Renata Sabongui

Chat je uzavřený01.02.2011 11:00

Renata Sabongui.

Plesová sezona začíná. Prestižní společenskou událost, jíž by měl být Ples v Opeře 2011, zažije Praha 5. února. A jaký bude letošní program? Renata Sabongui odpovídala on-line.

Zatímco loni byla hlavní hvězdou Plesu v Opeře francouzská herečka Michele Mercierová, letos se ji stane kambodžská princezna Arunrasmy Norodomová. Večerem provedou zpěvačka Dara Rolins a Petr Vondráček. O zábavný program se postará v průběhu večera například Jiří Korn a skupina 4TET. O půlnoci vystoupí zpěváci Tereza Černochová a Vojta Dyk v rámci živého koncertu Tribute to Frank Sinatra. Také občerstvení na kulturní akci bude probíhat pod taktovkou nejlepších českých šéfkuchařů. Mezi nimi je i Jaroslav Sapík, který bude dirigovat plesovou kuchyni. Výtěžek z tomboly poputuje rovněž letos na konto Nadace Terezy Maxové a dále na charitativní projekty v Kambodži.

Chat

 • Petr

  Události jako \"Ples v opeře\", ve Vídni Wiener Opernball a podobně nemívají u \"obyčejných lidí\" právě nejlepší zvuk. Souhlasíte? Čím to je a co proti tomu můžete udělat?

 • Renata

  Co proti tomu dělat? Ideální je spojit příjemné s užitečným a uvědomit si, že takováto akce by měla dělat radost i lidem mimo sál. A proto rovněž letošní ples bude sloužit k tomu, aby ti, co mají na zábavu, se podělili s těmi, kteří právě řeší mnohem závažnější problémy. Samozřejmě jeden ples vše nevyřeší, ale může pomoci. Na druhou stranu si nemyslím, že takové události jsou nutně negativní. Například vídeňský ples je úžasnou značkou, která propaguje rakouskou metropoli po celém světě.

 • Karel

  Jaké je vhodné oblečení na Ples v Opeře?

 • Renata

  Pro pražský Ples v Opeře je předepsaným oděvem cravatte blanche, tedy frak. Respektive cravatte noir, smokink. Nouzovou variantou – ale opravdu nouzovou – je černý oblek. Podrobnější informace najdete na odkazu http://www.plesvopere.cz/_plesvopere/2011/dresscode.php. Přeji Vám, Karle, na plesu příjemnou zábavu.

 • Zdeňka

  Proč jste se rozhodli pro moderátory Daru Rolins a Petra Vondráčka? A kdo vybírá hosty plesu?

 • Renata

  Hostem plesu se stal každý, kdo si zakoupil vstupenku. Samozřejmě jsme pozvali řadu osobností z kulturního, společenského i politického života. Nicméně, většina vstupenek byla volně v prodeji - říkám byla, protože v pokladně již máme pouze několik posledních vstupenek. K Petrovi a Daře - hledali jsme osobnosti, které by svou osobností a noblesou dokážou reprezentovat takovou událost. Petr a Dara to splňují - jsou pohotoví a jazykově pro tuto kulturní událost dobře vybavení, ale na druhé straně noblesní.

 • Libor

  Už víte, koho byste chtěli mít jako hosta příští rok? Jak dlouho se takový ples připravuje? Kolik se podílí lidí na přípravě?

 • Renata

  Děkuji za otázku. Tak velká událost by se měla připravovat 12 měsíců. Letos jsme pořadatelství získali až v létě, ale o to intenzivnější byly přípravy. Základní realizační tým má zhruba 10 lidí, postupně však číslo narůstá a v den plesu bude personál čítat až 300 lidí. Ráda bych na tomto místě poděkovala všem, kdo nám s přípravou pomohli a na přípravě se podíleli. Hosty na příští rok - to je trochu předčasná otázka. Když nám, Libore, dáte pár typů, rádi je zvážíme.

 • Pepa

  Výtěžek z tomboly poputuje na konto Nadace Terezy Maxové a dále na charitativní projekty v Kambodži. O jaké projekty půjde? Jak si kontrolujete, že peníze šly na správný účel? Podle čeho se vybírají nadace?

 • Renata

  Rozhodli jsme se pro spolupráci s nadacemi osobností, kterým věříme a které nám dávají záruku, že prostředky budou použity účelně. Samozřejmě budeme mít zpětnou vazbu v podobě dokumentace o využití charitativních prostředků. V případě Terezy Maxové jde o projekt Pod křídly, který podporuje výuku angličtiny v dětských domovech. V případě Kambodži finance rozdělí Jeho Veličenstvo kambodžský král ve spolupráci s Kambodžským červeným křížem. Obvykle se jedná o pomoc obětem přírodních katastrof.

 • Karel

  Proč se stále pořádají plesy, když drtivá většina lidí už vůbec neumí tančit. Tedy vyjma základních kroků polky a valčíku. Není načase začít pro společenské příležitosti vymýšlet něco jiného než PLES?

 • Renata

  Ples v Opeře v první řadě nestojí pouze na tanci, nýbrž jeho důležitým aspektem je i společenské setkávání a pobývání v dobré společnosti. Váš postřeh je nicméně velmi vtipný. Osobně bych byla velmi ráda, kdyby tanec získal zpět své někdejší postavení. Jistou záchranou je swingové popůlnoční koncert - tam žádné kroky nepředepisujeme, zatančí si skutečně každý.

 • Rejnovský

  Pozvali jste Dolly Buster a Ivetu Bartošovou?

 • Renata

  Ani jednu z těchto dam jsme konkrétně nezvali. Zda si vstupenky zakoupily samy, nám není známo.

 • Bureš

  Paní Sabongui, tato rubirka se nazývá "Chat s osobností". V životě jsme u nás doma o Vás neslyšeli ... "přes co" jste jako ta "osobnost", čím jste známá?

 • Renata

  Dobrý den, nechci plýtvat časem tohoto chatu výčtem mých aktivit. Stručně: byla jsem ředitelkou zahraničního oddělení Národního divadla, pořádala jsem turné pana Baryšnikova nebo jsme v USA například učila Chelsea Clinton. Díky mému působení jsem si vytvořila kontakty v celém světě, které mi nyní při přípravě plesu přišly velmi vhod. Nejsem tedy asi "celebritou," ale věřím, že v kulturním světě u nás i v zahraničí určité renomé mám.

 • Irena

  Pokud někdo na váš Ples přijde v šatech ke kolenům či běžném hezkém obleku, ne smokingu, bude vyveden? Musí mít opravdu předepsané oblečení?

 • Renata

  Dress code uvádíme na stránkách Plesu v Opeře snad dostatečně podrobně. V zásadě je předepsán white tie (frak), respektive black tie (smokink). V nouzovém případě je možné obléci i černý oblek. Věříme, že všichni hosté si uvědomují úroveň této události - cílem není lidi vyvádět, ale navádět k tomu, aby se cítili dobře mezi ostatními hosty.

 • Pavel

  Na jaké gastronimické pochutiny se můžou hosté těšit? Podle jakých kritérií jste vybírali šéfkuchaře?

 • Renata

  Kritérium bylo jednoduché - vybrali jsme toho nejlepšího. Pan Jaroslav Sapík pochází z tradiční kuchařské rodiny a patří mezi naši naprostou špičku. Hosté se mohou těšit na menu vytvořené speciálně pro ples v opeře, inspirované českou prvorepublikovou gastronomií. Na menu je například salát z českých ráčků s lanýžovým toustem - a to je teprve začátek.

 • Kristýna

  Dobrý den, co si vezmete na ples na sebe? :)

 • Renata

  Zvolím zcela jistě dlouhou večerní róbu. Nebudu v klasické černé, protože mám ráda jasné barvy. A toho se budu držet i v sobotu večer.

 • Fotografka

  Dobrý den, loni jsem četla, že ten, kdo dodá historickou fotografii, bude mít vstup zdarma? přihlásil se na tuto výzvu někdo? díyk

 • Renata

  Bohužel nevím, obraťte se prosím na předchozího pořadatele.

 • michal

  Přeju Vám hezký den. Mohla byste prozradit, zda se budete plesu sama účastnit a jakou róbu jste zvolila?

 • Renata

  Už jsem odpovídala. Plesu se rozhodně nezúčastním sama, ale s doprovodem manžela, který tančí velice rád :) Doufám, že je to u vás podobně.

 • Sašenka

  Nemůžu se zbavit dojmu, že tato událost je jen pro snoby. nebo se mýlím?

 • Renata

  Myslím, že počet prodaných vstupenek a velký zájem lidí z celé republiky je důkazem, že se nejedná o akci pro uzavřenou společnost. Nemůžu vám poradit nic lepšího, než: Přijďte se zbavit tohoto dojmu v sobotu večer do Státní opery.

 • Monika S.

  Dobrý den, zajímalo by mě, jestli i na tokové události dochází ke společenským faux pas a jestli prozradíte nějaký, na který si pamatujete? Děkuji.

 • Renata

  Dobrý den, naštěstí jsem jako organizátorka nemusela takové veselé příhodě z natáčení osobně čelit. Sama jsem se ale obvyklým trampotám nevyhnula - například se mi ulomil podpatek a dvě hodiny jsem tančila a chodila v jedné botě s podpatkem a bez podpadku - na motivy královny Koloběžky I. Proto jsem trvala na tom, že mezi službami plesu pro hosty bude i obuvník, krejčí či kadeřnice, aby taková příhoda nikomu nezkazila ani minutu.

 • Petr Uličný

  Zdravím vás. Nemyslíte, že je pan Korn na podobnou už trochu přestárlou extravagantní hvězdou? Proč má vystoupit na plese právě on?

 • Renata

  Dobrý den, pane Uličný. Osobně jsem přesvědčena, že pan Korn svou uměleckou kvalitou na tento ples rozhodně patří. Umění se neměří věkem ale výkonem.

 • Romana

  Není u nás dost oblastí, do kterých by mohl jít místo Kambodži výtěžek z akce? Nadaci Terezy Maxové chválím, ale proč Kambodža? U nás je přece taky spousta potřebných. Přeji pěkný plesový zážitek.

 • Renata

  Osobně vaší otázce příliš nerozumím. Jsem přesvědčena, že doba, kdy jsme se mohli dívat jen "do svého talíře", je dávno pryč. Jsme zemí, která má nespornou mezinárodní odpovědnost a jistě se nechceme dívat, jak jinde ve světě lidé nemají základní životní potřeby. Kromě zlepšení šancí dětí v dětských domovech přeci musíme dát šanci i těm, kteří žijí o kousek dál. Jsem přesvědčena, Romano, že bychom si v tom jistě porozuměli, kdybychom měli na diskusi více času. Děkuji všem za vaše otázky. Čas strávený jejich odpovídáním mě velmi bavil. Věřte, že se nad nimi ještě v klidu zamyslím. Všem hostům Plesu v Opeře 2011 pak přeji hezký zážitek a těším se na setkání s Vámi. Přeji všem hezký den.

Foto: archiv

Autor: - lu -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.