Vysoký cholesterol můžete i zdědit. Dá se v takovém případě léčit? Odpovídala MUDr. Martina Vaclová

Chat je uzavřený27.10.2016 11:00

MUDr. Martina Vaclová, Ph.D.

Familiární hypercholesterolemie (FH) je nejčastější dědičně podmíněná metabolická choroba. Projevuje se vysokou hladinou cholesterolu v krvi. V České republice je podchyceno asi jen 15 % z celkového předpokládaného počtu osob s familiární hypercholesterolemií, přičemž u neléčených pacientů dochází k předčasnému rozvoji aterosklerózy. Ta může vést např. k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici již od 20. či 30. roku věku. Jak zjistíte svou hladinu cholesterolu v krvi? Co dělat, když zjistíme, že máme dědičně zvýšenou hladinu cholesterolu? Dá se dědičně zvýšená hladina cholesterolu léčit? Přečtěte si odpovědi MUDr. Martiny Vaclové.

MUDr. Martina Vaclová, Ph.D., je internistka, zaměřující se zejména na oblast preventivní kardiologie, poruchy metabolismu krevních lipidů a erektilní dysfunkce. Absolvovala 1. lékařskou fakultu UK v Praze. V roce 2012 obhájila doktorskou disertační práci. V roce 2008 absolvovala stáž v Texas Heart Institute v St. Luke´s Episcopal Hospital, Houston, Texas, USA. V současnosti působí na III. interní klinice – klinice endokrinologie a metabolismu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

Chat

 • pepa

  Dobrý den,měl jsem zvýšený cholesterol 6,9, nyní beru lék Atoris 20 chol. mám 5,lékař mě doporučuje zvýšit na Atoris 40 ,nestačí Atoris 20? Věk mám 63 let.Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Pokud nejste po srdečním infarktu nebo po mozkové mrtvici, pak je Váš cíl léčby LDL - cholesterol pod 2,5 mmol/l. Vy jistě uvádíte hodnoty celkového cholesterolu, tedy z toho nelze přesně posoudit, zda potřebujete léčbu navýšit? Podívejte se proto na Vaši hodnotu LDL cholesterolu, pokud je nad 2,5 pak léčbu navýšit doporučuji. V případě, že byste již po infarktu či mrtvici byl, pak je tento LDL cíl pro Vás pod 1,8 mmol/l.

 • SK

  Jak předcházet zdravotním problémům s cholesterolem?

 • Host chatu

  Je vhodné absolvovat pravidelné doporučené preventivní vyšetření (, která by odhalila vrozenou velmi vysokou hodnotu cholesterolu), dále je vhodné jíst racionální vyváženou stravu, obecně se vyhýbat živočišným tukům, udržovat normální hmotnost, hýbat se a cvičit (alespoň chodit, plavat,...), nezbytností je nekouřit. Všechna tato opatření pak spolu působí na možnost Vašeho cholesterolu usazovat se v tepnách a způsobit zdravotní problém.

 • DENMARK

  Je dobré okolo 40-tky chodit na vyšetření preventivní kvůli cholesterolu? A kam?

 • Host chatu

  Jistě, dokonce bych řekla, že je to velmi vhodné chodit na všechna preventivní vyšetření, na které máte nárok. Lze to zjistit na stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Všechny tato preventivní vyšetření provede nebo doporučí/organizuje Váš praktický lékař.

 • ANTI

  Jaké jsou příznaky toho, když má někdo zdrav. problémy s cholesterolem?

 • Host chatu

  Vysoká hladina cholesterolu sama o sobě se ve většině případů nijak neprojevuje, až po dlouhé době trvání tohoto stavu, který podmiňuje ukládání cholesterolu a tukových látek do stěny cévy se tento proces projeví zúžením či úplným ucpáním dané cévy. Pak jsou projevy dané špatným prokrvením zásobeného orgánu. Může to být bolest na prsou a dušnost u špatného prokrvení srdce, můžou to být známky mrtvice - brnění, poruchy hýbání končetinami, poruchy řeči či vidění, může to však být i porucha erekce nebo bolesti při chůzi při ucpávání cév na dolních končetinách.

 • Radek

  Je vůbec možné se nadbytečného cholesterolu zbavit? Jak? Co jíst, aby ve stravě nic zásadního nechybělo? Mám pocit, že názory se mění co půl roku a obyčejný člověk už ani neví co je vlastně pravda. Nejzákladnější pravda je : jíst pestrou stravu, nepřejídat se a hýbat se. Nebo ne? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Je důležité vědět, zda má člověk cholesterol jen "mírně vyšší" pak je jistě pravdou, že je vhodné jíst racionální pestrou stravu, vyhýbat se tukům živočišného původu, jíst střídmě a nepřejídat se. Pohyb je vhodný vždy a u všech, v co možná největší míře. Jinou situací je vrozené onemocnění, které se vyznačuje velmi vysokým cholesterolem daným dědičností, toto onemocnění se může projevit infarkty již po 30. roku věku a pouze dietní opatření nejsou dostatečná. Je to onemocnění vzácné, přesto se ale vyskytuje, nazývá se Familiární hypercholesterolémie.

 • HANA

  Dobrý den,mám dotaz zda je nutné užívat léky na cholesterol při 6,89-HDL 2,97-LDL3,69: 61 Let. Děkuji za odpověd

 • Host chatu

  Nezáleží tak úplně pouze na hodnotách cholesterolu, Váš lékař posuzuje také to, jaká onemocnění už máte, postup je jiný, pokud je již člověk po infarktu nebo mrtvici, nebo pokud není. Dále se zvažuje riziko kouření, obezity, cukrovky a vysokého tlaku. Nelze tedy paušálně říci, že takovéto hodnoty cholesterolu je nutné léčit. Nemohu se k tomu vyjádřit, nemám o Vás dostatek informací. Pokud však byste již po infarktu byla, pak je nutnost léčby při Vašich hodnotách jistá.

 • Petra

  Dobrý den,
  většina rodina má problémy s cholesterolem. Jaká je šance, že jsem problémy s cholesterolem podědila? Měla bych podle vás jít na nějakou kontrolu?
  Díky

 • Host chatu

  Vysoká hladina cholesterolu může být dědičným onemocněním, které se nazývá Familiární hypercholesterolémie. V tom případě se dědí obvykle s 50% šancí pro každého jedince, který má 1 rodiče s vysokým cholesterolem. Rozhodně byste měla mít vyšetřené hladiny cholesterolu, může zařídit Váš praktický lékař na základě této Vaší informace. Více informací můžete najít na www.athero.cz v sekci Projekt Medped - pro pacienty.

 • Kája

  Dobrý den,
  na jaké měření a kam bych měla zajít, abych zjistila, jestli mám problémy s cholesterolem?
  Děkuji,

 • Host chatu

  Je vhodné chodit na pravidelné preventivní kontroly, seznam naleznete na stránkách Vaší zdravotní pojišťovny. Chodí se k praktickému lékaři. Zahrnuje to pouze odběr krve na lačno.

 • Dan

  Dobrý den,
  myslíte si, že u cholesterolu hraje větší roli dědičnost, nebo pohyb a strava?
  Díky

 • Host chatu

  U velké většiny poruch, které nejsou příliš těžké, je na vině špatná strava, nedostatek pohybu, někdy v kombinaci s mírnou dědičnou zátěží. Existují však velmi vysoké hodnoty cholesterolu podmíněné dědičným onemocněním, které reagují na dietu i pohyb pouze mírně a v těchto případech je vliv dědičnosti naprosto zásadní.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 1/2022 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.