Zabezpečit dům před dovolenou? Odpovídal odborník Michal Ježek

Chat je uzavřený04.03.2016 10:00

Ing. Michal Ježek.

Nejčastěji řeší lidé zabezpečení až ve chvíli, kdy jsou vykradeni nejbližší sousedé nebo v horším případě přímo oni sami. Rizikovým obdobím bývá především sezóna dovolených, kdy je dům delší dobu bez dozoru, šikovnému zloději ale stačí i víkend. Některé pachatele ale neodradí, ani když majitelé domu nebo bytu spí ve své ložnici. Někdy tedy nejde jen o majetkovou újmu, ale také o ohrožení zdraví a života. Jak se zabezpečit? Na co si dát pozor? Jak dlouho trvá instalace a komu ji svěřit? Jaké jsou novinky v oblasti zabezpečení? Kolik stojí zabezpečení a kolik dohled bezpečnostního centra? Ptejte se odborníka na zabezpečení ze společnosti Jablotron Michala Ježka v pátek 4.března od 10.00.

Ing. Michal Ježek je odborníkem na elektronické zabezpečení. V české společnosti Jablotron pracuje devět let. Vystudoval Vysoké učení technické v Brně, obor Sdělovací technika. V současně době pracuje v Jablotronu na pozici produktového manažera, dříve byl hlavním lektorem v Akademii Jablotronu.

Chat

 • Petr

  Dobrý den, jaké dostanu záruky pokud se prokáže, že byl zlodějem alarm překonán? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, např. Jablotron má v rámci tzv. Celkové ochrany garanci, že pokud byl alarm prokazatelně překonán pachatelem, zaplatíme škodu až do výše 2 mil. Kč. Prokázání překonání musí být potvrzeno Policií ČR. Dalšími podmínkami je profesionální montáž alarmu, pravidelná servisní prohlídka a splnění všech požadavků normy EN 50131.

 • Renata

  Dobrý den, zajímalo by mě, jaká je citlivost snímačů pohybu? Máme domácí zvířata - kočku a psa, kteří se pohybují po celém domě. Zaznamenaly by je tyto senzory? Případně dají se třeba nastavit na určitou výšku tak, aby zvířata nesnímala? Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, pokud se instaluje alarm do objektu, kde se běžně mohou pohybovat domácí zvířata, je možné ho na to přizpůsobit. Obvykle se v těchto případech nepoužívají pohybové detektory, ale instalují se detektory otevření do oken a dveří. Dále se tyto detektory kombinují s detektory rozbíjení skla, které řeší násilné vniknutí do objektu přes okno jeho rozbitím. Takto nainstalovaný alarm nezpůsobuje falešné poplachy od domácích zvířat a přitom plně chrání celý objekt. Varianta, kterou zmiňujete Vy je také možná. Pak se musí instalovat speciální pohybové detektory, které jsou schopny rozpoznat zvíře od člověka. Obvykle se u nich uvádí tzv. odolnost proti zvířatům v kg. Znamená to, že např. na 20 kg zvíře detektor reagovat nebude, ať bude kdekoliv v prostoru. Toto řešení však čas od času falešný poplach způsobit může.

 • SK

  Je dobré nechat hrát doma tv nebo radio, aby si zloděj myslel, že je někdo doma?

 • Host chatu

  Dobrý den, některého zloděje to odradit může, některého ne. Statistika policie ukazuje, že přibližně 50% vloupání je v době, kdy je majitel doma, např. spí nahoře v ložnici a dole mu pachatel vykrade obývací pokoj. Z toho se dá usuzovat, že drzost zlodějů je obrovská. Určitě bych nespoléhal na nějaké atrapy nebo tak jednoduché simulace toho, že je někdo v objektu. Náš průzkum mezi zloději ukázal, že ani pes pro ně není velký problém.

 • BRKB

  Ideální zabezpečení proti krádeži vloupáním pro byt - garsonka - v bytovém domě - 5. patro?

 • Host chatu

  Dobrý den, pro byt je nejdůležitější mít dobře zabezpečené vstupní dveře. Pokud má byt i balkon, pak i balkonové dveře a okno. Zaznamenáváme totiž případy, kdy pachatel sešplhá po hromosvodu, nebo ze společných prostor schodiště přejde po okapové římse mezi panely na balkon. Doporučil bych alarm (připojený na bezpečnostní agenturu) s detektory na výše zmíněných vstupech do objektu a bezpečnostní dveře. Pokud máte v objektu něco cenného (trezor, obrazy, modely apod.) instaloval bych tzv. předmětovou ochranu, což obvykle bývá otřesový detektor, který zaznamená nežádoucí manipulaci s hlídaným předmětem.

 • ANTI

  Existuje vůbec bezpečnostní systém pro dům či byt v ČR, který nikdo nepřekoná, žádný kriminálník?

 • Host chatu

  Dobrý den, neexistuje. Každý systém, který vymyslel člověk, může být člověkem překonán. Jde jen o to s jakým úsilím a za jaký čas. Právě čas je v tomto velmi důležitý. Čím déle musí strávit překonáváním alarmu tím větší je pravděpodobnost, že si toho někdo všimne. Realita v ČR však není taková, že by pachatelé alarmy překonávali. Mohu to zcela otevřeně říci, protože jsme si udělali mezi nimi průzkum (oslovili jsme 1 000 vězňů). Obvykle se do objektu typu rodinný dům, vloupávají přes okno (jeho vylomením) a spoléhají na to, že okna zabezpečená nejsou. Proto vždy při instalaci alarmu doporučujeme instalovat i tzv. plášťovou ochranu, což je právě hlídání oken a dveří.

 • Anna

  Kolik stojí hlídání domu? S jakými dalšími náklady musím počítat?

 • Host chatu

  Dobrý den, konkrétní částka je vždy odvislá od velikosti objektu a funkcí a služeb, které uživatel požaduje. Abyste však měla nějakou představu, uvedu příklad. Instalace alarmu do běžného rodinného domu se základními funkcemi stojí cca 25 000 až 30 000 Kč. Připojení tohoto alarmu na bezpečnostní agenturu, např. Bezpečností centrum, stojí 870 Kč/měsíc. V této měsíční částce je vše a nejsou zde žádné další skryté poplatky za komunikaci či výjezdy. Každý (i planý) výjezd je zdarma. Měsíčně lze platit i méně, ale pak jsou plané výjezdy (= výjezd, při kterém nedošlo k narušení objektu) zpoplatněné.

 • Michaela

  V domě máme u vchodu nainstalovanou kameru a v bytě místo obyčejných vstupních dveří bezpečnostní. Stačí to,nebo bych i tak měla uvažovat o alarmu?

 • Host chatu

  Dobrý den, bezpečnost objektu se dá vždy zvýšit. Pokud bych Vám měl poradit konkrétně, potřeboval bych vědět v jakém patře byt je, kde se daný bytový dům nachází nebo jestli je ve vašem okolí zvýšený výskyt kriminality. Obecně se však dá říci. Mechanické zabezpečení je dobré v tom, že pachatele buď na nějakou dobu zdrží, nebo mu úplně zabrání ve vstupu. Kamerový systém takto instalovaný obvykle slouží jako záznam toho co se v objektu v daný čas dělo, tudíž spíše se pak používá k dokazování nebo pátrání po pachateli. Jak vidíte, ani jeden z těchto způsobů neumí pachatele přímo detekovat a informovat o jeho přítomnosti v objektu uživatele nebo lépe bezpečnostní agenturu. Proto instalace byť základního zabezpečení pomocí alarmu a jeho připojení na profesionální bezpečnostní agenturu vždy znatelně zvýší bezpečnost objektu a jeho obyvatel.

 • Pavel

  Dobrý den, uvažuji o elektronickém zabezpečení s napojením na Bezpečnostní centrum, ale nejsem si jistý dojezdovou vzdáleností vašich vozidel. Bydlím na okraji obce Jiříkov v Ústeckém kraji. Můžete mi říct, jak dlouho by zásahovému vozu trvalo dojet na místo? Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Vaše úvahy jdou správným směrem a jsem rád, že stále více lidí takto uvažuje. Alarm sám o sobě opravdu ne vždy stačí. Ovšem v kombinaci s napojením na profesionální agenturu, která je schopna zajistit rychlý a kvalitní zásah se podstatně zvyšuje bezpečnost daného objektu. Pokud jde o dojezd na Vámi zmiňované místo, tak ten Vám takto veřejně z bezpečnostních důvodů sdělit nemohu. Požádejte montážní firmu, která Vám bude alarm montovat, aby Vám tuto informaci zjistila ještě před tím, než alarm vůbec začne montovat. Našim proškoleným montážním firmám tuto informací sdělíme obratem a zcela zdarma. Pro Vaši představu máme dnes průměrný dojezd po ČR 10 minut.

 • Honza

  Má Jablotron kamery? Žádné jsem nenašel a přijde mi to jako handicap...

 • Host chatu

  Dobrý den, Jablotron v současné době nabízí kamery. Jedná se o výrobky EyeSee a EYE-02. Nejsou to pouhé kamery, mají v sobě integrován vlastní GSM komunikátor a vestavěné základní detektory (detektor pohybu, detektor rozbíjení skla). Díky tomu mohou být kamery provozovány zcela autonomně. Pro uživatele máme připravenou aplikaci do chytrých mobilních telefonů, takže může kdykoliv vidět co se v objektu děje. Náš nejnovější alarm JABLTRON 100 nabízí tzv. foto verifikaci poplachu. Tato technologie výrazně snižuje datovou náročnost komunikace alarmu s uživatelem a nezatěžuje ho zasíláním zbytečných videí nebo fotografií. K uživateli se dostane sekvence snímků pouze, pokud v objektu nastal poplach. Pro tuto funkci využíváme pohybových detektorů s integrovanou kamerou (velmi ohleduplné řešení k interiéru) anebo samostatnou foto verifikační kameru.

 • Erik

  Dá se říct jestli fakt čekají zloději na dovolenou nebo kradou furt? Pomůže nějaká fotopast a bude fotka stačit policii?

 • Host chatu

  Dobrý den, i z našich statistik vyplývá, že období kolem dovolených, ale i kolem Vánoc a Velikonoc dochází ke zvýšenému počtu vloupání. Ovšem i během zbytku roku tato činnost na nule není. Každý za sebe může udělat alespoň základní minimum, aby nezvyšoval riziko vloupání v době, kdy není doma. Určitě nedoporučuji sdělovat informace o přesných odjezdech a návratech z dovolené na Facebook; nenechávat na poštovní schránce vzkaz pro pošťáka: Jsem na dovolené, poštu mi nechávejte u souseda apod. Pokud jde o fotopast, tak to je opravdu jen to úplně nejzákladnější zabezpečení. Spíše bych mluvil ne o zabezpečení, ale o informování majitele, že už se něco stalo. Problém tohoto řešení je, že pokud jste na dovolené, tak s tím na dálku nic moc neuděláte. Policie může využít video, případně foto jako důkaz pouze v tom případě, kdy k tomu dá povolení státní zástupce. V opačném případě tyto materiály používá pro potřeby svého vyšetřování, což jim ale také může pomoci.

 • ing. Michael Pelikán

  Dobrý den pane inženýre, lze s nějakým z alarmů, který Jablotron prodává dělat domácí automatizace, řekněme něco jako varianta inteligentní budovy. Lze instalovat dodatečně nebo se to musí plánovat na novostavbu. Děkuji Vám a krásný pátek

 • Host chatu

  Dobrý den, tento dotaz padá velmi často a děkuji Vám za něj. Náš alarm JABLOTRON 100 umožňuje v domě udělat základní automatizaci, která většině lidem plně vyhovuje. Lze např. ovládat vjezdovou bránu, garážová vrata přímo z automobilu nebo z mobilu. Dalším častým řešením je ovládání osvětlení v objektu na základě pohybu a denní hodiny. Často se také řeší vypnutí různých spotřebičů v objektu, pokud tam nejsem (je zajištěno) nebo naopak zapnutí výkonových spotřebičů (ohřev bazénu, vyhřívaní okapů, pračka, sušička) při nižším tarifu elektrické energie. Velkou výhodou je, že není potřeba dokupovat velké množství dalších komponent, protože mnoho z nich je již součástí základní instalace alarmu. Přeji Vám také hezký pátek a víkend.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 09/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.