Víte, co jíte? O etiketách potravin chatovala Jana Dostálová

Chat je uzavřený12.03.2015 10:00

Jana Dostálová.

Jak číst údaje na obalech potravin a jaké údaje hledat? Jaké změny zde vlivem novely zákona o potravinách a nařízení EU nastaly? Ptali jste se Jany Dostálové, odborné garantky iniciativy Vím, co jím a piju. 

Prof., Ing. Jana Dostálová, CSc, se věnuje chemii a analýze potravin, soustřeďuje se zejména na problematiku tuků a luštěnin. Věnuje se také potravinářskému zbožíznalství, především významu jednotlivých druhů potravin ve výživě, a výživovým doporučením. Během své profesní kariéry publikovala téměř čtyři sta vědeckých a odborných článků a je autorkou nebo spoluautorkou více než čtyřiceti monografií a skript. Za svoji odbornou práci získala několik ocenění, mimo jiné je držitelkou medaile Vítězslava Veselého, kterou uděluje Česká společnost chemická. 

Aktivně se zapojuje do osvětových kampaní nabádajících k vyvážené stravě a k zodpovědnému výběru potravin a vystupuje v mediích. Je místopředsedkyní Společnosti pro výživu, předsedkyní Odborné skupiny pro potravinářskou a agrikulturní chemii České společnosti chemické, členkou Fóra zdravé výživy a odbornou garantkou inciativy a systému označování potravin Vím, co jím a piju.

Chat

  • LV426

    Dobrý den, proč se označování potravin nenechá na výrobcích ? Zdá se mi, že stát a EU do toho zbytečně moc zasahují a škodí to hlavně menším výrobcům a dovozcům, pro které to představuje náklady navíc. Snížená konkurence má pak negativní vliv i na kvalitu. Nebylo by lepší, aby ty údaje byly jen dobrovolné ? Já jako zákazník to vůbec nikdy nečtu a nechci, aby to tam bylo. Jenom mi to všechno zdražuje, protože to komplikuje obchod a výrobu. Uvažujete o tom také někdy z ekonomického hlediska nebo jen z toho chemického ?

  • Host chatu

    Pokud by se označování nechalo na výrobcích, většina by uvedla pouze údaje, které ukazují potravinu v pozitivním světle. Je proto dobře, že základní údaje jsou povinné (řada údajů je nepovinných). Pokud někdo nechce údaje číst, tak je číst nemusí. Uvádění údajů tolik výrobek neprodraží a neviditelná ruka trhu vše nevyřeší. Na zdraví lidí je třeba se dívat i z hlediska ekonomického.

  • SV

    Co si myslíte o Rajku Dolečkovi?

  • Host chatu

    Na tuto otázku Vám nemohu dát odpověď, protože jeho aktivity jsem nesledovala a v poslední době jsem od něho žádné informace nikde neviděla ani neslyšela.

  • SK

    CO si myslíte o vegetariánství a veganství?

  • Host chatu

    Správně sestavená vegetariánská strava, zvláště když se jedná o laktoovovegetariánskou stravu, nemusí způsobit žádné potíže. Striktní dodržování veganské stravy způsobuje nedostatek některých živin, např. vitaminu B12, železa, vápníku, zinku aj. Pro děti rozhodně vhodná není.

  • er

    Představila byste Fórum zdravé výživy?

  • Host chatu

    Vzhledem k velkému množství dotazů a omezenému času bych doporučila seznámit se s FZV na jeho webových stránkách. FZV již působí v oblasti osvěty o výživě a potravinách více než 20 let a sdružuje významné odborníky.

  • ep

    Velmi mne zaráží, že neustále je nám podsouváno, ať si hlídáme složení výrobků. Naivně jsem si myslel, že nic co by mi ublížilo se na pulty obchodů nedostane díky práci různých komor a inspekcí placených z našich daní. Tak se pletu?

  • Host chatu

    Státní kontrolní orgány sledují potraviny z hlediska zdravotní bezpečnosti a dodržování kvality (falšování). Ale i ze samých bezpečných potravin lze sestavit nesprávná strava (např. s vysokým obsahem energie, tuků nevhodného složení, cukrů apod.). Proto je na obalech uváděno surovinové složení, tabulka výživových hodnot, popřípadě různá loga, např. logo Vím, co jím, které garantuje, že potravina neobsahuje velké množství rizikových živin.

  • Lovacoop

    Kouření způsobuje rakovinu a proto jsme země nekuřáků .

  • Host chatu

    Váš dotaz nespadá do oblasti potravin. Navíc mu moc nerozumím. Zeí nekuřáků zdaleka nejsme.

  • Hana

    Je šance, že se na obaly výrobků budou opět moci psát hodnoty tras nenasycených mastných kyselin? Přijde mi nesmyslné, aby hrozily postihy za uvedení tohoto údaje, obzvláště v době, kdy studie prokazují negativní vliv trans NeMK. Děkuji

  • Host chatu

    Máte pravdu, trans-nenasycené mastné kyseliny působí negativně na naše zdraví, zejména na vznik onemocnění srdce a cév, diabetes typu 2 aj. Řada odborníků se diví, proč se údaj o jejich obsahu nesmí zveřejňovat. Kritéria pro označování potravin se ale vyvíjejí a doufám, že se tam tento údaj opět dostane, i když trans kyseliny, díky zavádění nových technologií, z potravin postupně mizí.

  • Radek Mikula

    Proč je i po nedávné novele zákona o potravinách pro zákazníka nadále téměř nemožné rozpoznat z povinného označení složení výrobku, zda potravina obsahuje látky živočišného původu? Kupříkladu aditiv vyrobených ze zvířat je kolem dvaceti, označit je lze slovně i kódem s číslicí, takže je pak třeba pamatovat si zhruba padesát údajů.

    Zabýval se vůbec někdy někdo tímto problémem?

  • Host chatu

    Na tuto otázku by jste se měl zeptat tvůrců novely. Ze surovinového složení lze poznat, zda potravina obsahuje suroviny živočišného původu a lidí, kteří řeší problém s látkami přídatnými živočišného původu není příliš mnoho (obaly nelze zahltit údaji). Kdo je tak striktní vegan, že mu vadí i tyto suroviny, tak se může informaci o látek přídatných živočišného původu dozvědět z jiných zdrojů.

  • haverka

    Jaký má vliv na potraviny, vitamíny a podobně na příklad vaření v elektr. "pomalém" hrnci, nebo hrncích s vařením v páře ?

  • Host chatu

    Vaření v páře je poněkud šetrnější než vaření v tekutině, protože dochází k menším ztrátám zdraví prospěšných a chuťových látek. Barva např. zeleniny bývá lepší. Nevím přesně, jakou úpravu potravin máte na mysli vařením v pomalém hrnci. Pokud jde úpravu masa za nižších teplot, je tato úprava příznivější z hlediska výživové hodnoty i senzorických vlastností (chuti, vůně, tuhost).

  • Hefajstos Kladivo

    Čtu že jste v různých spolcích. Nebylo by lepší mít jeden který by dohlížel na to aby nás výrobci netrávili všelijakým svinstvem? Neměl by stát pokud zjistí špatné potraviny tyto zlikvidovat bez náhrady?

  • Host chatu

    Různé spolky se zabývají různými odbornými aktivitami, a proto jich existuje více (i v minulosti bylo mnoho různých spolků). Bezpečnost potravin kontrolují státní kontrolní orgány a nevyhovující potraviny nařizují likvidovat. Informace o závadných potravinách můžete najít na webu Potraviny na pranýři, bezpečnostpotavin a dalších.

  • SF

    Na plastové lahvi nápoje "Water a what u need" je napsáno, že obsahuje výtažky z rostlin a v závorce je uvedeno ženšen. Je tato informace chybná, když se na této láhvi píše, že jsou tam výtažky z rostlin a uveden je pouze jeden?

  • Host chatu

    Tato informace přesná určitě není, ale jestli je v rozporu se zákonem nevím, protože legislativních předpisů existují stovky stran a toto je poměrně specifický dotaz. Pokud Vám moje odpověď nepostačí, obraťte se s dotazem na Státní zemědělskou a potravinářskou inspekci, která tento druh potravin kontroluje.

  • Lovacoop

    Paní profesorko je mě 65 a vy už máte taky nějaký křížek za sebou a to jsme vyrůstali na plodinách ošetřovaných DDT v 50 tých létech jen žádnou paniku.

  • Host chatu

    Váš příspěvek není dotaz, ale konstatování. Určitě máte pravdu, že se řada věcí přehání, např. někdy téměř hysterie kolem látek přídatných (éček), konzumace masa apod.

  • williamblake

    proč nezakážeme plošne dovoz "potravin" z polska? při jejich konzumaci hrozí v lepším případě žloutenka

  • Host chatu

    Plošný zákaz dovozu není možný v rámci volného obchodu v zemích EU. Potraviny z Polska se kontrolují a pokud se objeví závadné potraviny, tak se stahují z trhu.

  • Jana Haveldová

    Ráda bych jedla zdravě, ale nebaví mě číst složení výrobku. Existuje nějaká značka, na kterou bych se mohla spolehnout a která mi řekne, že jídlo, které kupuju si kupuji v sobě nemá špatné živiny?

  • Host chatu

    Pokud nechcete číst složení výrobku a tabulku výživového složení, tak se můžete řídit např. logem Vím, co jím, které podle mezinárodních kritérií zaručuje, že potravina neobsahuje velké množství rizikových živin (nasycených a trans mastných kyselin, přidaného cukru a soli)

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov