Vladimír Špidla

Chat je uzavřený13.10.2010 12:00

Vladimír Špidla.

On-line deník TÝDEN.CZ pokračuje v chatech s kandidáty do Senátu. Odpovědi bývalého evropského komisaře Vladimíra Špidly, který kandiduje za ČSSD v Českém Krumlově, najdete zde.

Vladimír Špidla je bývalý evropský komisař, premiér, ministr práce a sociálních věcí a poslanec. Narodil se 22.dubna 1951 v Praze. V roce 1992 se stal členem předsednictva ČSSD, v březnu 1997 jejím statutárním místopředsedou a v dubnu 2001 předsedou. V roce 1996 byl zvolen poslancem.  V období 2002 až 2004 stál jako premiér v čele koaliční vlády. Od listopadu 2004 do února 2010 byl evropským komisařem pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti.

Chat

 • Láďa

  Dobrý den, můžu se zeptat, jak to vlastně bylo se strukturálními deficity za vaší vlády (tedy deficity očištěnými od ekonomického cyklu) a nakolik se je vám podařilo snížit?

 • Vladimír Špidla

  V době,kdy jsem byl premiérem,jsme ve veřejných financích vykázali dluhy způsobené Klausovými vládami.Jejich hodnota se dle způsobu vykazování liší,obecně se soudí,že to bylo kolem šesti set miliard korun. Tyto strukturální dluhy jsme začali odbourávat,takže po strmém nárůstu deficitu veřejného rozpočtu,začalo zadlužení relativně klesat.Tehdy jsme neměli už k dispozici příjmy z privatizace a následky povodní byly asi osmdesát miliard korun.V daných podmínkách považuji snižování relativního veřejného dluhu za úspěch.

 • Hulk

  Jak vy osobně hodnotíte éru vládnutí Margaret Thatcherové? Co říkáte na fungování státního průmyslu před jejím nástupem a po ní?

 • Vladimír Špidla

  Podrobnosti vlády M.Thatcherové jsem podrobně nestudoval,je zřejmé, že některé systémy se v době její vlády zhoršily,jako např.železnice nebo zdravotnictví. Za její vlády také proběhla restrukturalizace ocelářství a hornictví,což je se ve zbytku Evropy stalo také,ale s menšími sociálními náklady.V britském kontextu byla nepochybně úspěšnou premiérkou.

 • Pavel

  Předpokládám, že Váše vysoké odstupné z postu eurokomisaře samozřejmě darujete (vzhledem k Vašemu sociálnímu cítění) na charitativní účely. Mohlo by Vám stačit, dle vašich rovnostářských názorů, že jste si za pět let "urputné práce" vydělával půl milionu měsíčně. Váš úřednický plat za pět let dělá více než vydělá šest průměrných lidí za celý život.

 • Vladimír Špidla

  Odstupné dostávají všichni komisaři,jeho cílem je eliminovat konflikt zájmů,protože každé další zaměstnání musí schvalovat Evropská komise.

 • Jirka123

  Co vás vedlo k tomu že jste se zachoval jako podrazák vůči Miloši Zemanovi při prezidentské volbě, tím spíš že se pro jeho kandidaturu vyjádřila většina členů čssd ?

 • Vladimír Špidla

  S M.Zemanem jsem měl zásadní rozpory ohledně bombardování Jugoslávie,ale jinak jsem s ním byl dohodnut,že nebude kandidovat a chtěl jsem prosadit jiného kandidáta,kterým byl O.Motejl. M.Zeman nedodržel dohodu,než jsem se stal premiérem.

 • daniel pink

  naši zemi ovladaji ruzni kmotři z nepruhledneho mafianskeho byznisu-vetšinou napojeneho na ODS....vadi vam pravicova media ,ktere tyto gaunery chrani?

 • Vladimír Špidla

  Vadí mi to,protože korupce je hlavní nebezpečí pro moderní demokracii.Demokracie předpokládá,že moc je tam,kde se předpokládá-u premiéra,u starosty, u hejtmana,atd.Jestliže je ve skutečnosti u nějaké kmotra v salonku restaurace,pak nemůže demokracie fungovat.

 • Martina

  Dobrý den,

  proč kandidujete ve volebním obvodu č. 10 - Českém Krumlově, když jste tam nikdy nežil, ani profesně nepůsobil? Je to proto, že jste se "tam procházel a proto tam máte kořeny a jste tam doma"? Nebo potřebujete honem další trafiku?

  Děkuji za odpověď

 • Vladimír Špidla

  Mám určitou výhodu v tom, že na rozdíl od mnohých jiných politiků,mohu každou korunu,kterou jsem vydělal,vykázat.Jsem finančně nezávislý a to je,myslím,pro českou politiku výhoda.V obvodu Český Krumlov mám kořeny v obci Hůrka,kde žil od konce druhé světové války můj dědeček.Byl jsem poslancem pro Jižní Čechy,pracoval jsem v Jihočeské památkové péči.Ale hlavně mě sociální demokraté v Č.Krumlově o kandidaturu požádali.

 • Zdislava

  Vážený pane Špidlo, ač chronickou nevoličkou ČSSD, přeji Vám v nadcházejících dnech úspěch, neboť jsem přesvědčená, že Česká republika potřebuje silnou sociální demokracii a že Vaše místo je v jejím vedení. Doufám, že ČSSD přinesete nejen chybějící vizi, ale znovu do ní vrátíte i slušnost, která za mocného přispění býv. vedení ČSSD z české politiky vymizela. Otázku nemám, upřímně však přeji vše nejlepší.

 • Vladimír Špidla

  Děkuji za podporu.

 • Jana

  Proc nekandidujete v Jindrichove Hradci , je to tim, ze tam mate povest
  potrhleho postaka ?

 • Vladimír Špidla

  Je to tím,že ve volebním obvodu J.H.je senátorem M.Štěch,osobnost,které si mimořádně vážím a proti které bych nikdy nechtěl kandidovat.Jinak volební obvod J.H.bude mít volby cca za čtyři roky.

 • Satai

  Koalicni potencial CSSD se mezi demokratickymi stranami za posledni dobu stal minimalni. Muze se spojit pouze s bolseviky, ale dokonce ani prirozeni spojenci, jako jsou populisticke VV se s ni prilis bavit nechteji.

  Vybrusli v dohledne dobe CSSD z neprijemne situace: bud se chova spise slusne (jako za vas), ale pak kvuli druhu svych volicu prichazi o preference, nebo se chova (mirne receno) paroubkovsky a pak sice ziskava hlasy, ale nema s kym sestavit vladu? Podobna situace je i na Slovensku.

 • Vladimír Špidla

  V době kdy jsem byl předsedou ČSSD,tak strana vyhrála volby.Je zajímavé,že s největším náskokem před ODS.Koaliční potenciál nám umožnil sestavit vládu.Je tedy zřejmé,že politika,kterou jsem vedl,umožnila zvítězit ve volbách-i mít koaliční potenciál.Máte pravdu,určtá izolace po současných volbách byla naším problémem,myslím si,že to byla chyba hlavně J.Paroubka.Mým cílem je docílit toho,aby se ČSSD stala jádrem širšího hnutí,které jí umožní v dalších volbáclh sestavit koaliční vládu.Cílem je zvítězit,nikoliv pouze aritmeticky vyhrát.

 • Olda

  Myslite si, ze kontaverzni kolegove v EP parlamentu Zelezny a Falbr jsou dobri reprezentanti za CR v Bruselu ?
  Muj nazor je, ze Zelezny ma davno sedet v kriminalu za podvody.
  Falbr ktery v zivote nedrzel praci v ruce a schovaval se za odbory neprojevi v Bruselu zadnou aktivitu, vetsinu tam prochrape a je tam na nic. Oba tito zastupci jsou nasi "ostudou", hlavne, ze se tam dostali berou okolo pul milionu a nezaslouzene budou mit penzi 94 000 Kc, coz Vy take.
  Jaky je na to Vas nazor ?

 • Vladimír Špidla

  Pan Železný již v EP není,R.Falbr je docela výraznou postavou v parlamentní levici.Na otázky odstupného viz výše.

 • PAVEL

  Sel jste do politiky s tim , ze budete pomahat lidem a pracovat pro dobro sve vlasti , nebo jenom k vuli kariere a penezum ?

 • Vladimír Špidla

  Do politiky jsem vstoupil tím,že se mi podařilo ovlivnit Svaz ochránců přírody ve prospěch studentů,kolem devaten áctého listopadu 1989,pak jsem zakládal sociální demokracii jako jeden z prvních a moje stabilní politická kariéra začala tím,že mě občané J.Hradce požadali abych se ujal funkce místopředsedy porevolučního ONV.Udělejte si závěr sám.

 • STUDENT VS

  Pise se obcas ze v 1996-9 ODS s KLausem vyvedla 48 nebo 58MILIONU z fondu na duchody do rozpoctu ! Je to pravda?Kdy to bylo? My studenti o tom moc nevime, dohadujeme se kvuli tomu a tak chci vedet proc o tom mlcite! Proc penize ODS nevratila zpet na duchody, jak to slibovala a na co tyto miliony pouzila vlada! Proc ste je nedonutily vratit ty penize zpet?

 • Vladimír Špidla

  Tak jako obvykle tato informace je zčásti pravdivá,ale technicky to proběhlo jinak.Náš důchodový sytém je systém průběžným,tzn.že peníze v něm na účtu uloženy nejsou.Vláda V.Klause,konkrétně I.Kočárník/ministr financí/ v situaci,kdy důchodový systém vykazoval trvalý přebytek,snížil odvody do důchodového systému a tím jej přivedl do deficitu.Po nástupu naší vlády jsme situaci změnili,vytvořili jsme samostatný důchodový účet,zvýšili pojistné a systém byl opět v mírném přebytku.Přebytek šel na onen samostatný účet.Pak nastoupila vláda M.Topolánka,opět snížila odvody do důch.systému a tím systém opět přivedla do deficitu.Pokud sečteme přebytky které vznikly za klausových vlád/je možné,že to bylo 48 miliard/,ale nemohu to s určitostí potvrdit.Peníze z přebytku šly do běžného státního rozpočtu,třeba na armádu.

 • pacient

  Co BUDE S NEMOCNICEMI,? SE ZDRAVOT. USTAVY A POJISTOVNAMI PO VOLBACH? myslite ze je ODS rozproda ? cozpak neni zakon ktery by zabranil zniceni zdravot. pece v celem state?

 • Vladimír Špidla

  Zábranou je ústava,pokud se vládní koalici podaří získat ústavní většinu v Senátu - je Váš scénář velmi pravděpodobný.Těžko mohou odolat stovkám miliard,které se pohybují ve zdravotním systému.

 • Chovatel

  Myslite si ze je normalni aby v EU brali komisari mesicne pres pul milionu? Proc jste Kastou nad-lidi kdyz zemedelci nedostavaji dotace aby udrzeli stada krav i pestovani zakladnich potravin? Proc EU likviduje zemedelstvi ve vychodni Evrope? Nevadi jim ze zprodiny zamoruji svet kdyz kdeco dovazime.

 • Vladimír Špidla

  Před vstupem do EU bylo zemědělství v červených číslech,po vstupu je trvale v mírném zisku nebo v rovnováze.Evropské dotace české zemědělství stabilizují,celková hotnota dotazí do českého zemědělství je cca 40 miliard korun,bez nich by zemědělství mohlo těžko fungovat.Pokud jde o naši soběstačnost, ve většině komodit jsme soběstační a vyvážíme.

 • STUDENT VS

  Necas vysvetluje na VS ze duchodci nici statni rozpocet, vyziraji stat! Nerozumim tomu- KOLIK MILIARD JDE NA DUCHODY A KOLIK NA ZAKAZKY VE ZBROJENI(vsichni vime ze luxusne predrazene a hlavne kamaradovi HAvovi je posila KALOUSEK) a na dalnice ! PRECE DUCHODY NEMUZOU NICIT ROZPOCET, PROTOZE LIDE SI NA DUCHOD CELY ZIVOT SETRILY A NEKTERI BEROU DUCHOD TREBA JEN ROK A ZBYTEK PROPADNE STATU. Kdezto na zakazky nesetri nikdo (ani podnikatele,milionari.Naopak tem se snizeji dane) takze ty nici stat! Proc tedy tohle mluvi. vyvolava to rasisticky nazor na jinou skupinu lidi (Premluv hloupou/blbou babu...)

 • Vladimír Špidla

  Důchod není rozhodně žádná sociální dávka.Když se rozhlédneme kolem sebe,všeho se dotkly nějakým způsobem ruce důchodců,když ještě pracovali.Důchodci odváděli důchodové pojištění,nespořili si ovšem,protože jeho prostřednictvím financovali důchody tehdejším důchodcům.Takže současní důchodci celý život pracovali,byli solidární a na svůj důchod mají právo.Důchody průběžné přicházejí zpět do ekonomiky,takže v tomto smyslu podporují růst.Předražené zakázky,to je jiná otázka-to je opravdu čistá ztráta.

 • Dana

  Co je RIZENA PECE O PACIENTA a proc to zpusobi nedostupnost leceni ! ! !
  Ma smysl mit jeste deti kdyz jim nejsem schopna zajistit lekarskou peci v budoucnu? Mam obavy, ale spise jsem rozhodnuta uz nemit deti !!!, protoze jak jsem byla u lekare ze mam prujem,nafoukle bricho odmitl me vysetrit slovy " to z Vas uz vyjde kdyz to mate skoro rok. To z Vas vyleti" SOK TAK PONIZIT ZENU-BUDOUCI MATKU.

  Pred tim me odmitla lekarka provest stery v konecniku, jen vysetrila zaludek kamerou protoze me ty prujmy nafukovaly a rvaly bricho. A JA SE SVIJELA NA ZEMI V KRECI.Tedy 3mesice jsem nikde nemohla jit ani nic delat po varenem jidle.Kazde odpolecne jsem trpela a brecela cele dny i mesice a sbirala odvahu jit k lekari.Presto rozhodla ze jsem zdrava kdyz v brichu nic nenasla a ja jen brecela bolesti.Vetsi sok mi oba lekari zpusobit nemohli.

 • Vladimír Špidla

  Na to se bohužel nemohu vyjádřit neb nejsem lékař.Pokud jde o zdravotnický systém,senátní volby na něj budou mít vliv.Pokud vládní koalice získá ústavní většinu,nepochybuji o tom,že rozdělí zdravotnictví na to,které bude z veřejného pojištění a na lepší péči si bude muset člověk připlatit.Nesouhlasím s tím.V bolesti a úzkostech jsme si roni.

 • Iva

  Vypadáte TAK spokojně. Máte EU rád? Co Telička, kterého jste na cestě ke spokojenosti soudržsky ostranil?

 • Vladimír Špidla

  Považuji EU za skutečný politický úspěch,který Evropě zajistil mír a stabilitu,což nám,kteří jsme od doby vzniku tak vzdáleni,připadá samozřejmé.Málokdo si uvědomuje,jak to muselo být těžké v době,kdy města byla ještě plná ruin a stále jste ještě mohl doufat,že nezvěstní se vrátí.Pokud vím, tak p.Telička v současné době pracuje pro správu bytů podnikatele Bakaly.

 • Linda

  Proc vlada nesnizi sobe platy aspon na 25 000, nezrusi zdvojene nahrady na bydleni i dopravu.... kdyz vidi jaky je statni rozpocet. Dokonce pry si je zvedne diky JANOTOVU BALICKU k 1.1. 2011 a teprve pak je snizi! Me zajima - proc vlada nesnizi drasticky platy sobe a uradum (zalevani kytky na ministerstcu dopravy 420/mesic je zlodejna) kdyz nejsou penize? A opravdu si je zvedne predtim?

 • Vladimír Špidla

  Zeptejte se vlády.

 • Martin

  Dobrý den,
  Není vám trapně se ještě ukazovat v ČR? Rozkradete co se dá, pak Vás hezky za zásluhy a pomoc kolegům hodí do EU a vy se pak krásně usmíváte zpět v ČR.

 • Vladimír Špidla

  Přijal jsem na žádost krumlovských sociálních demokratů kandidaturu do Senátu-je to pro mě velká čest a přijal jsem to proto,že nechci pasivně přihlížet destrukci českého sociálního státu a nelítostné politice vládní koalice.Považuji za nutné postavit se proti zavedení školného,zabránit rozkladu Zákoníků práce,což by z lidí nadělalo nevolníky,rozdělení zdravotnictví pro chudé a bohaté,privatizaci důchodového systému,která je výhodná pouze pro správce tohoto systému.Chci pomoci vzniku zákonu o místně příslušném nájemném,který dá jistotu nájemcům i nájemníkům,chci omezit angažovanost ČR ve vojenských akcích.....je toho hodně.K druhé části Vaší otázky.Víte dobře,že jsem byl jeden z mála politiků,který nebyl namočen do žádného korupčního skandálu.Každá mnou vydělaná koruna snese světlo světa.

 • Jen o rodinnych zalezitostech

  Mate jeste angl. buldoka MAXE?

 • Vladimír Špidla

  Zemřel na infarkt.

 • ANTIKLAUS

  Jak vidite zpetne Vas projev - radikalne levicovy kontroverzni - po zvoleni predsedou CSSD, kde jste mluvil mj. o Volakovych zebracenkach?

 • Vladimír Špidla

  S odstupem deset let jsme velmi blízko,Ukazuje se ,že jsem dobře odhadl podstatu české pravice a její politické záměry.Pořád si myslím,že to byl tehdy dobrý a přesný projev.

 • Rada

  Jake jsou nyni Vase vztahy s M. Zemanem?

 • Vladimír Špidla

  Žádné.

 • war

  Jak vidite osobnost Bohumila Lausmana?

 • Vladimír Špidla

  Byl to člověk,který se nepochybně zasloužil o sociální demokracii.Proto jej komunisté unesli z rakouského exilu,proto zemřel ve vězení.Vážím si ho.

 • UDO

  Jaky mate nazor na Rudolfa Batteka, velkou osobnost socdem hnuti?

 • Vladimír Špidla

  Ve svém dotazu jste vyjádřil postoj k R.Battěkovi.Můj postoj je stejný.Je to silná a pevná osobnost,bohužel obnovení socdem pro něj přišlo příliš pozdě.Ve své době příliš přečníval a nebyl pochopen.S odstupem doby si to uvědomuji.

 • evren

  Mel jste casto odvazne mensinove nazory - zastala jste se jako jeden z mala P. Buzkove - pri sexistickych urazkach a taky jste odvazne rekl, ze pocet Romu zavislych na davkach je relativne maly. Lze od Vas cekat odvazne mensinove nazory i v Senatu PCR?

 • Vladimír Špidla

  Vždycky jsem se řídil rozumem a svědomím.A v závěrečné etapě lidského života se člověk nemění. Děkuji a nashledanou.
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 5/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.