S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

Chat je uzavřený13.02.2013 14:00

MUDr. Karel Kostlivý.

V zimě se ordinace úrazových chirurgů plní pacienty zřejmě nejvíce. Kvůli úrazu na lyžích, snowboardech či bruslích skončí v nemocnici každoročně až 25 tisíc dětí ve věku do čtrnácti let. Jak se před úrazy chránit? Jak dát první pomoc člověku se zlomeninou? A je pravda, že lékaři upřednostňují ortézu před sádrou? Na tyto a další otázky odpovídal lékař Karel Kostlivý.

Vedoucí lékař traumatologického oddělení chirurgické kliniky 1. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze. Od promoce tvoří největší část jeho práce úrazové chirurgie. Absolvoval celou škálu jak základních tak i specializovaných kursů a stáží v tomto oboru, včetně certifikovaných kursů pod hlavičkou mezinárodní společnosti pro osteosyntézu – AO. Je členem České chirurgické společnosti ČLS JEP. Věnuje se především traumatologii pohybového aparátu se zaměřením na končetinovou traumatologii.

Chat

 • Petr

  Dobry den, chtel bych se zeptat, jestli lekarska veda zkoumala osteoporozu zen v oblastech, kde se zachoval tradicni zpusob vyzivy a to bez mleka - napriklad ve vesnickych obastech Ciny? Trpi tyto zeny vice osteoporozou nez napriklad zeny v CR, kde se mleko konzumuje pomerne casto? Dekuji za odpoved

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, lékařská věda opravdu tyto aspekty zkoumala. Dokonce Čína byla součástí více než 20leté studie sledující souvislosti mezi stravou a riziky vzniku určitých onemocnění, včetně osteoporozy. Osteoporoza je v zásadě civilizační chorobou, na jejíž vznik a průběh má vliv mnoho faktorů. I stravovací návyky. Čínská populace trpěla z výsledků této studie osteoporozou mnohem méně, a to i přes nižší příjem mléčných výrobků a vápníku stravou. Souvisí to s teorií o vylučování vápníku při stravě s vysokým obsahem živočišných bílkovin. Nízký příjem živočišné stravy a vysoká fyzická aktivita je je v prevenci osteoporózy dobrou kombinací.

 • Jan K.

  Dobrý den,

  úplně se netýká úrazové chirurgie, ale obecně: lékař na pohotovosti mi nedávno špatně diagnostikoval zápal apendixu (řekl že mám asi vřed a dal mi léky na bolest, no asi nemusím popisovat jak dlouho jsem pak strávil s gangrénou na JIP...) a jen by mě zajímalo, jestli se to dotyčný lékař vůbec někdy dozví?

  Funguje obecně v lékařství něco jako zpětná vazba? Zvedl někdo telefon a zavolal mu "Chlape, včera jsi tam měl týpka s vředem - ty nevíš že bolest břicha se neutlumuje?! Roztrhej diplom!"? Nemám v plánu to nějak hrotit, nakonec to dobře dopadlo, jen bych chtěl vědět zda se o své chybě vůbec někdy dozví.

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den. Vaše otázka není tak zcela nemístná. I v oboru úrazové chirurgie se lze setkat s analogickými problémy, jaký popisujete i Vy. Nechci nikoho obhajovat, nebo zatracovat. I lékař je člověk, může se mýlit. Naší prioritou je ale být co nejpřesnější. Za sebe mohu říci, že si pacienty zvu ke kontrolám, právě proto, abych znal celý průběh jejich onemocnění, včetně i možných komplikací.

 • daniel Pink

  Tomas
  Dobry den,chci se zeptat zda je jeste nejaka moznost uplneho uzdraveni,kdyz byl pred rokem a pul po frakture chodidla memu kamaradovi diagnostikovan Sudeckuv syndrom. Doposud veskera lecba selhala. Jedine co kamard nadale absolvuje je rehabilitace,osvem bez znatelnych pokroku.
  Dekuji za odpoved.

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, Sudeckova choroba je jednou z možných komplikací v průběhu hojení zlomenin. Probíhá v několika stádiích, kdy poslední stadium je v zásadě nevratné. V této chvíli Vám vzhledem k nedostatku údajů o Vašem kamarádovi nesdělím více o prognose. Délka léčby může být velmi různá. Každý pacient je jiný, jinak reaguje na navrženou a prováděnou terapii. Je samozřejmě možné, pokud si to budete přát, Vašeho kamaráda vyšetřit. Možno objednat do mé traumatologické ambulance na tel. 261082607.

 • Jana K.

  Upadl na mě kolemjdoucí a způsobil mně zlomeniny plata tibie a malou deformaci chrupavky, podstoupila jsem operaci (šroub, štěpy z kyčle) a zodpovědně rehabilitovala pod odborným vedením. Operace proběhla před půl rokem, pak 5 měsíců o berlích. Nyní dobře chodím, ale v kolenu mi stále lupe a přeskakuje. Mám se znepokojovat? Upraví se to ještě? Neškodím si chůzí, nemůžu si tím nějak poškozovat chrupavku? Ráda bych udělala maximum proto, aby koleno bylo v pořádku, jsem turistka a chodím ráda... Co byste prosím doporučoval?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, zlomeniny plata tibie jsou jistě závažným úrazem, mnohdy zanechávajícím trvalé následky, jak co do hybosti v kloubu, tak i např. rozvoje poúrazové artrozy. Pokud máte nějaké obtíže, jistě je vhodné si o nich promluvit se svým operatérem. Jsou metody vhodné pro vyšetření a i následně ošetření různých následků poranění např. kloubní chrupavky, resp. nerovností kloubní plochy.

 • Milo

  Co si myslíte o celostní medicíně a homeopatii?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, jsem vychován klasickou medicinou, zachovávám její názory a principy. Nebráním se ale i alternativním způsobům léčby, zejména pokud pacientovi neublíží, ale pomohou. Každý lékař se přeci řídí "primum non nocere" - tedy "nepoškodit..."

 • DAYOFD

  Jste Kostlivý a staráte se o kosti - nomen omen?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, je to spíše jen náhoda. Ale ke svému příjmení jsem nepřišel až tak úplnou náhou. Je součástí starého rodu Kostlivých, ze kterého pocházel např. i významný český chirurg prof. Stanislav Kostlivý, jenž byl a je součástí historie české a zejména slovenské chirurgie, jejíž byl jedním ze zakladatelů.

 • DM

  Jaký byl nejzajímavější úraz, který jste ošetřil, lékařsky řešil?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, pravděpodobně není žádný pro mě nejzajímavější úraz. Žádná zlomenina není jen pouhou frakturou, ale má i svůj příběh lidský. Stává se stejně tak mladým aktivním lidem, stejně jako starým nemohoucím pacientům. Zajímavé je spíše pozorovat, jak se pacient v průběhu léčby zlepšuje a pokud ne, pak je nutno včas zachytit tento trend a dopomoci ke zdárnému překonání nemoci.

 • SK

  Řekl byste něco o České chirurgické společnost, v níž jste?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, Jde o dobrovolné profesní sdružení nejlepších českých chirurgů, těch, kteří utvářeli a utvářejí podobu české chirurgie. Společnost by měla dbát o rozvoj české chirurgie a využití těch nejnovějších poznatků v péči o naše pacienty.

 • KELHEN TEST G

  Sloužil jste i na záchrance?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, ne nesloužil. Ale vzhledem k náplni mé práce se ze záchranáři setkávám velice často. Jejich práce je jistě tvrdou řeholí, prvním stupněm v péči o zdraví - a to nejen těch poraněných, se zlomeninami...

 • Evan Evans

  Spočítal byste kolik jste lékařsky ošetřil úrazů či lidí s úrazy?

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, počet ošetřených pacientů snad ani nelze vyčíslit. Čítá za dobu mé praxe spíše již tisíce pacientů. Mohu dohledat počet operovaných, ale i toto číslo je spíše čtyřciferné.

 • Ondřej Dvořák

  Dobrý den, zajímalo by mne, která je Vaše nejoblíbenější kost a proč.

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, myslím, že nikdo z traumatologů nemá "svoji" oblíbenou kost. Jistě existují dnes úzce specializovaní lékaři na léčbu zlomenin jednotlivých částí končetin, např. péče o zlomeniny v oblasti nohy, ruky atd. V mé praxi je spíše cílem dokázat vyléčit stejně tak banální zlomeninu určenou k neoperační léčbě, tedy např. sádrou, stejně jako těžce tříštivé zlomeniny třeba kloubních konců určených k operační péči - vše je ale podřízeno cíli - zachovat funkci poraněné končetiny. Není nic příjemnějšího v péči o pacienta, než když vidíte odcházet uzdraveného člověka.

 • Jana

  Jak se v dnešní době léčí zlomeniny krčku u starších pacientů ? Kdysi tato zlomenina byla postrachem starších lidí .

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, zlomeniny v oblasti horního konce stehenní kosti jsou jednou z nejčastějších zlomenin vůbec. Bohužel se týkají ve vysokém počtu právě starších pacientů, ve velké míře již postižených osteoporozou. Ať už použijete jakýkoliv způsob osteosyntézy, nebo zavedení endoprotézy - závisí na typu zlomeniny - vždy je cílem co nejčasnější operační výkon a důsledná pooperační péče. Nedílnou součástí je ale zejména propracovaná rehabilitace a resocializace pacienta, bez kterých by naše snaha vyzněla do prázdna.

 • Augusitne

  Zdravim. Po letech intenzivniho horolezectvi, muzou vyrazne namahane prsty delat potize ke staru??

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, intensivní fyzické zatížení jistě nezůstane bez následků.. :-)) Záleží na fyzických a rodinných dispozicích, jak je člověk schopen regenerovat.

 • Valérie

  Stává se mi, že mi při chůzi začne celkem hlasitě lupat v kyčli. Jako kdyby hlava kloubu poskakovala v kloubní jamce. Jsem zdravá bez jiných potíží. Mám zajít k lékaři nebo to nic není? je mi 45 let.

 • S lékařem Karlem Kostlivým o zlomeninách a kostech

  Dobrý den, z této krátké zprávy pravděpodobně Vaši diagnozu nestanovím. Pokud se ale objeví nějaký problém, pak je jistě vhodné navštívit svého lékaře nechat provést vyšetření.

Foto: Archiv Karla Kostlivého.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 10/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.