Změna zdravotní pojišťovny. Jak na to, poradí Elenka Mazurová

Chat je uzavřený02.06.2015 13:00

Elenka Mazurová.

Podle jakých kritérií je dobré vybírat zdravotní pojišťovnu? Jakou roli ve výběru hrají různé bonusy a benefity? Jaký je nejvhodnější termín pro změnu pojišťovny? Na tyto a další otázky odpoví v úterý 2. června ve 13 hodin Elenka Mazurová, tisková mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny.

Elenka Mazurová absolvovala ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě. V ČPZP působí na pozici tiskové mluvčí od roku 2010. Mezi její zájmy patří zdravý životní styl.

Chat

 • AK

  Jsem invalidní důchodce III. stupně - psychiatrické důvody a jsem u VZP. Byla by nějaká lepší zdrav. pojišťovna pro mne než VZP?

 • Host chatu

  Dobrý den, než změníte zdravotní pojišťovnu, je nutné si ověřit, zda má vybraná pojišťovna s vaším ošetřujícím lékařem - dispenzarizujícím odborníkem, ale i praktikem a stomatologem uzavřenou smlouvu. Smluvní lékaře lze zjistit i z webu jednotlivých pojišťoven. Například u naší zdravotní pojišťovny ČPZP najdete tyto informace na http://www.cpzp.cz/lekari/. Vysloveně na psychiatrické diagnózy nemá snad žádná zdravotní pojišťovna speciální program, takže asi bude důležitější zeptat se svého lékaře.

 • PIn

  Proč název průmyslová u Vaší pojišťovny?

 • Host chatu

  Název napovídá, na kterou oblast se ČPZP primárně soustřeďuje. Naše zdravotní pojišťovna vznikla před více než 20 lety a na jejím založení se podílely nejvýznamnější průmyslové podniky v regionu severní Moravy a Slezska. Mezi zakládající podniky patřily i dnešní ArcelorMittal Ostrava, Třinecké železárny, Vítkovice Machinery Group a tehdejší ŽDB. První tři jmenované jsou zároveň největší plátci zdravotního pojištění. Průmysl je i v současné době tvůrcem základních ekonomických hodnot ve společnosti, a proto jsme přesvědčeni, že zaměstnanci průmyslu si zaslouží vysoce kvalitní servis v oblasti zdravotního pojištění. A takový servis se našim pojištěncům snažíme poskytovat. Naším cílem je stát se největším reprezentantem zaměstnavatelů v oblasti zdravotního pojištění.

 • STOP

  Jak často mohu měnit zdravotní pojišťovnu?

 • Host chatu

  Zdravotní pojišťovnu je možné změnit jednou ročně. Změna je platná od 1. ledna následujícího roku. O změnu je však třeba požádat alespoň šest měsíců předem. Pokud tedy aktuálně zvažujete změnu zdravotní pojišťovnu, máte na podání žádosti čas do konce června.

 • ANNA

  Byla byste pro to aby zdravotní pojišťění bylo dobrovolné? Nebo alespoň pro to, aby se mu neříkalo pojišťení, vždyť to není dobrovolné pojišťění, ale povinný odvod!

 • Host chatu

  Dobrý den, Anno, rozhodně nejsem pro. České zdravotnictví je založeno na principu solidarity, což je obrovská výhoda ve srovnání se zeměmi, kde zdravotní pojištění je dobrovolné a lidé si jednotlivé zákroky platí. Pokud jste tak ještě neučinila, požádejte svou zdravotní pojišťovnu o zaslání výpisu z osobního účtu pojištěnce. Budete velmi překvapena, kolik stojí jednotlivé lékařské zákroky, léky a výkony. Kdyby u nás bylo pojištění dobrovolné a Vy byste si je z jakýchkoliv důvodů nesjednala, vše byste si musela uhradit sama. Takto za Vás veškeré čerpané zdravotní služby zaplatí vaše zdravotní pojišťovna bez ohledu na to, jestli jste zaměstnanec, podnikatel, který třeba navíc dluží na pojistném, důchodce, žena v domácnosti atp. S otázkou názvu na odvod pojistného byste se měla obrátit na naše zákonodárce.

 • nej

  Co nabízí Vaše pojišťovna pro ty co byli nemocní nádorem? A pro psychiatricky nemocné?

 • Host chatu

  Česká průmyslová zdravotní pojišťovna garantuje svým pojištěncům, kterých je v současnosti více než 1,2 milionu, kvalitní a dostupné zdravotní služby ve všech regionech republiky. Spolupracujeme s více než 25 tisíci smluvními poskytovateli zdravotních služeb od jednotlivých ordinací lékařů, přes nemocnice až po špičkové kliniky. Kromě toho nejdůležitějšího, tedy úhrady špičkových zdravotních služeb, kdykoli je pacient potřebuje, to znamená i pro psychiatricky nemocné a pacienty s nádorovým onemocněním, nabízíme v rámci preventivních programů příspěvek na prevenci rakoviny prostaty, tlustého střeva, prsu, kůže či na prevenci karcinomu plic. Pokud Vás zajímají podrobnosti, najdete je na webu cpzp.cz.

 • Jaroslav Volf

  Dobrý den, prosím, poraďte mi, která ZP poskytuje největší benefity v oblasti prevence proti HP virům ? Myslím očkování ?
  A dále, myslíte si, že jste nejpovolanější radit klientům jako mluvčí jedné z největších ZP : Není to náhodou tak trochu střet zájmů?

 • Host chatu

  Dobrý den, pane Volfe, nejvyšší příspěvek na očkování nabízí v současnosti Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna, což si můžete snadno ověřit například na webu, který se zabývá srovnáním programů zdravotních pojišťoven, www.programypojistoven.cz. Vzhledem k tomu, že dnes odpovídám na obecné dotazy z oblasti zdravotního pojištění, jsem přesvědčena, že se o žádný střet zájmů nejedná.

 • Věra Poplštejnová

  Dobrý večer, jak by podle Vás měl stát postupovat prioti pojištovnám, které nekalými praktikami přetahují klienty.Mám zkušenost, že řada mých známých byla oslovena a bohužel \" nalítla\" vojenské pojištovně tuším že je to 201 a nechala se přeregistrovat k nim od VZP.Tvrdili jim, že VZP zkrachuje, šlo o starší lidi, tak tomu uvěřili.Nemělo by se to trestat ?
  Vždyť je to podvod !!!!!!

 • Host chatu

  Dobrý den, paní Poplštejnová, máte pravdu, často jde o podvodné jednání. Ministerstvo zdravotnictví chce takové jednání trestat vysokou pokutou. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna zrušila externí nábory loni v únoru jako první zdravotní pojišťovna v zemi, i další pojišťovny posléze deklarovaly, že od náborů v ulicích za pomocí externích firem ustoupily. Stále však dostáváme informace, že i naši pojištěnci se stávají oběťmi nekalého náboru konkurence. Pokud se na nás klient obrátí, že byl přeregistrován jinam za pomocí nepravdivých informací, či pod nátlakem, snažíme se s novou pojišťovnou domluvit vrácení pojištěnce. Pojišťovna však mnohdy chybu svého naháněče odmítá přiznat. Pokud se člověk o své nechtěné přeregistraci dozví s velkým zpožděním, pak je vrácení zpět nemožné a je třeba si počkat na další přeregistrační termín.

 • DD

  Dobrý den
  Jaký je nejvhodnější termín pro změnu pojišťovny?

 • Host chatu

  Dobrý den, vzhledem k tomu, že podle stávající legislativy je změna zdravotní pojišťovna platná od 1. ledna následujícího roku za podmínky, že o změnu je třeba požádat minimálně šest měsíců předem, je nejvhodnější termín v těchto dnech. Pokud zvažujete přestup k jiné zdravotní pojišťovně, učiňte tak do konce června a jen tak budete u nové pojišťovny od ledna 2016. Pokud byste červnový termín nestihl/a, Vaše registrace bude zařazena až do roku 2017.

 • jan

  Diobry den,
  moje zubařka mi odmita provést amalgánovou plombu zadarmo, tvrdí, že neděla míchany amalgan , ale jen kapslovitý. Kam si mohu jít stěžovat.

 • Host chatu

  Dobrý den, Jane, poskytovatel zdravotních služeb je ze zákona povinen informovat pacienta o ceně zdravotních služeb (nehrazených nebo částečně hrazených z veřejného zdravotního pojištění), a to před jejich provedením. Dále je povinen před zahájením léčby nabídnout pojištěnci poskytnutí zdravotní péče jak v základní (plně hrazené z veřejného pojištění), tak i v ekonomicky náročnější variantě. Stížnosti na protiprávní a neetické jednání řeší příslušná oblastní stomatologická komora, kontakt najdete na www.dent.cz.

 • o k

  Dobrý den. Jsem člen VZP a rád bych věděl, zda by změna pojišťovny umožnila "lepší" zdravotní péči (za příplatek, samozřejmě), to jest, lepší podmínky v nemocnicích, lepší implantáty a případně i doktory dle vlastní volby. Diky za odpověď.

 • Host chatu

  Dobrý den, současná legislativa neumožňuje úhradu zdravotních služeb za příplatek. Za naši zdravotní pojišťovnu ČPZP mohu říci, že uhradíme kvalitní a potřebnou zdravotní péči každému pacientovi, který ji potřebuje. Možnost příplatků zrušil ústavní soud v minulosti, v současné době existuje poslanecká iniciativa k znovunavrácení možnosti příplatků. Ministerstvo zdravotnictví ji prozatím odmítlo se zdůvodněním, že poslanecký návrh není dostatečně připraven.

 • Jirka

  Dobrý den,na něco?

  můžete mi posím říci, proč máme tolik zdravotních pojišťoven, když de facto, se pojistné vybírá podle zákona a platí se podle úhradové vyhlášky? Nestačil by jeden přerozdělovací účad? Nebo jen tři či méně, jako na sSlovensku? Nezdá se Vám, že by si zdravotní pojišťovny měli konkurovat něčím jiným, než jem tou určitou finanční částkou na něco. Je to vlastně konkurence za veřejné peníze, neoboť je hrazena z tzv. Fonfu prevence.

  Hezký den

 • Host chatu

  Dobrý den, v současné době působí v České republice pouze sedm zdravotních pojišťoven, na rozdíl od devadesátých let, kdy jich bylo na trhu své doby asi 26. Pluralita pojišťoven je například v sousedním Německu daleko vyšší, tam jich jsou desítky a zdravotnictví funguje na dobré bázi. V ČR bylo možné po roce 1989 vybrat jeden ze dvou evropských fungujících modelů zdravotnictví. Pokud bychom po 20 letech jeho ne zcela úspěšného budování připustili odklon od toho, co vzniklo a přesun všeho do modelu "národní zdravotní služby", fungujícího například ve Velké Británii nebo Itálii, nebyla by to cesta jednoduchá a je otázkou, zda by to bylo pro občana ČR přínosem. Jak se často z veřejně dostupných zdrojů či od svých známých pobývajících v těchto zemích dozvídáme, velkou část zdravotních služeb tam neposkytují lékaři, například žena v těhotenství není sledována gynekologem, až na výjimky jí není dělán ultrazvuk, a na plánované výkony se čeká mnohdy výrazně déle než v ČR. Zdravotní pojišťovny si nyní konkurují převážně nabídkou preventivních programů a dalšími službami. Rády by si konkurovaly také nabídkou komerčního připojištění, případně tvorbou individuálních zdravotních plánů pro své klienty s různou šíří pojištěných služeb, ale zákon toto zatím neumožňuje.

 • Helmut

  Dobry den, chtel bych se zeptat, zda existuje moznost pojisteni travicich potizi. Na prvni pohled tato vec vypada jako hloupost, ale uz jsem kvuli ni nekolikrat promeskal dulezite schuzky, coz me stalo mnoho penez. Dekuji

 • Host chatu

  Dobrý den, Váš dotaz by měl zřejmě směřovat na komerční pojišťovnu. Zdravotní pojišťovny hradí léčbu, nikoli pojištění Vašich případných finančních ztrát.

 • Tomáš

  Zvažuji změnu zdravotní pojišťovny. Když podepíšu přihlášku k jiné pojišťovně, kdy dostanu novou kartičku pojištěnce a co mám udělat s kartičkou od bývalé pojišťovny?

 • Host chatu

  Tomáši, pokud do konce června podepíšete přihlášku k jiné pojišťovně, stanete se pojištěncem nové pojišťovny od ledna 2016. Doručení nové kartičky pojištěnce můžete očekávat do konce letošního roku. Průkaz bývalé pojišťovny byste měl vrátit na její nejbližší pobočku, nebo jej znehodnotit.

 • V.P.

  Jaké doklady je třeba při změně pojišťovny předložit?

 • Host chatu

  Při změně zdravotní pojišťovny se musíte prokázat platným průkazem totožnosti (občanským nebo cestovním průkazem). Pokud podnikáte, měl/a byste předložit i výpis záloh pojistného. pokud za Vás platí pojištění stát, musíte to prokázat, například student potvrzením o studiu.

 • Jana H.

  Kde a kdy musím oznámit změnu zdravotní pojišťovny? Stačí, když to ohlásím svému zaměstnavateli?

 • Host chatu

  Zaměstnavateli musíte tuto změnu ohlásit do 8 dnů od změny zdravotní pojišťovny (nejpozději do 8. ledna 2016). Nezapomeňte informovat také svého praktického lékaře. U stávající pojišťovny se odhlašovat nemusíte, to za Vás udělá Vaše nová pojišťovna.

 • ANDY

  Kdo může změnit zdravotní pojišťovnu? Mohu podepsat přihlášku do jiné pojišťovny i za svoje nezletilé děti ( 11 a 17 let)?

 • Host chatu

  Zdravotní pojišťovnu může změnit každý občan, který je způsobilý k právním úkonům. Za děti pochopitelně rozhodují a vystupují rodiče nebo jiní zákonní zástupci.

 • Jakub

  Jakým způsobem zjistím, že má můj praktický lékař smlouvu s danou zdravotní pojišťovnou?

 • Host chatu

  Jakube, můžete to zjistit dotazem u svého lékaře, nebo na webových stránkách dané pojišťovny, případně telefonickým dotazem na danou pojišťovnu.

 • Domča H.

  Lze změnit zdravotní pojišťovnu jinak než návštěvou pobočky?

 • Host chatu

  Ano, Domčo. Lze tak učinit prostřednictvím webových stránek, kde vyplníte registrační formulář, nebo s pomocí stávajícího pojištěnce, který je u vybrané zdravotní pojišťovny již registrován. Například u ČPZP najdete jednoduchý registrační formulář na https://www.cpzp.cz/registrace/, nebo můžete s pomocí stávajícího klienta čerpat z výhod akce Získej pojištěnce, získáš bonus.

 • Mirka Stálá

  Dobrý den,

  co nabízí ČPZP kromě standardních preventivních programů?

 • Host chatu

  Dobrý den, kromě preventivních programů a zajištění kvalitních a dostupných služeb za přiměřenou cenu se snažíme vyjít vstříc potřebám všech našich klientů, a to jak těch, kteří upřednostňují osobní jednání na pobočce, tak těch, kteří naopak chtějí své záležitosti vyřídit jednoduše elektronicky. Pro všechny skupiny klientů se snažíme zdokonalovat služby a nabízet jim něco navíc. Jsme například první zdravotní pojišťovna, která zve své pojištěnce k preventivní prohlídce u lékaře pomocí SMS zprávy. Na pobočkách vylepšujeme prostředí, zřizujeme dětské koutky, vybavujeme vybrané pobočky platebními terminály, zavádíme WiFi zdarma. Snažíme se vycházet vstříc i potřebám našich partnerů. ČPZP jako první zdravotní pojišťovna nabídla lékařům primární péče a ambulantním specialistům smlouvy na dobu neurčitou, což pro lékaře znamená zajištění dlouhodobého kvalitního smluvního vztahu a zajištění stability.

 • Láďa

  Dobrý den.Jsem u VZP,léčím se na onkologii s rakovinou prostaty prozatím hormonální léčbou.Dostal jsem nabídku z protonového centra na konzultaci k mému onemocnění,ale tu léčbu VZP nehradí.Poradíte mi ke které pojišťovně mám jít?Moc děkuji.

 • Host chatu

  Dobrý den, s protonovým centrem mají uzavřenou smlouvu všechny ostatní zdravotní pojišťovny. Takže z tohoto pohledu si vlastně můžete vybírat ze šesti pojišťoven, které vedle VZP v České republice působí. Při změně pojišťovny se vyplatí zvážit i fakt, zda má vybraná pojišťovna celorepublikové působení.

 • Karel Zvědavý

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jestli se dá pojistit, že se dostanu do nebe.

 • Host chatu

  ...

Foto: archiv

Autor: - red -
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 05/2019 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

Sedmička křížovky

Sedmička křížovky XXL

Sedmička Naše životy

Týden Historie

TV Barrandov

Kino Barrandov

Barrandov Plus

Barrandov News


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. Více informací najdete ZDE.