Víte, jak zabezpečit vchodové dveře, okna nebo balkony ve svém bytě či domě? Odpovídal Ivan Pavlíček

Chat je uzavřený09.01.2018 13:00

Ivan Pavlíček.

Máte dostatečně zabezpečenou svou domácnost? Víte, jak zabezpečit vchodové dveře, okna nebo balkony ve svém bytě či domě? Chystáte se ke koupi vchodových bezpečnostních dveří, ale nevíte, podle jakých kritérií vybírat, abyste svou nemovitost skutečně zabezpečili proti nezvaným návštěvám? Je třeba vyměnit také zárubně? Nevyznáte se v bezpečnostních kategoriích vchodových dveří? Jak je to s protipožární ochranou dveří v bytových domech? Na tyto i další otázky z oblasti zabezpečení domácností, i dalších nemovitostí, odpoví odborník společnosti NEXT Ivan Pavlíček v úterý 9. ledna od 13.00.

Ivan Pavlíček vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Krátce po studiích působil jako vědecký pracovník a následně vydavatel počítačové literatury. V roce 1991 ale založil se svým společníkem Miloslavem Kotherou firmu NEXT a stali se tak průkopníky ve výrobě vchodových bezpečnostních dveří na našem trhu. Společnost je na trhu více než 26 let, ročně prodá okolo 5000 kusů dveří a jen v Praze má dveře této značky každý čtvrtý byt.

Chat

 • Andrea

  Dobrý den,
  nerozumím rozdělení dveří podle bezpečnostních kategorií. Jaký je v nich rozdíl? Rádi bychom si koupili nové dveře do paneláku. Děkuji.

 • Host chatu

  Pěkný den všem tazatelům. Existuje 6 tříd bezpečnostních dveří a není tu prostor vysvětlovat jejich testování. Obecně se měří odolnost různým tlakům, dočasné a trvalé deformace, testují se různé cesty překonání, prosekání otvoru apod. Pro Vás jako zákazníka je toto rozdělení dobrou orientací. V naší firmě příliš neuznáváme dveře 1. a 2. třídy jako dostatečné zabezpečení pro byty a domy. Lze je snadno a rychle překonat. Optimální jsou bezpečnostní dveře 3. a lépe 4. třídy. Vyšší třídy se běžně nepoužívají a mají jen speciální použití.

 • Radek

  Dobrý den. Vyznat se ve všech možnostech zabezpečeni je docela složité. Každý vyrobce či prodejce vychvaluje své systémy. Ale který je fakt kvalitní? Zloději údajně “vyberou”kohokoliv...Tak jak zabezpečí člověk svůj domek aniž by utratil vsechny své úspory?
  Děkuji

 • Host chatu

  Podle statistik jsou dobré bezpečnostní dveře vykradeny až s 2000x menší pravděpodobností než obyčejné nebo špatně zapezpečené dveře. Dejte spíš na doporučení známých, nikoli na internetové diskuse, které dnes bohužel řidí a moderují týmy marketérů. V případě rodinného domku je samozřejmě dnes nezbytností elektronické zabezpečení a čím dál častěji i kamerový systém. Tato zařízení v posledních letech významně zlevňují.

 • Jan

  Rád bych se zeptal, jak je to s protipožární ochranou dveří? Jsou v bytovém domě poviné?

 • Host chatu

  Dobrá a důležitá otázka! Tato povinnost existuje a závisí na roku kolaudace domu a v té době platných právních předpisech.To se Vám bude obtížně shánět. Požární dveře dávají v případě požáru důležité minuty navíc obyvatelům bytu do příjezdu hasičů. Zároveň ale v případě vzniku požáru v daném bytě chrání chodby = únikové cesty ostatním obyvatelům domu. Naše doporučení je jasné, nové vstupní dveře do bytu vždy bezpečnostní a protipožární!

 • Marie

  Dobrý den, zajímalo by mě, jak se dají zabezpečit okna v přízemí, aniž bychom museli pořizovat mříže? Jsou lepší nějaká speciální skla, vnitřní zámky nebo je nutná celková výměna oken? děkuji

 • Host chatu

  Dostupná okna jsou vždy nejslabším článkem zabezpečení. Mříže jsou samozřejmě při správném provedení maximálně bezpečné, ale také není žádná krása bydlet za mřížemi. Variantou jsou okna s bezpečnostními skly, rámy a bezpečnostním kováním. K otvírání potom pořídit zamykací kličky. Pokud nechcete měnit okna, doporučujeme certifikované bezpečnostní fólie na sklo a vyměnit kličky za zamykací. V případě přízemního bytu je vhodné podle rizika použít i zabezpečení elektronické.

 • Lida K.

  Pekny vecer, potrebovala bych poradit, podle ceho vybirat vstupni bezpecnostni dvere do rodinneho domku. Jsou bezpecne i prosklene?

 • Host chatu

  Ano, dveře do domku můžete mít i prosklené bezpečnostním sklem. Mají platný certifikát 3. bezpečnostní třídy. Zároveň by tyto dveře a zárubně měly mít i dobré termoizolační parametry a odolnost povětrnostním podmínkám.

 • Petr

  Dobry den, chteli bysme si poridit do bytu iq system, jake jsou moznosti v zabezpeceni vstupnich dveri u techto systemu?

 • Host chatu

  Chytré systémy jsou na vzestupu a řada z nich dokáže integrovat externí čidla, například magnety detekující otevření dveří. Některé ovládají i elektronické odemykání a zamykání. Vývoj v této oblasti je celkem překotný a osobně bych rok či dva počkal.

 • Filip S.

  Jake jsou rozdily mezi vyrobci bezpecnostnich dveri? Jsou dvere z hobby marketu dostacujici? Nebo existuje nejaky spolehlivy navod, treba cena, ktereho se pri vyberu drzet?

 • Host chatu

  Dejte na doporučení známých. Zjistěte si její historii. Podívejte se na obchodní rejstřík dané firmy. Některé jsou v insolvenci, jiné se holedbají čtvrstoletou tradicí a jsou založeny předloni. Důležité je i to, kdo Vám dveře montuje. Montéři mají v rukách Vaše budoucí klíče, znají Vaší adresu, takže se nabízí otázka, jak byli prověřeni. To je jeden z důvodů, proč v Nextu využíváme vlastní prověřené montéry. Další výhodou je, že se jedná o specialisty, kteří za sebou mají často tisíce montáží. Dveře z hobymarketu pak rozhodně nemůžeme doporučit pro zabezpečení bytu, protože obvykle nejsou certifikované v potřebné bezpečnostní třídě. 50 % úspěchu dveří pak tvoří odborná montáž, která jse důležitá jak z hlediska výsledné bezpečnosti, tak pro funkčnost. Bezpečnostní dveře obvykle váží desítky kilogramů a mají mnoho zamykacích bodů, což pro kutila nemusí být vždy snadný úkol.

 • Jan Neposeda

  Dobrý den

  rád bych se zeptal, pane Pavlíček
  Lze nechávat bezpečnostní klíč pod rohožkou?
  Nehrozí poškození ?

  Honza

 • Host chatu

  Bezpečnostní klíč pod rohožkou samozřejmě nechávat můžete. Poškození hrozí pouze v případě, že si před vstoupením na rohožku zapomenete sundat mačky. :)

 • Eliška

  Dobrý den,
  jak je to s výrobou bezpečnostích klíčů? Dokáží je vyrobit všude nebo jsou pouze v omezeném/daném počtu při výrobě?

 • Host chatu

  Klíče je možno dodat i dodatečně v neomezeném množství. Dodáváme vložky EVVA, které Vám vyrobí ve většině klíčnictví. Pouze nejbezpečnější typy 3KS a magnetické klíče se vyrábějí v centrále ve Vídni, což má výhodu precizní kontroly počtu přidělávaných klíčů.

 • Lubor K.

  Hezký den, plní dveře svoji funkčnost i v případě, že jsou zabouchnuté nebo je nutné je vždy zamykat?

 • Host chatu

  Zabouchnuté dveře plní pouze funkci protipožární, nikoli bezpečnostní. Zamykejte se i když jste doma a zejména na noc! Podle průzkumu až 40 % bytařů preferuje situaci, kdy jsou obyvatelé doma. Je to logické, není zamčeno a jsou tam peněženky, karty, telefony, notebooky i klíčky od auta. Proto roste podíl zákazníků, kteří si u nás kupují k bezpečnostním dveřím motorizovanou vložku. Pak už prostě nikdy nezapomenete zamknout.

 • Markéta Hladká

  Dobrý den, máte také mimopražské pobočky nebo se soustředíte jen na Prahu?

 • Host chatu

  Máme pobočky v Ostravě, Brně, Hradci Králové a Plzni, přímá zastoupení v Teplicích, Českých Budějovicích a Jihlavě. Rozhodli jsme se nemít 100 zastoupení po Česku, protože montáž bezpečnostních dveří považujeme za odbornou a precizní práci, na které závisí výsledná bezpečnost. Jsme přesvědčeni, že malá zastoupení, která namontují 20 dveří ročně, to nebudou dělat kvalitně podle našich standardů. Proto radši ujedeme pár kilometrů navíc, ale víme, koho k Vám posíláme.

 • Vladimír

  Poradíte, podle čeho vybrat dveře do staré zástavby? Máme byt ve staré části Prahy v domě z 20. let. Vyrábí se bezpečnostní dveře i dvoukřídlé? Nebo je nahrazují nějaké vnitřní vložky? Není to příliš nákladné? Podle stanov musíme zachovat ráz domu. Děkuji

 • Host chatu

  Jednou z našich specializací jsou repliky dveří v bezpečnostním a protipožárním provedení. Dokážeme samozřejmě dveře jednokřídlé i dvoukřídlé. Z pohledu památkářů je vždy podstatné zachovat ráz dveří směrem do chodby, takže je možné z vnitřní strany použít naše přídavné bezpečnostní dveře NEXT SD3, ale z dlouhodobého a estetického hlediska preferujeme kompletní repliku dveři. Přijedeme, změříme dveře, zárubně, jejich reliéfy, kazety, rádiusy atd. a vyrobíme jejich kopii, jen má v sobě ocelové bezpečnostní a protipožární jádro.

 • SK

  Co si myslíte o mřížích, které se dávají na celé dveře, je to dobrý krok k bezpečnosti?

 • Host chatu

  Běžné dveře mají mnoho slabých míst: zárubně, zámek, vložku, panty, plochu dveří lze prorazit, zlomit atd. Otázkou je, která slabá místa vyřeší daná mříž a jak dlouho bude trvat zloději najít to jediné slabé místo, které jsme nezabezpečili. Dílčí kroky považuji za vyhazování peněz. Bezpečnostní kování na papírových dveřích je dobrou oporou pro páčidlo. Při montáži příčné závory na dveře provrtáte a zeslabíte obvodové dřevěné lišty ve dveřích, které jsou jediným pevnějším prvkem jejich konstrukce. Oplechování dveří neřeší slabé panty či zámek a tak dále.

 • SK

  Mám byt v 5. patře, je možné, že by byl vyloupen oknem? - nemám balkon či lodžii!

 • Host chatu

  Chodí k nám do Nextu pro dveře mnoho lidí po vykradení, ale nikdy jsem neslyšel, že by se k někomu dostali po římse oknem. Oblíbené jsou historky o slaňování bytařů ze střechy, ale také to nebude tak žhavé. Bytaři dnes hledají nejsnadnější cestu a pokud narazí na bezpečnostní dveře, obvykle je ani nepoškodí a jdou k sousedům.

 • SK

  Je dobré mít kvůli bezpečnosti dvoje vchodové dveře - dvoje dveře u vstupu do bytu z venku?

 • Host chatu

  Není to úplně obvyklé, ale setkáváme se s takovým požadavkem. Obvykle je to proto, že z nějakého důvodu není možné vstupní dveře měnit.

 • ANTI

  Co problém, pokud mám třeba barokní dveře - a chtěl bych do nich dát bezpečnostní moderní věci - dá se to sladit - historie a moderní bezpečnost?

 • Host chatu

  Ano, viz jedna z předchozích odpovědí. Děláme parádní přesné repliky původních dveří. Je to pro nás celkem běžný požadavek a sladit to určitě lze.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 11/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.