Epsteinův svět: Temná kapitola moderní Ameriky

Zahraničí
18. 7. 2025 21:00

Jeffrey Epstein byl bohatý, vlivný a obklopený elitami. Jeho pád však odkryl síť temných vztahů, mlčení a otázek, které dodnes zůstávají bez odpovědi. Kdo všechno věděl? Proč nikdy nebyl zveřejněn seznam jeho kontaktů? A jak se do případu zapletla jména těch nejmocnějších?

Smrt ve vazbě neukončila otázky

Americký finančník Jeffrey Epstein byl obviněn z několika případů sexuálního zneužívání. Údajně vedl rozsáhlou prostituční síť s nezletilými dívkami a čelil obviněním z obchodu se sexem a ze zločinného spolčení. Podle prokurátorů v letech 2002 až 2005 ve svých rezidencích v New Yorku a na Floridě platil za sexuální služby desítkám nezletilých dívek, z nichž některým bylo údajně jen 14 let.

Epstein veškerá obvinění odmítal. Počátkem srpna 2019 spáchal ve vazbě sebevraždu, bylo mu 66 let. Epsteinovi, který se kdysi přátelil s nynějším americkým prezidentem Donaldem Trumpem či s bývalým prezidentem Billem Clintonem, hrozilo za údajné sexuální zločiny až 45 let vězení. Jeho smrt se okamžitě stala předmětem konspiračních teorií. Úřad newyorského soudního patologa ale potvrdil, že se Epstein zabil sám.

Soud stíhání zastavil, oběti promluvily

Americký federální soud koncem srpna 2019 nařídil odložit Epsteinův případ, vyšetřování pozadí případu s cílem najít případné Espteinovy pomocníky však pokračovalo. O odložení kauzy požádala prokuratura s tím, že vzhledem ke smrti obviněného je takový krok vyžadován. Soudce Richard Berman tak Epsteinovo stíhání formálně zastavil, ještě předtím ale uspořádal mimořádné slyšení, kde dal prostor finančníkovým obětem, aby o svých traumatech promluvily.

Epstein byl už v roce 2008 v rámci kontroverzní tajné dohody s obžalobou odsouzen za sexuální zneužívání na 18 měsíců. Nový proces měl začít v roce 2020. Prokurátoři jej také obvinili, že vyplácel velké finanční obnosy dvěma potenciálním svědkům.

Dvojí tvář vlivného miliardáře

Poprvé se Epstein dostal do hledáčku policie v roce 2005, kdy vyšetřovatelé prověřovali tvrzení, že ve svém floridském sídle zneužíval mladistvé dívky. To tehdy odmítl s tím, že všechny jeho milostné schůzky byly po vzájemné domluvě a že předpokládal, že všechny dívky byly zletilé. Podle vyšetřovatelů ale bylo těm nejmladším 14 let. Epstein se nakonec dohodl s prokuraturou a soud ho v roce 2008 poslal na 18 měsíců do vězení. Z trestu si odpykal 13 měsíců, ve vězení navíc prakticky trávil jen noci, neboť mu soud dovolil docházet šestkrát týdně do kanceláře pracovat.

Epstein byl v době, než se proti němu začala vést trestní stíhání, znám hlavně díky svému bohatství a konexím ve vysokých patrech společnosti. Zbohatl prostřednictvím vlastní finančně poradenské firmy, pracoval převážně pro klienty s vysokými zisky. Poté nakoupil řadu luxusních nemovitostí například v New Yorku a na Floridě, vlastnil i dva malé karibské ostrovy Little St James a Great St James. Často se scházel s bohatými a mocnými, včetně Trumpa, Clintona či britského prince Andrewa. Trump v roce 2002 Epsteina v rozhovoru s časopisem New York označil za "báječného chlapíka". Po jeho zadržení v červenci 2019 se od něj ale distancoval.

Jména, která rezonují dodnes

Podle amerických médií mezi Epsteinovy známé patřily i další vlivné a prominentní osobnosti, jako například mediální magnáti Rupert Murdoch a Michael Bloomberg, bývalý britský premiér Tony Blair, saúdský princ Muhammad bin Salmán, britský miliardář Richard Branson, režisér Woody Allen, herci Kevin Spacey, Alec Baldwin a Chris Tucker, zpěvák Michael Jackson, členové rodin Kennedyů, Rockefellerů a Rothschildů či bývalý izraelský premiér Ehud Barak.

Epstein často zval prominentní hosty na Little St James. Mezi oběťmi jeho činnosti byla údajně Virginia Giuffreová, která obvinila ze zneužití prince Andrewa a uvedla, že se to stalo roku 2001 právě na tomto ostrově. Giuffreová tvrdila, že ji Epstein a jeho přítelkyně Ghislaine Maxwellová jako náctiletou donutili k pohlavnímu styku s vícero vlivnými muži, včetně prince Andrewa. Ten však veškerá obvinění vůči své osobě popřel a soudnímu procesu se vyhnul díky finanční dohodě, kterou s Giuffreovou uzavřel v roce 2022. Giuffreová letos v dubnu spáchala sebevraždu. Dalším Epsteinovým hostem na Little St Jamesu byl podle BBC někdejší šéf britské banky Barclays Jes Staley. Z vedení banky odešel v roce 2021, když se začaly vyšetřovat jeho styky s Epsteinem.

Mlčení pokračuje i po smrti

Epstein dva dny před smrtí podepsal poslední vůli, ve které svůj majetek odkázal fondu, jehož majitelé nejsou známi. Hodnota jeho pozůstalosti je odhadována na 577,7 milionů dolarů (13 miliard korun).

V červnu 2022 byla za napomáhání Epsteinovi k sexuálnímu zneužívání náctiletých dívek odsouzena ke 20 rokům vězení Britka Ghislaine Maxwellová. Dcera mediálního magnáta Roberta Maxwella byla shledána vinou z toho, že v letech 1994 až 2004 přilákala čtyři dívky, aby je mohl její tehdejší přítel Epstein sexuálně zneužívat.

Trump pod tlakem své vlastní základny

V souvislosti s Epsteinovou kauzou nyní prezident Trump čelí politické krizi uvnitř své obvykle loajální republikánské základny MAGA (Učiňme Ameriku opět skvělou). Její členové vyjadřují podezření, že vláda tají podrobnosti o Epsteinových zločinech. Administrativa se podle nich snaží ochránit bohatou elitu, s níž se Epstein stýkal, a to včetně Trumpa. Podle jedné z teorií kolujících mezi Trumpovými příznivci Epsteina zavraždily mocné osobnosti, aby zakryly svou roli ve finančníkových sexuálních zločinech na dětech. Spekulace podpořil i miliardář a nedávný Trumpův blízký spolupracovník Elon Musk, který během své červnové roztržky s Trumpem v jednom ze svých příspěvků na síti X bez důkazů napsal, že Trumpovo jméno se objevuje v dosud nezveřejněných spisech týkajících se Epsteina. "To je skutečný důvod, proč nebyly zveřejněny," tvrdil. Bílý dům Muskovo tvrzení zpochybnil.

Vyšetřování bez zvratů?

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a ministerstvo spravedlnosti ve společném prohlášení nedávno uvedly, že neexistují žádné důkazy podporující řadu dlouho udržovaných konspiračních teorií o Epsteinově smrti a jeho údajné klientele. Podle zprávy ministerstvo ani FBI nemají důkazy o tom, že Epstein vydíral vlivné osobnosti, vedl si takzvaný seznam klientů nebo že byl zavražděn.

Trump se nyní zastal ministryně spravedlnosti Pam Bondiové v souvislosti s negativními reakcemi některých svých příznivců na to, jak ministerstvo spravedlnosti postupovalo při vyšetřování smrti finančníka a při prověřování informací o jeho údajných klientech. Ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social Trump uvedl, že Epstein nikoho nezajímá a na případ není třeba dále plýtvat časem ani energií. Očekávání důležitých odhalení v Epsteinově případu vzrostla, když se v únoru Fox News zeptala Bondiové, zda ministerstvo spravedlnosti zveřejní seznam klientů. Odpověděla, že právě teď leží na jejím stole k přezkoumání. Později ale prohlásila, že šlo o nedorozumění.

Částečné odtajnění na obzoru

Agentura DPA dnes napsala, že Trump chce nechat zveřejnit část soudních dokumentů o případu. Trump na síti Truth Social napsal, že zmocňuje Bondiovou, aby "na základě schválení soudem předložila veškerá svědectví před velkou porotou" v rámci vyšetřování Epsteina. Zdůvodnil to "absurdním množstvím publicity, která je Jeffreymu Epsteinovi věnována".

Autor: ČTKFoto: ČTK/PROFIMEDIA, Palm Beach Sheriff's office / Zuma Press

Další čtení

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025
Shromáždění česko-ukrajinské iniciativy Hlas Ukrajiny. Nápisem „Děti“ si loni připoměli oběti ruského útoku na Činoherní divadlo v Mariupolu

Britové jdou po špionech: Skripal, Vrbětice i vražda dětí v Mariupolu

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ