Cigarety jako výnosné zboží. Do Česka se dál pašují v milionech

Ekonomika
12. 3. 2026 14:45
ilustrační foto
ilustrační foto

Celníci od začátku letošního roku zadrželi cigarety a další tabákové výrobky, u nichž byl únik na spotřební dani téměř 7,5 milionu korun. Nelegální obchod s tabákovými výrobky odhalili při kontrolách na letištích, silnicích a v kamenných provozovnách a tržnicích, informovala mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Štaffová.

"Jedním z nejvýraznějších trendů je pašování cigaret v osobních zavazadlech cestujících ze zemí mimo Evropskou unii. Osoby často využívají nízkonákladové letecké společnosti a spoléhají na to, že velké množství zavazadel unikne kontrole," uvedla mluvčí.

Celníci podle ní při namátkových kontrolách odhalili v 55 případech 394 040 kusů nelegálně přepravovaných cigaret, dále 12 kilogramů tabáku do vodních dýmek, tři kilogramy tabáku ke kouření a téměř 22 kilogramů dalších tabákových výrobků, například náplní do elektronických cigaret či nikotinových sáčků. Únik na spotřební dani v těchto případech přesáhl 1,6 milionu korun.

Dvojitá dna a tajné úkryty

Na silnicích se vedle dlouhodobě evidovaných přeprav z Polska objevují podle mluvčí také zásilky ze zemí Balkánu. Podle celníků pašeráci využívají stále sofistikovanější úkryty ve vozidlech, například dvojitá dna, dutiny dveří nebo skryté prostory v karoserii.

"Nejčastěji tyto případy příslušníci odhalili při kontrolách na hlavních dopravních tazích, zejména na dálnicích D1 a D8," sdělila mluvčí. Při kontrolách na silnicích zadrželi celníci od začátku roku 423 145 kusů neznačených cigaret, dále 30 kilogramů tabáku ke kouření, téměř pět kilogramů zahřívaných tabákových výrobků a 1180 mililitrů náplní do elektronických cigaret. Únik na spotřební dani přesáhl dva miliony korun.

Ani prodejny neunikly kontrolám

Při kontrolách kamenných provozoven a tržnic zaznamenali celníci nelegální skladování a prodej neznačených náplní do elektronických cigaret včetně jednorázových, zejména v Karlovarském kraji, Praze a na Vysočině.

"Při 386 kontrolách zadrželi 518 213 kusů nezdaněných nebo nesprávně značených cigaret, 282 050 mililitrů náplní do elektronických cigaret, více než 11,8 kilogramu nikotinových sáčků a 8,5 kilogramu zahřívaných tabákových výrobků. Únik na spotřební dani v těchto případech přesáhl 3,7 milionu korun," doplnila Štaffová.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

Times Square, New York, USA

Super fanoušek dostane za sledování všech zápasů MS ve fotbale milion korun

Ekonomika
8. 5. 2026

ČNB úrokové sazby podle očekávání nezměnila, zhoršila výhled ekonomiky

Ekonomika
7. 5. 2026

Průmyslová i stavební výroba v Česku v březnu meziročně vzrostly

Ekonomika
7. 5. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ