Čína popravila čtyři Kanaďany za drogy. Kanada marně protestovala

Zahraničí
20. 3. 2025 10:28
ilustrační foto
ilustrační foto

Čína v posledních měsících popravila čtyři Kanaďany kvůli drogovým deliktům. Kanada proti tomu neúspěšně protestovala. Dál bojuje o život dalšího svého občana, který byl kvůli drogám v Číně rovněž odsouzený k trestu smrti.

Číňané nevyhověli ani nátlaku z nejvyšších míst. "Popravy důrazně odsuzujeme. Osobně jsem žádala o shovívavost. Všichni měli dvojí občanství," řekla kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová. Dodala, že s tehdejším premiérem Justinem Trudeauem žádala pro čtveřici o milost. Asijská země však tyto výzvy ignorovala. Roli mohlo sehrát i to, že Čína zmíněné dvojí občanství neuznává.

Důkazy jsou pevné a dostatečné, vzkázala Čína. Žádný dvojí metr

"Čína vždy ukládá přísné tresty za trestné činy související s drogami. Fakta o trestných činech spáchaných kanadskými státními příslušníky v těchto případech jsou jasná a důkazy pevné a dostatečné," uvedlo čínské velvyslanectví v kanadské metropoli Ottawě.

"Boj proti drogové kriminalitě je společnou odpovědností všech zemí. Čína je právní stát a k obviněným všech národností přistupuje stejně. (...) Kanada by měla respektovat ducha právního státu a přestat zasahovat do soudní suverenity Číny," prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning.

Ve hře je další život Kanaďana

Kanada se nadále zasazuje o milost pro svého občana Roberta Schellenberga, kterého Peking za pašování drog odsoudil k trestu smrti.

Čína je druhým největším obchodním partnerem Kanady. Jejich vztahy se ale zhoršily v prosinci 2018, kdy kanadské úřady zatkly vrcholnou manažerku čínského komunikačního gigantu Huawei Technologies Meng Wan-čou, kterou USA obvinily z porušování amerických sankcí proti Íránu.

Čína v reakci zatkla bývalého kanadského diplomata Michaela Kovriga a podnikatele Michaela Spavora, kteří se podle Pekingu měli dopouštět aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost. Obě země si zadržené navzájem vyměnily na konci září 2021.

Napětí mezi oběma zeměmi zvyšuje i celní válka

Nové napětí mezi oběma zeměmi panuje od loňského října, kdy Kanada uvalila cla na čínské elektromobily a výrobky z oceli a hliníku, zatímco Čína tento měsíc odpověděla odvetnými cly na dovoz některých zemědělských produktů a potravin z Kanady.

Peking tají oficiální údaje o vykonaných popravách. Organizace na ochranu lidských práv včetně Amnesty International však odhadují, že v zemi jsou každoročně popraveny tisíce lidí. Tresty smrti zejména za vraždy a obchodování s drogami se tradičně provádějí zastřelením, v posledních letech se také začaly využívat smrticí injekce.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Autor/Depositphotos

Další čtení

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o nerostném bohatství

Zahraničí
1. 5. 2025

V bojích proti Ukrajincům zahynulo na 600 vojáků KLDR, tvrdí Soul

Zahraničí
30. 4. 2025
ilustrační foto

Německý ministr zemědělství trvá na mase ve školách. Původně byl řezník

Zahraničí
30. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ