Respirační choroby a inhalování s MUDr. Zachovou

Chat je uzavřený17.01.2014 15:00

MUDr. Radana Zachová.

Mezi časté projevy získané či vrozené poruchy obranyschopnosti patří opakující se onemocnění horních a dolních dýchacích cest, záněty středouší, záněty vedlejších dutin nosních. Úspěšná léčba uváděných obtíží vyžaduje komplexní přístup. Mimo medikamentózní léčby lze využít dalších léčebných postupů, kdy příznivý vliv na vývoj onemocnění má fyzikální léčba. Nezastupitelné místo ve fyzikální léčbě zaujímá léčba inhalační. Na otázky, jak mohou rodiče přispět ke zlepšení zdravotního stavu svých opakovaně stonajících dětí odpovídala v pátek 17.ledna od tří hodin lékařka Radana Zachová.

MUDr. Radana Zachová vystudovala Fakultu dětského lékařství Univerzity Karlovy. Pracovala  na  1. dětské klinice  Fakultní nemocnice v Motole a od roku 1995 působí v dětské ambulanci Ústavu imunologie 2. lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Motole. Dlouhodobě se zabývá problematikou dětí s vrozenými a získanými poruchami imunitního systému. 

Chat

  • Petra

    Dobrý den paní doktorko, nejsem zastáncem různých očkování, proto by mě zajímalo jak takové inhalování vlastně probíhá, kde, jakým přístrojem (co byste doporučila) a po jakou dobu? Mám děti ve školce a jsou často nemocné. Děkuji za odpověď

  • Host chatu

    Vysoká nemocnost dětí v předškolním věku není neobvyklá, jejich imunitní systém se v této době vyvíjí . Ve větším dětském kolektivu je velká pravděpodobnost přenosu infekcí a následného stonácí. Pokud děti opravdu stůňou více než obvykle, doporučila bych takové dítě podrobněji vyšetřit včetně ORL vyšetření. Ložisková infekce může být příčinou přetrvávajícího onemocnění. Otázky vhodnosti inhalační léčby je možné zodpověďet až po posouzení celkového zdravotního stavu dítěte.Jedná se o léčbu pomocnou, doplňující.

  • Mila

    Dobrý den paní doktorko, velice často se mi opakují záněty horních a dolních cest dýchacích. I přes léčbu /Symbicort/ jsou záněty častější a delší průběh. Inhalace Vincentky mě dusí, co jiného bych mohla zkusit inhalovat? Děkuji za odpověď.

  • Host chatu

    Pokud Vás inhalace Vincentkou dusí, léčbu dále neprovádějte. Informujte o svých obtížích ošetřujícího lékaře , který by měl vyloučit přetrvávající ložiskovou infekci či jinou příčinu a dle nálezů zvážit odpovídající léčbu včetně případné léčby inhalační.

  • LIMA

    Mám potíže s dechem vždy v noci - při usínání - ne pravidelně - ale jsou velmi nepříjemné - kdysi mi operovali aortu, může to souviset?

  • Host chatu

    Neznám podrobně Váš zdravotní stav, předpokládám, že jste po operaci stále sledován na specializovaném pracovišti. V každém případě se na specialisty s Vašimi obtížemi obraťte a konzultujte je.

  • Radek Pála

    Co si myslíte o inhalování Vincentky?

  • Host chatu

    Inhalační léčba a inhalace Vincentky může být vhodnou doplňkovou léčbou chorob horních a dolních cest dýchacích.

  • RPC

    Kdysi - v 11-ti letech - jsem měl potíže s dechem, v létě - a souviselo bych řekl s takovým smutkem, psychickými potížemi, je to možné?

  • Host chatu

    Stres může vyvolat astmatické obtíže.

  • Indi

    Dobrý den,
    piji různé bylinkové čaje a někdy je i prvních 5 minut inhaluji, kdy si přikryji hrnek kapesníkem. Má to podobný efekt asi jako sauna, tedy si myslím,že to pročistí a prokrví. Nedělám naopak chybu a neškodím si tím? Mám chronickou rýmu a velmi lehké astma.
    Děkuji a příjemný den.

  • Host chatu

    Inhalace mlžiny tělesné teploty 37 st C může mít účinek mírně uklidňující. Vyšší teplota působí překrvení sliznic a může zánětlivý proces dráždit. Dle použitých látek může mít inhalace vliv na uvolnění hlenů , ovlivnění metabolismu sliznic.

  • Zdenek

    dobrý den,

    syn má podle vyjádření imunologa z Českých Budějovic, středně těžké astma od narození. Stejné má i jeho matka. Je mu 14 let. Velmi intenzivně provozuje závodní běžecké lyžování od 6 let. Jeho problém je, že po delším pobytu v velmi chladném vzduchu, se mu opakovaně vrací onemocnění průdušek a poté je velmi náchylný na nachlazení a virózy. Vyzkoušeli jsme všechny možné léky na imunitu , a již nevíme, který postup je správný, co lékař , to jiná metoda léčení. Také vaříme bylinné čaje a provádíme inhalace vody se solí , vincentky, a různé byliny. Mohla by jste nám doporučit , co máme dělat ?

  • Host chatu

    Reaktivita dýchacích cest na četné zevní podněty (infekce, emoce, fyzická námaha, chladný vzduch aj.) vedoucí k opakovaným epizodám pískotů a záchvatům exspirační dušnosti na podkladě variabilního a reverzibilního zúžení bronchů patří k obrazu nekontrolovaného onemocnění. Nastavení léčby konzultujte se svým lékařem. Astma je dlouhodobé onemocnění, proto buďte trpěliví a pokuste se dostatečně dlouhou dobu dodržovat postup doporučený jedním lékařem.

  • Marie L.

    Dobrý den, má prokazatelný pozitivní vliv domácí solná jeskyně nebo je to jen marketing? Syn má alergie, několik let denně inhaloval vincentku, nedávno se inhalátor rozbil a žádné zhoršení nenastalo, překvapivě. Děkuji, M.

  • Host chatu

    Spouštěčem obtíží u alergického astmatu je určitý alergen. Pokud s ním Váš syn není v kontaktu či se v minulosti podrobil alergenové imunoterapii, obtíže mít nemusí.

  • Pavel

    Dobrý den,
    protože v topné sezoně jsme doma téměř neustále nemocní, začal jsem se trochu zabývat vlhkostí a pořídil ultrazvukový zvlhčovač. Zatím nevím, zda to pomůže.

    Současně jsem se snažil nalézt informace o inhalování a z dostupných informací si nejsem jist, zda je bezpečné něco takového sám si naordinovat, natož tříletému synovi. Ten má rýmu už snad dva měsíce v kuse a dětský lékař nic kromě kapání kapek se slanou vodou neřeší. Jaké zdravotní komplikace mu mohu inhalací přivodit? Případně existuje nějaký bezpečný způsob inhalace?

  • Host chatu

    Bylo by vhodné vyšetřit příčinu přetrvávající rýmy u Vašeho syna. Doporučila bych zahájit vyšetření u lékaře pro obor ušní, nosní , krční (ORL). Chlapec může mít zbytnělou nosní madli ( adenoidní vegetaci). Dle nálezu Vám ošetřující lékař doporučí další postup a případné další vyšetření.

  • Renáta Kasková

    Dobrý den paní doktorko,
    mám dvě děti (6,5 a 5) a od miminek trpí na časté záněty průdůšek a horních cest dýchacích, zejm. v zimních měsících (žijeme v Ostravě). Kašel a rýma v těchto případech trvá často i několik týdnů. Děti jsou dále alergické na roztoče, pyly, srst. Pravidelně užívají Ribomunil. Starší dcera užívala Flixotide (stav je nyní lepší, není třeba užívat), mladší dcera stále užívá Ecobec.
    Ráda bych do těchto "rizikových" měsíců zařadila i inhalace. Dá se inhalacemi předcházet onemocněním nebo zkrátit dobu nemoci? Jaký inhalátor doporučujete? Co konkrétně inhalovat a jak často? Kdy s inhalacemi začít?
    Dále bych se chtěla zeptat, zda mají význam (hlavně v obdobích smogu) 1-2 denní pobyty na horách?
    Děkuji.

  • Host chatu

    Otíže Vašich dětí jsou způsobeny nepřiměřenou odpovídavostí imunitního systému na podněty zevního prostředí , t.j. alergií na roztoče, srst a pyly. Tato dispozice se projevuje ve Vašem případě alergickým zánětem v oblasti dýchacích cest spojeným s jejich otokem, nadprodukcí hlenu a spasmem. Proto bude Váš ošetřující lékař uvedené příčiny řešit. Jedná se o léčbu zánětu. Při zlepšení nálezu lze následně podat i alergenou imunoterapii . Dle konkrétního klinického nálezu Vám může Váš lékař doporučit inhalační léčbu kompresorovým či ultrazvukovým inhalátorem. Naši pacienti mají dobrou zkušenost s inhalátory Omron

  • Máma

    Dobrý den, souvisí špatná imunita u dětí se vznikem astmatu?

  • Host chatu

    Úloha imunitního systému v organismu spočívá rozlišování užitečného a škodlivého, cizího a vlastního. Nepřiměřená imunopatologická reakce na běžné podněty zevního prostředí, mezi které můžeme zahrnout např.pyly, vede k rozvoji alergie. V této souvislosti chybná odpovídavost imunitního systému se vznikem astmatu souvisí.

  • Martin

    Hezky den, jak fungují ultrazvukové inhalatory?

  • Host chatu

    Pro ultrazvukový inhalátor platí, že o rozprašování léčebné tekutiny na mikroskopické kapičky (mlžinu, aerosol) se stará vibrační zařízení zvané vysokofrekvenční oscilátor. V mlžině se dosáhne vysokého podílu malých částic, které mohou pronikat do nejmenších oddílů dýchacích cest. Ultrazvukové inhalátory mohou mít problém s rozprašováním hustých nebo olejnatých léčiv. Jsou vhodné pro nárazové sezónní použití . Pro časté a dlouhodobé používání jsou vhodnější méně choulostivé inhalátory kompresorové, kterými lze inhalovat i husté léčebné roztoky.

Foto: archiv




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 06/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov