Spalničky útočí stále častěji. Jak jste na tom s protilátkami? Odpovídal MUDr. Petr Podroužek

Chat je uzavřený06.03.2019 10:00

Petr Podroužek.

Jen za první pololetí roku 2018 zemřelo v Evropě na nákazu spalničkami 37 lidí a počty nakažených v České republice i okolních státech stále rostou. Dospělí, kteří byli před řadou let očkováni, a došlo u nich k vymizení protilátek, tvoří významnou část současných případů onemocnění. Přitom lze poměrně snadno zjistit, zda je každý z nás proti onemocnění chráněn rychlým laboratorním vyšetřením protilátek proti spalničkám třídy IgG z krve. Jak zjistíme, zda máme protilátky a kdo zejména by jejich stav měl znát? Ptejte se MUDr. Petr Podroužek, CSc., odborného ředitele EUC Laboratoří. Host odpovídá ve středu 6. března v 10 hodin.

MUDr. Petr Podroužek, CSc., působí jako odborný ředitel EUC Laboratoří s.r.o. Po absolvování lékařské fakulty a získání atestací v oboru klinické biochemie a gynekologie a porodnictví pracoval do roku 2002 jako vedoucí Ústředních laboratoří Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí a jako gynekolog a řešitel řady výzkumných úkolů ústavu. Podílel se jako zakladatel na vzniku nestátních zdravotnických laboratoří AeskuLab, kde dlouhodobě zastával pozici ředitele. Ve vedení EUC Laboratoří pracuje od roku 2010.

Chat

 • SK

  Jaké jsou nejhorší důsledky spalniček?

 • Host chatu

  Dobrý den. Podle mne to jsou velmi časté komplikace, a to až ve 30% případů. Komplikace představují infekce ucha, kde může hrozit ztráta sluchu, zápal plic, vážná onemocnění očí s možným následkem oslepnutí nebo dokonce zánět mozku, který může skončit – v nejhorším důsledku - i smrtí. Zejména jsou v ohrožení děti do 5 let.

 • SK

  Jaké jsou příčiny Spalniček?

 • Host chatu

  Vlastní příčinou je spalničkový virus (Virus morbillorum, Morbillivirus) ze skupiny takzvaných Paramyxovirů, který se přenáší kapénkovou infekcí. Současnou příčinou lokálních výskytů onemocnění i epidemií je klesající proočkovanost obyvatelstva, která se v ČR dostává již pod 90%. Klesá proočkovanost – tedy podíl očkovaných v populaci, kteří mají dostatek ochranných protilátek proti onemocnění. Pokles je jednak ve skupině dětí, kde je částí rodičů očkování odmítáno nebo odkládáno a dále ve skupině dospělých. Část dospělých mezi roky 1969 – 1975 byla kdysi očkována jen jednou dávkou vakcíny, mladší ročníky jsou na tom relativně lépe, byli očkováni dvěma dávkami vakcíny, ale i v této skupině mohou protilátky časem klesat pod ochranné hladiny.

 • DENMARK

  Je nějaká komorbidita u spalniček?

 • Host chatu

  Spalničky byly prvním onemocněním u kterého si lékaři uvědomili, že je spojeno se snížením imunity - imunosupresí. Povšimli si toho již v devatenáctém století (vonPirquet). Potlačení imunity následně vede k zvýšené vnímavosti k jiným infekcím. Dnes se předpokládá, že většina úmrtí je důsledkem právě těchto sekundárních infekcí a souběžného potlačení imunity - zápaly plic, těžké průjmy, neuroinfekce.

 • SOD

  Jaká je nejlepší prevence u spalniček?

 • Host chatu

  Je to dostatek ochranných protilátek proti spalničkám získaných očkováním. Hladinu IgG ochranných protilátek proti spalničkám lze stanovit v laboratoři. Prevencí šíření spalniček je i dostatečná proočkovanost populace – potřebná je více nežli 95% (kolektivní imunita). Pak se virus již nemůže v populaci šířit a tím jsou chráněny i osoby neočkované (včetně velmi malých dětí), nebo například s různými poruchami imunity, u kterých očkovat nelze.

 • Milena K.

  Dobrý den,
  je možné nějakým testem zjistit, zda mám protilátky? Je mi 45 let.
  děkuji

 • Host chatu

  V laboratořích provádíme standardně vyšetření IgG ochranných protilátek proti spalničkám. Provádí se jak na žádost lékaře v indikovaných případech, tak i bez doporučení lékaře u zájemců o vyšetření za přímou finanční úhradu. Toto vyšetření obecně není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Je nutné se dostavit nalačno do odběrového místa laboratoře, kde je proveden odběr krve a zapsána data pacienta. Ve Vašem případě (věk 45 let) je možné, že jste byla v dětství ještě očkována jednou dávkou vakcíny a i pokud šlo již o dvě dávky, očkování proběhlo již dávno. Pokud nedošlo k dalšímu přeočkování je zde pokles protilátek pravděpodobný a přeočkování potřebné.

 • Petr

  Jak probíhá testování protilátek?

 • Host chatu

  Nejprve se provede odběr žilní krve v odběrovém místě laboratoře. Krev je převezena do laboratoře, centrifugována a vzorek tekuté části krve - krevního séra je vyšetřen. Vyšetření je provedeno metodou ELISA. Pozitivní výsledek stanovení IgG protilátek proti viru spalniček v séru je laboratorním průkazem imunity proti spalničkám. Pokud je výsledek jenom hraniční (tedy ne jasně pozitivní podle striktních kriterií), je laboratoří vydán jako negativní – nedostatečná ochrana proti onemocnění a je doporučeno přeočkování.

 • Martin P.

  Za jak dlouho po odběru krve zjistím, kolik mám protilátek proti spalničkám? Kdy dostanu výsledek a kolik za vyšetření zaplatím?

 • Host chatu

  Mohu uvést data za EUC Laboratoře s.r.o. U vyšetření ochranných protilátek třídy IgG proti spalničkám získáte výsledek za 3 pracovní dny po odběru krve. Úhrada za toto vyšetření je v EUC Laboratořích 400,- Kč + odběr krve /u dospělého/ 48,-Kč, vyšetření provádíme v současnosti 2x týdně. V hodnocení výsledku je uvedeno, zda je hladina IgG protilátek proti spalničkám považována za dostatečnou - tj. chránící proti onemocnění spalničkami, nebo zda je potřebné přeočkování.

 • Eva

  Čím jsou spalničky tak nebezpečné? Nejde v současnosti o zbytečný a umělý humbuk?

 • Host chatu

  Spalničky jsou vysoce nakažlivé onemocnění, které provází poměrně časté a závažné komplikace – jak jsem dnes již popsal v jednom předcházejícím dotazu. Za první dva měsíce roku 2019 se v ČR nakazilo spalničkami 170 lidí, u naprosté většiny je již onemocnění klasifikované jako potvrzené. To je docela alarmující, pokud si uvědomíme, že za celý loňský rok bylo v ČR 205 potvrzených nemocných. Za první dva měsíce jsme již pomalu na číslech celého předchozího roku! Nárůst počtu onemocnění odborníci spojují zejména s odmítáním či odkládáním povinného očkování dětí částí rodičů a poklesem imunity - hladiny ochranných IgG protilátek v části dospělé populace. Samozřejmě, pokud obecně klesá ochrana proti nějakému onemocnění, lze čekat jeho častější výskyt a zasažení většího okruhu nechráněných osob. Zrovna nyní například máme nově výskyt spalniček na Trutnovsku, hospitalizováno je asi 20 lidí. Určitě se tedy nejedná pouze o nějaký „umělý humbuk“, ale o opravdové a reálné ohrožení, jehož vážnost je stále částí naší veřejnosti podceněna.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.