Zajímají se lidé o původ oblečení? Odpovídala Klára Haunerová

Chat je uzavřený31.01.2019 14:00

Klára Haunerová.

Pletený svetr od babičky nebo šaty na míru doma ušité jsou dnes nedostupným luxusem. Doba domácího šití oblečení se vrací. Touha po kvalitních materiálech, které běžné konfekce téměř nepoužívají je obrovská. Jaký je dnešní trend? Jak se naučit šít a proč? Jaké materiály kupovat a kterým se vyhnout v obchodech s oblečením? Zajímají se lidé o původ oblečení a řeší dopady související s nákupem levného oblečení? Ptejte se ředitelky Institutu módní tvorby Kláry Haunerové. Host odpovídá ve čtvrtek 31. ledna od 14.00.

Klára Haunerová je zakladatelkou a majitelkou Institutu módní tvorby v Praze na Vinohradech. V rámci své přednáškové činnosti v Institutu i mimo něj se věnuje stavu fashion industry v Čechách a v zahraničí a propaguje udržitelnost v módním průmyslu. Ve svém volném čase především cestuje a publikuje články o ekologii a udržitelném způsobu života.

Sama absolvovala řadu tuzemských i zahraničních škol se zaměřením na fashion design a fashion marketing a management. Nejvíce ji ovlivnilo studium na London College of Fashion. Po návratu ze zahraničí se rozhodla pro vlastní vzdělávací institut, který poskytne komplexní vzdělání v oboru módní industrie a potřebnou praxi. V IMT se svým fashion týmem pomáhá mladým designerům budovat úspěšnou oděvní značku. Ateliér umožňuje plnohodnotné vzdělání v oboru módní industrie bez ohledu na věk, nebo předchozí vzdělání. A to vše v souladu s myšlenkou udržitelné módy. Kromě pravidelných kurzů institut přispívá ke vzniku nových lokálních značek a pomáhá svým studentům úspěšně studovat a pracovat v zahraničí na pozici oděvních návrhářů.

Chat

  • Lovacoop

    Kdy budou mít ženy zase plnou skříň krásných letních šatů a sukní jako naše babičky a prababičky?

  • Host chatu

    To je záludná otázka hned na začátek. Pravdou je, že se vyrábí čím dál tím více oblečení a nabídka je obrovská. Ale často slýchávám, že ačkoliv obchody praskají ve švech, lidé si nevyberou. Nejsou spokojení především s kvalitou materiálů a všude je "to samé". Máme tedy plné skříně, ale neustále nemáme co na sebe...ale je to volba každého z nás. Můžeme to změnit a nakupovat méně kvalitních kousků...a třeba si pořídit nadčasové šaty, které po jedné sezóně nevyřadíme a budeme se z nich těšit i další roky...

  • WAR

    Zajímají se lidé o původ oblečení a řeší dopady související s nákupem levného oblečení?

  • Host chatu

    Pokud to budeme vztahovat na český trh, pak to lidé všeobecně moc neřeší. V mém okruhu "lidí od módy" je samozřejmě situace jiná, naši studenti se zajímají o tento problém (oproti období před např. 10 lety), ale je nás málo. Mým cílem je šířit povědomí o tom, jak a za jakých podmínek se oblečení vyrábí a vzdělávat budoucí módní designery v této oblasti...cesta je ale dlouhá

  • WAR

    Doba domácího šití oblečení se vrací. Proč je tomu tak podle Vás?

  • Host chatu

    Tento nárůst pozoruji již delší dobu a důvodem je právě nadbytek nekvalitního oblečení v módních řetězcích. Lidé už nechtějí nekvalitní oblečení, které se jim po třech praní rozpadne a taky se chtějí oblékat originálně a vlastnit originální kousky (taky už jste potkali svůj kabát z H&M 20x na ulici?).

  • InnerS

    Jaké materiály kupovat a kterým se vyhnout v obchodech s oblečením?

  • Host chatu

    To je velmi složité téma a nedá se odpovědět jednoznačně. 100% bavlna není vždy záruka kvality a výroba ze syntetických materiálů je za určitých podmínek dokonce ekologičtější, než výroba bavlny... ale nedá se jednoznačně odpovědět, které materiály kupovat...Co se chemikálií v textilu týká, je nutné být obezřetný. Ne všechno označení tvářící se jako „eco, fair trade nebo bio“ je skutečně zárukou férové módy. Pokud chceme mít jistotu, že oděv je vyrobený ekologicky přívětivou cestou, musíme pečlivě prohlížet certifikace. A často platí, že si za takovou známku kvality a jistoty značně připlatíme. Příkladem je označení: Certifikace GOTS, Fairtrade®, Fair Wear či WRAP

  • ANTI

    Pletený svetr od babičky nebo šaty na míru doma ušité jsou dnes nedostupným luxusem. Jak to změnit k lepšímu?

  • Host chatu

    Každý na tom můžeme mít svůj podíl. Pokud chcete od oblečení více a podílet se na výrobě produktu, můžete se to naučit. Je řada kurzů, kde Vás to naučí. A samozřejmě můžete přijít k nám do Institutu módní tvorby. Šít se naučíte relativně rychle, pokud budete mít zápal a čas doma "trénovat"

  • BENHYPO

    Jak se naučit šít a proč?

  • Host chatu

    Pokud nemáte motivaci k tomu se naučít šít, nemusíte. Můžete nadále chodit do obchodů, na tom není nic špatného. Jen je dobré o oblečení vědět více a vybírat si obchody, které podporujete svým nákupem... Jak se naučíte šít? Tím, že budete trénovat a šít a šít...je to jen o praxi a odhodlání. Je dobré začít kurzem šití pro začátečníky a následně si zkoušet doma:)

  • Karolína

    Je možnost studovat v České republice Fashion management?

  • Host chatu

    Karolíno, nově ano! Když jsem ještě studovala já, neexistovalo vzdělání ve fashion marketingu a managementu. Musela jsem vyjet do zahraničí. Nyní i díky poptávce ze strany oděvních podniků máte možnost studovat Fashion management u nás v Institutu módní tvorby (www.institutmodnitvorby.cz), nově otevíráme kurz od března 2019. Naším cílem je propojit vzdělání s potřebnou praxí a připravit nové odborníky v oboru, kteří najdou snadněji uplatnění na trhu práce. Dále je možné studovat FM na Vysoké škole ekonomické, ale zatím jen jako předmět.

  • Jan

    Jste naprosto zbytečný člověk, náplň Vaší práce je nesmyslná, nic lidstvu nepřinášíte. Kolik za to měsíčně máte?

  • Host chatu

    Děkuji za názor. Každý člověk má své poslání a není tu zbytečně. Ale rozumím, že práce v módním průmyslu může působit velmi povrchně a zbytečně... Situace je taková, že nyní je větší nabídka oblečení, než poptávka. A to je momentálně globální problém (skládky, pálení oblečení, chemikálie v textiliích). Snažím se proto vzdělávat v oblasti udržitelné módy a vést designery k tomu, aby jednali zodpovědně. Udržitelnost není zbytečnost, je to nutnost...a tudíž i má práce má smysl. Věděl jste, že módní průmysl je jeden z největších znečišťovatelů životního prostředí?

  • Petruse

    Oblekat se v ramci “slow fashion” je celkem financne narocne a ne kazdy si muze dovolit oblekat se u lokalnich navrharu. Zaroven nechci podporovat odevni retezce...kde mam tedy nakupovat, abych mel dobry pocit a zaroven to bylo cenove dostupne?

  • Host chatu

    Děkuji za dotaz. Nikdo neříká, že nemůžete chodit do módních řetězců a musíte nakupovat jen u lokálních návrhářů. Souhlasím s tím, že je to velmi finančně náročné. Dobré je ale zminimalizovat nákupy a přemýšlet před tím, než si koupíte haldu nadbytečného oblečení ve slevách. Stačí jen u nakupování více přemýšlet, nakupovat méně a vybírat si kvalitnější kousky...když se Vám bude líbit v řetězci tričko a víte, že ho budete dlouho nosit a že ho potřebujete, fajn...noste ho! Já osobně mám velmi minimalistický šatník, barevně omezený (černá, bílá, krémová) a mám tedy oblečení málo...ale vše je kombinovatelné! Je pak snadné se ráno obléknout...vše se k sobě hodí!

  • Nikol

    Jak vypada vas satnik? Davate prednost mode od ceskych navrharu?

  • Host chatu

    Můj šatník je tedy barevně omezený, všechno co v něm mám NOSÍM a najdete v něm oblečení ze second handů, od lokálních návrhářů (nejvíce od mého oblíbeného Pavla Berkyho) i z módních řetězců, kde si ale velmi vybírám a jsem obezřetná. Podporuji různé swapy a oblečení si vyměňuji i s přáteli:)

  • Franco

    Studuji modni navrharstvi a rad bych se zeptal, jake je realne uplatneni na trhu? Muze se v Cechach navrhar uzivit modni tvorbou?

  • Host chatu

    Franco, v Čechách je situace poněkud složitější. Pokud jste talentovaný, cílevědomý, máte finanční prostředky a dobré kontakty v oboru...reálně to možné je. Bohužel je to dlouhá cesta a není úplně jednoduché prorazit. Znám jen pár návrhářů, kteří se skutečně módní tvorbou živí a nemusí pracovat ještě jinde, aby se uživili. O tomto tématu vyjde brzy kniha (únor 2019 Fashion Management/ naklad. Grada). Zde se snažíme o to, přiblížit stav módní scény v Čr.

  • Zuzana

    Pred osmi lety jste si otevrela soukromou skolu (Institut modni tvorby), proc kdyz je v cechach relativne dost mistnich skol, kde lze studovat modni navrharstvi? Co Vas k tomu vedlo?

  • Host chatu

    Vedla mě k tomu myšlenka smysluplného vzdělání. Před 10 lety jsem nebyla spokojená s učebním plánem na Západočeské univetzitě v Plzni a měla jsem dojem, že mě studium nepřipraví reálně "do života". Rozhodla jsem se a založila si malý ateliér (dnes IMT), kde jsem se snažila studenty připravovat na budoucí povolání módního designera. Pravdou je, že uplatnění najdou především v zahraničí. Ale situace se lepší a čím dál více nás oslovují oděvní podniky s poptávkou po kvalifikovaných pracovnících.

  • Adela

    Klaro, pokazde kdyz Vas potkam jste vzdy pozitivne naladena a usmevava...jak to delate;))?

  • Host chatu

    Adélo, děkuji:), je to součástí mého vnitřního nastavení. Snažím se vše vidět pozitivně a usmívat se za všech okolností. Pravdou je, že nemám důvod se mračit. Jsem zdravá, moje práce mě baví a žiji život takový, jaký jsem si přála...tedy podle sebe. A to může každý! Nenechám se ovlivňovat okolím a nehledím na to, co si o mně lidé myslí...

  • Magda

    Koukala jsem, ze v Institutu nabizite hodne kurzu, ktere by me bavili...ale co byste mi doporucila jako uplnemu zacatecnikovi? Nejlepe kurz, ve kterem se budu ucit sit, pripravovat strihy, kreslit a zaroven to bude propojene s praxi?

  • Host chatu

    Magdo, doporučuji kurz BASIC, který je určen začátečníkům a trvá 6 měsíců. Těšit se můžete např. na seminář zaměřený na přehled ve fashion industry, základy oděvního designu, textilní a oděvní zbožíznalství, módní kresbu a v rámci kurzu si ušijete 3 modely pod dohledem návrháře z praxe. Nechybí závěrečná obhajoba před komisí a certifikát. Více na: https://institutmodnitvorby.cz/port...

  • Šára

    Co to znamená oblékat se “udržitelně”?

  • Host chatu

    Oblékat se zodpovědně...s ohledem na životní prostředí

  • Oli

    Dobrý den,
    připravuji vlastní oděvní značku a potřebuji pomoci...jak se s Vámi mohu zkontaktovat?

  • Host chatu

    Jak již bylo zmíněno výše, navštivte naše webové stránky www.institutmodnitvorby.cz a zde nás můžete kontaktovat prostřednictvím webového formuláře, nebo telefonicky:) budeme se těšit!

  • Beata

    Dobry den,
    je to par let co jsem absolvovala u vas kurz Basic a Medium a velmi mi to pomohlo v dalsi ceste...nyni pracuji v zahranici v malem odevnim podniku a vzpominam na prijemne studium u vas na Vinohradech. Jake mate dalsi plany s Institutem?

  • Host chatu

    Beáto, děkuji Vám a gratuluji k Vaší cestě. Jistě to nebylo snadné... V Institutu rozšiřujeme výuku udržitelné módy, máme větší napojenost na oděvní podniky a neustále spolupráci rozšiřujeme. Naší motivací je více vzdělávat a připravovat studenty na práci tady v ČR a propojovat náš Institut s průmyslem...

  • Iva

    Existuje nejaka publikace o tom, jak funguje cesky modni trh? Pisi diplomku a nemuzu nic dohledat. Moc Vam dekuji;) a fandim Vam!

  • Host chatu

    Ivo, pro takové účely doporučuji studii - Potenciál módního sektoru ČR: Módní design – stav a potřeby - Zuzana Mandic, Viola Fetisova, Nora Jelinek, IDU (2018), stahnete zdarma: https://www.kreativnicesko.cz/clank... a dále si počkejte na naši publikaci Fashion Management, která vyjde v únoru. Materiálu tam bude hodně:) děkuji

Foto: archiv

Autor: - red -




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov