Revmatická onemocnění s MUDr. Procházkovou

Chat je uzavřený06.06.2014 11:00

MUDr. Leona Procházková.

Revmatická onemocnění se nevyskytují jen u starších lidí. Jak ale včas rozpoznat, že jsou naše bolesti zad či kloubů počátkem revmatu nebo tzv. Bechtěreva? Jaké jsou první příznaky, možná prevence a možnosti léčby? Včasná diagnoza může zachránit před trvalou invaliditou a  zmírnit trvalé změny na páteři, které v případě neléčení jsou nevratné. Jak pomáhá biologická léčba a kam se mají lidé obrátit o odbornou pomoc? Na tyto a další otázky odpovídala revmatoložka Leona Procházková 6. června od 11 hodin.

MUDr. Leona Procházková působí jako revmatoložka na II. interní klinice FN U sv. Anny v Brně. Vystudovala Fakultu medicíny Masarykovy univerzity v Brně, obor revmatologie. Specializuje se na revmatoidní artritidu,spondyloartritidy, kam patří i Bechtěrevova choroba. Zahraniční stáž absolvovala v univerzitní nemocnici v Regensburgu. Pracuje také na klinických studiích, které se zabývají vývojem nových léků pro revmatická onemocnění.

Chat

 • kterej

  moje dcera měla opakovaně slabě positivní antinukleární faktor, mám to nějak řešit?

 • Host chatu

  Dobrý den, antinukleární faktor je protilátka cílená proti částem buněčného jádra vlastního organismu – tzv. autoprotilátka. Na rozdíl od protilátek namířených proti tělu „cizím“ bílkovinám (např. bakterie..) mají autoprotilátky potenciál ničit „ vlastní“. Nevím, jak vysoké hodnoty má vaše dcera, běžně se za pozitivní považují hodnoty udávané v poměru 1:160 a výše. Nižší hodnoty se vyskytují až u 20 % zdravých lidí, více u starších. Pozitivita antinukleárního faktoru se vyskytuje u řady autoimunitních onemocnění, je však nutná přítomnost dalších projevů tohoto onemocnění. Sama protilátka ještě tedy neznamená, že se jedná o některé z těchto onemocnění. Vaše dcera by tedy v případě skutečné pozitivity antinukleárního faktoru měla být vyšetřena na revmatologii nebo imunologii a pravidelně sledována.

 • Inna

  Dobrý den,
  v 16 letech jsem měla po zlomenině operovaný kotník. Celý život - je mě 64 roků mám problémy. Bolesti, otoky a dnes už vlastně mám kotník neohebný. Nemám nadváhu.
  Předepsanou mám ortézu a rehabilitace.
  Je možná i jiná léčba.

 • Host chatu

  Dobrý den, ve Vašem případě se nejedná o zánětlivé postižení – tedy o typ onemocnění, kterým se zabývá revmatologie. S otázkou jiných léčebných možností než uvádíte se obraťte na ortopedy.

 • DAYD

  Dá se vyhřívat revma v písku?

 • Host chatu

  Dobrý den, tepelné procedury mají spíše relaxační účinek a to zejména u degenerativních onemocnění kloubů jako je artróza ( tedy nezánětlivá onemocnění způsobená „opotřebením“ kloubní chrupavky). Aktivní zánětlivé postižení u revmatika se jistě prohřátím v písku nezlepší, v akutní fázi spíše naopak.

 • DIS

  Projevuje se revma zvukově vrzáním?

 • Host chatu

  Dobrý den, „vrzání“ kloubů je většinou jen zvukovým projevem při maximálním pohybu - nejčastěji v kolenních kloubech, ve většině případů se nejedná o závažný projev – neměl by být provázen bolestí ani otokem kloubu. V opačném případě může být doprovodným jevem při onemocnění daného kloubu – tedy v případě bolesti, otoků či omezení pohybu v kloubu je vhodné vyšetření u odborníka.

 • Ivan K.

  K ránu se probouzím s bolestmi zad, ale po krátkém rozcvičení se mi uleví. Může to už být revma či tzv. bechtěrev?
  Dá se to poznat z odběru krve?

  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se tyto problémyobjeví v mladším věku – cca do 45 let, může se jednat o typické příznaky zánětlivého onemocnění pohybového aparátu nazývaného spondyloartritida (někdy označovaného jako Bechtěrevova nemoc, což je - zjednodušeně řečeno již závažnější stupeň tohoto onemocnění). Jen na základě odběru krve toto onemocnění diagnostikovat nelze, součástí stanovení diagnózy musí být i vyšetření páteře a kloubů, včetně rentgenového vyšetření nebo popřípadě vyšetření magnetickou rezonancí. V krvi se stanovují známky zánětu a také tzv. HLA B 27 antigen.

 • hana

  Dobrý den, mám půl roku zjištěnou psor. artritidu a beru léky./prednison a trexan/. Četla jsem, že by revmatici vůbec neměli jíst rajčata, cukety aj. plodovou zeleninu, máte s tím nějakou zkušenost od pacientů?Také prý zlepšení nemoci pomůže nízkobílkovinná strava s vyloučením mléčných výrobků. Dá se tomu věřit?Poraďte mi prosím nějaké vhodné cvičení, nejvíce mám oteklé a zatuhlé prsty na obou rukou. Nyní asi měsíc se stav o dost zhoršil. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, doposud nebyl nikdy prokázán špatný vliv zeleniny, mléka nebo bílkovin v potravě na revmatická onemocnění. Naopak dostatečný přísun vitamínů prostřednictvím stravy a zdravý životní styl je jistě žádoucí i u revmatických nemocí. Stejně tak dostačující přísun vápníku v podobě mléčných výrobků je nezbytný – zde snad i více než u zdravé populace, neboť pacienti se zánětlivými revmatickými onemocněními jsou ve větší míře ohroženi vznikem osteoporózy , tedy „ odvápnění“ kostí. Pokud tedy nemáte jiný důvod (např. alergii na mléko), nemusíte se těchto potravin obávat. Pro doporučení vhodného cvičení je nejlepší konzultace s rehabilitačním lékařem nebo fyzioterapeutem, který může cvičení „ ušít“ pacientovi na míru – podle konkrétního postižení kloubů, protože jinak bude cvičit pacient s už závažným postižení a deformitami kloubů a jinak pacient s prvními příznaky choroby, také záleží na aktuálním stavu – otoky, bolestivost apod.

 • Hanka, Praha

  Co se to spondyloartritida? Prý se jedná o nenávratné poškození páteře a jaké jsou první příznaky? Jak se dá léčit?

 • Host chatu

  Dobrý den, spondyloartritida je označení pro skupinu zánětlivých onemocnění páteře a kloubního aparátu. Nejtypičtějším a nejznámějším je označení Bechtěrevova nemoc, které představuje plně vyjádřenou formu nemoci, kdy už jsou viditelné změny na páteři a křížových kloubech při rentgenologickém vyšetření. Tyto změny jsou již skutečně nevratné. Onemocnění se ale může projevovat i postižením kloubů na rukou a nohou, záněty šlach (např.achilovy šlachy) nebo i projevy mimo kloubní aparát, jako je například zánět oční duhovky. Prvními příznaky u postižení páteře je bolest zad, nejčastěji v oblasti beder a hýždí, noční bolesti zejména nad ránem, ranní ztuhlost páteře a postižených kloubů. Bolest se většinou rozcvičením mírní, naopak klid nepřináší úlevu. Nicméně prvním příznakem onemocnění může být i zánět šlach nebo již zmiňovaný zánět oční duhovky. Pro pacienty s tímto onemocněním páteře a kloubů je nutné pravidelné cvičení a léčba podle stavu a aktivity nemoci, která je vedena revmatologem. K tlumení bolesti a mírnějších projevů nemoci se používají léky známé jako „nesteroidní antirevmatika“ (kam patří např. ibuprofen, diclofenac, meloxicam..), v případě postižení kloubů rukou a nohou tzv. chorobu.modifikující léky ( metotrexát, leflunomid..). Při přetrvávání aktivity nemoci je potom indikována biologická léčba.

 • Adriana

  Prosím, k čemu přesně slouží tzv. revmatické testy?

 • Host chatu

  Dobrý den, název revmatické testy je poněkud neurčitý, většinou se jedná o laboratorní testy na konkrétní autoprotilátky (podívejte se na první dotaz, kde je to vysvětleno snad podrobněji), které se vyskytují u revmatických onemocnění. V revmatologii se používají jako pomocné vyšetření při stanovování diagnózy – některé z nich jsou typické pro konkrétní nemoci ( např. anti CCP protilátky pro revmatoidní artritidu), některé se mohou vyskytovat u většího počtu chorob. Některé autoprotilátky je možné používat i k hodnocení aktivity nemoci.

 • Jarmila

  mám stále zvýšený revmatický faktor, Crp a zvýšenou kyselinu močovou v krvi . Revmatoložka mi dává Apo. Allopurinol bolí mě páteř a kyčle co se s tím dá dělat, bojím se invalidity . Je mi 66 let. Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrýden, pozitivní revmatický faktor a zvýšené CRP v případě kloubních obtíží mohou být známkou revmatoidní artritidy. V této situaci je jistě vhodné vyšetření revmatologem. Kyselina močová je samostatnou záležitostí – jedná se o poruchu zpracovávání purinů a k snižování hladiny kyseliny močové v krvi se užívá právě vámi zmiňovaný alopurinol.

 • B.

  Dobrý den, paní doktorko,
  mé již dospělé dítě se léči od 6let na juvenilní artritidu(koleno),kortikoidy,cytostatika,imunosupr - esiva,NSA,...Ac.foliculum,KCL,chondroprotektiva,různé dávky a kombinace,opakované 2x artroskopické synovektomie.Zasaženo je pouze koleno. Jediným účinným se jeví ve fázi relapsu Medrol...vždy velký problém s vysazením...dle pokynů vždy postupné dlouhodobé vysazování...V podstatě hledám něco účinného, efektivního pro dlouhodobý relaps onemocnění. Chápu že se jedná o autoimunní onemocnění,ale asi jako každá matka, hledá pro své dítě to nejlepší. Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Vaše obavy samozřejmě chápu , ale v tomto případě bych musela znát konkrétní podrobnosti stran minulé terapie a obtíží, stejně jako laboratorní nálezy. Obecně se po vyčerpání „standartní" léčby při přetrvávání obtíží aplikuje s velmi dobrým efektem biologická terapie. Nicméně zavedení této léčby má svá přesná kritéria, která musí být splněna a toto je již na konkrétním posouzení ošetřujícím revmatologem. Z běžných opatření bohužel žádná speciální prevence relapsů onemocnění neexistuje, samozřejmostí je nepřetěžování kloubů, ochrana před infekcemi, zdravý životní styl.

 • Kamila

  Co je to biologická léčba a kdy pomáhá? Je dostupná všem, kdo ji potřebují?

 • Host chatu

  Dobrý den, biologická léčba se používá kromě revmatologie také v onkologii, dermatologii, gastroenterologii a neurologii. Je to terapie cíleně zasahující do mechanismů rozvoje onemocnění. To znamená, že na základě současných výzkumů, kdy už alespoň částečně víme, jak vznikají zánětlivá revmatická onemocnění, byly vyvinuty léky, které zasahují do tohoto děje konkrétněji. Je podávána budˇ formou infuzí nebo podkožních injekcí, které si pacient může aplikovat sám. Jedná se o preparáty vyráběné metodou biotechnologií, i proto název biologická. Jsou to látky biologické povahy, které jsou velmi podobné nebo přímo shodné s látkami, které produkuje samotný organismus člověka. V tomto jsou zcela odlišné od tzv. konvenčních léků, což jsou léky používané v léčbě revmatických nemocí již dlouho, ale zjednodušeně řečeno nejsou tělu vlastní a nezasahují tak cíleně jako biologická léčba. U revmatologických pacientů jsou dána přesná kritéria pro použití této terapie, vzhledem k vysoké ceně je však dostupnost problematická, ne všichni indikovaní pacienti jsou takto léčeni.

 • WARNING

  Které všechny druhy léčby revma existují?

 • Host chatu

  Dobrý den, zjednodušeně lze léčbu revmatoidní artritidy rozdělit do několika skupin léků. 1/"chorobu modifikující léky" - pod tímto názvem se skrývá skupina léků, které jsou základem pro léčbu revmatoidní artritidy - je to např. metotrexát, leflunomid, sulfasalazin... Jejich efekt není okamžitý, ale dokáží u určité části pacientů zabránit dalšímu rozvoji onemocnění, potlačit projevy nemoci. Používají se samostatně, u těžších případů je možná i jejich kombinace. 2/ kortikoidy - jejich efekt je naopak téměř okamžitý, potlačují zánět i otok, jejich užívání je však spojeno s četnými nežádoucími účinky a proto se používají po co nejkratší dobu a v nejnižším možném dávkování. Jejich hlavní použití je tedy na tzv . přemostění doby , než začnou účinkovat léky jako je metotrexát a potom do kombinací při nedostatečném efektu základní léčby. Je možné je jednorázově aplikovat i do nejvíce postižených kloubů. 3/ biologická léčba - nejúčinnější v léčbě revmatoidní artritidy, potlačí jak klinické projevy nemoci (otok, bolest) tak i zánětlivou aktivitu, je schopna zamezit dalším destrukcím kloubů. Bohužel ani biologická terapie není 100% účinná u všech pacientů. V léčbě se často kombinuje zejména s metotrexátem, existuje více různých preparátů.Je podávána budˇ formou infuzí nebo podkožních injekcí, které si pacient může aplikovat sám. 4/nesteroidní antirevmatika - léky ovlivňující zejména bolest, mají jen mírný protizánětlivý účinek (např. ibuprofen, diclofenac, meloxicam...) 5/rehabilitace, chirurgické řešení kloubních deformit...

 • stanislav zajíc

  Zdravím, řidič TIR, BUS 61 let v penzi, bolesti zad, kříže, krční páteře, kloubů nejhorší ráno, sice to rozhýbu ale..., výsledky krve mám o.k.,
  občas masáže, pohyb celkem je..
  --------------------------------------------
  Dotaz: .......zda stravování má vliv Moc díky st.

 • Host chatu

  Dobrý den, měl jste tedy "sedavé" zaměstnání s jednostrannou zátěží. Pokud ranní ztuhlost páteře nepřetrvává déle než 1/2 hodiny, Vaše krevní testy jsou v normě, nevyskytují se otoky kloubů , může se s největší pravděpodobností jednat o některé z degenerativních onemocnění páteře a kloubů (spondylartrosa a artrosa - tedy tzv. nemoci z opotřebení kloubů). Nejdůležitější je pravidelné cvičení s přiměřeným posilováním svalstva ( ideální plavání, jízda na kole, chůze, posilovací cviky). Co se týče stravování -doporučuje se zdravá strava s přiměřeným přísunem vitamínů, minerálů, důležité je také odstranění případné nadváhy.

 • Lovacoop

  Paní doktorko jak pozná revmatolog, že se nejedná o rakovinu kostí? Rameno mě bolí bez příčiny už půl roku.

 • Host chatu

  Dobrý den, nádorová onemocnění kostí nejsou chorobami spadajícími do péče revmatologů. Kostní nádory bývají ve většině případů dobře diagnostikovatelné pomocí zobrazovacíh metod ( rentgen, CT apod.).

 • PetraP.

  Slyšela jsem, že pacientům se po biologické léčbě při revmatu uleví. Jedná se o alternativní léčbu pomocí bylinek?

 • Host chatu

  Dobrý den, odpovědˇ na otázku biologické léčby najdete v předchozích příspěvcích, rozhodně se nejedná o bylinky, či alternativní léčbu. Jsou to látky bílkovinné povahy vyráběné metodou bioinženýrství, podobají se bílkovinám, které si tělo produkuje samo. I z těchto důvodů jsou nazývány biologické.

 • Ludvík

  Z vyšetření krve mi byla zjištěna přítomnost HLA-B27. Znamená to, že mám Bechtěrevovu nemoc?

 • Host chatu

  Dobrý den, sama pozitivita HLA B 27 antigenu ještě neznamená diagnózu Bechtěrevovy nemoci. V našem zeměpisném pásmu má tento antigen cca 8-9% lidí a jen malá část z nich onemocnění Bechtěrevovou nemocí. Na druhé straně je známo, že mezi " bechtěreviky" je HLA B 27 antigen přítomen až v 90 %. Vyskytuje se v určité míře i u jiných onemocnění ze skupiny spondylartritid (lupenková artritida, reaktivní artritidy..) Shrnuto: HLAB27 antigen je tedy genetickou infromací, s kterou jste se již narodil, která se nezmění, ukazuje na vyšší možnost onemocnění některým z výše uvedených nemocí, ale naznamená automaticky, že tuto nemoc máte, nebo že jí onemocnět musíte.

 • TOM

  Dobrý den,

  jsem HLAB27, mám problémy se studenýma nohama i rukama. Celkový chlad. Kde bych mohl hledat příčinu? Nohy bezdůvodně bolí.
  Děkuji
  Tom

 • Host chatu

  Dobrý den, studené nohy a ruce nejsou typickým projevem nemocí, které se pojí s HLA B27 pozitivitou. pokud nemáte kloubní obtíže ( otoky, bolest kloubů, záněty šlach apod.) nebo bolesti páteře, spíše by bylo vhodné cévní vyšetření.

 • Behan

  Dobrý den,
  počátkem letošní zimy jsem se synem stavěl sněhuláka, bez rukavic, na konci práce, cca po hodině jsem měl už silně podchlazené a bolestivé konečky prstů. Od té doby se mi stává, že mne vždy v nějakém časovém údobí začnou bolet konce prstů a jsou citlivé na dotek, je to velmi nepříjemné zejména při práci na PC s klávesnicí a myší. Myslím si, že na to má vliv chlad, ale např. dnes je také cítím. Myslíte, že šlo o omrznutí a mám nyní nějaké následky? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem k časové souvislosti vzniku obtíží s podchlazením nelze vyloučit, že se opravdu jedná o důsledek " sněhuláka". Pokud budou obtíže přetrvávat nebo se zhoršovat, je vhodné cévní vyšetření k vyloučení jiné příčiny. Pokud bolesti konečků prstů provází i barevné změny ( fialové či přechodně bělavé zbarvení), bylo by vhodné provést toto vyšetření k vyloučení tzv. Raynaudova syndromu, což je projev mnoha autoimunitních onemocnění.

 • Petr

  Dobrý den paní doktorko,
  jsem muž 40let, HLA B27 negativní, typické bechtěrevovi intenzivní ranní bolesti trvající asi 1 rok, za posl.2 roky 3 zánět rohovky, veliká únava....
  MR SI prokázala tukové okrsky degenerace kostní dřeně a okrsky kostního edému. Závěr : akutní sakroileitida.
  Štěrbiny SI přiměřené šíře.
  Od 15 let téměř denně sportuji ( silové sporty postupně i vytrvalostní - maratony apod.)
  Užívám NSA a sháním rehabilitaci. Situace je pro mě zcela nová. Jsem řidič, svou profesi jsem ochoten opustit abych pomohl zpomalit vývoj nemoci.
  Zdá se, že i když je mi 40 let, nemoc je v začátcích. Chtěl bych aby to tak zůstalo co nejdéle, chápu myslím laicky vcelku dobře problematiku biologické léčby ... .
  Má otázka:
  Jsem nebo nejsem vhodný pacient pro biologickou léčbu apod., případně nehodil bych se do nějaké právě probíhající studie.
  Děkuji
  S pozdravem
  Petr

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud je dle vyšetření magnetickou rezonancí prokázán edém kostní dřeně, jedná se o aktivní onemocnění, dle nových klasifikací pro diagnózu spondylartritidy stačí průkaz magnetickou rezonancí i při normálním nálezu na rentgenu, pokud jsou přítomny další projevy nemoci jako například vámi popisovaný oční zánět. Neznám Vaše laboratorní nálezy, ale v případě aktivity je samozřejmě biologická léčba indikována. Pro zahájení biologické léčby existují přesné podmínky stanovené doporučeními Státního ústavu pro kontrolu léčiv a Českou revmatologickou společností, Váš ošetřující revmatolog je jistě zná. Co se týče možného zařazení do klinických studií - tato možnost obecně samozřejmě existuje, každá studie má své vlastní podmínky určující, který pacient může být zařazen. Můžete se obrátit na centra zabývající se těmito klinickými studiemi.

 • laura

  Dobrý den,kolik procent populace má revma a může trápit i děti?

 • Host chatu

  Dobrý den, revmatoidní artritidou trpí kolem 1% populace, bohužel tato nemoc postihuje i děti ( bývá označována jako juvenilní artritida).

 • Honza

  Dobrý den, doporučujete biologickou lecbu pro bechtereva II.st ?

 • Host chatu

  Dobrý den, doporučení biologické léčby Bechtěrevovy nemoci není dáno stupněm postižení dle rentgenového nálezu, ale aktivitou onemocnění a neúčinností základní terapie. Udávané stupně I - V hovoří o rozsahu postižení v rentgenovém nálezu, o konkrétním postižení křížových skloubení, bederní, hrudní či krční páteře, ale nevypovídají o aktuální aktivitě onemocnění. Je tedy možné, že pacient se stupněm postižení V již nemá aktivní chorobu a biologická léčba by v jeho případě mnoho úspěchu nepřinesla, zatímco u pacienta s "jen" II.stupněm postižení, který má vysokou aktivitu onemocnění a nemá efekt léčby nesteroidními antirevmatiky je biologická léčba indikována.

Foto: archiv
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.