Kolekci 102 děl jednoho z nejvýznamnějších českých umělců 20. století Zbyňka Sekala získala Západočeská galerie v Plzni. Reliéfy, sochy, plastiky a další práce v celkové hodnotě několika desítek milionů korun odkázala galerii vdova po Sekalovi Christine Sekal. Galerie tato díla představí na souborné výstavě příští rok na podzim, řekl dnes novinářům ředitel galerie Roman Musil.
Sochař, malíř a překladatel Zbyněk Sekal (1923 až 1998) byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboře Mauthausen, po srpnu 1968 emigroval a od roku 1970 žil ve Vídni. V té době už byl považován za jednoho z nejvýznamnějších českých sochařů. Význam, hloubka a kvalita jeho díla je podle Musila srovnatelná s dílem Otty Gutfreunda a řadí Sekala k nejvýznamnějším představitelům českého umění celého 20. století.
Zařadit jeho tvorbu do slohu je ale obtížné. "Protože Sekal byl solitér. I když na začátku umělecké dráhy inklinoval k surrealismu, potom ke kubismu, pak k expresionismu, tak byl v první řadě svůj a vždy uměl podněty přetavit ve svébytné umělecké dílo, které se pro historiky umění velice obtížně zařazuje," řekl Musil.
Hodně specifický autor
V kolekci, kterou galerie dostala, je průřez Sekalovy tvorby od 50. let do začátku 90. let, "Máme tady v té kolekci různé typy hlav a jiných sochařských předmětů, tvarově velmi rozmanitých, které odkazují až k českému kubismu. Máme tady závěsné obrazy. A máme tady ty jeho slavné a velmi charakteristické schránky, které jsou zhotoveny z různých dřevěných latěk, které mají zpravidla uvnitř nějaké jádro, tajemství. On ta díla vytvářel z nalezených předmětů a vracel je znovu do života už s určitými šrámy, třeba lehce poškozené, někde z toho koukají hřebíky, ale o to právě Sekalovi šlo," popsal díla Musil. Plzeňský kraj, který je zřizovatelem galerie, zaplatil do milionu korun za poplatky a za přepravu kolekce, uvedl hejtman Kamal Farhan (ANO).
Darovat pozůstalost po Sekalovi se jeho manželka rozhodla už před lety, uvedl historik umění Dušan Brozman. S Christine Sekal, která zemřela v roce 2023, se znal a za jejího života probírali, jak odkaz rozdělit. Volba na Plzeň padla i proto, že Západočeská galerie uspořádala v roce 2014 výstavu Sekalovových prací ovlivněných jeho cestou do Japonska.
Umělcova pozůstalost se rozdělila, deset procent sochařské části zůstala v Rakousku. Po 30 procentech dostaly Západočeská galerie v Plzni, Muzeum Kampa a Muzeum umění Olomouc. Umělcovy kresby a obrazy dostala Národní galerie v Praze, jeho dopisy, písemnosti a deníky Památník národního písemnictví, řekl Brozman.