Sýrie zažila chemický útok i bombardování USA. Co může následovat? Odpovídal Chálid Bitar

Chat je uzavřený08.04.2017 15:00

Chálid Bitar.

Celý svět tento týden bedlivě sleduje dění v Sýrii. Zprávy o útoku chemickými látkami, který si vyžádal životy desítek lidí a následné bombardování syrské základny nařízené prezidentem USA Donaldem Trumpem nenechaly nikoho chladným. Jaká je současná situace v Sýrii a je z ní nějaké východisko? Jaký dopad může mít Trumpovo rozhodnutí zaútočit na základnu? Ptejte se Chálida Bitara v sobotu 8. dubna od 15.00.

Chálid Bitar se narodil do smíšeného manželství, jeho otec je Syřan a matka Češka. Několik let žil s rodinou v Sýrii, kvůli studiu se však vrátil do Prahy, kde vystudoval na Anglo-americké univerzitě v oboru marketing a management. Od začátku revoluce se zapojoval do aktivit odporujících režimu Bašára Asada. V roce 2012 pomáhal své sestře i dalším lidem ze syrského vězení. 

Chat

 • GF

  Jaký dopad může mít Trumpovo rozhodnutí zaútočit na základnu?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za otázku. Myslím, že na takovou otázku nemůže dát běžný smrtelník odpověd, jelikož zde hraje roli několik faktorů, ale útok USA na syrskou vojenskou základnu vrací USA do hry na Blízkém východě a hlavně otevírá nové možnosti na politickém jednacím stole ohledně mírového procesu v Sýrii. A podle mě, ač mám vůči prezidentovi Donaldu Trumpovi výhrady, tak myslím, že se zachoval správně jako vůdce nejsilnějšího státu, jelikož používání chemických zbraní proti civilistům musí být potrestáno a není zde žádné místo pro toleranci vůči jakékoliv mocnosti, která by takové zbraně použila. Doufám, že toto je důležitý vzkaz režimu Bašára Asada a jeho spojencům, že by se měli k mírovému procesu postavit vážněji a upřímně na tom zapracovat.

 • SOD

  Jaká je současná situace v Sýrii a je z ní nějaké východisko?

 • Host chatu

  Dobrý den. Musím přiznat, že současná situace v Sýrii je velice komplikovaná díky neschopnosti mezinárodního společenství pomoci syrskému lidu ve správný čas. Mezinárodní a regionální mocnosti dovedly syrskou revoluci za demokracii ke stagnaci (i když v myšlenkách a srdích Syřanů žije dál). Krvavá odpověď asadova režimu na mírové demostrace na začátku revoluce donutila část syrského lidu k ozbrojení kvůli sebeobraně a dále propuštění radikálů (vypěstovaných asadovým režimem a kdysi poslaných do Iráku) z věznic na začátku revoluce vedlo k dalšímu krveprolití. Mezinárodní potřeba vytvořit válku pro rozhýbání ekonomiky a vytvoření nového světového řádu (návrat Ruska na mezinárodní scénu). Tohle všechno vedlo k vytvoření války v Sýrii a zkomplikování situace. Situace je následující – je zde režim Bašára Asada a jeho spojenců (Irán a Rusko), dále máme radikální skupiny, jako je ISIS (obě tyto síly pracují proti syrskému lidu), pak jsou zde opoziční síly, které jsou bohužel za dobu trvání šestiletého konfliktu oslabené. A dále máme politickou opozici a občanskou společnost, která bohužel pokud se bude dále střílet a bombardovat, toho nemůže moc udělat. Upřímně musím říct, že syrská otázka momentálně není v rukou syřanů, ale v rukou světových mocností a východisko vidím jedině v pomoci mezinárodního společenství a jeho uvědomění, že jediná cesta, kterou jsme se naučili i z historie je stát na straně syrského lidu či lidu na Blízkém východě a pomoci dosáhnout svobody a vytvoření demokratických států. Tohle je dle mého jediná cesta k dosáhnutí celkového míru na Blízkém východě (toto se můžeme naučit z procesu, kterým vznikla Evropské unie).

 • ANTI

  Co si odpůrci Asada, kteří jsou nyní v Sýrii myslí o Trumpově rozhodnutí zaútočit na základnu?

 • Host chatu

  Dobrý den. Nejdříve bych chtěl zopakovat, že dle všech politických norem se prezident Trump zachoval správně. Co můžete očekávat od rodičů či dětí a od lidu, který je šest let bombardován, aby si myslel? Útok USA byl cílen na leteckou základnu z které byl veden chemický útok a já myslím, že byl veden správně a dle mých zpráv od přátel v Sýrii se všichni radovali, že konečně někdo na světe po šesti letech udělal něco opravdu proti režimu Bašára Asada.

 • ANTI

  Koho podporují syrští komunisté - Asada nebo opozici proti němu?

 • Host chatu

  Dobrý den. Syrští komunisté podporují režim Bašára Asada a bohužel musím dodat, že celý světový levicový politický blok se ještě asi nevzpamatoval z pádu komunismu a vždycky slepě přemýšlí, že kde je Amerika, tak musí být proti.

 • Mortar

  Je B. Asad horší než H. Asad?

 • Host chatu

  Dobrý den. Bašár Asad je pokračováním krvavé linie a fašistického systému Háfize Asada. Háfiz Asad měl věci pod kontrolou víc, než Bašár Asad, který je pouze loutkou mezinárodních a regionálních mocností a k tomu se ještě pod jeho vedením vytvořil mafiánský stát, ve kterém je on jeho součástí. Takže jestli je horší, či ne? Čísla civilních obětí odpovídají sami.

 • ANTI

  Jakého jste náboženství a kde stojíte politicky?

 • Host chatu

  Dobrý den. Jsem sekulární muslim, který věří v právní stát a západní hodnoty, ale vyrůstal jsem ve filozofii Islámu, a proto mám k němu blízko a chápu ho jako všechny ostatní náboženství. A politicky se pohybuji v levicovém středu.

 • SFMA

  Jak jste se konkrétně zapojoval do aktivity odporujícíh režimu B. Asada?

 • Host chatu

  Dobrý den. Jelikož jsem byl vychován skvělou rodinou na základě lidských hodnot, tak bylo logické odporovat jakémukoliv fašistickému režimu na světě a jelikož jsem žil i v Sýrii, tak pro mě bylo přirozené postavit se zločinému režimu Bašára Asada (když tam žijete a vidíte a slyšíte co se děje, nemůžete zůstat stranou). Jelikož jsem byl vždy součástí opozičních hnutí (např. Damašská deklarace), tak bylo jednoduché se zkontaktovat s aktivisty přímo v Sýrii.

 • GF

  Jaký je vztah Izraele k současné situaci v Sýrii?

 • Host chatu

  Dobrý den. Toto je velmi složitá otázka, na kterou byste se měl zeptat spíše Izraelce, ale všeobecně je Izrael jako stát ve válečném vztahu se Sýrií. Asi rád sleduje jak prezident Asad devastuje Sýrii, bez jakéhokoliv izraelského vojenského úsilí (toto je první věc). Myslím, že Izrael sám také provádí vnitřní boj mezi radikály a demokratickým hnutím a já doufám, že demokratické hnutí bude silnější a že si izraelský lid uvědomuje, že má velkou šanci využít arabského jara k otevření nové etapy s arabským lidem.

 • Radek Mikula

  Bylo ozbrojené povstání vhodným a přiměřeným způsobem, jak reagovat na nedemokratický režim strany Baas?
  Mohou někam vést mírová jednání, v nichž opozice postupuje jako by měla na dosah vojenské vítězství a podmiňuje jejich pokračování odstoupením prezidenta?
  Nebylo by pro usmíření Syřanů nejlepší, kdyby v první řadš skončilo veškeré zahraniční vměšování, včetně přítomnosti cizích vojenských sil a dodávek zbraní oběma válečným stranám?

 • Host chatu

  Dobrý den. První rok revoluce byl mírový a všechny mírové prostesty byly kravavě potlačeny asadovým režimem. Ozbrojování začalo až později, jelikož se lidé potřebovali bránit. Asi se budu opakovat, ale díky neschopnosti mezinárodního společnosti či díky přání vytvořit válku z různých důvodů, dovedlo Sýrii do proxi války. Říkáte te hezky ve vaší otázce, ale kdo může ukončit zahraniční vměšování? To je otázka. Určitě bychom byli rádi, kdyby nás svět podpořil a nechal nás dosáhnout našeho snu o demokracii v Sýrii. Jenže mocnosti mají jiné zájmy.

 • N/A

  Co vás vede k podpoře islámistických "umírněných řezačů lidských hlav a pojídačů lidských srdcí"? Kdo vás platí?

 • Host chatu

  Dobrý den. Děkuji za zajímavou otázku. Kde jste četl, že já podporuji radikalismus či islámský radikalismus, to by mě zajímalo. Já podporuji syrský lid v jeho snu o svobodě a vytvoření právního státu. A bohužel nikdo mě neplatí a pokud byste znal nějakého sponzora, tak mě prosím zkontaktujte. Děkuji.

 • SK

  Co si myslíte o Isl. státu?

 • Host chatu

  Dobrý den. Islámský stát je rakovina, která musí být odříznuta. Ale k ukončení jakéhokoliv terorismu se musí bojovat nejen proti přímým vojenským odvětvím teroristických organizací (jako IS), ale také proti důvodům pomáhajícím k růstu radikalizace ve společnosti (chudoba, negramotnost, bezvládí, zoufalství, atd.).

 • SOD

  Působíte politicky nějak v ČR?

 • Host chatu

  Dobrý den. Bohužel ne, i když bych rád. Snad někdy v budoucnu.

 • Dáma s kaméliemi

  Ke kterému českému politickému subjektu máte blízko? A koho byste rád viděl ve funkci prezidenta ČR od roku 2018?

 • Host chatu

  Dobrý den. České politické spektrum je také komplikované 🙂 Osobně bych rád viděl smíšenou vládu nových a tradičních partají a hlavně bych konečně viděl nové a mladé politické tváre. A jen doufám, že český lid se konečně začne opravdu angažovat v politice a nenechá ji napospas starým strukturám. Volba prezidenta je na našich bedrech a musíme si uvědomit, že následky naší volby budeme nést my.

 • pn pn

  Slysel jsem od nekterych Syranu, ze zivot v Syrii za vlady Asada nebyl jednoduchy. Napr. vypraveli, ze clovek nemel sanci delat lepsi povolani (lekar, inzenyr), pokud pri "svobodnych" volbach neprokazal, ze volil vladnouci stranu. Je to pravda?

 • Host chatu

  Dobrý den. Ano, je to bohužel pravda. Sice ne úplně tak, jak to popisujete, ale pokud jste neměl v občanském průkaze volební razítko, tak jste nemohl přes úřady získat nic.

 • Lovacoop

  Dobry den, mohl byste pojem Chemicky utok vysvetlt tak, aby ho pochopil i clovek s nizkou intelgenci jako ja? dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Nejsem vojenský expert, ale podle toho co vím o chemických zbraních, tak rakety vybuchnou ve vzduchu a chemická látka se dále šíří vzduchem. A toto bylo jasné z obrázků Khan Shaykhoon. Neviděli jsme oheň z důsledu bombardování, ale viděli jsme dusící se lidi.

 • Krtvrt

  Proč mladí Syřané zdrhají ze země a nechávají tam děti, ženy a staré lidi napospas „Asadovi“. Proč se nepřidají k ozbrojené opozici bránit svoje nejbližší zájmy. To chcete, aby za Vás nasazovali životy jiný? Proč Vy osobně nejdete se zbraní v ruce bránit Vaši vlast, a nebo je lépe v teple a bezpečí o tom jenom povídat?

 • Host chatu

  Dobrý den. Zkuste si uvědomit, že v Sýrii je 23 milionů obyvatel. Z toho je 5 milionů uprchlíků v zahraničí a 7 milionů je vnitřně vysídlených. Takže lidé jsou různí. Někteří bujují, někteří utíkají, to je náš instinkt. A jako Čech jsem v Česku a bojuji za Česko

 • Ovocenka

  Dobrý den. Jde podle Vás o krizi islámu, tedy o víru v Boha a jeho postavení ve společnosti? Nebo jsou příčiny jiné? Ptám se na kořeny současné syrské situace, kdy lidé masově opouštějí domov i vlastní kulturu a nic takříkajíc doma nezachraňují.
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den. Určitě jsme v období islámské renesance. Ano, nyní probíhají boje mezi různými větvemi islámu. Bohužel, tento boj se transformoval do syrské revoluce a do syrského konfliktu a umístil tak syrský lid do boje proti asadovské tyranii proti radikálnímu islamismu. A pokud budou boje pokračovat a budou hovořit zbraně a nedosáhneme svobodné společnosti v islámském světe, tak nemáme prostor pro vývoj islámu či dialog s ním, což je naše přání.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.