Ultramaratonec usiluje o další běžecký rekord. Co ho čeká v rámci projektu To dáááš? Odpovídal René Kujan

Chat je uzavřený07.09.2017 11:00

René Kujan.

Ultramaratonec René Kujan si dal výzvu – pokoří další český běžecký rekord. Od 9. do 16. září chce uběhnout 360 km formou survival běhu, tedy jen s vybavením, které bude mít s sebou v batohu. Spát bude v přírodě, jíst a pít to, co si po cestě nasbírá a uloví. Po cestě ze šumavské Kvildy od pramene Vltavy až do Krkonoš k prameni Labe bude odkázán jen sám na sebe. To vše, aby získal podporu pro vozíčkáře. Proč to dělá, co ho k tomu vede a jak vůbec nápad na projekt To dáááš vznikl? Jaké jsou jeho tréninkové metody? Ptejte se Reného Kujana ve čtvrtek 7. září od 11.00. 

René Kujan byl ještě před deseti lety jen jedním z tisíců rekreačních běžců. Po automobilové nehodě se vše změnilo. Navzdory negativním prognózám po devíti měsících zdolal maraton. Na lidi, kteří takové štěstí jako on neměli a zůstali na vozíku, myslí pořád – věnuje se charitativním běhům v jejich prospěch. V roce 2012 oběhl jako první na světě ostrov Island. O rok později se vrátil na stejné místo a ostrov přeběhl napříč z nejsevernějšího na nejjižnější bod a v roce 2014 běžel z nejvýchodnějšího na nejzápadnější bod. Loni v rámci projektu Cesty na vrchol uběhl za 21 dní téměř 1000 kilometrů a zdolal při tom i sedm nejvyšších vrcholů sedmi nejvyšších pohoří České republiky.

Chat

  • Radek

    Dobrý den. Nemate strach, že Vás zradí tělo či si poškodíte nenávratně zdraví?

  • Host chatu

    Dobrý den, nemám. Běhám vlastně už dvě desetiletí a zhruba vím, co si ke svému tělu můžu dovolit. Jsem si jistý, že pokud se k běhu přistupuje rozumně a tělo má dost času si zvyknout třeba i na nějaké "větší" výkony, žádné problémy nehrozí. Tedy pokud za nenávratné poškození nepovažujete náhlé přívaly radosti a euforie... i tak by to mohl nějaký psychiatr vidět :)

  • Alžběta

    Projekt To dáááš je tedy také charitativní běh? Lze ho nějak podpořit?

  • Host chatu

    Projekt je hlavně charitativní záležitostí. Jeho hlavním cílem je podpořit startovací bydlení pro vozíčkáře. Podpořit jej určitě lze a já moc děkuji všem, kdo tak učinili nebo ještě do konce měsíce učiní. Sbírka probíhá na www.darujspravne.cz. Já za každý svůj kilometr v rámci tohoto běhu pošlu na sbírkový účet 10 korun.

  • Vilém

    Dobrý den, máte nějaký cíl, kolik peněz by se mělo vybrat? Kolik bude pro vozíčkáře potřeba?

  • Host chatu

    Dobrý den, ano, mým minimálním cílem je 300 000 korun na sbírkovém účtě, protože až do této částky generální partner vybrané peníze zdvojnásobí. Takovým nástavbovým cílem by pro mě letos bylo, kdyby se podařilo vysbírat celkem 1 milion korun. Loni jsme vozíčkářům vyběhali a vysbírali přes 600 000, tak by to letos mohlo vyjít, co myslíte? ;)

  • Jana

    Dobrý den, kdo vas sponzoruje? Mate nejake partnery nebo si vse zajištujete sám?

  • Host chatu

    Dobrý den, generálním partnerem akce je ČSOB, jejímž hlavním úkolem je zdvojnásobit vybranou částku. Jinak mám letos další tři partnery, kteří mi pomáhají materiálně. Jsou to přátelé z Pod 7 kilo, českého zastoupení Sennheiser a Adventure Menu. Mé projekty jsou hodně nízkonákladové (na běhání opravdu skoro nic nepotřebujete) a valnou většinu z nich dělám ve svém volnu.

  • SK

    Jaké jsou vaše tréninkové metody?

  • Host chatu

    Dobrý den, převážně neortodoxní a chvílemi až obskurní :) Především se snažím běhat, dokud můžu. Kilometráž postaví pevné vytrvalostní základy, na kterých se dá pak stavět i něco víc. Po asi 19 letech běhání jsem se rozhodl, že si pořídím profesionálního trenéra, který dá mé přípravě řád a strukturu. Takže teď trochu pracuju i na rychlosti. S rozrůstající se rodinou je ale pořádný trénink už jen to snažit se to všechno nějak skloubit. :)

  • ANTIMONY

    Pokoříte ten další běžecký rekord - na kolik procent si věříte?

  • Host chatu

    Dobrý den, odhaduji to tak na 100 %. Velkou většinu věcí nemá smysl na méně dělat. Na Islandu a jinde jsem posbíral pár zkušeností a vím, že to mé tělo dokáže. Samozřejmě se mohou vyskytnout nějaké nepřekonatelné překážky, člověk nikdy neví. Ale o to je to pak vlastně větší zábava :)

  • adf

    "To vše, aby získal podporu pro vozíčkáře. " - Můžete v tom být prosím konkrétní?

  • Host chatu

    ...

  • Pravý Lovacoop

    Odmítl by jste zůčastnit se závodů v Rusku? Tak jako naši fotbalisti k vůli Rusko Ukrajinské válce? Rusové a Ukrajinci se zabíjejí a celý svšt se těší MS ve fotbale.Naši fotbalisti jsou hrdinové,že odmítli účast.

  • Host chatu

    Dobrý den, nerad hodnotím něco, co se mi nikdy nestalo, ale teoreticky si to představit dokážu. Osobně jsem toho názoru, že sport by se s politikou neměl míchat (ani v reklamě ;)), ale sportovci, kteří si uvědomují i nějakou svoji sociální, mediální zodpovědnost jsou mi sympatičtí.

  • Petr

    Dobrý den, co říkáte na to, že se běhání stalo módním trendem? Jak jste se vlastně k běhání dostal vy? Co vás k tomu vedlo a co bylo impulzem, abyste začal s ultramaratonskými vzdálenostmi?

  • Host chatu

    Dobrý den, jsem za to velmi vděčný. Někdy je totiž to, co se stává módním trendem, pěkná blbost. Běhání je samozřejmě výjimka :) Já jsem v dětství, na základní škole běh nenáviděl. Až postupem času jsem dozrával a běh si mě našel. Chytil mě a už mě nepustil. Je vytrvalý :) Velký impuls k ultra mi dala těžká dopravní nehoda, kterou jsem nechtíc absolvoval na sedadle spolujezdce. Polámala se ve mně spousta věcí, páteř nevyjímaje. Někteří lékaři mi předpovídali, že si už nikdy nezaběhám, a taky říkali, ať na maratony zapomenu. Já doktorům nevěřím už od narození (mojí mámě mnoho let tvrdili, že je neplodná :D), na druhou stranu se ale musí poslouchat. Takže jsem dle jejich rad zapomněl na maratony a začal běhat ultra.

  • WTF

    Zdravím, máte zaručený recept na překonání krize? Přicházejí náhle, nebo už dopředu víte, kde asi budete trpět? Jinak přeji hlavně čerstvý nohy, ať to dáte.

  • Host chatu

    Dobrý den. Nevím, jestli je zaručený, ale mně funguje. Pokud nedělám třeba nějaké dietetické chyby před závodem, tak přicházejí spíše postupně a kdy se jim zachce. Takže já se na ně snažím jít tak, že je v tréninku vyhledávám a těším se na ně, protože si myslím, že čím více jich potkám, tím lépe budu připraven na tu další. Hodně mi taky pomáhá třeba hudba, nějaký inteligentní metálek, třeba islandský. Loni mi přátelé z rádia Beat nahráli výběr jejich metalových pecek a s něčím takovým v uších si každou krizi dokážete pořádně užít :) Jinak díky a taky hodně svěžesti do dalšího běhání! R.

  • Tonda

    Ahoj,mas nejaky svuj oblibený zavod? Mohl bys nejaky doporucit?

  • Host chatu

    Ahoj, Tondo, z poslední doby se mi hodně do paměti vryl "Přes 10 lužických sedmistovek". Je to dvoudenní, víkendový etapák 60+ a 40+, takže po víkendu máš natočeno kolem 110. Super rodinná atmosféra a žádná masovka. Na druhou stranu tam ale můžeš potkat i naše největší vytrvalecká esa mužských i ženských kategorií.

  • Eliškaa

    Dobré ráno, jaký máte názor na kolo jako tréninkový doplněk k běhání? Pomáhá, nebo to je spíše placebo a trénují se při něm jiné svaly? Jo a ještě jaký máte názor na kávu před závodem, je to zabiják výkonu, nebo naopak může pomoci?

  • Host chatu

    Dobré ráno! Asi by záleželo, kdo se ptá. Pokud jste rekreační běžkyně jako já nebo triatletka, tak kolo je super. Skvěle se na něm rozjíždějí zatuhlé svaly po včerejším těžkém běžeckém tréninku. Mmch i třeba Petr Vabroušek, náš nejlepší 3atlet, si kolo po běhu hodně pochvaluje. Pokud byste ale byla profesionální běžkyně závodnice, asi bych Vám kolo zakázal. :) Na špičkové úrovni prý zpomaluje, protože namáhá trochu jiné svaly trochu jiným způsobem. Já se kola ale určitě nebojím a mám ho rád. :)

  • Petr Mlsný

    Dobrý den René,
    jak těžký batoh si na závod berete? A na co důležitého nezapomenout?

  • Host chatu

    Dobrý den, Petře, beru batoh pod 7 kilo hmotnosti. Už dříve jsem si pokusy ověřil, že to je pro mne asi tak nejrozumnější váha, s jakou se dá ještě běžet. Pak jsem zjistil, že přesně pod tímto jménem dokonce existuje i cestovatelský obchod! :) Mám s sebou vše na bivakování, přespávání, ešus, malá kamínka, věci na převlečení, nějakou tu hygienu, důležité jsou rolovací láhve na vodu a vodní filtr. Zbytek dosypu trochou sušeného masa. Budu ho žvýkat společně s nalezenými jedlými kořínky :)

  • Jarda

    Zdravím, používáte při závodě navigaci? Nosíte s sebou chytrý telefon nebo nějaké jiné chytré vybavení?

  • Host chatu

    Dobrý den, Jardo, beru s sebou vytištěné mapy, i když telefon s sebou budu mít taky - hlavně z mediálních důvodů . Budu potřebovat hodně šetřit baterii, takže dokud to půjde, poběžím podle papíru. S sebou budu mít asi nějaké hodinky s GPS na zaznamenání trasy, aby pak celý běh byl jednoznačně prokazatelný.

  • Eliška

    Na co se po cestě nejvíc těšíte?

  • Host chatu

    Dobrý den, Eliško! Nejvíce se těším na běh :) Na ten nekonečný pocit svobody, že můžu běžet, kdy se mi zachce a jak dlouho se mi zachce, a to celý týden! A že budu mít radost z toho, jak mám všechno, co potřebuji, s sebou. Pak se taky těším na to, jak s vozíčkáři budeme juchat nad tím, že se to povedlo :) No a úplně na konci, troufám si odhadnout, se budu těšit na nějaké pořádné jídlo! :)

  • Fífa

    Ahoj, držím palce. Je někde mapa kudy a kdy přibližně poběžíš, díky za odpověď, F.

  • Host chatu

    Ahoj, Fífo. Úplně normálně na mapě na internetu propojíš oba prameny a zadáš "po cyklostezce". Nejspíš budou i nějaké odchylky, až budu hledat něco k snědku nebo místo na přespání. Takže úplně přesně nevím vlastně ani já, kudy poběžím. Důležité je dorazit do cíle :)

  • Martina

    Dobrý den,
    jaké metody používáte k odstranění bolesti dolních končetin po závodě?

    Mějte hezký den

  • Host chatu

    Dobrý den, Martino, nejvíce se mi osvědčila kvalitní komprese. Kompresní návleky na stehna, lýtka, kompresní podkolenky nebo třeba i celonožní návleky. Jinak se snažím hodně pít a po doběhu podle nálady studená sprcha (i když poslední vědecké poznatky prý tvrdí, že to spíše škodí) nebo krásně horká. To je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Druhý den po závodě lehoučký výklus na cca 5 km a je to. Taky krásný den! R

  • Honza

    Dobrý den,
    omlouvám se, pokud můj dotaz příliš zasahuje do know-how, ale chtěl bych se zeptat, jakým způsobem jsou projekty, jako bude ten váš, financovány. Vím jen, že partnerem je ČSOB. Ale teď mi není jasné, čí peníze vlastně k vozíčkářům poputují. Bude to tak, že banka dá k dispozici zdarma účet a vy poběžíte s bez honoráře třeba s jen se sponzoringem od banky na vaše náklady a vozíčkářům budou peníze posílat vaši fanoušci a podporovatelé na účet dle vlastní dobré vůle? Nebo kdo bude chtít s vámi část cesty běžet, tak zaplatí "startovné"? Nebo vy běžíte a celý určitý obnos daruje ČSOB jako sponzor oplátkou za reklamu? Nebo je i pro vás celá akce finančně ztrátová a děláte to "ve svém volnu"? Nebo vám ČSOB proplatí kromě nákladů alespoň část peněz, které byste si za dobu průběhu akce mohl vydělat sám běžným způsobem? Stejně jako mám rád sport, tak se mi líbí, když má i nějaký smysl; proto se ptám, jakým způsobem takové akce fungují, abych vás mohl případně za pár let napodobit. Děkuji za odpověď a přeji hodně úspěchů? A pokud jsou otázky příliš osobní, tak na ně neodpovídejte.

  • Host chatu

    Zdravím, rád se o "knou-hou" podělím: Člověk musí mít velké štěstí, aby měl takového generálního partnera. To, že ho mám já je dílem obrovské náhody, vlastně si mě nějakým způsobem našel on. V roce 2012, na poslední chvíli naplněné zoufalstvím, kdy jsme s partnerkou oslovili přes 120 firem s velmi nepatrným výsledkem. K vozíčkářům putují peníze z několika zdrojů. Vše se shromažďuje na jejich sbírkovém účtě. Já pošlu za každý svůj km minimálně 10 korun. K témuž se snažím inspirovat ostatní. Takže gró je veřejná sbírka. ČSOB tyto peníze zdvojnásobí. Žádné "startovné" se neplatí. Letos ani nikomu nedoporučuji, aby běžel se mnou. Letos je to o tom, aby si každý našel přesně tu svou výzvu, pracoval na ní a zároveň pomohl také vozíčkářům s jejich výzvami. Na mně je, abych si nějakým způsobem pokryl náklady. Letos jsou minimální (všechny mé projekty jsou vytvářeny maximálně "lowcost"), mám materiální podporu od pár firem, s nimiž spolupracuji už delší dobu. Finanční náklady se pak snažím alespoň zčásti pokrýt třeba honorářem za přednášky a podobně. Projekty z velké většiny běhám ve svém volnu. Není to na žádné zbohatnutí a člověk musí být připravený na to, že to něco bude stát i jeho samotného. Ale o tom si myslím, že ta charita je. Určitě držím palce s vlastními projekty! Něco takového do společnosti podle mě patří, ať je jakkoli bohatá nebo chudá.

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov