Víte, jak se bránit neplatné výpovědi ze zaměstnání a čeho se můžete domáhat? Jaké nároky plynou z neplatného rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance? V úterý 5. 10. od 11.00 odpovídal JUDr. Jiří Matzner

Chat je uzavřený05.10.2021 11:00

JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LL.M., je zakladatelem advokátní kanceláře MATZNER et al.

Víte, jak se bránit neplatné výpovědi ze zaměstnání a čeho se můžete domáhat? Je výpověď pro nadbytečnost neplatná, pokud místo mne zaměstnavatel na stejnou pozici záhy zaměstná někoho jiného? Jaké nároky plynou z neplatného rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnance? Odpovídá JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LL.M., zakladatel advokátní kanceláře MATZNER et al se specializací na oblast autorského, softwarového a IT práva.

JUDr. Jiří Matzner, Ph.D., LL.M., je zakladatelem advokátní kanceláře MATZNER et al. V rámci své právní činnosti se specializuje na oblast autorského, softwarového a IT práva. Vedle úspěšného vedení své právní kanceláře se věnuje výukové a expertní činnosti a podílí se na komerčním vedení seminářů a přednáškách se zaměřením na autorská práva, ochranu práv k počítačovému programu a elektronickému obchodu. Před pěti lety byl jmenován mediátorem.

Chat

 • ANTI

  Je stále obecnou pravdou, že soudy v ČR spíše ochraňují zaměstnance než zaměstnavatele?

 • Host chatu

  Ze zkušeností v soudní síni mohu říci, že stále platí ochrana zaměstnanců, protože zaměstnavatelé jsou hodnoceni jako silnější strana.

 • SK

  Jak je to z výpovědí z organizačních důvodů - konkrétně snížení počtu zaměstnanců - může se ten kdo dostane tuto výpověď nějak proti této výpovědi bránit?

 • Host chatu

  Snížení počtu zaměstnanců patří mezi možnosti zaměstnavatele jak zvýšit efektivitu práce, možnost přezkoumat takový postup existuje, formou žaloby u soudu, a to do dvou měsíců od ukončení pracovního poměru.

 • DENMARK

  Jak se bránit proti pracovní důtce v zaměstnání, pokud s ní někdo nesouhlasí?

 • Host chatu

  Lze reagovat tak, že písemně bude provedeno vyjádření, které vysvětlí pozici zaměstnance, odmítnutí takové výtky s odůvodněním je vždy nutné bez dlouhého váhání zaměstnavateli doručit.

 • Dana

  Kdysi jsem dostal výpověď z organizač. důvodů - šlo o snížení počtu zaměstnanců - ve skutečnosti, ale se mne zaměstnavatel chtěl zbavit, protože jsem měl konflikt z jedním z členů vedení v zaměstnání, navíc za mne měl být přijat někdo jiný. Co dělat s takovouto kauzou podle Vás?

 • Host chatu

  Dnes již dělat nic nelze, pokud dojde k obsazení údajně zrušeného místa v rámci organizačních důvodů, je možné podat žalobu na neplatnost s tím, že právě nově přijatý pracovník na stejné místo (stejná náplň práce) bude přezkoumána soudem, je však třeba vždy žalobu podat v zákonné lhůtě, tedy 2 měsíce od ukončení pracovního poměru, oznámit zaměstnavateli, že nedošlo k organizační změně a vyjádřit zájem nadále pro zaměstnavatele pracovat.

 • Marta z Ostravy

  Já skoro celý život pracuju jak sa řiká na černo. Může mě zaměstnavatel nějak potrestat když třeba druhý den nepřijdu do práce?

 • Host chatu

  Pokud pracujete na černo, chápu to tak, že nemáte pracovní smlouvu nebo že neexistuje vztah, tedy půjde o situaci zcela mimo dohled a případnou kontrolu ze strany soudu. Pokud nepřijdete druhý den do práce, když nemáte žádnou smlouvu, neumím si dost dobře představit, že jste v režimu možného postihu.

 • Kristina

  Jaká je lhůta, ve které je nutné nároky neplatného rozvázání pracovního poměru u soudu uplatnit?

 • Host chatu

  Lhůta je 2 měsíce na podání žaloby k soudu, když lhůta se počítá od skončení pracovního poměru. Tato lhůta se nedá prodloužit, její zmeškání tak má za následek zamítnutí žaloby i kdyby došlo k neplatnému ukončení pracovního poměru.

 • Hedvika

  Dobry den, po rodicovske dovolene jsem dostala vypoved pro nadbytecnost. Realny duvod byl ten ze jsem si rekla o navyseni mzdy ktere zamestnavatel nechtel akceptovat. Nicmene zastup co tam byl misto me po dobu rodiscovske tam zustal. Mohu se nejak branit? Dekuji za reakci.

 • Host chatu

  Dobrý den, popisujte poměrně častou situaci, pokud po mateřské a následně rodičovské dovolené dojde k tomu, že se matka/otec přihlásí zaměstnavateli s návratem z rodičovské dovolené, zaměstnavatel oznámí, že pozice již byla např. zrušena, není se tzv. kam vrátit, pak následuje výpověď (2 měsíce) a odstupné v rozsahu 1-3 měsíce, dle délky trvání pracovního poměru. Napadnout výpověď je možné žalobou do 2 měsíců po uplynutí výpovědní doby.

 • Matěj Grodl

  Dobrý den, mohou se zeptat, pokud mne zaměstnavatel vyhodil pro nadbytečnost a v zápětí na stejné místo nabral jiného zaměstnance, bude výpovědi neplatná a vyplatí se mi podat žalobu? Moc děkuji, krásný den, MG

 • Host chatu

  Krásný den i Vám, pokud skutečně došlo k přijetí nového zaměstnance na stejné místo (výkon práce), lze se žalobou domáhat neplatnosti výpovědi. Je však třeba počítat s tím, že pokud bylo vyplaceno odstupné, budete se žalobou úspěšný, pak budete muset odstupné zase vrátit. Zda se Vám to vyplatí, je tedy otázka konkrétních okolnosti dané věci. Paušálně nelze hodnotit.

 • Tereza z Prahy

  Dobrý den, proč je v ČR stále akceptovatelné býti registrován na pracovním úřadu a zároveň si přivydělávat bokem "na černo"? Jak byste se postavil k reorganizaci udělování dávek v nezaměstnanosti? Přijde mi, že stále přibývá lidí, kteří nepracují, než těch, kteří chodí do práce. Předem děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, v ČR to akceptovatelné není, jde o obcházení zákona, což je v rozporu nejen se zákoníkem práce, zákonem o zaměstnanosti, ale také se zákonu upravující nejrůznější soc. podpory. Reorganizace dávek by, dle mého, měla vycházet s pracovní historie, trhu práce a především ochotě se zapojit do legitimního procesu práce, tedy odvádět povinné platby. Dnes se bohužel řadě lidí i zaměstnavatelů vyplatí pravidla obcházet a porušovat, protože stojí tzv. mimo systém, vést exekuci je prakticky nemožné a výše různých dávek je právě od příjmu závislá. Podporu by měl mít ten, kdo prokázal svou snahou zapojení do řádného systému (bez výhod), že o práci stojí.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.