dále pak studoval na fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze. Mezi jeho koníčky patří sport a četba.

Společnost CDP IVORY je certifikovaným distributorem dřevních pelet, briket a baleného uhlí. Díky unikátnímu logistickému systému dokáže dodat palivo nejvyšší kvality přímo až ke kotli kamkoliv po celé republice. Obliba dřevních pelet jako biopaliva neustále roste. Neobsahují totiž žádná přidaná pojiva, proto nedochází k uvolnění škodlivých látek do ovzduší. Navíc se jedná o cenově výhodné a pohodlné vytápění.

Chat

  • Radek

    V čem je topení peletami lepší než topení plynem? Jaká je návratnost při výměně plynu za pelety?
    Děkuji

  • Host chatu

    Plyn jako palivo není přímý konkurent pelet. V ČR je poměrně hustá plynofikace a plyn je tak poměrně dostupné a ekologické palivo. Peleta míří především do oblasti bez plynofikace, kam přináší plně automatický a komfortní provoz, který je zároveň šetrný k životnímu prostředí. Hlavní nevýhoda oproti plynu není ani tak v ceně paliva, ale spíše v prostorové náročnosti instalace a ve vyšší pořizovací ceně technologie.

  • Martina

    Dobrý den, pane Jiří.
    Ráda bych se zeptala jaký žánr preferujete při čtení knih. A která v této chvíli je ta vyvolená (kniha)?
    Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Nejraději mám sci-fi z blízké budoucnosti a biografie slavných osobností, ale ostatní žánry mi také nejsou cizí. Aktuálně čtu životní příběh Elona Muska.

  • Tomáš

    Kolik stojí pořízení kotle na pelety? Jakou údržbu vyžaduje? O kotel na plyn se starat moc nemusím...

  • Host chatu

    Pokud máte možnost, doporučuji využít letošní finální vlny kotlíkové dotace, v rámci které lze získat až 120 000 Kč (v oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší ještě o 7 500 korun víc) na kotel na biomasu, přičemž dobrý kotel na pelety se dá sehnat kolem 60 tisíc korun bez DPH. Stačí tedy počkat, až Váš kraj spustí příjem žádostí a následně o dotaci zažádat. Na dotaci dosáhne téměř kdokoliv, kdo vlastní rodinný dům a používá jako zdroj tepla kotel na ruční přikládání. Dotace funguje tak, že Vám náklady uhradí zpětně. Celkové náklady na instalaci by se měli vejít do maximální hranice uznatelných nákladů na dotaci tedy 150.000 Kč. Nicméně záleží na konkrétní instalaci, či zda je nutné například navíc upravovat komín. Při využité kotlíkové dotace Vás celá rekonstrukce může stát i méně než 30 000 Kč. Údržba je jednoduchá a provoz automatický v případě, že spalujete kvalitní palivo. Rozhodně doporučuji používat certifikované pelety od certifikovaných výrobců a distributorů. Pouze kvalitní palivo Vám zajistí automatický a plně komfortní provoz s minimem pravidelné údržby. Spalování méně kvalitních pelet Vám bude minimálně znepříjemňovat život nutností kotel neustále čistit a seřizovat odborníkem, v horším případě mohou nenávratně poškodit hořák. Podle velikosti popelníku je nutné jednou či dvakrát za sezónu vysypat popel. Jelikož se jedná o dřevo, je možno popel použít jako hnojivo na zahrádce.

  • Magda

    Jsou pelety pro životní prostředí méně záťežové než třeba plyn či topenídřevem?
    Děkuji

  • Host chatu

    Pelety se vyrábějí z dřevní piliny, tedy se jedná v podstatě o dřevo. Jelikož se lisují bez jakýchkoliv příměsí, či přísad jejich dopad na životní prostředí je neutrální. Oproti dřevu mají spíše praktické výhody z pohledu automatické obsluhy kotle a skladování paliva. Na rozdíl od plynu se jedná o obnovitelný zdroj.

  • Ivo

    Dobrý den. Jak se vyvíjí cena pelet? Vše se zdražuje a pelety jistě nejsou vyjímkou. Je ČR soběstačná ve výrobě pelet? Nehrozí výpadky ve výrobě?
    ˇ

  • Host chatu

    V České republice se vyrobí násobně více pelet než se zde spotřebuje. Většina pelet se aktuálně exportuje do sousedních zemí. Cena pelet se na rozdíl od jiných komodit vyznačuje vysokou stabilitou, byť dlouhodobě má mírně rostoucí trend. V loňském roce se v Česku vyrobilo více než 300 tisíc tun pelet při aktuální spotřebě okolo 80.000 tun pelet v malých zdrojích. Potenciál budoucí kapacity výroby je i více než dvojnásobný. Při vybudování nových pilařských závodů ještě větší. Nedostatku pelet nebo výpadků výroby se rozhodně bát nemusíme.

  • Ondra

    Z čeho jsou pelety vyrobeny a co nesmí obsahovat? Rozezná laik kvalitní pelety od nějakých napodobenin?
    Díky za odpověď.

  • Host chatu

    Certifikované pelety jsou vyrobeny z čistých chemicky neošetřených pilin bez příměsí kůry a jsou vhodné pro spalování v malých kotlích. Certifikaci v mezinárodním systému kvality značí razítko ENplus. Tato pečeť garantuje složení, původ i parametry paliva, na jejichž základě jsou konstruovány technologie pro jejich spalování, tedy kotle. U pelet bez certifikace zákazník tuto garanci nemá, proto mohou způsobovat problémy při spalování. Necertifikované pelety mohou obsahovat příměsi, které se projeví až při hoření a to už je pozdě. Základem kvality pelet je kvalitní, čistá pilina. Pokud pochází například z neodkorněných stromů mohou se společně s kůrou dostat do pelet i třeba písek, hlína, apod. Tyto nežádoucí příměsi pak v topeništi ovlivní bod tavení popela a vytvoří tzv. zápeky (představte si to jako piliny spečené do jednoho tvrdého kusu), které je třeba průběžně z kotle odendávat, ale co je horší, mohou kotel nenávratně poškodit. Tyto pelety jsou sice o něco málo levnější, ale ztráta komfortu při vytápění, náklady na servisní zásahy ze strany topenářů a v nejhorším případě i oprava kotle za to nestojí. Doporučuji nakupovat přes certifikovaného prodejce, nikoli ze zdrojů s peletami bez garance kvality.

  • Martin

    Můžete doporučit nejspolehlivější a nejkvalitnější kotel? Podle čeho kotel vybrat?

  • Host chatu

    Výběr kotel je velmi individuální záležitost. K dispozici je řada kvalitních českých i zahraničních výrobců. I mezi nimi najdete pomyslné Škodovky a Mercedesy. Pokud uvažujete o kotlíkové dotaci je dobré si zkontrolovat, zda daný kotel splňuje emisní požadavky. Na stránkách Státního fondu životního prostředí naleznete seznam registrovaných kotlů, zde je odkaz: https://svt.sfzp.cz/ Každopádně doporučuji se poradit s certifikovaným topenářem.

  • Blanka P.

    Dobrý den, na jaké druhy kotlů se tedy vztahuje letošní vlna dotací? Proč doporučujete kotel na pelety? Děkuji

  • Host chatu

    V letošní, již třetí vlně, budou podporovány kotle na biomasu s ruční i automatickou dodávkou paliva, tepelná čerpadla a plynové kondenzační kotle. Peletové kotle jsou optimální volbou do oblastí bez plynofikace, kde nahradí dražší kotle na elektřinu, topné oleje nebo LPG a jsou komfortnější a čistější alternativou k topení uhlím. Pelety představují ekologický způsob vytápění, který je zároveň ekonomický a komfortní – snadná manipulace i dodání paliva. Kotel sám zapaluje, zhasíná, dávkuje si palivo nebo ho můžete ovládat na dálku i pomocí telefonu. Pelety lze jednoduše objednat pomocí telefonu, tabletu nebo počítače na našem e-shopu cdp.cz a my Vám je dodáme kamkoliv po celé ČR až ke kotli..=)

  • Marketa

    Není peleta vlastně dřevo? Co je ekologického na tom topit dřevem? Děkuji.

  • Host chatu

    Ano máte pravdu. Peleta je slisovaná dřevní pilina, tedy v podstatě dřevo. Oproti dřevu má peleta daleko menší obsah vody (méně než 10%) a neobsahuje kůru a jiné příměsi, který by ovlivňovaly proces hoření. Díky certifikaci pelet jsou kotle přesně nastaveny na stabilní parametry paliva a umožňují dokonalé a vysoce účinné spalování, které produkuje minimum emisí. Navíc je dřevo na rozdíl od fosilních paliv lokálním a obnovitelným zdrojem.

  • Karel

    Mohu dostat dotaci na výměnu kotle, který jsem si pořídil v první vlně kotlíkové dotace?

  • Host chatu

    Předpokládám, že pokud již výměna kotle proběhla a dotace byla využita, tak ne.

  • Andrea

    Dobrý den, je topení opravdu cenově výhodné, jak zmiňujete? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Záleží s čím ho budete porovnávat. Výběr kotle a paliva je individuální záležitostí a je vždy při rozhodování potřeba vzít do ruky kalkulačku. Je potřeba si uvědomit, že kotel nekupujete na rok či dva, ale horizont daleko delší i třeba 15 let. S kotlem člověk zestárne, proto je zapotřebí hledat řešení, které je moderní, nabízí komfortní a automatický způsob topení nejen z pohledu obsluhy kotle, ale i dodávky paliva. Výhodou pelet oproti ostatním palivům je stabilita ceny, jedná se o lokální a obnovitelný zdroj, u kterého nehrozí persekuce ze strany státu, na rozdíl třeba od fosilních paliv, například uhlí, kde lze vidět jasný trend v omezování jeho spotřeby například i prostřednictvím zavádění například uhlíkových daní. Peletové vytápění nemá ambici nahradit ostatní paliva, ale je optimální alternativou do oblastí bez plynofikace, kde si vybíráte mezi tuhými či kapalnými palivy nebo třeba elektřinou. V tomto srovnání vyznívají pelety dobře. Nejlevnější je samozřejmě topení kusovým dřevem, nicméně u toho se člověk zapotí třikrát. Při přípravě či skladování, následně přikládání a nakonec při jeho spálení. Ušetřit na palivových nákladech navíc můžete pokud budete moci přijímat pelety volné, které foukáme cisternou do připraveného zásobníku či sila a nebo včasným nákupem pelet na jaře.

  • Hanka

    Dobrý den. Kolik stojí topení peletami na jeden rok? A co když na to nemám našetřeny žádné peníze?

  • Host chatu

    Cena se samozřejmě odvíjí od velikosti vytápěné plochy a tepelné ztráty domu. Kupříkladu na vytápění rodinného domu, jehož roční tepelná ztráta se pohybuje mezi 60-70 GJ je třeba přibližně 4 tuny pelet, to je něco mezi 25 a 30 tisíci korunami. Finální náklad se však odvíjí od toho, zda kupujete volné pelety, které představují nejlevnější variantu, či pelety balené. Roli hraje i čas nákupu, na jaře cena klesá po topné sezóně. Pokud nemáte dostatečnou finanční rezervu, můžete u nás využít nákup na splátky. Při nákupu uhradíte pouze 7 % z celkové sumy a zbytek doplatíte v deseti splátkách. Pokud máte všechny náležitosti v pořádku, vyřízení úvěru zabere pouze několik minut. Zřídit si jej můžete po internetu. Palivo na splátky je oblíbeným produktem zejména na jaře, kdy se nákup pelet nejvíc vyplatí.

  • Radek

    Dobrý den, asi před 10 roky jsem pracoval ve firmě, která vyráběla pelety.
    Začátek byl dobrý, ale jak firma rostla, tak jsme měli problém sehnat dostatek pilin na výrobu. Nakonec to došlo tak daleko, že se kupovaly různé odřezky a mlely se na piliny ... Jak se to řeší dnes ? Z počátku byli někteří rádi, že od nich odebíráme piliny a dávali nám je zdarma, po čase už nevěděli co by za ně chtěli :-)

  • Host chatu

    Ano přesně popisujete situaci, která zde před několika lety nastala. Velké dřevařské závody pochopili, že nejefektivnější je postavit peletárnu přímo v závodu a prodávat přímo hotovou peletu než pouze pilinu bez přidané hodnoty. Ze surové piliny se tak stala zajímavá komodita, o kterou je dnes velký zájem.

  • Marek Zelenka

    Jakým způsobem se pelety dodávají? Dovezou mi je, i když bydlím „daleko od civilizace“?

  • Host chatu

    Pelety objednané na našem e-shopu Vám dodáme kamkoliv po celé ČR, a to až ke kotli. Při objednávce větší než dvě tuny máte dopravu zdarma. Volně ložené pelety dodáváme cisternami. Profesionální řidič je pak speciální hadicí nafouká přímo do sila nebo sklepa vzdáleného až 30 metrů od cisterny. Pro dovoz balených pelet máme speciální nákladní vozy vybavené terénní ještěrkou – tzv. Moffettem. Ten se dostane v podstatě kamkoli. Takže i balené pelety Vám složíme, kam potřebujete.

  • Kristýna

    Dobrý den, co to znamená hustota a výhřevnost pelet? Jak vysoké by tyto údaje měly být, abych poznal, že jsou pelety vhodné pro vytápění domácnosti? Děkuji.

  • Host chatu

    Parametry, které se vyplatí běžnému uživateli u pelet sledovat, pokud ovšem používá certifikované pelety, jsou zejména výhřevnost, obsah vody a popela. Dřevní pelety se na rozdíl od surové piliny, či dřevní štěpky vyznačují vysokou energetickou hustotou. Je to v podstatě slisovaná energie, která umožňuje na rozdíl od jiné dřevní biomasy (pilina, štěpka, dřevo) jednodušší logistiku a skladování. Vliv na celkovou výhřevnost má také obsah vody v peletě, ten by měl být nízký cca do 10 %. Certifikované pelety dosahují výhřevnosti minimálně 16,5 MJ/kg a popelnatosti do 0,7%, nejkvalitnější dokonce do 0,4%. Pelety hřejí lépe než některé druhy uhlí, ale zároveň je z nich malé množství popela. Zmíněné údaje garantují například certifikované pelety IVORY PELLETS Premium.

  • Jakub Martiník

    Dobrý den, hraje roli v kvalitě pelet jejich barva? Setkal jsem se s různými odstíny pelet.

  • Host chatu

    O barvě pelet rozhoduje strom, ze kterého jsou vyrobeny. Například pelety z čistých smrkových pilin bez příměsí kůry, které nabízíme, mají barvu světlejší. Pilina z modřínu je pak o něco tmavší než ta smrková. Roli hraje také technologický postup výroby, vlhkost a teplotní stupeň, při kterém jsou zpracovávány (příliš vysoká teplota může způsobit tmavší odstín). Pokud je tedy peleta lehce zbarvená, nemusí se jednat o nekvalitní peletu. Ovšem, je-li odstín skutečně tmavý, značí to příměs kůry. Tu mají necertifikované pelety, které nejsou vhodné pro vytápění domácností. Pokud můžete tak vždy volte raději peletu s certifikátem a jemné odstíny barev nemusíte řešit.

  • DIS

    Jsou nějaké nevýhody když topíme peletami?

  • Host chatu

    Nevýhodou je vetší prostorová náročnost, dražší technologie, pokud nemáte prostor na sklad či silo, tak nutnost přikládání ze sáčků do zásobníku (jednou až dvakrát za týden) a vynášení popela jednou či dvakrát za sezónu.

  • DENMARK

    Ministerstvo životního prostředí spouští třetí vlnu kotlíkových dotací, na které vyčlení přes 3,1 miliardy korun - je to podle Vás dostatečná částka?

  • Host chatu

    Lepší podpora nějaká než žádná. Nicméně celkově není dostačující a na všechny se nedostane. Celkem je nutno vyměnit do roku 2022 okolo třistatisíc kotlů a kotlíkové dotace jich ve třech vlnách podpoří méně než stotisíc. Nicméně důležitější než celková výše je hlavně její konzistence a jasná vize čeho chce stát dosáhnout a tuto vizi dotací podpořit.

  • ANTIMONY

    Jaké jsou největší výhody když topíme peletami?

  • Host chatu

    Automatický provoz, komfortní obsluha, čistota, pohodlná dodávka paliva, efektivita a ekonomika spalování. Někdo říká, že teplo ze dřeva je prostě teplejší než ze studeného plynu..=)

  • Pavlína

    Kdy je nejvhodnější termín na výměnu kotle?

  • Host chatu

    Výměnu kotle doporučuji řešit už nyní v návaznosti na to, že Ministerstvo životního prostředí spouští třetí vlnu kotlíkové dotace pro financování nového kotle. Ta však nepodporuje kotle na uhlí ani kombinované kotle, které vedle uhlí spalují i biomasu. Pokud starý kotel na pevná paliva, tedy i uhlí máte a nejedná se o automat, na to pozor, jejich provoz bude totiž v září 2022 zakázán, o to spíše je řešení nového kotle na pořadu dne.

  • Jiří P.

    Dobrý den, zajímalo by mě, kdy je nejvhodnější začít řešit výměnu starého kotle a zda jsou nějaké překážky při výměně kotle na uhlí za kotel na pelety?

  • Host chatu

    Jak jsem psal již v odpovědi slečně/paní Pavlíně, výměnu je dobré začít řešit co nejdříve, protože se blíží poslední vlna kotlíkových dotací a bylo by škoda jich nevyužít. Navíc na výměnu za peletový kotel, o kterém uvažujete můžete dostat až 120.000 Kč (v některých krajích dokonce i více). U výměny starého kotle na ruční přikládání za automatický na pelety nejsou žádné technické problémy, jedná se o běžnou výměnu kotle, kdy rozvody vody i odtah komínu zůstávají původní (někdy je nutné vyvložkování). Jediné, s čím se lidé potýkají, mohou být prostorové možnosti pro vybudování sila na skladování volných pelet, ale i to je řešitelné, neboť pelety jsou k dostání i v 15kg pytlích.

  • Ivana

    Co mám udělat, když chci nový kotel a kolik mě to bude stát včetně instalace a údržby?
    Děkuji

  • Host chatu

    V podstatě Vám mohu odpovědět stejně jako panu Tomášovi v odpovědi výše..=) Nicméně vždy se vyplatí poradit se s certifikovaným topenářem, který Vám pomůže při výběru vhodné technologie a my následně s vhodným palivem..=)

  • Kryštof

    Uvažuji o peletovém vytápění, ale nevím, kde pelety koupit? Známý mi doporučil levný zdroj pelet, ale nejsem si jistý jejich kvalitou.

  • Host chatu

    Doporučuji volit ověřené prodejce, u kterých máte jistotu, že kupujete garantovanou kvalitu pelet. U některých hobbymarketů či překupníků se může stát, že koupíte nekvalitní pelety. Ty mohou kotel nenávratně poškodit. Certifikované pelety jsou vyrobeny z čistých chemicky neošetřených pilin bez příměsí kůry. Poznáte je podle označení ENplus. Právě CDPI je certifikovaným distributorem, který navíc nabízí i komfortní dopravu až ke kotli.

  • Týna

    Dobrý den,
    je potřeba dělat u automatického kotle na pelety nějakou pravidelnou údržbu?
    Moc děkuji za odpověď,
    Kristýna

  • Host chatu

    V první řadě dodržujte používání kvalitního paliva, výrobce kotle většinou udává parametry pelet (výhřevnost, popelnatost, vlhkost apod.), které zajistí, že kotel bude fungovat tak, jak má. Pro vytápění domácnosti nejsou vhodné necertifikované pelety nebo jiné směsné pelety, které mohou kotel nenávratně poškodit. Důkladná údržba by měla proběhnout po každé topné sezóně, a to komplet vyčištění kotle, promazat pohyblivé díly (dle požadavků výrobce), zkontrolovat těsnění, překontrolovat vzduchové otvory a odstranit z nich případné nečistoty, atd. U automatických kotlů dodržujte každoroční servisní prohlídky. Uvedení kotle do provozu i jakékoli opravy pak doporučuji provádět certifikovanými topenáři či servisními techniky.

  • Alena

    Dobrý den, jaký je Váš předpoklad ohledně dostatku pelet v budoucnu? Nebude kvůli jejich výrobě nedostatek stromů? Děkuji

  • Host chatu

    S názorem, že za pár let nebude dostatek stromů kvůli výrobě pelet, jsem se již setkal. Není tomu tak, že by byl strom speciálně kácen kvůli výrobě pelet. Pelety se vyrábí z přirozeného dřevního odpadu z průmyslové výroby. Dřevo pro výrobu pelet představuje obnovitelný a udržitelný zdroj. Když to trochu odlehčím, tak strom je v podstatě plodina jako jakákoliv jiná zemědělská komodita. Stromy se cíleně pěstují, akorát na rozdíl od brambor se sklízí jednou za 80 let..=)) Obavy z nedostatku stromů/pelet v budoucnosti nejsou na místě. Stávající kapacity výroby v ČR několinásobně překonávají lokální spotřebu. Kapacity navíc porostou. V plánu je výstavba nejen několika nových peletáren v nejbližších letech, ale vyrostou i zcela nové pilařské závody, s novou produkcí dřevního odpadu. Problém do budoucna bude spíše ve skladbě lesa, která se jistě změní vlivem kůrovcové kalamity. Bude narůstat podíl listnatých stromů na úkor například smrků.

  • pepa

    V rámci loňské kotlíkové dotace jsme pořídili kotel na pelety, bude nás tedy čekat první zima. Známý říkal, že se vyplatí koupit zásobu pelet už nyní na jaře, co je na tom pravdy?

  • Host chatu

    Ano, má pravdu, na jaře po topné sezóně cena klesá. Je to dáno dynamikou dřevařského průmyslu, výroby pelet, logickému poklesu spotřeby a poptávky po palivu a omezených skladových kapacit peletáren. Na jaře cena bývá až o 10 – 15 % nižší než cena zimní, na tuně to tedy může být klidně i o 1000 Kč. Včasným nákupem pelet na jaře 100% ušetříte. Pokud nemáte dostatek místa v sile či ve sklepě, pelety Vám uskladníme a dodáme až v topné sezóně.

  • Jiri

    Teď máte žně ne? Kurovec všude, dříví levny...

  • Host chatu

    Bohužel Vás zklamu. Kůrovcová kalamita má vliv na cenu surového dřeva nikoliv piliny, a tedy ani pelet. Dřevařské závody totiž jedou neustále na plný výkon, takže piliny se vyprodukuje stejné množství jako v minulých letech, proto se nějak nevychýlil vztah nabídky a poptávky po pilině, který by ovlivnil její cenu. Rozdíl je akorát v tom jaké dřevo a za kolik vjíždí do dřevařských závodů. Samozřejmě se mění struktura těžby. Primárně je nutno zpracovávat a těžit kalamitní dřevo. Ceně pelet pro koncového spotřebitele by prospělo snížení DPH na dřevo a dřevní produkty, o kterém se uvažovalo v souvislosti s kůrovcovou kalamitou.

  • Petra

    Proč by se neměly používat necertifikované pelety? V čem jsou certifikované lepší?

  • Host chatu

    Dovolím si zde zopakovat odpověď panu Ondrovi, který se ptal na velice podobnou otázku: Certifikované pelety jsou vyrobeny z čistých chemicky neošetřených pilin bez příměsí kůry a jsou vhodné pro spalování v malých kotlích. Certifikaci v mezinárodním systému kvality značí razítko ENplus. Tato pečeť garantuje složení, původ i parametry paliva, na jejichž základě jsou konstruovány technologie pro jejich spalování, tedy kotle. U pelet bez certifikace zákazník tuto garanci nemá, proto mohou způsobovat problémy při spalování. Necertifikované pelety mohou obsahovat příměsi, které se projeví až při hoření a to už je pozdě. Základem kvality pelet je kvalitní, čistá pilina. Pokud pochází například z neodkorněných stromů mohou se společně s kůrou dostat do pelet i třeba písek, hlína, apod. Tyto nežádoucí příměsi pak v topeništi ovlivní bod tavení popela a vytvoří tzv. zápeky (představte si to jako piliny spečené do jednoho tvrdého kusu), které je třeba průběžně z kotle odendávat, ale co je horší, mohou kotel nenávratně poškodit. Tyto pelety jsou sice o něco málo levnější, ale ztráta komfortu při vytápění, náklady na servisní zásahy ze strany topenářů a v nejhorším případě i oprava kotle za to nestojí. Doporučuji nakupovat přes certifikovaného prodejce, nikoli ze zdrojů s peletami bez garance kvality.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov