Proč zažívá obor IT takový boom? Je reálné ze dne na den změnit kariéru a začít od nuly v IT? A pokud to jde, jaká by měla být cesta, kde začít? Odpovídala Jana Večerková v pátek 22. 10. 2021 od 10.00

Chat je uzavřený22.10.2021 10:00

Jana Večerková působí více než deset let v oblasti startupů a vývoje inovativních produktů po celé Evropě.

Proč zažívá obor IT takový boom? Je reálné ze dne na den změnit kariéru a začít od nuly v IT? A pokud to jde, jaká by měla být cesta, kde začít? Je vůbec reálné se stát programátorem za pár měsíců? Prosazují se nyní v IT i ženy? Proč je jich tam tak málo a změní se to někdy? Jak ovlivnil koronavirový rok zájem o práci v oblasti IT? Nejen na tyto otázky odpovídala Jana Večerková, zakladatelka coding bootcampů, díky kterým se absolventům otevírají dveře nových možností. 

Jana Večerková působí více než deset let v oblasti startupů a vývoje inovativních produktů po celé Evropě. Se svým bratrem Honzou založili Coding Bootcamp Praha, který byl jako jediný evropský coding bootcamp oceněn prestižní americkou univerzitou MIT a Evropskou komisí pro vysokou úspěšnost absolventů a úspěšnost budoucího uplatnění na trhu práce. Jedná se o intenzivní studijní program, trénink dovedností, které jsou nutné pro přežití v první programátorské práci. Inspiraci pro takový program Jana čerpala ze zkušenosti studia vysoké školy v Londýně, kde, jak sama říká, zažila to nejlepší z toho, jak se má učit, a bylo pro ni skvělé vidět, že vyučující jejich povolání skutečně baví a věnují se studentům naplno.

Chat

 • DENMARK

  Co je přesně coding bootcamp?

 • Host chatu

  Coding bootcamp je koncept výuky programování, který spočívá ve velmi intenzivním způsobu výuky a kdy se klade důraz na okamžitě využitelné dovednosti na pracovním trhu. První coding bootcampy začaly v USA před přibližně deseti lety, my jsme s Coding Bootcamp Praha začaly v září 2016, tudíž jsme na trhu přes pět let. V našem coding bootcampu se soustředíme na výuku webového vývoje, kdy během 12 týdnů jsou s námi naši studenti od rána do večera, tak aby získali dostatek dovedností pro získání své první pracovní příležitosti v oboru.

 • Anna

  Proč podle Vás zažívá obor IT takový boom?

 • Host chatu

  Boom IT akceleroval již v devadesátých letech s rozvojem Internetu a i přes například dot.com bublinu na přelomu milénia toto odvětví stabilně roste. Čím větší část společnosti a firem zařazuje technologie do svého dennodenního života, tím více je po IT dovednostech a produktech poptávka. Ať už se jedná o hardware nebo software málo lidí si uvědomuje, jak jsou v dnešní době na technologiích závislý v činnostech, ve kterých by je ještě před deseti patnácti lety ani nenapadlo, že by to bylo možné.

 • MORTAR

  Může dojít někdy k útlumu IT boomu?

 • Host chatu

  Nikdy neříkej nikdy, ale považuji to za nepravděpodobné z několika důvodů. Dlouhodobým trendem je už i běžní lidé ve všech věkových kategoriích si na technologie – až na výjimky – zvykli a používají je pro cokoliv od běžné komunikace se svými blízkými, po pracovní úkoly, i pro zajištění volnočasových aktivit a dovolených. V současnosti jsou stále odvětví, která nejsou plně digitalizována a kde je velká příležitost uživatelům vylepšit jejich zákaznickou zkušenost. Nicméně i tam, kde už se digitalizovalo, tak bude docházet k vývoji nových a vylepšených řešení, stejně jako k údržbě těch stávajících.

 • Marta z Ostravy

  Existuje nějaký český výraz pro IT? já nejsu v té angličtině moc zběhlá a jak na mě někdo začne sypat anglické zkratky, tak se v tom hned ztratim!

 • Host chatu

  Zkratka IT se používá i v češtině, máme štěstí, že se do češtiny dá přeložit podobně jako v originále (information technology = informační technologie). Ale chápu co myslíte, tím, že tento obor je výrazně ovlivněn anglosaským světem, tak většina výrazů pochází z angličtiny.

 • David

  Dobrý den,
  jak je to s ženami v IT? Proč pracuje v tomto odvětví stále tak málo?
  Je obor IT pro ženy vůbec atraktivní? Například programování ...

 • Host chatu

  Žen v IT jako takovém je přibližně 10%, ale přímo ve vývoji je číslo ještě nižší, pohybujeme se okolo 5%. Je zajímavé, že toto číslo je jedno z nejnižších na světě a například ve východní Evropě je v IT výrazně více žen než u nás. Dlouhodobě pozorujeme, že hodně žen bohužel ani nenapadne, že by IT mohl být obor pro ně. Mnoho studentek Coding Bootcamp Praha nám říká, že si uvědomily svůj zájem o IT až na vysoké škole či ve své první práci, když měly možnost si více rozšířit obzory a uvědomit si, jak intelektuálně zajímavý a kreativní softwarový vývoj může být. Myslíme si, že je to škoda a že je zde velký prostor pro první a druhé stupně škol, aby svým studentům ukazovaly možnosti toho, kam mohou po absolvování směřovat a inspirovaly je k tomu, aby se nebáli studia, které pro některé může vypadat jako přílišná výzva. V našem programu máme dlouhodobě okolo 35% žen a naše absolventky pracují v těch nejprestižnějších technologických firmách, tudíž ženám, které o tomto kroku uvažují také doporučujeme, aby si přečetly jejich příběhy na našem blogu.

 • Petr

  Jaké jsou průměrné platy v IT? A v porovnání se zahraničím?

 • Host chatu

  Platy v IT v posledních letech nadále rostly a do určité míry se začaly vyrovnávat i se zeměmi, kde dříve bývaly výrazně vyšší. Ohledně platů nám z průzkumu naší partnerské agentury Techloop nedávno vyplynulo následující. Ohodnocení jednotlivých pozic se velmi liší od délky celkových zkušeností v IT, typu spolupráce nebo podle počtu programovacích jazyků, které kandidát ovládá. Průměrně nabízený plat pro zaměstnanecké poměry je 68 tisíc. Junior pozice jsou obvykle kolem 40 tisíc, medior pozice 60 tisíc, senior pozice 80 tisíc a více. U seniorních vývojářů je průměr spíše zavádějící, část nabídek se pohybuje i okolo 200 tisíc.

 • Roman

  Dobrý den, podle čeho vybírat kurz programování? Podle čeho poznám, že jde o dobrou investici? Díky

 • Host chatu

  Doporučujeme se nejdříve zamyslet nad důvody, proč se člověk chce učit programovat. Chcete si to zkusit a vidět jestli vás to baví? Chcete si rozšířit své dovednosti a občas něco využít ve své práci? Chcete lépe chápat co dělají vaši kolegové? Anebo chcete změnit kariéru a jít do vývoje? Uvědomit si proč člověk něco chce dělat je zásadní pro vaši dlouhodobou motivaci. Zároveň pokud se chcete hlásit na například Coding Bootcamp Praha, tak je třeba si programování už předem vyzkoušet. Pokud kandidát zatím žádnou zkušenost nemá, tak mu doporučíme kurzy online, které jsou zdarma a kde je možné si základy zkusit sám, případně se může připojit na jeden z našich krátkých workshopů či webinářů. Dalším krokem poté co jste si jisti svou motivací, tak je výběr daného kurzu. Zde doporučuji se podívat na reputaci kurzu, která se nejlépe hodnotí na základě zkušeností předchozích studentů. My jsme v tomto velmi transparentní, recenze našich absolventů jsou přímo na našem webu, stejně jako pravidelně publikujeme rozhovory s absolventy, co už pracují v oboru.

 • Zuzka

  Dobrý den, v čem se liší bootcamp od jiných kurzů? V čem jste jiní? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Viz předchozí odpověď. Coding Bootcamp Praha má nejdelší historii na českém trhu, úspěšně funguje už více než pět let a za tu dobu jsme umožnili změnu kariéru už několika stovkách studentů. Zároveň jsme hrdí na naši instruktorský tým, který sestává z velmi zkušených vývojářů, kteří zároveň baví předávat své zkušenosti dalším. Náš koncept jako jediný v ČR získal ocenění od prestižní americké univerzity MIT a v evropském kontextu jsme se umístili mezi třemi nejlepšími programy pro výuku IT.

 • Tomáš

  Dobrý den, paní Večerková,

  pokud bych v IT chtěj začít, po jakých lidech je největší poptávka? Jakou specializaci vybrat?

  Budu rád za odpověď.

  Díky. T.

 • Host chatu

  V Coding Bootcamp Praha se soustředíme na výuku webového vývoje, protože tato oblast nabízí velmi mnoho příležitostí pro juniorní vývojáře. Technologie které učíme patří mezi nejpoptávanější na trhu a zároveň jsou vhodné pro studium, protože za nimi stojí velká online i offline komunita, která může juniorovi vždycky pomoci. Nejdůležitější ale je se sám zamyslet nad tím co člověka nejvíce zajímá, protože pokud člověk chce a dá do toho všechno, tak cesta se vždycky najde.

 • Zbyšek

  Dobrý den,

  jak probíhá studium u vás? Jak dlouho trvá a je možné studovat i online?

  Děkuji za odpověď.

  Zbyšek

 • Host chatu

  Studium u nás trvá fulltime 12 týdnů, to znamená, že student u nás studuje každý den od 9.00 do 17.00 a následně pokračuje ve studiu i mimo tyto hodiny. Už dva roky nabízíme možnost studovat jak online tak offline, případně tyto možnosti kombinovat. Jedná se o stejný program, takže naši studenti mají plnou flexibilitu se každý den rozhodnout jestli preferují studovat s námi na Praze 1 nebo ze svého domova. Mnoho našich studentů tuto možnost využívá a umožňuje jim lépe kombinovat jejich studijní a osobní život. Zároveň máme také studenty, kteří studují plně online, protože se neplánují kvůli programu stěhovat do Prahy.

 • Inner SELF

  Zdravím, je vážně reálné ze dne na den změnit kariéru? Po covidu často narážím na články, inzeráty... Ale moc tomu nevěřím. Co myslíte?

 • Host chatu

  Ze dne na den to určitě reálné není, ale po několika měsících maximálního úsilí to možné je. Doporučuji se podívat na příběhy našich absolventů: https://codingbootcamp.cz/blog/alumni-stories
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.