Euro díky Trumpovi trhá rekordy. Proti dolaru posiluje nejvíc za devět let

Ekonomika
3. 4. 2025 21:18
ilustrační foto
ilustrační foto

Euro dnes vůči americkému dolaru posiluje o více než dvě procenta a míří ke svému nejlepšímu dni za více než devět let, uvedla agentura Reuters. Investoři se naopak po oznámení nových cel na dovoz do USA zbavují amerického dolaru.

Euro vůči dolaru po 17:30 zpevňovalo o 2,1 procenta na 1,106 USD. Dolar ve stejnou dobu oslaboval proti japonskému jenu o 1,9 procenta na 149,91 JPY. Dolarový index, který sleduje hodnotu dolaru ke koši šesti předních světových měn, klesal téměř o dvě procenta na 101,802 bodu.

Prudce dnes oslabují také americké akcie, zejména v technologickém sektoru. Technologický index Nasdaq kolem 17:40 SEČ klesal téměř o pět procent na 16.728 bodů.

Analytici varují. Globální obchod v ohrožení

Americký prezident Donald Trump ve středu po skončení obchodování na burzách oznámil, že Spojené státy od 5. dubna začnou vybírat plošné desetiprocentní clo prakticky u veškerého zboží dováženého do USA. Od 9. dubna pak začnou u dovozu z vybraných zemí vybírat i takzvaná reciproční cla, která jsou vyšší a která například v případě Evropské unie činí 20 procent.

Analytici a ekonomové podle Reuters varovali, že vysoká cla na dovoz z asijských výrobních center a případná odvetná opatření by mohla otřást globálními dodavatelskými řetězci a snížit zisky podniků.

Autor: ČTK, David Garkisch

Další čtení

ilustrační foto

Lidé draží kartičky, Lego, pušky, hodinky. I Čtyřlístek a Jágra. To se prodává

Ekonomika
18. 8. 2025

Aerolinky Air Canada upustily od obnovení letů, zaměstnanci dál stávkují

Ekonomika
17. 8. 2025

Na Slovensku kvůli nové dani klesl podle analýzy prodej slazených nápojů

Ekonomika
14. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ