Proč není radno podceňovat prevenci a preventivní prohlídky? Na dotazy odpovídala Elenka Mazurová

Chat je uzavřený11.02.2016 13:00

Elenka Mazurová.

Proč je dobré chodit na preventivní prohlídky? Na jaké preventivní prohlídky máme nárok a jak často? Jak probíhá preventivní prohlídka?  Ptejte se Elenky Mazurové, tiskové mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny, ve čtvrtek 11. 2. ve 13.00.

Elenka Mazurová absolvovala ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. V ČPZP působí na pozici tiskové mluvčí od roku 2010. Mezi její zájmy patří zdravý životní styl.

Chat

 • A. Vaněk

  Dobrý den. V říjnu mi bude padesát let. Odkdy bych měl chodit na pravidelný screening případného onemocnění kolorektálním karcinomem? Musím si vyšetření sám platit?

 • Host chatu

  Dobrý den, od datu svých padesátých narozenin máte nárok v rámci prevence na vyšetření stolice na okultní krvácení. To je test, který Vám (ve spolupráci s Vámi) provede Váš registrující praktický lékař. Na toto vyšetření, které je hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění, máte nárok ve věku od 50 do 55 let jedenkrát za rok. Od 55 let vždy jednou za dva roky. Ale ve věku 55 let se můžete rozhodnout pro kolonoskopické vyšetření, kam Vás v rámci prevence odešle Váš registrující praktický lékaře. Pokud absolvujete toto vyšetření, nebude Vám prováděno následných 10 let vyšetření stolice na okultní krvácení.

 • jIŘÍ

  Dobrý den. Delší dobu pobývám na Slovensku. Je možné si zajít na preventivní prohlídku zde, nebo je nutné vrátit se do Sušice, kde mám svého obvodního lékaře?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jiří, záleží na tom, zda jste na Slovensku pouze jako turista. Pokud ano, máte nárok pouze na nezbytnou lékařskou péči s přihlédnutím k délce pobytu. Jinými slovy, měl byste plánované zdravotní služby (preventivní prohlídky, očkování dlouhodobého charakteru a podobně) řešit ve státě bydliště, tedy v ČR. Pokud potřebujete prohlídku z důvodu zhoršení zdravotního stavu, můžete využít ošetření na základě průkazu EHIC CZ, náklady na péči budou přeúčtovány české zdravotní pojišťovně. Pokud jste byl na Slovensko vyslán s vydaným formulářem E 106 CZ pro pobyt na Slovensku, máte nárok na plnou zdravotní péči v obou státech a můžete podstoupit i plánovanou a preventivní péči na Slovensku.

 • Jana K

  Zdravím. Jak mám postupovat, když se má obvodní lékařka vůbec nenamáhá mě seznámit s tím, na jaká preventivní vyšetření mám nárok a kdy? Liší se dle pojišťovny nebo je něco dáno přímo ze strany MZ – legislativou?

 • Host chatu

  Náplň a frekvence preventivních prohlídek hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění je dána legislativně. Zákonnou normou, která tuto oblast zdravotní péče upravuje, je vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách. Máte nárok na všeobecnou preventivní prohlídku u praktického lékaře (dospělý člověk jednou za dva roky), na gynekologickou preventivní prohlídky (od 15 let jednou ročně) a stomatologickou prohlídku dvakrát ročně (jednou preventivní a jednou tzv. pravidelnou). Podmínky jsou pro všechny pojišťovny stejné. Na Váš cílený dotaz nemůže lékařka neodpovědět.

 • Petr B.

  Dobrý den. Jaká vyšetření jsou nutná u muže, když nikdy neměl zdravotní problémy, je to nutné? Co podstoupit?

 • Host chatu

  Dobrý den, preventivní prohlídka je vyšetření pro lidi bez potíží právě pro to, aby se potvrdilo, že jste zdravý, anebo se včas objevily začínající příznaky onemocnění. Náplň preventivní prohlídky je dána legislativně a mírně se odlišuje v závislosti na věku.

 • Tomáš

  Dobrý den. Jak je to s prevencí rakoviny prsu – prý ji mohou mít i muži, mají také někam chodit?

 • Host chatu

  Dobrý den, Tomáši, preventivní vyšetření prsou se podle zákona provádí pouze u žen. Muži jsou na odborném pracovišti vyšetřováni jen v případě potíží.

 • eva

  Dobrý den. Asi každá žena chodí pravidelně na gynekologii, na co je nárok zdarma – co přesně? Patří sem i UZ prsou?

 • Host chatu

  Dobrý den, preventivní prohlídka v gynekologii je podle zákona hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění jedenkrát za rok. V rámci prevence je žena klinicky vyšetřena, má proveden odběr cytologie k prevenci rakoviny děložního čípku a většinou je provedeno i UZ vyšetření dělohy. UZ vyšetření prsu do náplně preventivní prohlídky nepatří a není hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Ve věku od 45 let je žena odeslána co dva roky na mamografické vyšetření. Například u ČPZP můžete čerpat v rámci preventivních programů příspěvek na prevenci rakoviny prsu.

 • KATKA

  Dobrý den. Přispíváte na očkování proti rakovině děložního čípku či na vakcíny proti klíšťové encefalitidě?

 • Host chatu

  Dobrý den, Katko, očkování proti rakovině děložního čípku (respektive proti lidskému papilomaviru) je 13letým dívkám hrazeno všemi zdravotními pojišťovnami z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Očkování proti klíšťové encefalitidě není z prostředků v.z.p. hrazeno Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá svým pojištěncům v rámci preventivních programů na jakékoli očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění, tedy i proti klíšťové encefalitidě. Přispívá také na očkování proti rakovině děložního čípku mimo výše specifikovanou věkovou skupinu.

 • Linda K

  Dobrý den, jsem trochu v rozpacích z gynekologické péče. Je její součástí i vyšetření prsu či nikoliv? Moje dosavadní zkušenost je, že někde vám gynekolog prsa vyšetří, jiný nikoliv. Jak je to tedy s mamografickým screeningem, a kdo na něj má nárok? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, preventivní prohlídka v gynekologii je podle zákona hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění jedenkrát za rok. V rámci prevence je žena klinicky vyšetřena, má proveden odběr cytologie k prevenci rakoviny děložního čípku a většinou je provedeno i UZ vyšetření dělohy. UZ vyšetření prsu do náplně preventivní prohlídky nepatří a není hrazeno z prostředků v.z.p. Ve věku od 45 let je žena odeslána co dva roky na mamografické vyšetření.

 • Amánka

  Dobrý den, zrovna jsem se přestěhovala do Prahy. Abychom mohla chodit na preventivní prohlídky, musím být přihlášená u stálého lékaře?

 • Host chatu

  Dobrý den, preventivní prohlídky mohou zdravotní pojišťovny dle platné legislativy hradit pouze registrujícímu lékaři.

 • Antonie H

  Je někde stručný přehled preventivních prohlídek zdarma?

 • Host chatu

  Zákonnou normou, která uvádí rozsah a frekvenci preventivních prohlídek, je vyhláška č. 70/2012 Sb., o preventivních prohlídkách.

 • Petra

  Dobrý den.
  Je možné, že obvodní lékař odmítne vypsat žádanku na preventivní prohlídku? Resp. musím takovou žádanku mít nebo se mohu objednat sám/sama?

 • Host chatu

  Dobrý den, Petro, preventivní prohlídku absolvujete u svého obvodního lékaře, u svého gynekologa a u svého stomatologa. To je všude tam, kde jste registrovaná. Žádnou žádanku tedy nepotřebujete.

 • Andrea Louková


  Zdravím. Nedávno jsem se přestěhovala ze zahraničí zpět do Česka a nyní se snažím trochu rozkoukat. Můžete mi poradit, jaké preventivní prohlídky by měl člověk v průběhu roku podstoupit? A jsou takové prohlídky zpoplatněné?

 • Host chatu

  Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je podle vyhlášky hrazena preventivní prohlídka u registrujícího praktického lékaře jedenkrát za dva roky, na gynekologii jedenkrát za rok a na stomatologii jedenkrát za rok.

 • Kristina

  Dobrý den. Jak často musím chodit na prevenci, když mi je 35 let? A jak často moje máma, který je 62?

 • Host chatu

  Dobrý den, Kristino, pro Vás i Vaši matku platí stejně - všeobecná preventivní prohlídka co dva roky, na gynekologii a stomatologii co jeden rok.

 • J. H.

  Jak probihá prevence vyšetření rakoviny tlustého střeva?

 • Host chatu

  Je-li Vám více než 50 let, pak v rámci preventivní prohlídky budete mít vyšetřenu stolici na okultní krvácení (OK). V ordinaci Vašeho registrujícího praktického lékaře dostanete instrukci i nádobku na stolici, kterou následně v ordinaci vyšetří a sdělí Vám výsledek. Pokud je test pozitivní, odešlou Vás na odborné gastroenterologické vyšetření k provedení screeningové koloskopie. Její negativní výsledek Vás na dalších 10 let zbavuje absolvování testů na OK. Při negativním výsledku máte ve věku 50 až 55 let nárok na absolvování tohoto testu jedenkrát za rok, ve věku nad 55 let co dva roky. Ve věku nad 55 let se můžete přímo rozhodnout pro screeningové koloskopické vyšetření, které je s negativním výsledkem platné na deset let. Ve věku do 50 let se vyšetření stolice na OK neprovádí. Váš registrující lékař Vás může odeslat na příslušné odborné pracoviště v případě Vašich zdravotních potíží.

 • Lukáš

  Vedete nějaké statistiky? Zajímalo by mě, jak si stojí jednotlivé kraje co se dodržování pravidelných preventivních prohlídek týká? Kde chodí často a kde skoro vůbec? Díky

 • Host chatu

  Obecně můžeme říct, že zájem o vlastní zdraví se pojištěnců starších 18 let každoročně zvyšuje ve všech segmentech, což je pozitivní trend. Nejvíce využíváme preventivních prohlídek u stomatologa. Nemám k dispozici aktuální údaje, ale podle těch dřívějších měli největší zájem o kontrolu svého zdravotního stavu v rámci České průmyslové zdravotní pojišťovny její pojištěnci v Moravskoslezském kraji, naopak nejméně slyšeli na prevenci pojištěnci z Prahy. ČPZP není zdraví jejich pojištěnců lhostejné a aby si její pojištěnci nemuseli pamatovat termíny preventivních prohlídek, posílá jim zatím jako jediná zdravotní pojišťovna SMS zdarma s upozorněním na blížící se termín preventivní prohlídky.

 • M.K.

  Dobrý den, v případě, že je v rámci prohlídky zjištěný pacientovi nález, poskytuje vaše pojišťovna také například služby psychologa? Děkuji

 • Host chatu

  V případě jakéhokoliv zjištění patologického nálezu je pacient dále léčen pro zjištěné onemocnění, včetně eventuální psychologické péče. Léčba je hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění stejně, jako každé onemocnění.

 • ANTI

  Kolik existuje v ČR preventivních prohlídek, máte přehled?

 • Host chatu

  Z prostředků veřejného zdravotního pojištění je hrazena preventivní prohlídka u registrujícího praktického lékaře jednou za dva roky, preventivní prohlídka na gynekologii jednou za rok a preventivní prohlídka na stomatologii jednou za rok.

 • sk

  V čem ohledně preventivních prohlídek je ČPZP jiná než VZP?

 • Host chatu

  Náplň a frekvence preventivních prohlídek hrazených z prostředků veřejného zdravotního pojištění je dána legislativně. Podmínky jsou pro všechny zdravotní pojišťovny stejné.

 • SK

  Co preventivní prohlídky ohledně psychiatrických chorob, existují takové preventivní prohlídky?

 • Host chatu

  Psychiatrické preventivní prohlídky hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění nejsou. V rámci všeobecné preventivní prohlídky u registrujícího praktického lékaře, která patří mezi hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění, lze postihnout i psychické problémy. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v letošním roce v rámci svých preventivních programů nabízí nově příspěvek na vyšetření poruch paměti/kognitivních funkcí. Jedná se o cílené psychiatrické/psychologické vyšetření dotazníky - MMSE, AKT, MoCA. Příspěvek je poskytován pojištěncům od 60 let věku.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.