Slunce může poškodit zrak i během zimních měsíců. Jak se správně chránit? Odpovídala Petra Ustohalová

Chat je uzavřený16.01.2017 13:00

Optička Petra Ustohalová.

Slunné zimní dny přinášejí zvýšenou nutnost chránit si oči. To platí především při zimních sportech ve vyšších polohách, paprsky mohou ale škodit i při běžném pohybu ve městě. Při nadměrném působení UV záření se spojivka i rohovka poškozují a nejsou schopné nadále plnit svou ochrannou funkci, což někteří odborníci dávají do spojitosti s vyšší pravděpodobností šedého zákalu. Jaké sluneční brýle jsou pro vás ty nej? Mohou čiré brýle chránit před sluncem? A co když nosíte dioptrické brýle? Ptejte se optičky Petry Ustohalové v pondělí 16. ledna od 13.00.

Petra Ustohalová z Oční optiky Horní Počernice tvrdí, že její práce je zároveň jejím koníčkem, a dělá jí radost, že může svým klientům pomáhat lépe vidět. Spolupracuje se společností Omega Optix, která je největším výrobcem a distributorem brýlových čoček v České republice.

Chat

 • Anežka

  Dobrý den, chrání kontaktní čočky nějakým způsobem oči? Mám pocit, že jsem někde četla, že jejich UV ochrana je naprosto nedostatečná. A jak je to s vysycháním oka, mohou mi čočky z dlouhodobého hlediska nějak poškozovat oko? Nosím je i do sauny (pak si je hned samozřejmě vyndám) a nikdy jsem s nimi neměla problém. Děkuji za odpověď!

 • Host chatu

  • Dobrý den, kontaktní čočky částečně chrání zrak i když je na kontaktních čočkách deklarována 100% ochrana proti UV, kontaktní čočka zaujímá pouze malou část oka, bělima a spojivka je odkryta a nechráněna. Je tedy jako ochrana nedostatečná. I přes pokročilý vývoj technologie kontaktních čoček je stále riziko vysychání oka. Je potřeba ke kontaktních čočkám občas kápnout tzv. umělé slzy. Kontaktní čočky každý čistěte- používejte peroxidové roztoky, vyměňujte podle typu čoček a pokud jdete do bazénu i sauny, tak si je ihned potom vyndejte a vyhoďte ! I tak ale není zaručena 100% jistota že vše bude bez problémů. Je dobré to střídat s brýlemi.

 • GF

  Je nebezpečnější slunce v létě nebo v zimě pro lidský zrak?

 • Host chatu

  • Dobrý den, záleží v jakých podmínkách se nacházíte. V zimě na sněhu je daleko větší expozice světla, jelikož se paprsky odrážejí od sněhu. V létě je zase světla více a je silnější. Takže sluneční brýle by jste měl/a nosit vždy když svítí slunce.

 • ANTI

  Jak správně chránit zrak proti zimnímu slunci?

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě slunečními brýlemi. Pokud jste milovníci zimních sportů, je nutnost si chránit zrak zvláště na sněhu.

 • DENMARK

  Co vše může lidskému zraku způsobit zimní slunce - jaké potíže?

 • Host chatu

  Pokud budete na sněhu bez brýlí a bude svítit slunce může Vás postihnout zánět spojivek a zajistit Vám nepříliš vydařenou dovolenou. Samozřejmě se dostává škodlivé UV záření do vnitřních vrstev oka a může urychlit progresi šedého zákalu.

 • STOPP

  V kterém ze čtyř ročních období je slunce nejvíce nebezpečné pro lidský zrak?

 • Host chatu

  Řekla bych spíš opačně – podzim je pokud to zrovna není babí léto méně náročný na oko. Díky větší oblačnosti a mlhám do oka nevstoupí tolik UV záření.Ale chránit bychom se měli i v tyto dny. Dnes, pokud již nosíte dioptrické brýle na dálku, můžete mít 100% UV filtr již ve Vašich čirých sklech.

 • adf

  Co opalování přírodním sluncem v zimě - je nebezpečné pro zrak člověka?

 • Host chatu

  Ano, i zimní slunce má paprsky se škodlivým UV zářením.

 • Jirka

  Nově publikované výzkumy už déle než rok shodně tvrdí, že nedostatek UV záření způsobuje krátkozrakost. Co si mám vybrat s ohledem na budoucnost?

  Mám velké problémy s červenými víčky - sucho a hodně času u PC. Co s tím lze nejlépe dělat? Sucho v místnosti už zvlhčuju a přestávky dělám, ale o moc čas u PC nezkrátím.

 • Host chatu

  • Řekla bych že všeho moc škodí . Pro svůj život UV záření potřebujeme a pokud někdo sedí celý pracovní den, odpoledne i večer u PC nemůže se divit, že se to projeví na jeho zraku. Obecně se často setkávám s krátkozrakostí čím dál častěji právě v důsledku nadměrného koukání do blízka. Fyziologicky na tento styl života oko není připravené, ale začíná se adaptovat. Právě krátkozrakost umožnuje lepší vidění do blízka. Dříve ke stagnaci vady docházelo kolem 20. roku života, dnes jsme skoro u 30. roku. Sama na sobě to pociťuji. • Na suché oči by jste měl používat umělé slzy, je široká škála výrobků, předem je ale dobré zajít ke specialistovi- oftalmologovi nebo optometristovi aby Vám zjistil, jaká složka slz Vám chybí.

 • Leo

  Moc Vám to na fotce sluší, zdravím..

 • Host chatu

  Děkuji :-)

 • Kristýna

  Dobrý den,
  pracuju hodně s počítačem a docela mě poslední dobou od toho bolí oči. Jsou na trhu nějaké specializované brýlě pro počítač?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, nemusí to být přímo celé brýle stačí brýlová skla. Již dokážeme dát na povrch čočky speciální povrchové vrstvy, které eliminují částečně modrou složku světla, která způsobuje únavu očí. Je též možné kombinovat se speciálními skly, kde je přídavek dioptrie do blízka a tím sval na PC a na čtení tolik nenamáháme. Tyto možnosti jsou velmi účinné. Je dobré se nechat i velmi dobře přeměřit. Někdy i malá dioptrie může způsobit velké problémy.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.