V aukční síni Sotheby's v Hongkongu se ve středu bude dražit soubor oslnivých klenotů objevených s ostatky Buddhy, které jsou označovány jako jeden z nejúžasnějších archeologických nálezů moderní doby.
Aukci však provází kontroverze, neboť někteří odborníci i buddhisté se domnívají, že dražit posvátné šperky je neetické. Indickou vládu dražba rozezlila, Dillí jí proto chce zabránit, uvedl server deníku The Guardian. Podle něj by mohly být drahokamy prodány za 100 milionů hongkongských dolarů (zhruba 284 milionů korun).
Klenoty byly odkryty v prašné mohyle v severní Indii v roce 1898. Více než 100 let zůstávaly z velké části nepovšimnuty a byly uloženy v soukromé britské sbírce. Drahokamy pocházejí z třpytivého souboru téměř 1800 perel, rubínů, topazů, safírů a vzorovaných plátků zlata, které byly poprvé spatřeny hluboko ve zděné komoře v indickém státě Uttarpradéš nedaleko Buddhova rodiště.
Jejich objev - společně s úlomky kostí, které byly podle nápisu na urně identifikovány jako patřící samotnému Buddhovi - vyvolal ve světě archeologie ohlas. Předseda asijské pobočky Sotheby's a celosvětový šéf oddělení asijského umění Nicolas Chow se domnívá, že jde o "jeden z nejpozoruhodnějších archeologických objevů všech dob".
Šperky s Buddhovými kostmi ležely skoro dva tisíce let
Šperky spolu s Buddhovými ostatky objevil anglický správce nemovitostí William Claxton Peppé ve stúpě - buddhistické stavbě symbolizující klid a mír. Nacházela se ve vesnici Piprahwa jižně od Lumbini, kde se Buddha údajně narodil. Peppé odhalil relikvie popsané a posvěcené před téměř 2000 lety.
Historici se shodují, že do té doby neporušené relikvie jsou dědictvím jak Buddhových potomků z klanu Šákja, tak buddhistů z celého světa. Kostěné relikvie byly převezeny do Thajska, na Srí Lanku či do Barmy, kde je věřící dodnes uctívají.
Experti oslovení BBC se obávají, že aukce klenotů spojovaných s posvátnou minulostí Indie je neetická. "Pro mnoho praktikujících buddhistů po celém světě jsou prodávané drahokamy nedílnou součástí kostí a popela," uvedli ve společném prohlášení Ashley Thompsonová z londýnské univerzity SOAS a kurátor Conan Cheong, oba odborníci na umění jihovýchodní Asie.
Buddhisté šperky mají za vzácné relikvie k uctívání
Ohlášená dražba šperků vyvolala znepokojení i mezi buddhistickými představiteli. "Buddha nás učí, že si nemáme brát cizí majetek bez dovolení,“ řekla BBC Amal Abeyawardeneová z britské společnosti MahaBodhi Society se sídlem v Londýně. "Historické záznamy naznačují, že klan Šákja získal tyto relikvie do své péče, protože Buddha pocházel z jejich komunity. Jejich přáním bylo, aby tyto relikvie byly uchovány spolu s ozdobami, jako jsou tyto drahokamy, aby je Buddhovi následovníci mohli navždy uctívat," dodala.
Indické ministerstvo kultury v pondělí zveřejnilo na instagramu nótu, aby podle něj neetické aukci zabránilo. Aukce podle ministerstva "porušuje indické a mezinárodní právo i konvence OSN" a požaduje repatriaci posvátných relikvií, se kterými by podle ministerstva mělo být zacházeno jako s posvátným tělem Buddhy. Nótu doručilo ministerstvo pravnukovi objevitele klenotů Chrisi Peppému i aukční síni Sotheby's, která se podle něj "podílí na pokračujícím koloniálním vykořisťování". Oběma hrozí soudy.
Dražba se asi stejně uskuteční
Chris Peppé ale s kritikou nesouhlasí. Serveru BBC řekl, že rodina zvažovala možnost relikvie darovat, ale všechny varianty byly problematické a dražba se zdála být "nejspravedlivějším a nejtransparentnějším způsobem, jak tyto relikvie předat buddhistům". Za dražbou si stojí i aukční síň.
V uplynulých šesti letech se drahokamy objevily na významných výstavách, včetně jedné v Metropolitním muzeu umění v New Yorku v roce 2023.