ČR si připomněla konec 2. světové války, prezident mluvil i o válce na Ukrajině

Domácí
8. 5. 2025 23:26

Lidé v Česku si dnes připomněli 80. výročí konce druhé světové války v Evropě. Prezident Petr Pavel i premiér Petr Fiala (ODS) v této souvislosti zmiňovali současný konflikt na Ukrajině a zdůraznili význam toho, že Česko stojí na straně země napadené Ruskem. Večer pak Pavel na Pražském hradě řekl, že Rusko se dnes v některých ohledech chová podobně jako nacistické Německo.

Europoslanec Ondřej Dostál (za Stačilo!) oznámil, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války, politici vládních stran to odsoudili. Kromě vzpomínkových akcí se dnes konaly i protivládní demonstrace. Prezident povýšil do generálských hodností 12 lidí, dalším dvěma hodnost propůjčil.

Prezident Pavel vystoupil s projevem na hlavní oficiální vzpomínkové akci na pražském Vítkově. Podle něj je třeba si připomínat události druhé světové války a poučit se z nich. "Vidíme, že nedaleko od nás znovu probíhá agresivní válka proti suverénní zemi ve jménu ideálů, které jsou srozumitelné jenom agresorovi," poukázal na ruskou agresi vůči Ukrajině. Ocenil, že Česko napadenou zemi podporuje.

Před večerním koncertem na Hradě pak v některých ohledech přirovnal Rusko k nacistickému Německu. "Nerespektuje mezinárodní právo, respektuje právo silnějšího," řekl. Vyzval k tomu, aby lidé volili politiky a strany, které to budou "s bezpečností naší země myslet vážně".

O ruské agresi mluvil dopoledne na Vítkově i Fiala. "Jsme svědky toho, jak se agresivní ruský režim snaží dobýt, získat a podrobit si jinou zemi. Když myslíme na to, co se stalo před 80 lety, tak z toho pro nás plyne jednoznačné poučení. Nesmíme agresivnímu ruskému režimu dovolit, aby uspěl, musíme udělat vše proto, abychom Ukrajině pomohli, protože tím chráníme i svoje bezpečí," řekl.

Politici také vyjádřili vděčnost spojeneckým armádám za vítězství nad nacistickým Německem. Podle Pavla si respekt zaslouží všichni, kdo bojovali proti nacistickému Německu, ať na západní či východní frontě nebo v domácím odboji. Zároveň ale je podle něj třeba připomínat, že země osvobozené Sovětským svazem se dostaly pod vliv jiného autoritářského režimu.

Předseda opozičního ANO Andrej Babiš připomněl, že za druhé světové války zahynuly miliony lidí na bojištích, ve městech i v koncentračních táborech. "Dnešní den by měl pro nás všechny být připomínkou, jakou cenu má svoboda a že mír není nikdy samozřejmost," uvedl.

Slavnostního ceremoniálu na Vítkově se zúčastnili politici, vojáci, zástupci veteránských spolků či sokolové. Ceremoniál sledovaly stovky diváků. Zhruba třičtvrtěhodinový ceremoniál spojený s položením věnců na památku padlých za války zahájila česká hymna, v jeho závěru nad památníkem přeletěly stíhačky a vojenské vrtulníky.

Na řadě míst se konaly i připomínkové akce pro veřejnost. Na brněnské náměstí Svobody přišly stovky lidí, aby si prohlédly vojenskou techniku, s jejíž pomocí armády spojenců osvobozovaly někdejší Československo. Pražané si připomínali výročí ve spodní části Václavského náměstí, kde byly k vidění historická vojenská vozidla, výstava o vzpomínkách pamětníků či videoprojekce sestavená z dobových materiálů.

U příležitosti výročí se konaly i protivládní demonstrace. Na pražském Staroměstském náměstí se sešly zhruba 4000 příznivců SPD, představitelé hnutí kritizovali zvyšování výdajů na obranu a vyzývali k uzavření míru na Ukrajině a volali po změně vlády po podzimních volbách. Na pražském náměstí Republiky několik set lidí demonstrovalo za narovnání vztahů mezi Českem a Ruskem.

Do Ruska v pátek zamíří europoslanec Dostál společně s dalšími čtyřmi kolegy z Evropského parlamentu ze Slovenska, Německa a Kypru. Dostál zpravodajce ČTK řekl, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Předsedkyně KSČM Kateřina Konečná řekla, že Dostálova cesta není iniciativou uskupení Stačilo!, za které bude sama kandidovat ve sněmovních volbách. Cestu kritizovali politici vládních stran, podle nich je v době ruské agrese vůči Ukrajině ostudná.

Výročí konce války je i tradičním dnem, kdy prezident povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností. Dnes povýšil 12 lidí, například náčelníka generálního štábu Armády ČR Karla Řehku, který dosáhl na hodnost armádního generála, či ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku, který se stal generálporučíkem.

Autor: ČTKfoto: ČTK / Deml Ondřej

Další čtení

V olomoucké zoo se narodilo šest kolouchů vzácného jelena siky vietnamského

Domácí
8. 5. 2025
Senát Parlamentu České republiky, horní komora Parlamentu, Valdštejnský palác a zahrada

Slavíme. Otevírají se nepřístupná místa. I ta pro královnu a císaře

Domácí
8. 5. 2025

Vláda schválila úhradu léků na TBC pro děti, dosud v Česku nebyly

Domácí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ