Dobrá zpráva, voda v Česku je ke koupání. Ale už místy bují sinice

Domácí
12. 6. 2025 21:02
Příjemné ilustrační foto
Příjemné ilustrační foto

Voda v přírodních koupalištích v Česku je na začátku sezony většinou čistá. Zvýšená koncentrace sinic nebo jiných mikroorganismů je pouze na některých místech, například v Máchově jezeře. Koupání je tam ale povolené. Zákaz zatím hygienici vyhlásili pouze v oblíbeném jezírku u Dalova nedaleko Šternberka na Olomoucku. Kvalitě vody v Česku svědčilo dosavadní chladnější počasí, její zhoršení mohou přinést horka.

Máchovo jezero na Českolipsku je kvůli sinicím na třetím z pěti stupňů hodnocení. Jde o každoroční problém jezera. Riziko zdravotních obtíží po koupání je u vnímavých jedinců, k nimž patří děti, těhotné ženy nebo alergici. Lidé by se měli po koupání v jezeře vždy osprchovat. Zhoršenou jakost vody má také Brušperk na Frýdecko-Místecku, Stříbrný rybník v Malšově Lhotě nebo laguna 1 na Nových Mlýnech

U jezírka u Dalova nechalo město instalovat ceduli informující o zákazu koupání. Je v něm velké množství sinic. "Laboratorní testy zároveň odhalily vysoké organické znečištění, příčina zatím není zcela jasná, ale vše nasvědčuje tomu, že je spojena s krmením ryb," oznámila radnice na webu.

Vedro se líbí sinicím, sucho se nelíbí vodě

K dispozici ke koupání nebude v letošní sezoně rybník Rosnička v Pardubickém kraji. Svitavská radnice z něj začala v zimě odstraňovat bahno, dá opravit stavidlo a vybudovat cestu. Rybník by se měl začít znovu napouštět v nadcházející zimě, koupat se v něm bude možné nejdříve v létě 2026. Také Lanškroun na Orlickoústecku letos zahájil obnovu rybníka Dlouhý.

U kvality vody hraje podle hygieniků roli počasí. Vlivem vedra se mohou množit sinice, ale také může být sucho, čímž se sníží průtok vody. Může se tak stát, že se kvalita vody v přírodním koupališti natolik zhorší, že hygienici koupání zakážou. Zdravotní rizika představují podle hygieniků zejména přemnožené sinice, fekální znečištění, ojediněle mohou kožní vyrážku způsobit paraziti.

Podle předpovědi meteorologů má být nadcházející víkend velmi teplý, zejména v neděli mohou teploty překročit i tropickou třicítku.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Freepik

Další čtení

ilustrační foto

Žena se dvěma promile alkoholu doma tavila svíčky na vosk. Podpálila byt

Domácí
13. 6. 2025
SPD, spolek extrémistů, 2024

SPD to má černé na bílém: Soudili se o nálepku extremistů. A soud ji posvětil

Domácí
13. 6. 2025
ilustrační foto

Už chodíte v tričku? Na horách, hlavně na Šumavě, v noci mrzlo

Domácí
13. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ