S čím vám může pomoci specialista ORL? Odpovídal Marek Plánička

Chat je uzavřený30.08.2018 12:30

Marek Plánička.

Pracoviště ORL nabízí pacientům ultrazvukovou diagnostiku onemocnění v oblasti hlavy a krku, specializuje se na dospělé i dětské ORL. Oddělení ušní, nosní, krční řeší také komplikované zákroky, mezi které patří chirurgie štítné žlázy a slinných žláz, endoskopicky asistované adenotomie u dětí (odstranění mandlí), operace nosní přepážky a další výkony. S jakými obtížemi se obrátit na specialistu ORL a jak vám může pomoci? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Marka Pláničky. Host odpovídá ve čtvrtek 30. srpna od 12.30.

MUDr. Marek Plánička působí na oddělení ORL ve zdravotnickém zařízení Canadian Medical, na pobočce Waltrovka v Praze 5. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni a po ukončení vysokoškolského vzdělání absolvoval odborné zahraniční stáže, na kterých získal zkušenosti z mezinárodního lékařského prostředí. Hovoří mimo češtiny také anglicky, německy, francouzsky a italsky. Z lékařské praxe pracoval tři roky v Nemocnici Motol na Klinice ORL a chirurgie hlavy a krku I. LF UK, tři roky působil na Instituto Europeo di Oncologia Milano – oddělení chirurgie hlavy a krku, čtyři roky v Ústřední vojenské nemocnici a od roku 2011 je zástupcem primáře ORL oddělení v Nemocnici Benešov. V Canadian Medical pracuje od roku 2010, tedy osm let.

Chat

 • Hynek

  Zdravím pana doktora

  rád bych se zeptal, v čem spočívají výhody ultrazvukové diagnostiky a jak vlastně probíhá...

  To za nás nebylo.

 • Host chatu

  Dobrý den Hynku, ultrazvuk je neinvazivní tělo nezatěžující zobrazovací metoda kt- využívá rozdílného odrazu jednotlivých struktur a po výpočtu zobrazí struktury t. se nacházejí pod povrchem. Jeho výhoda je tedy možnost podívat se detailněji například na ulziny , tkáň slinných ýžlza či štítné žlázy - nalézt dutinu vyplněnou hnisem, případně vidět obsah či naopak dobrou vzdušnost v oblati vedlejších dutin nosních. Pomocí gelu kt. zlepší přenos vln přez kůži se sondou přejíždí po kůži a lékař nahlíží do hloubi těla. V rukou ORL lékaře je to neocenitelný pomocník, kt. nám výrazně zrychluje diagnostický proces. navíc umožňuje případný odb+ěh drobného histologického či cytologického preparátu k dalšímu vyšetření, nebo umožňuje odsát dutinu vyplněnnou krví či hnisem apod.

 • Karel P.

  Dobrý den, je nutné mít pro vyšetření na ORL žádanku? Už několik dnů mě bolí v uchu, ale nechce se mi absolvovat ještě cestu k praktickému lékaři.

 • Host chatu

  Obecně specialista slouží k ošetření potížíkt. buď nezvládne pacient sám.. typicky bolest v krku, rýma, nachlazení, nebo nezvládne praktický lékař. V případě "obyčejné angíny" je lepší se primárně obrátit na praktického lékaře / pohotovost. V případě boelstí uší je to již složitější mnoho věcí zvládne praktický lékař ale jsou případy kdy již musí zasáhnout ORL specialista. Na naší klinice doporučení obecně nepotřebujete, ale je to dáno tím, že poskytujeme nadtsandartní služby. na druhou stanusi musíte zavolat aobejdnat se na konkrétní čas. Pak se Vám zase lékař věnuje plně 30 minut, případně dobu vašemu případu odpovídající. S akutními potížemi Vás ale věřím žádný ORL specialista nevihodí, pokud nedorazíte s žádankou od praktika. Alespoň na 5 různých pracoivštích s kterými jsme měl či mám tu čest se to obecně neděje.

 • Jonáš

  Pane doktore,

  bylo mi řečeno, že mám vychýlené septum doleva,dýchá se mi ale dobře. Mám podstoupit operaci nebo to zatím nemá smysl? Modelingu se zatím nevěnuji, a tak pro mě estetická stránka věci nehraje roli.
  Kdy už má smysl se nechat operovat? A jak poznám, že důvodem případných dýchacích potíží je právě vychýlené septum?

  Moc děkuji za odpověď

 • Host chatu

  Tak jak dotaz chápu.., tak bych řekl, že operace nutná není. Samozřejmě záleží na přístupu lékaře a hlavně pacienta. Zastávám názor, že rozhoduje se pacient. Lékař je informátor a průvodce jeho zdravím či nemocí. Obecně léčíme nemoc a to je stav, kdy se člověk necítí dobře. Jestliže víte, že máte křivou nosní přepážku, ale potíže Vám to nepůsobí..pak myslím je dopověď jasná. Něco jiného by bylo pokud byste byl velmi aktivní sportovec a při sportu by Vám již omezená nosní průchodnost působila obtíže. Pak idnikace je. Stejně tak v případně potíží s dýcháním nosem v noci - chrápáním - může to být jeden ze způsobů jak věc napravit. Nakteří pacienti trpí na bolesti hlavy kt. jsou dané drážěním od vybočené přepážky, nebo byste mohl trpět na opakované krvácení na místě náběžné strany přepážky - to by mohly být indikace k operaci i při jinak dobré nosní průchodnosti.

 • Lucka

  Dobrý den, dceři je 7 let a při mluvení trochu "huhlá". Podle dětského doktora je to kvůli zvětšeným nosním mandlím a doporučuje je proto odstranit. Co si o tom myslíte? Opravdu jde o tak banální operaci, jak se říká? A nemůže se to věkem zlepšit samo? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Obecně adenotomie - tedy odstranění nosních mandlí je jedna z nejběžněji prováděných ORL operací. Výkon trvá dle průběhu něco kolem 30 min. ale může být hotov i za 10 minut. Indikace závisí na více faktorech než je "huhňání" ale je to důležitý příznak zhoršené nosní průchodnosti. Ta je pro správný vývoj dítěte velmi důležitá. Rozhoduje četnost zánětů středouší, případně i opakující se tekutina ve středním uchu, kt. zhoršuje sluch a to je též velmi důležité řešit. V neposlední řadě je podstatný věk dítěte. Téměř každé dítě má zvětšenou nosní mandli do jisté míry. Dáno je vyzráváním imunity. Obecně v poslendí době je snaha co nejcvíce omezit výkony v celkové anestezii u dětí do 6 let věku, ale pokud máte dítko 2 roky staré, které prakticky nedýchá nosem tak je přednější správná funkce nosu a relativně krátká celková anestezie dítěti prospěje víc než rok trvající se přidušování v noci a opakované záněty středouší. Diangostika je dnes velmi dobrá - tenký endoskop do nosu zjistí jak velká nosní mandle je. ... Žádné strkání prstu do krku a nahmatávání mandle.

 • Hana D.

  Jak moc komplikovaná je operace štítné žlázy?Je nutná hospitalizace? Souvisí s tím i operace příštitných tělísek?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Operace štítné žlázy patří k těm složitějším v ORL oblasti. Nikoliv nejsložitějším. Je to dáno zejména přítomností 2 důležitých struktur - nerv zajišťující hybnost hlasivek - zvratný nerv a příštitná tělíska jež jsou důležitá pro řízení hladiny vápníku v těle. Výkon se kdysi prováděl v lokální anestezii právě pro kontrolu funkce zvratného nervu, ale ty doby jsou již naštěstí dávno pryč. Zkušený operatér Vám zajistí velkou pravděpodobnost, že vše proběhne bez komplikací, ale žádná operace a nikdo na světě Vám nemůže zaručit či garantovat, že komplikace nenastanou. Medicína je práce s živou tkání. Což je jistá nevýhoda, ale i velké plus.

 • Olina

  dobrý den, Existuje nejaká prevence na polypy v nose, kromě operativního řešení? děkuji

 • Host chatu

  Operace není prevencí. To je řešení nastalého problému, který již nedokážeme vyřešit neinvazivním postupem. Částečně důvod vzniku polypozy známe, ale ne dostatečně abychom byly schopní nechirurgicky zakročit vždy. Podíl má stav imunitního systému pacienta - kt. dokáže ovlivnit Imunolog či alergolog což většinou bývá jedna a velmi šikovná osoba. Podstatný je přístup pacienta samotného..omezení vystavení se provokujícím alergenům či imunizce vůči nim v spolupráci s alegologem - něo jko očkování na alergii. Další příčinou může být chronický (přetrvávající) zánět vedlejších dutin nosních. ze strany pacienta je správnou prevencí udržovat nosní dutinu čistou - vhodné jsou výplachy slanými roztoky či spreji. Pokud člověk musí používat klimatizaci pak se starat o její pravidelnou desinfekci. - nejhorší v tomto jsou klimatizace aut. Veřejné prostory těžko ovlivníte. Důsledně doléčit každý zánět dutin a obnovit opět správnou funkci nosu. V tom může hrát roli i nosní přepážka viz odpověď výše.

 • Ota K.

  Zdravím, manželka mě neustále prudí kvůli chrápání. Tvrdí, ať si s tím zajdu k doktorovi. Může mě ORL doktor pomoct s chrápáním, nebo ne? Děkuju. Ota

 • Host chatu

  Ano. Důležitá je správná diagnostika důvodu chrápání - ORL má v tomto nezastupitelnou roli, ale podstatné je též vyloučit zástavy dechu ve spánku či určit jejich četnost. A nejpodstatnější faktor - až 50% příčin je nadváha. Projevuje se nejen na břichu, ale i na slinzicích hltanu a tam se každý milimetr počítá. Náprava anatomických vybočení či přílišné měkkotsi měkkého patra a velkého objemu krčních mandlí je jedním z chirurgických postupů a to je v rukou ORL lékaře. Stejně tak diagnostika zúžení dých cest ve spánku je možná pomocí krátké narkozy a endoskopického vyšetření ORL lékařem.

 • Jaroslava Hanušová

  Dobrý den,

  Lze nějak zmírnit bolest v uších při přistávání/vzlétání letadla? Trpíme tím celá rodina.

  Děkuji předem.

  JH

 • Host chatu

  Ano - správnýóu ventilací steřdouší. Ta probíhá cestou Eustachovy tuby vedouvcí z nosohltanu. Zde je pdostatná velikost nosní mandle viz výše, ale též pravidelné pohyby hltanu a patra - neboť E. tuba je zalomená kolem svalu kt zvedá hltan při polknutí a též při tomto pohybu narovnává tubu a tím ji otvírá. Stejně tak se otevře při zývání. Lze zkusit též aplikaci nsoních kapke jako Olynth či nasivin kt. způsobí zmenšení objemu sliznce jejich odkrvením. Tyto spreje/kapky ale nelez užívat pravidelně max 5 dní a pak na 2 týdny vynechat. Není správné ani užití 1xza 2 dny apod.

 • SK

  Je dobré chodit preventivně na ORL?

 • Host chatu

  Záleží na Vaší anamneze - pokd víte, že všichni Vaši příbuzní měli nádor v ORL oblasti tak je jistě vhdné na kontrolu přijít. Pokud trpíte na oapkující se mazové zátky v uchu - tak 1-2x za rok je vhodné si je nechat preventivně odstranit. Pokud se Vám změní hlas či chraptíte a měsíc se s tím snažíte vy nebo váš praktický lékař něco udělat a stále vás ot trápí, raději přijďte. Může to být symptom nádoru na hrtanu a pokud je včas odstraněn máte velkou šanci na úplné vyléčení. Dlouhodobé potíže s polykáním jsou stajný případ. Opakované krvácení z nosu též. Ztráta čichu si též zaslouží vyšetření. ...

 • DENMARK

  Řeší ORL i halitózu?

 • Host chatu

  Částečně ano. jednou z příčin bývá obahs v krčních mandlích - hlen kt. je částečně infikovaný bakteriemi. Mnoho důvodů člověk může vyřešit sám dobrou ústní hygienou, případně úpravou jídelníčku. Rozhodně bych se přimlouval za omezení sladkého zejména před ulehnutím. 4ást způsobuje reflux ze žaludku/ jícnu..ale kyseliny se vytváření již v hltanu...

 • ANTI

  Může ORL pomoci i psychiatricky nemocným?

 • Host chatu

  Záleží na tom co tím myslíte.. I psychiatricky nemocný člověk je člověk kt. může trpět ORL onemocněním. Pak jistě patří na ORL. Může mít též obavy ze závažného ORL onemocnění kt. jeho psychický stav zhoršují- vyloučení tohoto pacientovi jistě uleví. Naopak nález a vyléčení takové nemoci pacienta zachrání a zdánlivě psychicky postižený člověk se ukáže jako dobrý diagnostik svých obtíží. Ale to se začínáme pohybovat blízko pole psychosomatiky, kt je jinou kapitolou. nesmírně důležitou a jistě ne hodnou podceňování. Ale obecně s psychiatrickou diagnozou pomáhá jiná specializace.

 • Karel P

  Dobrý den, mám zjištěnou exokrinní pankreatickou nedostatečnost a zároveň duodenogastrický reflux. Užívám již více než půl roku Kreon a Nolpazu 20mg 2x denně a Kinito 3xdenně. V dechu stále cítím kouřovou až kovovou pachuť, trpím častým záchvatovitým kašlem a pocity na zvracení. Stav se po léčbě nelepší. Lze nějak uvedené problémy odstranit? Jejich příčina je reflux nebo nemocná slinivka? Nedoporučoval byste Ursosan? Děkuji předem za odpověď

 • Host chatu

  Ursosan může být dobrým pomocníkem. Pokud je kombinované příčina i ve žlučových cestách, což bývá. Vzhledek ke vztahu slinivky, jejího vývodu a vývodu žlučových cest. Obecně pokud je reflux takto intentivní tak se jistě projevuje i v oblasti hrtanu. Někdy bývá teraoie velmi svýzelná. Může pomoci zesílení jícnového svěrače. Existují na to různé drihy cičení - dechové apod. Ale vracím se částečně k psychosomatice. Pokud je situace takot složitá, jistě by stálo za zvážení změnit styl života a stravování. Značná část trávicích obtííž souvisí s parasymptatikem a sympatikem. Dát do rovnováhy živočicha ve vás a sílu intelektu člověka je ta nejsprávnější cesta. Tím nechci říct, že není třeba pokračovat v léčbě příznaků.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.