Zajímá vás, na základě čeho stanovují bookmakeři kurzy? Odpovídal bookmaker společnosti Chance Karel Brettschneider

Chat je uzavřený01.11.2017 14:00

Karel Brettschneider.

Zajímá vás, na základě čeho stanovují bookmakeři kurzy za společenské i sportovní sázky? Přemýšlíte o tom, co obnáší povolání bookmakera, co vše musíte umět a jak se jím můžete stát? Na vše, co vás ohledně sportovních i společenských sázek zajímá, se můžete ptát bookmakera společnosti Chance, Karla Brettschneidera ve středu 1. listopadu od 14 hodin.

Karel Brettschneider působí již deset let u společnosti Chance, trojky na českém sázkařském trhu. Na této pozici musí sledovat všechny sportovní disciplíny, primárně se ale specializuje především na basketbalovou NBA, či na americký fotbal nebo na vybrané fotbalové soutěže. Náplní jeho práce je také tvorba a kontrola kurzů a schvalování tiketů.

Chat

 • Jan

  Dobrý den,

  kdybych se chtěl stát bookmakerem, jak bych se měl na tuto práci připravit?
  Co povolání obnáší?

 • Host chatu

  Dobrý den, základem je být sportovní fanoušek. A snad každý bookmaker začínal napřed jako sázkař. Pokud máte zájem stát se bookmakerem, zkuste si napřed pro sebe vypisovat kurzy na některé zápasy. Pak je můžete porovnat se skutečnou nabídkou sázkových kanceláří a třeba zjistíte, že jste přirozený talent 😊. Musíte ale počítat s tím, že tohle povolání je dost řehole – stojí spoustu času a tomu musíte přizpůsobit i osobní život, protože pracujete fakticky non stop.

 • Mirek

  Dobrý den,

  na základě čeho stanovují bookmakeři kurzy za sportovní sázky?

 • Host chatu

  Dobrý den, Mirku, bookmaker se snaží vždy posoudit sílu týmů, zohlednit aktuální formu, možná zranění hráčů a samozřejmě i důležitost utkání z hlediska jednotlivých týmů. Svou roli někdy mohou hrát i nesportovní faktory – pro zajímavost třeba rozvod hráče nebo počasí apod. Po posouzení všech faktů a skutečností vytvoří bookmaker kurzy.

 • Hana

  Dobrý den,

  většina lidí si pod pojmem bookmaker představí, že jde o práci snů...Je to opravdu tak snadná práce?

 • Host chatu

  Určitě to není černobílé 😊 Práce bookmakera má svá pozitiva, ale i negativa. Mezi ta třeba patří nutnost pracovat pod tlakem a často i v noci (třeba moje specializace je i NFL). Musíte počítat s tím, že daný sport je třeba sledovat non stop, tedy například i na dovolené. Za velké pozitivum bych ale označil to, že moje práce je stále mým koníčkem.

 • Aleš

  Dobrý den,

  může bookmakerovi k jeho povolání pomoct nějaká škola nebo kurz? Máte nějaký tip?

 • Host chatu

  Dobrý den, na tohle žádná škola neexistuje. Potřebujete mít logické uvažování, to je základ. Měl byste si asi trochu rozumět s matematikou. A pak samozřejmě musíte být pořádný sportovní fanda!

 • Jana

  Dobrý den,

  jak jste se k této práci dostal?

 • Host chatu

  Zdravím, Jano, bylo to v podstatě náhodou. Dozvěděl jsem se o tom od svého kamaráda, jehož kamarádka kamaráda pracovala v Chanci. Z toho vidíte, že to byl jednoznačně osud :-)

 • Petr Komárek

  Dobrý den,

  jak se bookmakeři dostanou k informacím o zápasech, které nejsou všeobecně tak sledované? Například fotbalová liga v Albánii, Indonésii apod.? Co je nejdůležitější při sestavování kurzů? Díky

 • Host chatu

  Dobrý den, Petře, podstatné pro tyto okrajové soutěže je například sledovat místní tisk a internetová média (ještě, že existuje překladač). Další zajímavé informace můžete nalézt na sociálních sítích, třeba Twitter.

 • Lukáš

  Věříte, že se fotbalová Sparta pod trenérem Stramaccionim ještě zvedne?

 • Host chatu

  Lukáši, jako fanoušek Sparty bohužel nevěřím. Důvodem je, že v jejich hře nevidím žádný progres. Některá trenérova vyjádření v médiích navíc svědčí o tom, že by obrat k lepšímu byl spíše zázrak. Chybí mi správné pojmenování problému, natož jeho řešení.

 • Petr

  Dobrý den,
  co je u sázkařů více populární společenské nebo sportovní sázky?
  Děkuji

 • Host chatu

  Dobrý den, jednoznačně sportovní. A to i když obliba společenských sázek roste a my se úměrně tomu snažíme rozšiřovat i naši nabídku. Z nesportovních sázek jsou rozhodně nejpopulárnější sázky na volby. Na poslední parlamentní volby se u Chance prosázelo 11 milionů.

 • Martin

  Před utkáním jsou kurzy stanoveny bookmakerem. Poté v průběhu utkání jsou online kurzy měněny programem. V jakém okamžiku do změny těchto kurzů vstupuje bookmaker, pokud vůbec.Jaké je největší časové zpoždění mezi situací na hřišti nebo kurtu a přenosem zprostředkovaném sázkovou kanceláří. Díky za odpověď.

 • Host chatu

  Martine, do live sázek má bookmaker možnost vstoupit a zasáhnout v jakémkoli okamžiku. Typicky pokud se stane nějaká nestandardní situace na hřišti. Časové zpoždění je jen několik sekund a neustále pracujeme na tom, aby se ještě více zkracovalo.

 • GF

  Co politické sázky? Co byste k nim řekl?

 • Host chatu

  Zdravím, jak jsem už napsal, jejich obliba je na vzestupu. Teď se třeba můžete těšit a sázet na volbu prezidenta republiky.

 • ANTI

  Co sázky na to kdo bude prezidentem od r. 2018 - po M. Zemanovi - jak to vypadá v této sázkařské oblasti?

 • Host chatu

  Zatím je z hlediska kurzů stále největším favoritem Miloš Zeman. I proto na něj evidujeme největší objem sázek (40 %). Plus na Zemana kurz nedávno velmi výrazně klesl, zejména díky tomu, že se jeho zdravotní stav zdál lepší.

 • BKB

  Jak je to v současnosti s nelegálnostmi okolo sázek, černé sázky apod.?

 • Host chatu

  Proběhla úprava legislativy, která podmínky pro sázení na území ČR výrazně zpřísnila a zavedla postihy proti nelegálním sázkovým kancelářím. To jsme samozřejmě přivítali, i když některé novinky v legislativě nejsou úplně populární, zejména mezi sázkaři.

 • anna jezberová

  1.Proč nejsou kurzy ,,rovina ,tj 2 - 2,resp 3 -3 -3, ale u vyrovnaných zápasů ,tj1.8 - 1.8 nebo 2.7 -2.7 - 2.7,když si navíc SK účtuje 10% přirážku na provoz sběrny?2.Vysvětlete mi prsím rozdíly na 0 a 2 v kursech na 2 zápasy,mezi kterými je na 1 rozdíl 0.01? konkrétně zítra P.Beogr. - Skander má 1.56 -4.11 -6.39 a Lazio - Nice má 1.57 -4.24 - 6.04?Myslím si,že sázky na třetiny ,resp . poločasy snad mimo top ligy je obrovský prostor pro podvody.Dřív se na srbskou,katarskou,indonéskou a další nedůvěryhodné ligy nesázelo vůbec ,1.třetina extraligy nebo nižší byla 3 a nebo 5AKU a taky to šlo.

 • Host chatu

  Dobrý den, dnes se přes 90 % sázek realizuje na internetu, kde žádný manipulační poplatek není účtován. Na pobočkách mají registrovaní klienti možnost sázet takzvanou Profisázku, také bez manipulačního poplatku. Pokud jde o kurzy "rovina", tak je nasnadě, že cílem sázkové kanceláře je vygenerovat zisk, což by kurz 2 - 2 nevygeneroval. Neustále přistupujeme ke snižování výhody.

 • Sparťanka

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak vidíte vyhlídky Sparty... Tento rok jsou šance na titul pasé, ale co třeba za rok? Díky :-)

 • Host chatu

  Viz moje předešlá odpověď. Aktuálně to také nevidím nijak růžově. Pokud dojde ke změně fungování klubu, tím myslím nejen výměna trenéra i zásah do vedení týmu, tak by se neoddiskutovatelná kvalita kádru měla konečně projevit. Ale cesta v tuhle chvíli vypadá hodně trnitě :-)

 • Zvědavec

  Zdravím a chci se zeptat, jak to mají bookmakeři s fanděním... Promítá se váš osobní názor nějak do kurzů nebo jdete čistě po faktech? Jak to tedy je?

 • Host chatu

  Každý někomu fandí, ale u bookmakera se to na kurzech projevit samozřejmě nesmí :-)

 • Marian z Prahy

  Měl bych dotaz, možná trochu hloupej, ale přesto se zeptám: smí bookmaker sám sázet? :-) Děkuju, K.

 • Host chatu

  Dobrý den, zákonem je samozřejmě sázení pro bookmakery zakázáno.

 • Martin

  Co bookmakeři říkají na vývoj ve fotbalové lize? Takovou jízdu Plzně asi nečekal vůbec nikdo, i vzhledem k velkému posilování pražských "S". Našli se lidé, kteří před sezonou sázeli na titul Viktorie?

 • Host chatu

  Na titul Plzně se před startem ligy sázelo, ovšem zdaleka ne tolik jako na pražská "S". To, že Plzeň ve dvanácti kolech nezaváhá ani jednou, nečekal opravdu nikdo. Ani já bych si na to nevsadil - kdybych mohl..:-)

 • anna jezberová

  Zdravím Vás.Kursy na události se v ČR mezi jednotlivými SK nijak zásadně neliší.Před 15ti lety tam byly občas zajímavé rozdíly.To jedete podle stejných programů nebo opisujete a event. doupravujete podle těch největších? Překvapuje mě,že na kursy nemá nijak zásadní vliv vyřazení ze hry klíčového hráče,zejména v hokeji golmana.Je ekonomicky zajímavé vzhledem k velkému riziku ,,koupení zápasu,, vypisovat sázky na 3.finský nebo norský fotbal či naše divize?Mistrem proher v 1.kole méně důležitých turnajů býval Kafelnikov.Jak je to dnes a jak se tomu bráníte, Dík.

 • Host chatu

  Dobrý den, kurzy jsou podobné z toho důvodu, že jednotlivé SK mají k dispozici podobné zdroje informací, zejména vlivem internetu. Rozdíly mezi kurzy se ale dají najít vždycky. Změna brankáře v hokeji na kurzy takový vliv nemá, ale například absence klíčového hráče v basketbale se projeví daleko výrazněji. Nabídku rozšiřujeme podle zájmu sázejících, k rizikovějším soutěžím přistupujeme obezřetně a i kurzy samotné v sobě případnou rizikovost zohledňují.

 • Jitka Kadrnožková

  Dobrý den, kolik času stráví bookmaker nad jedním utkáním, které musí pro kancelář připravit? U týmových sportů zjistit zraněné, aktuální formu útočníků, u individuálních zase poslední zápasy, oblíbenost povrchu atd. A liší se to hodně sport od sportu?

 • Host chatu

  Zdravím, podle složitosti soutěže se to velmi liší. Může to být klidně v řádu dvaceti vteřin nebo to naopak může zabrat i dvacet minut. Záleží jaké informace a znalosti k soutěži máme v daný okamžik. Pokud má bookmaker soutěž dlouhodobě načtenou, tak je to opravdu blesk :-) Všechny faktory, které jste vyjmenovala roli samozřejmě hrají.

 • Michal Horáček

  Jak může bookmaker ve firmě postupovat? Lze se poctivou prací vypracovat až na hlavního bookmakera? Existuje bookmakerská smetánka?

 • Host chatu

  Michale, je to stejné, jako u kteréhokoli jiného povolání. Když jste opravdu dobrý a makáte, šance na postup tu vždycky je. Smetánka v podobě bookmakerské elity tu samozřejmě existuje.

 • tiper24587

  Věříte spíše promyšleným "kombi" sázkám, nebo proslulým "toaletním papírům" čítajícím stovky zápasů s malými kurzy, ale extrémní možnou výhrou?

 • Host chatu

  Toaletní papíry, pravda, moc šancí nemívají, ale je na zvážení každého, do jak velkého rizika chce jít. Nejúspěšnější sázkaři často sázejí spíše vyšší částky na menší počet utkání.

 • Adam Pavlásek

  Jak přesně funguje systém "čím víc se na akci sází, tím víc klesá kurz"? Proč to tak je? Jak sázková kancelář řeší zápas, za který už vyplatí výhru, ale zpětně se ukáže jako zmanipulovaný? Když vyhraji sto milionů na tenisovém zápase na druhé straně planety, který asi těžko ovlivním, asi se mi nebude chtít vracet část výhry.

 • Host chatu

  Objem sázek na jednotlivé příležitosti kurz samozřejmě ovlivňuje. Je to tím, že sázková kancelář se snaží pracovat s rizikem, které s utkáním souvisí. K vaší druhé otázce - oficiálně vyhlášený výsledek je pro nás závazný a jeho další úpravy (např. doping) nelze brát zřetel. Je to tak stanoveno v herním plánu, který je závazný pro sázejícího i pro nás. Bylo by nemyslitelné v podobném případě vymáhat od sázejících již vyplacené výhry.

 • Michal Horáček mladší

  Myslíte, že táta bude prezident? Kolik byste si na to vsadil vy?

 • Host chatu

  Doufám, že bude, ale bohužel si na to nemůžu vsadit :-)

 • Marek Dalík

  jaký je kurz, že se MIrek stane prezidentem? díky marek

 • Host chatu

  Marku, takový kurz momentálně nemáme vypsaný. A upřímně ani neuvažujeme, že bychom ho vypisovali.

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 9/2021 najdete >
Týden

Sedmička

Exkluziv

Interview

Instinkt

Nebezpečné vztahy

Týden rozhovory

Týden speciál

Sedmička křížovky

Sedmička pro ženy

Sedmička pro maminky

Sedmička Krimi

Sedmička Extra

VIP svět

TV Komplet

Sedmička Retro

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Krimi


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.