Proč nepodceňovat stres a jak s ním účinně bojovat? Odpovídal doktor Pavel Harsa

Chat je uzavřený04.02.2016 10:00

PhDr. PaedDr. Pavel Harsa, Ph.D.


Každý den na nás působí řada stresorů v osobním životě i práci. Dlouhodobý neřešený stres může mít velmi závažné následky nejen v rovině zdravotní, ale též psychické a sociální. Pod jeho vlivem se snižuje naše výkonnost, životní spokojenost a obecně kvalita života. Dlouhodobý stres je uváděn jako jedna z příčin celé řady duševních, ale i velmi závažných somatických onemocnění. Proč nepodceňovat stres a jak s ním účinně bojovat? Ptejte se doktora Pavla Harsa ve čtvrtek 4. února od 10.00. 


PhDr. PaedDr. Pavel Harsa, Ph.D., pracuje na Psychiatrické klinice VFN a 1. LF UK od roku 1997, v současné době zastává funkci vedoucího klinického psychologa Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Zároveň je odborným asistentem na 1. LF UK v Praze. Má atestace z klinické psychologie a psychoterapie. Zaměřuje se na klinickou psychologii a psychoterapii, sportovní psychologii nebo také syndrom vyhoření.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Mám dojem, že dnes se stresu snad nedá vyhnout. Co má obyčejný člověk vlastně dělat, aby se stresu vyhnul? Změnit práci - v padesáti skoro nemožné, změnit bydliště, planetu? Chce to mít "splachovací" povahu, přimêřenou výplatu, hodné děti, věrnou manželku atd.
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Máte pravdu v tom, že stresorů v dnešní době máme kolem sebe velké množství. Vyhnout se jim asi zcela nedá. Záleží spíše na tom, jak se s nimi dokážete vypořádat. Ke zvýšení odolnosti proti stresu se doporučují různé relaxační aktivity (např. autogenní trénink, meditace), pohybové aktivity, uspokojivý společenský a kulturní život, vyvážená strava apod. Dobré je také rozvíjet dobré rodinné vztahy a sociální zázemí obecně.

 • olga

  dobrý den,
  ŽIJI NĚKOLIK LET VE STRESU,ALE DŘÍVE JSEM HO NĚJAK ZVLÁDLA,SNAŽILA JSEM SE LÉČIT ,BOHUŽEL LÉKY A MOŽNÁ STRES MĚ UBLÍŽILI.CÍTÍM SE JIŽ DVA ROKY ODE DNE HŮŘ,NEMÁM JIŽ RADOST,VYHASLA JSEM ,PAMĚŤ SE VYRAZNĚ ZHORŠUJE.ČASTÉ MIGRENY ,SPÍŠ JAKO BY BOLEL MOZEK AŽ K UŠÍM. JIŽ SE BOJÍM NAVŠTÍVIT PSYCHYATRA.rODINA A PŘÁTELÉ MĚ NEPOZNÁVAJÍ A JÁ SI UŽ NEUMÍM POMOC

 • Host chatu

  Zdravím Vás. Z Vašeho dotazu není jasné, pro co a u koho jste se léčila. Píšete, že léky Vám ublížily. Nevím které, a tudíž nedokáži konkrétněji odpovědět. Nicméně problémy, které popisujete působí poměrně závažným dojmem. Doporučuji Vám proto nebát se vyhledat odbornou pomoc psychiatra.

 • Petra

  Jak se mám donutit "pozitivně" myslet, když se mi dlouhodobě nedaří najít práci, a nejsem na tom finančně dobře?

 • Host chatu

  Dobrý den, Petro. Pokud je Vaším hlavním stresorem nezaměstnanost, neupadejte hlavně do beznaděje a pasivity. Zkuste najít nové možnosti hledání práce. Například poptejte se svých známých. Zkuste hledat práci i mimo Vaši původní odbornost a možná i v širším regionu atd. Zůstat aktivní je Vašem případě asi to hlavní.

 • Dedaman

  Sociální inženýrství, prokletí lidstva. Na jedné straně stojí jedinec, většinou absolvent fakulty humanitních studií, který je poučený a ví, jak věci mají a měly by vypadat. Ví, jak zorganizovat situaci k dosažení změny a postupně k tomu získává stále větší moc i nástroje.
  Na straně druhé stojí jedinec, který má být veden a poučován, měnit své postoje a "rozvíjet se".
  Nemyslíte, že spousta lidského stresu je způsobena právě tímto sociálním inženýrstvím?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za Vaši otázku. Rovněž se domnívám, že současná přetechnizovaná společnost přináší řadu nových stresorů, se kterými si lidé často nevědí rady.

 • Judita

  Dobry den, je mi 20 let a stres me nici. Stresuje me temer vse, skola, rodina i prace. Strach pred kazdym jitim do prace je tak velky, ze nespim, nejim. Pritom prace je pohodova, kolegové prijemni. Stres se podepisuje na mem zivote a ja nevin co dal. Jsem labilni, vystrasena, casto se bojim. Budu rada za jakoukoli odezvu. Dekuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, Judito. Z Vašeho dotazu usuzuji, že máte minimálně dobré pracovní prostředí, snad i rodinné a školní prostředí. Přesto na Vás silně dopadá stres, jak píšete. Není to nic zvláštního. Skutečně se tak u některých lidí děje. Doporučil bych Vám navštívit odborníky (klinického psychologa nebo psychiatra), abyste s nimi prokonzultovala Vaši zvýšenou citlivost na stres. Někteří lidé, jak píšete (labilní, bojácní), mohou snadněji stresu podléhat. Existují možnosti, jak odolnost zvýšit.

 • Sodar

  Dobrý den. Které jídlo či potravní doplněk pomůže od stresu? Vím, že pomáhá pojídání vitamínu B nebo pití meduňky. Existuje lepšího či účinnějšího?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, k Vašemu dotazu doporučuji to konzultovat s praktickým lékařem, eventuálně nutričním terapeutem. Obecně se ví, že některé doplňky stravy skutečně mohou pozitivně ovlivňovat odolnost vůči stresu. Například z čajů se doporučuje Kozlík lékařský, Meduňka, Heřmánek, Zelený čaj.

 • Olga

  Dobrý den, jsem zaměstnaná matka dvou školních dětí, takže o stresu vím také své. Chtěla bych se ale zeptat, jak vlastně účinně odpočívat. Večer po zaměstnání i práci kolem rodiny bývám tak unavená, že leckdy jen doslova tupě zírám na tv či monitor počítače, z čehož mám pak ale ještě horší pocit a výčitky (že jen hloupě zabíjím tu trochu volného času, co mám). Jednou za čas si dopřeji masáž nebo nějaký kulturní zážitek, ale to každodenní potřebu odreagování moc neřeší, je to spíš výjimečné zpříjemnění všedních dnů. Děkuji předem za vaše tipy, jak každý den efektivně načerpat nové síly

 • Host chatu

  Zdravím Vás. Z toho, co uvádíte, je patrné, že máte velmi náročný denní program a skutečně je pak asi obtížné si nalézt ještě čas a energii pro sebe. Určitě bych Vám doporučil dopřát si masáž či kulturní zážitek častěji, než jednou za čas. Pokud to není možné, zkuste zařadit do svého denního programu některé relaxační techniky a mírnou fyzickou aktivitu - i menší procházka místo trávení času u monitoru může být prospěšná.

 • Aida

  Dobrý den, dá se přirozenou cestou zvýšit práh citlivosti na stres? Dá se podle Vás pocit pohody nějak natrénovat? Nebo je to dáno jen povahou? Děkuji:o)

 • Host chatu

  Dobrý den, povahové vlastností - zvláště pak temperament - jsou významné v tom, nakolik jsme citliví na stresující podněty a nakolik jim naopak dokážeme odolávat. Pokud chcete zvyšovat svou odolnost na stres, je potřeba se tomu systematicky věnovat. Vyhledejte si informace na internetu nebo odborné literatuře, a vyberte si přístup podle Vašeho zaměření a zájmů. Obecně se doporučuje vyrovnanější způsob života (zaměstnání, osobní a společenský život, pohybové aktivity, zdravá strava a životní styl obecně).

 • Lovacoop

  Dobrý den, trpím nepříjemným stresem, který je důsledkem mého občasného nočního pomočování. Jaké rady kromě návštěvy venerologa byste mi dal? děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, ve Vašem případě bych doporučil navštívit urologa. Pokud by se vyloučila somatická příčina, doporučil bych navštívit klinického psychologa, který by pomocí nácvikové terapie, se mohl pokusit Váš problém řešit.

 • SK

  Jaké jsou nejhorší důsledky stresu?

 • Host chatu

  Dobrý den, za nejvážnější důsledky lze považovat závažná duševní a somatická onemocnění, které mohou v některých případech končit úmrtím či invalidizací. Konkrétně jich je celá řada (např. těžké deprese, kardiovaskulární a onkologické onemocnění atd.)

 • ANTI

  Jaká je nejlepší prevence stresu?

 • Host chatu

  Zdravím Vás, obecně aktivní přístup k životu, zdravý životní styl, dobré sociální zázemí.

 • GF

  Může stres zabít organismus?

 • Host chatu

  Dobrý den, stres může být spouštěčem řady reakcí a chování, včetně třeba sebevražedného chování. Také se může podílet na vzniku řady vážných onemocnění.

 • Mortar

  Jsou lidé, co nikdy nepoznají v životě stres?

 • Host chatu

  Dobrý den, v dnešní moderní a přetechnizované době si lze jen těžko představit, že bychom našli jedince, který by se nesetkal se stresem. Nicméně ne každý stres je škodlivý (například tzv. eustres) a nepříjemný.

 • Iself

  Nejmladší a nejstarší pacient se stresem v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den, takovou statistiku nemáme k dispozici. Ale obecně víme, že stres prožívají jak ti nejmladší, tak ti i ti nejstarší z nás.

 • depresman

  Mám velmi stresující životní podmínky. Duševne nemocní doma, já taky zápasím s depresí. Nedokážu se nakopnout. Léky beru. I psychologa navštevuju ale situace je bezútešná. Nedokážu se prinutit ani na sport - prý endorfíny by pomohli. Jenom beží den za dnem, co mám delat? Spánkový režim je taky v troskách.

 • Host chatu

  Dobrý den, z Vašeho popisu usuzuji, že se patrně jedná již o depresivní poruchu a proto doporučuji prokonzultovat Vaše problémy s odborníkem (psychiatrem).

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.