Proč uvažovat o změně zdravotní pojišťovny? Odpovídala Elenka Mazurová

Chat je uzavřený06.03.2018 13:00

Elenka Mazurová.

Víte, kdy a jak můžete přejít k jiné zdravotní pojišťovně? A podle čeho si vybírat? Zajímají vás preventivní programy, a jaké příspěvky na ně můžete získat? Na vše, co vás zajímá okolo změny zdravotní pojišťovny a příspěvků na prevenci bude v úterý 6. března od 13:00 odpovídat tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Ing. Elenka Mazurová.

Ing. Elenka Mazurová absolvovala ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. V ČPZP působí na pozici tiskové mluvčí od roku 2010. Zajímá se o literaturu a zdravý životní styl.

Chat

 • Dita

  Dobrý den, po narození syna se syn automaticky registroval k mé pojišťovně - VZP. Zvažuji, zda by stálo za to mu pojišťovnu změnit - porovnávám nabídky pro děti. Co má prosím za benefity pro děti ČPZP? Synovi jsou tři roky. Díky, Dita, Praha

 • Host chatu

  Dobrý den, máme pestrou nabídku benefitů a preventivních programů pro všechny věkové kategorie. Pro tříleté dítě můžete využít například příspěvek na organizované plavecké kurzy (až 1000 korun), na školku v přírodě (až 300 korun) nebo vitaminy pro děti zdarma. Kompletní nabídku benefitů České průmyslové zdravotní pojišťovny najdete na www.cpzp.cz

 • Karel

  Zdravím. Máme starou babičku, která zatím bydlí sama - dochází k ní různé sociální pracovnice a vozí ji oběd. Zároveň babička spotřebuje dost obvazového materiálu atd. Kdyby si změnila pojišťovnu, máte něco, co by pro babičku mohla být výhoda - proplácíte třeba něco z toho?

 • Host chatu

  Vaše babička by v případě přechodu k ČPZP mohla využívat výhody zdravotní pojišťovny, která má celorepublikové pokrytí a která díky svému dlouhodobému působení v České republice si vytvořila širokou síť smluvních lékařů. I u nás by měla nárok na čerpání kvalitní a dostupné zdravotní péče podle zákona. Kromě toho by si mohla využít naši letošní novinku, kterou je příspěvek na doplňky stravy pro seniory.

 • Jonáš

  Jak často může člověk změnit pojišťovnu? A jsou s tím spojené nějaké poplatky? Budu něco za změnu platit?
  Díky.

 • Host chatu

  Zákon umožňuje změnit zdravotní pojišťovnu maximálně jednou za rok. Slouží k tomu dva přestupní termíny, k nové pojišťovně můžete přejít od prvního ledna, nebo od prvního července. Pokud se stihnete přeregistrovat ještě do konce března, novou pojišťovnu budete mít od prvního července. Právo na změnu zdravotní pojišťovny je jedním ze základních práv všech pojištěnců a nejsou s ním spojeny žádné poplatky.

 • Marie H.

  Dobry den, jsem v 5. mesici tehotenstvi. Bude me miminko automaticky pojistene u stejne pojistovny jako ja? Mate u CPZP nejaky program sity na miru maminkam s novorozenaty?
  Dekuji za odpoved,
  Marie

 • Host chatu

  Dobrý den, Marie. Ano, Vaše dítě bude automaticky pojištěné u stejné pojišťovny. Na maminky s novorozenými miminky, ale i na těhotné ženy, ČPZP pamatuje ve svých preventivních programech. Oblíbené jsou příspěvky pro těhotné ženy a matky po porodu, které mohou na Manažerku mateřství, na cvičení po porodu a na cvičení pro děti ve věku 0 až 2 roky získat u ČPZP částku až 3000 Kč. Podrobnosti k nabídce pro budoucí maminky i maminky po porodu naleznete například na webových stránkách České průmyslové ZP, tedy na www.cpzp.cz.

 • Peter

  Uvažuji o změně pojišťovny, ale jsem z menšího města u hranic s Německem. Na pobočku se dostávám komplikovaně. Můžu si přestup k jiné pojišťovně vyřídit po telefonu nebo po internetu?
  Díky, P.

 • Host chatu

  Na webových stránkách jednotlivých pojišťoven naleznete registrační formulář, který vyplníte a kliknutím odešlete. Můžete se tak přeregistrovat pohodlně ze svého domova. Pak obvykle musíte na pobočku nové pojišťovny potvrdit svůj přechod vlastnoručním podpisem. Pokud byste se stal klientem České průmyslové zdravotní pojišťovny, cesta na pobočku by vám odpadla, protože ČPZP vysílá za novými klienty s přihláškou pro podpis svého kurýra.

 • L.H.

  Dobry den, jake preventivni prohlidky proplacite dospelym zenam pod 50 let? Je mi 28 a bojim se vysokeho rizika rakoviny.

 • Host chatu

  Dobrý den, dospělým ženám proplácíme preventivní prohlídku u praktického lékaře, na kterou má každý pojištěnec nárok každé dva roky, dále proplácíme jednou ročně preventivní prohlídku u gynekologa a dvakrát ročně preventivní prohlídku u stomatologa. V průběhu těhotenství ještě navíc dvě další preventivní stomatologická vyšetření.

 • Lenka

  Dobrý den,
  jak často mohu změnit pojišťovnu? A jak dlouho celý proces trvá? Mohu o změnu zažádat kdykoliv během roku?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, pro změnu zdravotní pojišťovny jsou stanovené dva přestupní termíny, každý v délce tří měsíců. První termín trvá od začátku ledna do konce března, druhý přestupní termín pak od začátku července do konce září. Pokud chcete změnit pojišťovnu, stačí když navštívíte pobočku vybrané pojišťovny, kde vyplníte přihlášku. nebo se můžete k zdravotní pojišťovně zaregistrovat online prostřednictvím webového formuláře.

 • K.

  Co se tyka preventivnich programu, nabizite neco specialniho, co u jinych pojistoven nenajdu? Cili proc si vybrat CPZP? :-)
  Dekuji, K.

 • Host chatu

  U ČPZP lze čerpat příspěvky do limitu až 1500 Kč u dětí a 1000 Kč u dospělých. Pokud byste si vybral ČPZP, můžete čerpat jednotlivé příspěvky bez omezení, což u jiných pojišťoven není - jinde si například můžete požádat jen o jeden příspěvek za rok, nebo o příspěvek pouze z jednoho programu. Klient ČPZP má dále možnost vybírat si i programy nad stanovený limit, například plavání zdarma nebo se slevou. Benefitů je celá řada a není prostor je všechny vyjmenovat.

 • Lída

  Pěkné odpoledne, kde mohu najít seznam lékařů a nemocnic, se kterými spolupracujete?

 • Host chatu

  Pěkné odpoledne i Vám, Lído. Seznam lékařů najdete na adrese https://www.cpzp.cz/lekari/.

 • Amir

  Na jaka ockovani mimo ta povinna prispiva prumyslova pojistovna? A je nejaky rozdil mezi ditetem a dospelym?
  A.

 • Host chatu

  Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v rámci prevence přispívá na všechna očkování proti infekčním onemocněním nehrazená z prostředků veřejného zdravotního pojištění. ČPZP letos navýšila částky, které svým pojištěncům na pokrytí vakcinací poskytuje. U dětí přispívá částkou až 1500 Kč a dospělým až 1000 Kč.

 • Honzis

  Dobrý den, nabizite nejaka pripojisteni mimo klasicke zdravotni? Jde mi o to, ze se chystam s rodinou na hory do Italie a chceme se nechat pojistit, napriklad proti urazum atd.
  Chci si porovnat ruzne nabidky. Je tedy tato sluzba mozna i u vas?
  Dekuji za odpoved.

 • Host chatu

  Dobrý den, u ČPZP si můžete sjednat i on-line cestovní pojištění pro turistické, ale i pracovní cesty, s plněním léčebných výloh až do 10 milionů korun. Pojištěnci ČPZP s námi cestují za výhodnější sazby pojištění.

 • Zuzana N

  Nejsem si jistá, jak často mám nárok na prohlídku u zubaře. Je to jednou ročně nebo 2x, aby mi to bylo propláceno pojišťovnou?
  Děkuji

 • Host chatu

  Preventivní prohlídku u stomatologa proplácíme dvakrát ročně. V průběhu těhotenství ještě navíc dvě další preventivní stomatologická vyšetření.

 • S.

  Kolik je v ČR vůbec zdravotních pojišťoven? Znám jen vás a OZP a VZP

 • Host chatu

  Celkem máme sedm zdravotních pojišťoven, kromě Vámi uvedených jsou to ZPMV ČR. ZP Škoda, VoZP a RBP.

 • Bobina

  Dobrý den, jsem zastánce preventivních vyšetření...jaká vyšetření proplácí vaše pojišťovna? A máte nějaké nějaká speciální pro děti a seniory? děkuji

 • Host chatu

  ČPZP proplácí preventivní prohlídky dětem i dospělým, na které mají ze zákona nárok. Kromě toho nabízí v rámci svých preventivních programů příspěvky na konkrétní preventivní vyšetření. Jejich přehled naleznete na webu cpzp.cz.

 • Václav Ma.

  Zdravím, bohužel mi byl diagnostikován diabetes 2. typu. Nabízíte příspěvek na některé pomůcky?

 • Host chatu

  Dobrý den, Václave, můžete využít nový příspěvek na prevenci zhoršení diabetes, který je určen na nákup produktů a pomůcek pro diabetiky, a to až do výše 500 korun.

 • anonym

  Jsem živnostník, rád bych změnil ZP, ale u té stávající dlužím za několik měsíců. Mohu se přesto přeregistrovat? Musím nejdřív uhradit dluh? Nebo komu budu posílat dlužnou částku (mám domluvený splátkový kalendář)..?
  Děkuji za vaši radu.

 • Host chatu

  Pokud máte dluhy na pojistném, tento dluh se přestupem k jiné pojišťovně neruší. I po změně budete tyto své dluhy hradit původní pojišťovně. Při vyřízení přechodu k nové pojišťovně musíte v této nové pojišťovně předložit doklad o výši záloh na pojistné od staré zdravotní pojišťovny. Pokud změníte pojišťovnu k 1. 7. 2018, budete muset za letošek vyplnit dva přehledy o příjmech a výdajích, jeden pro bývalou pojišťovnu a druhý pro novou.

 • SK

  V čem je lepší či jiná ČPZP než VZP?

 • Host chatu

  Máme transparentní nabídku, například u očkování, kde jsou naše příspěvky jasné, srozumitelné a přehledné, lze u nás proplatit příspěvek na jakékoliv očkování nehrazené z veřejného zdravotního pojištění. Nabízíme až 700 korun na pravidelné pohybové aktivity, zatímco u VZP je to 500 korun. Dále si u ČPZP můžete zaplavat zdarma nebo se slevou, využít příspěvek až 1000 korun na organizované plavecké kurzy pro děti, dále vitaminy zdarma pro děti ve věku 3 až 15 let. Máme nejvyšší příspěvky na trhu pro těhotné, maminky a jejich malé děti.

 • SK

  Má ČPZP nějaké výhody pro invalidní důchodce?

 • Host chatu

  Pojištěnci v invalidním důchodu mohou využít příspěvek na doplňky stravy, který je určen pro seniory nad 65 let, případně příspěvek pro diabetiky.

 • SK

  Jaké jsou přednosti ČPZP?

 • Host chatu

  Je to především široká a transparentní nabídka preventivních programů, aplikace Zdraví v mobilu. Jsme 3. největší zdravotní pojišťovna v ČR, máme více než 1,2 milionu spokojených pojištěnců. Zajišťujeme širokou síť smluvních lékařů po celé ČR, komunikujeme elektronicky, ale máme také 111 poboček po celé ČR. V ČPZP vám zajistíme i nejvýhodnější cestovní pojištění.

 • GF

  Jak často mohu měnit zdravotní pojišťovnu? A jak to mám technicky provést?

 • Host chatu

  Zdravotní pojišťovnu můžete změnit jednou za rok. Stačí, když zajdete na pobočku vybrané zdravotní pojišťovny, nebo se přihlásíte k nové pojišťovně prostřednictvím jejích webových stránek. Stávající pojišťovně nic nehlásíte.

 • Alena Volická

  Dobrý den,

  chystám se na studijní stáž do Mexika. Chci se zeptat, jak je to se zdravotním pojištěním, když jsem student (25 let). Je potřeba, vyjma cestovního připojištění, nějaké změny, ohlášení? Případně máte nějaké vhodné pojištění (úrazové a cestovní), které bych pro tyto účely mohla využít?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Denní sazba pro studenta do 25 let, pojištěnce ČPZP, je 16, 20 nebo 22 Kč v závislosti na zvoleném typu balíčku pojištění. Cestovní pojištění je možno uzavřít i on-line na www.cpzp.cz/pojisteni, kde je uveden i rozpis balíčků a vše, co, obsahují. Roční pojištění je nutno uzavřít na pobočkách.

 • Marcela

  Dobrý den, jsem registrována u OZP a zvažuji změnu pojišťovny. O ČPZP jsem slyšela, ale více jsem se popravdě nezajímala. Jaké jsou tedy její výhody/odlišnosti? Děkuji, Marcela,

 • Host chatu

  Dobrý den, výhody jsou uvedeny podrobněji výše. ČPZP je celorepublikovou zdravotní pojišťovnu s dlouhodobým působením, širokou sítí smluvních lékařů, pestrou a transparentní nabídkou preventivních programů. Svým pojištěncům například zasílá SMS zprávy před preventivní prohlídkou u lékaře.

 • V.H.

  Poraďte, podle čeho si mám vybírat zdravotní pojišťovnu, když už tedy tu možnost mám...není jedno, kde jsem pojištěný? není to všude stejné?

 • Host chatu

  Hlavním kritériem pro Vaše rozhodování by měli být smluvní lékaři, se kterými zdravotní pojišťovna spolupracuje. Zjistěte si, jestli je mezi nimi i ten Váš a zda jsou v blízkosti Vašeho bydliště i specializovaní odborníci, které byste mohl potřebovat. Seznam smluvních lékařů najdete na webu pojišťovny, nebo se můžete přeptat na pobočce, nebo i telefonicky na informační lince pojišťovny. Určitě je lepší hledat takovou pojišťovnu, která má celorepublikové pokrytí a která si tak, jako ČPZP, díky svému dlouhodobému působení vytvořila širokou síť smluvních lékařů

 • Zuzka

  Dobrý den,
  jsem vegetariánka a a i mé děti se stravují bez masa. S kamarádkou jsme vedly debatu na toto téma - stravování u dětí. V Česku roste počet obézních dětí a za chvíli to může vypadat jako v USA. Je něco, co proti obezitě u dětí dělá zdravotní pojišťovna? Máte na toto nějaké programy?
  Děkuji,
  Zuzana

 • Host chatu

  Dobrý den, jedna z novinek mezi preventivními programy ČPZP, se týká dané problematiky. Děti a mládež do 18 let mohou čerpat na prevenci obezity příspěvek až do výše 300 korun.

 • sisi

  jsem u vzp a proplatili mi tam permanentku do fitka. Stacilo jen prinest uctenku. Kvuli nejakym problemum ale chci zmenit pojistovnu. Ma i ceska prumyslova nejake takoveto proplaceni sportovnich aktivit?

 • Host chatu

  Ano, Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá na pravidelné pohybové aktivity částkou až 700 korun, což je o 200 korun více než u Vaší stávající pojišťovny. Kromě toho si můžete u ČPZP zaplavat zdarma nebo se slevou.

 • mn

  Uvažuji o laserové operaci očí a kamarádka mě informovala o možnosti příspěvku od zdravotní pojišťovny. Nabízí tento příspěvek vaše pojišťovna? Kolik to je a jaké jsou podmínky k jeho získání? Pokud bych přešla k vaší pojišťovně do konce března, kdy bych mohla příspěvek využít?

 • Host chatu

  ČPZP poskytuje až 1000korunový příspěvek na laserové operace očí. Mohla byste jej čerpat již od července.

 • Jana T.

  Uvažuji pro svou dceru o očkování proti rakovině děložního čípku. Přispívá na tento typ očkování pojišťovna?

 • Host chatu

  Očkování proti HPV je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění u dívek i chlapců, pokud bylo zahájeno od dovršení 13 do dovršení 14 let věku. Hrazeny jsou dvě dávky vakcíny a výkony očkování. Vakcínu musí zakoupit očkující lékař a vykázat ji pojišťovně. Vakcíny předepsané na recept a hrazené samotnými pojištěnci ev. jejich zástupci přímo lékárně, nelze nárokovat pojišťovně k úhradě. Pokud bylo očkování zahájeno po dovršení 14 let, pojišťovna ho nehradí - je však možno čerpat příspěvek na vakcínu z preventivních programů, u dětí až do výše 1500 korun.

 • Tadeáš Kvapil

  Jaké výhody nabízíte pro děti? Zajímají mě ozdravné pobyty u moře. Máte něco takového v nabídce?

 • Host chatu

  ČPZP pořádá i v letošním roce pro děti 14denní ozdravně léčebné pobyty v klimaticky příznivých přímořských a vysokohorských podmínkách. Na těchto pobytech je přítomen lékař a zdravotnický doprovod. Ozdravně léčebné pobyty se budou konat v červenci a srpnu. Přihlášky budeme přijímat od 1. 3. do 30. 4. 2018.

 • xxx

  Dobry den,
  musi byt nezletile dite pojistene u stejne pojistovny jako jeho zakonny zastupce?

 • Host chatu

  Dobrý den, nemusí, ale pokud jsou rodiny pojištěné u jedné pojišťovny, mohou obvykle čerpat více výhod. U ČPZP je to v letošním roce příspěvek na ochrannou přilbu pro děti do 18 let nebo výhodnější cena za ozdravně léčebný pobyt dítěte.

 • Květa

  Máme v rodině výskyt různých tipů rakoviny. Co mohu dělat preventivně, abych se stejné diagnózy vyhnul? Jaké prohlídky mi lékař může v rámci pojištění nabídnout?
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  V rámci péče hrazené z prostředků veřejného zdravotního pojištění jsou to všechny dříve zmiňované preventivní prohlídky - to je u praktického lékaře, u gynekologa i u stomatologa. Při zvýšeném riziku některého onemocnění může pak lékař prohlídku zaměřit více na konkrétní rizikové faktory, nebo pacienta při nejasných či podezřelých nálezech odeslat na příslušné odborné pracoviště. Základním, co však můžete udělat, je žít zdravě. Zdravý životní styl neznamená nutně striktní omezování, ale spíše dodržování zásad zdravé výživy a pozitivní prožívání všeho, co život přináší. Různé typy rakoviny, jak se o nich zmiňujete, ukazují spíše na možnost špatného životního prostředí a možná i ne příliš dobré životosprávy. Na základě Vašeho dotazu nelze určit jakákoliv specifická vyšetření.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.