Začíná období podzimních chřipek. Jak se bránit? Odpovídal MUDr. Ladislav Slováček

Chat je uzavřený11.09.2019 13:00

Ladislav Slováček.

Je mi už přes 60 let, proto se bojím, že lehce chytím chřipku. Jak se mohu bránit? Moje děti (ve věku 4 a 8 let) každý podzim přiběhnou ze školy a školky s chřipkou, přinejlepším ošklivou rýmou. Jak je můžu chránit? Mohu se nechat očkovat proti chřipce? Na tyto a další otázky se ptejte MUDr. Ladislava Slováčka, Ph.D. Host odpovídá ve středu 11. září od 

Doc. MUDr. Ladislav Slováček, Ph.D. je absolventem Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, kterou vystudoval v roce 1997. Nyní se specializuje na všeobecné praktické lékařství pro dospělé, vnitřní lékařství, klinickou onkologii a věnuje se paliativní medicíně. Působí jako praktik, onkolog a internista. Provozuje ambulanci praktického lékaře pro dospělé na Poliklinice IV v Hradci Králové.

Chat

 • Lada

  Existuje nějaká jiná varianta, jak se bránit proti chřipce, když očkování se chci vyhnout?

 • Host chatu

  Dobrý den, děkuji za dotaz. Nejúčinnější prevencí je bezpochyby očkování. pakliže se nechce očkovat, je nutné podpořit Váš imunitní systém vitamíny zjm. pak vitamínem C. Na trhu je k dispozici celá řada vitamínových preparátů. Velice dobré portfolio nabízí česká firma Generica. V neposlední řadě je vhodné je otužování se.

 • Patrik

  Dobrý den,

  má cenu "nadopovat se" vitaminem C nakoupeným v lékárně, když chce člověk předejít chřipce nebo nachlazení? Nebo touto céčkovou prevencí nic nedocílím? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Rozhodně se domnívám, že !céčková" prevence má své opodstatnění a pomůže vám. Nelze ale spoléhat pouze na vitamín C, ale pamatovat i na bazální režimová opatření jako je dostatečné oblékání se.

 • René

  Dobrý den, aktuálně se s nějakým nehezkým bacilem potýkám a "sednul" mi do krku a na hlasivky. Takže mám vyschlo v hrdle, což mě navíc ještě dráždí ke kašli. Doporučíte mi něco, co je dostupné v lékárně? Zatím jsem svého doktora nanavštívil a snažím se s tím bojovat. Děkuji.

 • Host chatu

  V rámci lokální péče o hrdlo je možné vyzkoušet pouhé kloktání vlažnou slanou vodou. V případě nedostatečného efektu lez vyzkoušet dostupné preparáty typu Hydropastilky od firmy Generica nebo preparáty na bázi šalvěje. V případě, že nedocílíte efektu,. doporučuji kontrolu cestou vašeho praktického lékaře.

 • Ilona

  Dobrý den, jsem velmi háklivá na změny teplot, proto jsem také často nemocná. Co byste mi doporučil pro zlepšení imunity? Děkuji za odpověď.

 • Host chatu

  Podpořit váš imunitní systém lze několika způsoby. Jedním z nich je pravidelné užívání vitamínů zjm. pak vitamínu C, blahodárně na imunitní systém působí i rakytník případně kolostrum.

 • Alžbeta

  Dobrý deň, mám 3 ročného syna a tento rok začal chodiť do škôlky. Zimného obdobia sa pomerne bojím. Čo môžem robiť aby som zvýšila jeho imunitu. Existuje na trhu prípravok vhodný aj pre tak malé deti?
  ďakujem

 • Host chatu

  Určitě na trhu najdete pro svého syna dostupné preparáty pozitivně ovlivňující imunitu. Velice dobrou osobní zkušenost mám s preparáty od české firmy Generica. Prosím, koukněte na jejich webové stránky a jistě si vyberete.

 • Petr

  Dobrý den, s každou nemocí i lehčím nachlazením mě doprovází i opar na rtu. Je to nepříjemné a vleklé. Doporučil byste mi nějakou prevenci, jak bych tomu aspoň částečně mohl předcházet? Děkuji.

 • Host chatu

  Labiální herpes je nepříjemný z hlediska opakovaného výsevu z důvodu perzistence viru herpes simplex v lidském organismu. Svým pacientů doporučuji posílení imunity a to nejen vitamínovými preparáty (na bázi vitamínu C), ale režimovými opatřeními (otužování se, saunování atd.)

 • Matt

  Dobrý den, pane doktore. Chci se zeptat, je normální, že má člověk ráno po probuzení a při cestě do koupelny najednou velkou rýmu (která pak odezní), ale ráno to spouští slzení, opakované smrkání atd. Je možné tomu nějak předcházet? Někdy mám pocit, že kvůli tomu nemusí člověk ani vstát (změna teploty, bosé nohy atd.), ale stačí se de facto probudit a změnit "rytmus" těla. Mám u toho pocit jakoby krátkodobé alergie (ucpe se nos), ale velmi rychle, třeba za deset - patnáct minut to odezní...

 • Host chatu

  Setkávám se obdobným problémem u pacientů, kteří spí s otevřenými ústy. Ráno po probuzení mají pocit plného nosu někdy až pocity škrábání v krku. V okamžiku provedení ranní hygieny tyto obtíže mizí. .

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 16/2020 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.