Trend starších nastávajících maminek a jak k němu přistupovat? Odpovídal MUDr. Radek Havlas

Chat je uzavřený29.07.2019 11:00

MUDr. Radek Havlas.

Celosvětově se zvyšuje věk budoucích maminek a Česká republika v tomto trendu není výjimkou. Gynekologové, porodníci i porodní asistentky tak musí reagovat na nové výzvy a situace, které s sebou tento jev přináší. Ze statistických údajů vyplývá, že průměrný věk budoucích maminek je 31 let. Jaký je ideální věk pro mateřství? Na co by se měly budoucí maminky, které se rozhodly mít dítě ve starším věku, zaměřit? Jaké se mohou objevit zdravotní komplikace? Existují i výhody spojené s pozdním mateřstvím? Na tyto a další otázky se můžete ptát MUDr. Radka Havlase, primáře gynekologicko-porodnického oddělení Porodnice Mělník, v pondělí 29. 7. od 11 hodin.

MUDr. Radek Havlas vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Během své více jak 20leté lékařské praxe absolvoval více než 20 certifikovaných kurzů v oblasti urogynekologie. Poslední z nich byl zaměřený na problematiku operačního řešení poruch pánevního dna na Paris Descartes University ve Francii. Svou profesní dráhu započal v roce 1999, kdy nastoupil do Nemocnice s poliklinikou v České Lípě. Zde působil jako lékař, později zástupce primáře a následně 8 let i jako primář gynekologicko-porodnického oddělení až do roku 2016. Současně pracoval jako lékař výjezdových skupin u Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje a lékař Letecké záchranné služby Libereckého kraje. Od počátku roku 2016 stojí v čele gynekologicko-porodnického oddělení Porodnice Mělník.

Chat

 • Radek

  Dobrý den. Je pravda, že čím starší rodiče, tím horší genetický materiál?
  U starších rodičů je tím pádem větší pravděpodobnost poškození dítěte.
  Co na to statistika?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně lze říci, že při početí je vyšší riziko vzniku vývojové vady u žen nad 35 let, významně ve věku nad 45 let věku ženy.

 • Hana

  Dobrý den.
  Jaké zdravotní komplikace jsou nejčastější u starších rodiček?
  Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, jsou to zdravotní komlikace spojené s netěhotenskými onemocněními. Typicky vysoký krevní tlak, cukrovka, snížená funkce štítné žlázy a obezita.

 • Hana

  Dobrý den,

  jaký je ideální věk na početí prvního dítěte? Měl by se porod stihnout před třicítkou?

 • Host chatu

  Dobrý den, ideální věk ženy z pohledu porodníka je 20 - 24 let., kdy je žena v optimální biologické kondici a z tohoto pohledu tedy 1.porod před třicítkou stíhá :)

 • Kateřina

  Existují i výhody spojené s pozdním mateřstvím?

 • Host chatu

  Dobrý den, ano existují :) Ženy ve " vyšším " věku mohou sobě i svému děťátku poskytnout stabilní zázemí, na jehož budování měly dostatek času. Výhodou oproti mladším maminkám je jejich sebedůvěra, nadhled i větší psychická pohoda. Mateřství tak probíhá zpravidla v poklidu, vyrovnaně a bez většího stresu.

 • Marie H.

  Dobrý den, pane primaři,

  jaký je ideální věk pro mateřství? Dá se toto vůbec říci, když je to podle mého názoru hodně individuální.

  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, viz předchozí odpověď, ideální věk 20 - 24 let. Samozřejmě vše spojené s těhotenstvím, porodem a mateřstvím je o každé ženě jako takové a nelze všechny vložit do jednoho balíčku „věk od – do“. Každá žena je jiná, má jiný pohled na svět a jiné emocionální vnímání, jinou fyzickou kondici a jinak se cítí :)

 • Tomáš

  Zdravím a mám tento dotaz: Je pro dítě lepší starší otec nebo starší matka?
  Mám na mysli možnost přenosu nějakých genetických vad.
  Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, bezpečnější z pohledu genetického je starší otec :) a není to proto, že jsem " starší " muž. Jinak viz předchozí odpověď.

 • Linda

  Dobrý den. V kolika letech, už není vhodné, aby ženy přivedly na svět potomky? kdy začíná být riziko nejvyšší?

 • Host chatu

  Dobrý den, Jak jsme si již psali. Po 40 roce věku matky rizika stoupají skutečně závažnou měrou, a to jak pro matku, tak pro novorozence

 • Jarka P.

  Dobrý den,

  je mi 32 let, mám stálého partnera, děti plánuji, ale na později, teď se na ně ještě necítím, začínám však cítit tlak okolí. Měla bych se nechat do takto zásadní věci nutit?

  Moc Vám děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, určitě ne, nenechte se okolím ovlivňovat, je to Vaše rozhodnutí. Jen je třeba myslet na biologické hodiny :)

 • Libuše

  Připadá mi, že je na starší maminky vyvíjen v posledních letech dost velký tlak. Je to podle vás v pořádku? Někdy se prostě nepodaří najít vhodného partnera dostatečně brzo, řada maminek chce prvně zajistit finanční zázemí dítěti, hypotéku a další věci.

 • Host chatu

  Dobrý den, v posledních letech je ve společnosti vyvíjen tlak na všechny maminky, nejen na ty starší. Žena musí zvládnout nejenom péči o rodinu, ale i její sociální zapezpečení, pracovní povinnosti, atd. A to, že někdy nenaleznete ideálního tatínka Vašich dětí ve 20ti letech je jistě pochopitelné. Hlavu vzhůru, on se najde :)

 • Eva S.

  Dobrý den, pane primáři,
  a jak je tento trend znát u vás v Mělníce? Kolik máte takových maminek? Je nutné jim věnovat nějakou speciální péči?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, celosvětově se zvyšuje věk budoucích maminek a Česká republika v tomto trendu není výjimkou. Gynekologové, porodníci i porodní asistentky tak musí reagovat na nové výzvy a situace, které s sebou tento jev přináší. Ze statistických údajů vyplývá, že průměrný věk budoucích maminek je 31 let. Tuto skutečnost potvrzují i aktuální statistiky z našeho pracoviště, kdy v roce 2015 byl průměrný věk maminek 29 let. Po třech letech se jedná již o 31 let. Maminkám je třeba věnovat důslednější péči v tom smyslu, že leckdy již trpí některými z netěhotenských onemocnění, která si žádala léčbu již před těhotenstvím. Ale není k tomu obvykle potřeba žádné specializované pracoviště - pouze standardní porodnická péče :-D

 • Lucie

  Dobrý den, pane primáři,
  ráda bych se zeptala, je mi 33 let, jelikož budu již starší budoucí maminkou, tak bych ráda podstoupila nějaké genetické testy, které by nám mohly potvrdit, zda je u nás vše v pořádku a nehrozí v případě početí nějaké genetické poruchy u dítěte. Jaké byste nám doporučil? Dalo by se jimi vyloučit i případně riziko vzácných onemocnění? Mám na mysli testy, které bychom si sami hradili.
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, s ohledem k Vašemu věku bych doporučil běžná screeningová těhotenská vyšetření ( ultrazvukové+ laboratorní) ve 12. a 16. týdnu gravidity. Teprve na základě nich bych zvažoval něco speciálního. jinak je možno přes genetické poradenství ve specializovaných ambulancích nebo centrech absolvovat genetickou konsultaci - na základě ní by Vám pak doporučili ev. něco dalšího.

 • Stáňa Klus

  V poslední době se setkáváme v okruhu našich známých se situací, že rodiče byli přenašeči nějakých vrozených onemocnění, aniž by o tom věděli. Až následně na testech se na to přišlo, dá se tomuto nějak předejít? Nějakými testy? A jakými?
  Děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, obecně genetickými vyšetřeními/ testy. K základnímu zjištění stačí mít znalost o rodině a její ev. genetické zátěži ze strany obou partnerů. Pokud jsou rodiny bez zátěže, nedává smysl vše specielně vyšetřovat, stačí běžné screeningové testy v těhotenství.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.