Strašák jménem rakovina prsu. Odpovídala lékařka Regina Šírová

Chat je uzavřený26.11.2018 12:00

Regina Šírová.

Rakovina prsu patří mezi nejčastější nádorové onemocnění u žen. Více než polovina Češek ale preventivní vyšetření podceňuje. Přitom právě včasný záchyt nádoru je pro úspěšnost léčby důležitý. V on-line chatu TÝDEN.CZ se můžete ptát na vše, co vás ohledně rakoviny prsu zajímá, Reginy Šírové, vedoucí lékařky zařízení MAMMACENTRUM při společnosti Medicon. Lékařka odpovídá v pondělí 26. listopadu od 12 hodin.

MUDr. Regina Šírová

Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Byla konzultantkou v oblasti screeningu a diagnostiky prsu Dumfries a Galloway NHS, UK. Účastní se národního programu pro screening prsu v Irsku, v současnosti působí jako vedoucí lékařka zařízení MAMMACENTRUM při společnosti Medicon a.s.

Chat

  • InnerS

    Je rakovina prsu u žen dědičná?

  • Host chatu

    Některé dispozice, které ovlivňují vznik rakoviny prsu, jsou dědičné. Jedná se o jeden z více faktorů.

  • SK

    Více než polovina Češek ale preventivní vyšetření rakoviny prsu podceňuje, proč?

  • Host chatu

    Dle posledních oficiálních údajů screeningu rakoviny prsu, které se týkají roku 2017 se ukazuje, na účast na tomto programu činí cca kolem 62 % žen z populace, která do screeningové skupiny spadá. Domnívám se, že počet by mohl být ještě o něco vyšší, neboť existuje určitá skupina žen, která není zahrnuta do skupiny screeningu, ale i tak na preventivní vyšetření- tedy na mamografii, dochází. To jsou pacientky, které jsou dispenzarizovány v onkologických či mamologických poradnách a pouze administrativně jsou řazeny mimo screening. Nicméně i tak je toto číslo, v porovnání se zeměmi Skandinávie či s Irskem, nižší. Tam je účast až přes 80%. O důvodech se již roky dohadujeme. jedním z nich je z mého pohledu fakt, že ačkoliv se snažíme o intenzivní osvětu, týkající se zejména benefitů screeningu, tak se do médií často dostávají zkreslené a vědecky nepodložené informace, jako například, že mamografie je škodlivá a může až způsobit rakovinu prsu. Toto je samozřejmě nesmysl. naopak je to stále jediná metoda, vhodná a celosvětově používaná jeko metoda preventivní. Apelovali jsem v minulých týdnech i na Mzd, že je nutné, aby byly zveřejňovány jednak oficiální výsledky screeningových programů a zejména pak validní informace o přínosech všech existujících preventivních programů. Nejdůležitějším faktem je, že během posledních let, kdy screening rakoviny prsu běží, došlo ke snížení úmrtnosti na toto onemocnění až o 30%.

  • WAR

    Jaké jsou příznaky rakoviny prsu u žen?

  • Host chatu

    Domnívám, že tyto informace jsou podrobně popsány na našich různých webech. Příznaků je celá řada, k nejčastějším se řadí nově vzniklá hmatná bulka v prsu, eventuálně v podpaží, která nezmizí s hormonálním cyklem, ale přervává a progreduje. Dále jsou to změna na kůži, ať již vkleslina v oblasti prsu, zarudnutí, svědění či suchá kůže v oblasti dvorce. Někdy to však může být i nespecifická bolest, postupně vzniklá stranová asymetrie prsů atd. U některých žen zjišťujeme celkovou únavu jako první projev nádoru prsu. Vždy, když si žena všimne podobných příznaků, měla by navštívit svého gynekologa či praktického lékaře, příznaky popsat a zkonzultovat a po té navštívit specializované akreditované screeningové pracoviště, jichž je v ČR dostatek. Ideálně je odeslána výše uvedeným klinickými lékaři na spádové či spolupracující pracoviště. V rámci preventivních vyšetření se nám však stále častěji daří zachytit malé nehmatné, tzv., bezpříznakové nádory, které se ještě u pacientek nijak klinicky neprojevily a jejichž následná léčba je efektivnější, pro pacientku lépe přijatelná a ze socioekonomického hlediska levnější.

  • SK

    Je nějaké komorbidita, jsou nějaké komorbidty u rakoviny prsu u žen?

  • Host chatu

    Vždy v případě zachycení rakoviny u ženy zjišťujeme následně stav ovarií, kde zejména u určitých typů geneticky vázaných mutací existuje souvislost.

  • ANTI

    Co rakovina prsu u mužů?

  • Host chatu

    Rakovina prsu se ani mužům zcela nevyhýbá, ale vyskytuje se u méně než procenta mužské populace. To je důvod, proč nikde ve světě neexistuje preventivní program pro vyhledávání rakoviny prsu u mužů. Většinou se u mužů objevuje ve vyšších věkových skupinách, pak je vyšetřovací protokol velmi podobný jako u žen. Metoda volby je mamografické vyšetření, následně doplněné ultrazvukových vyšetřením a v případě podezřelého obrazu provádíme odběry vzorků, tzv. biopsie. Další léčba se odvíjí od typu a stadia nádoru, obvykle se jedná o kombinaci léčby chirurgické a celkové.

  • SK

    Je dostatek odborníků, publikací apod. v ČR - ohledně ženské rakoviny prsu?

  • Host chatu

    V ČR je jak počat pracovišť, tak počet odborníků, zabývajících se diagnostikou rakoviny prsu, v porovnání se zahraničím, nadstandardní. Existuje poměrně rovnoměrná síť akreditovaných center, která pokrývá celou ČR. Řada z nás se pravidelně účastní mezinárodních konferencí a maximálně se snažíme aplikovat veškeré vědecké poznatky z těchto na naši práci. Já osobně již řadu pracuji i v zahraničí, kde jsem měla možnost se aktivně zapojit do Screeningu rakoviny prsu ve Švédsku, Irsku a Velké Británii a velmi aktivně se snažím předávat své zkušenosti nejen na pracovištích v rámci naší společnosti, ale zejména na odborných akcích, které v rámci ČR pořádáme.

  • SK

    Souvisí nějak ženská rakovina prsu s lymfosarkomem?

  • Host chatu

    Obě tato onemocnění mají odlišný původ, z mé zkušenosti se nedomnívám, že existuje nějaká, významně rozšířená přímá souvislost. Samozřejmě nelze vyloučit, že ve se výjimečném případě mohou manifestovat obě onemocnění. U obou onemocnění dochází minimálně přechodně k urč. stupni imunodeficience, kdy se organizmus může stát náchylnějším k projevům jiného onemocnění.

  • Alena

    Dobrý den, zajímalo by mě, zda budu moci otěhotnět po ukončení léčby rakoviny prsu?

    Děkuji.
    A.

  • Host chatu

    Samozřejmě záleží zejména na Vašem věku a na dalších okolnostech, ale platí, že i ženy s vyléčenou rakovinou prsu mohou otěhotnět. Pro bližší informace bych Vás odkázala na specializované onkologické pracoviště, eventuálně spolupracující s centry asistované reprodukce.

  • Ivana

    Zdravím,
    je možné se v případě rakoviny prsu vyhnout chirurgickému zákroku? Kdy je nutné odstranění prsu?

    Děkuji

  • Host chatu

    Toto je velmi široce položená otázka. V době screeningových programů se diagnostika rakoviny prsu posunula do velmi časných stadií, kdy obvykle provádíme pouze konzervativní chirurgické výkony, jinými slovy odstranění nádoru s bezpečnostním lemem zdravé tkáně a odstranění tzv. sentinelové uzliny v příslušném podpaží s následnou radioterapií a celkovou, zajišťovací léčbou. Radikální výkony, tedy odstranění celého prsu a uzlin v podpaží se provádí spíše ve výjimečných případech s ohledem na stadium, rozsah nádoru a věk pacientky. Pokud je ale pacientka schopna chirurgického výkonu, tedy celkové anestezie, je chirurgické odstranění nádoru jednoznačně metodou volby, ať tomu předchází celková léčba nebo ne. Jinými slovy, pokud je to možné, vždy je správné operativně odstranit v kombinaci s celkovou léčbou. Výjimku tvoří starší ženy, u nichž je podstoupení chirurgického výkonu v celkové narkoze větším rizikem, než je pouze systémová léčba nádoru bez operace.

  • Darina

    V jakém věku nejlépe by měla jít žena na kontrolu, když absolvovala několik pokusů IVF oplodnění, je po umělém oplodnění větší riziko rakoviny prsu?

  • Host chatu

    Toto je velmi složité téma, jistě záleží na věku, ve kterém žena absolvovala IVF, kolik cyklů hormonální stimulace a va jakém časovém rozmezí. Nicméně v jakémkoliv věku doporučujeme v této souvislosti provádět např. roční kontroly prsů, pokud není klinicky jinak, či není u ženy nějaké vyšší riziko onemocnění rakovinou prsu.

  • MK

    Chrání dlouholeté kojení před rakovinou prsu?

  • Host chatu

    V minulých dobách se říkalo, že kojení je určitou prevencí před onemocněním rakovinou prsu, ale v dnešní době víme, že to až tak pravda není. Máme řadu pacientek, které kojily, např.přes rok, a rakovinou prsu onemocněly. Platí, že rakovina prsu je onemocnění, které je způsobeno řadou faktorů.

  • IC

    Od jakého věku hradí pojišťovna vyšetření? Je nutné mít doporučení od gynekologa?

  • Host chatu

    V ČR pojišťovny hradí preventivní vyšetření od věku 45 let, preventivní metodou je mamografie, tedy rtg metoda. Každé dva roky mají následně ženy toto vyšetření plně hrazeno. Některé pojišťovny v rámci svých benefitů přispívají ženám na preventivní vyšetření již od věku 40 let. Ve většině evropských zemích je dolní věkovou hranicí pro preventivní mamografii 50 rok věku a interval rovněž 2 roky.

  • AR

    Jaké vyšetření doporučíte ženě ve věku 40 let, dvě děti. Myslím tím, zda se objednat zatím na sono vyšetření, nebo lépe mamograf.
    Děkuji

  • Host chatu

    Pokud žena přichází na preventivní vyšetření ve věku 40 let, měla by mít jako metodu již vyšetření mamografické a dle struktury jejích prsů se postupuje dále. Existují totiž změny, které se u žen mohou vyskytnout s přibývajícím věkem, a tím čtyřicítka už je, které jsou nehmatné a detekovatelné jen mamografií. Jinými slovy, Ultrazvukovým vyšetřením, byť v rukou zkušeného odborníka, jsou tyto změny nezachytitelné.

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov