Letošní ročník mezinárodní písňové soutěže Eurovize budou podobně jako loni provázet protesty proti účasti Izraele, napsala v pondělí agentura DPA. Letošní finále se bude konat 17. května ve švýcarské Basileji, o trofej bude soutěžit 37 účinkujících a jen v Basileji se devíti přímých přenosů zúčastní téměř 60 000 diváků.
Mnohem více se jich na soutěž dívá každoročně v televizi, píše agentura DPA, podle které klání loni sledovalo v televizi 160 milionů lidí a dalších sedm milionů prostřednictvím sociálních médií.
Stejně jako loni v Malmö je nejkontroverznějším bodem písňové soutěže vystoupení Izraele. Kvůli válce, kterou vede Izrael v Pásmu Gazy a která si vyžádala více než 50 000 mrtvých, mnoho lidí proti izraelské účasti protestuje.
Rusko jste taky vyřadili, stěžují si odpůrci Izraele
Naposledy 70 bývalých účastníků Eurovize v otevřeném dopise napsalo, že i Rusko bylo v roce 2022 vyloučeno ze soutěže kvůli invazi na Ukrajinu. "Nesouhlasíme s tímto dvojím metrem vůči Izraeli," napsali bývalí účastníci. Už dříve španělská televizní stanice RTVE vyzvala k debatě o účasti Izraele dopisem, který zaslala Evropské vysílací unii (EBU), jež soutěž pořádá. Kritika se objevila také ze strany Islandu nebo Slovinska.
Každá veřejnoprávní televize jednotlivých zemí, které se Eurovize účastní, vybírá svého kandidáta. Absence Izraele by tedy znamenala vyloučení izraelské televize ze soutěže.
Kvůli napětí kolem izraelské účasti jsou letos jiná pravidla při natáčení přenosů Eurovize, píše DPA. Mimo jiné budou zřízeny zóny, do kterých není povolen přístup s kamerou. Nová jsou také pravidla pro vlajky a symboly, které mohou používat soutěžící i diváci.
Na pódiu smí každý vyvěsit pouze vlajku své země, nikoli například vlajky reprezentující LGBT+ komunitu. V hledišti je naopak povoleno vše, co švýcarské zákony nezakazují, včetně palestinské vlajky. Švýcarské právní předpisy zakazují vše, co propaguje nenávist, násilí, je rasistické, diskriminační nebo se týká teroristických skupin. Izrael už varoval své občany cestující do Basileje, aby byli opatrní.
Za Izrael zazpívá mladá zpěvačka, co přežila řádění Hamásu
Izrael bude letos v hudební soutěži reprezentovat čtyřiadvacetiletá zpěvačka Juval Raphaelová, která přežila teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael ze 7. října 2023. Byla s kamarádkou na festivalu Supernova, na který zaútočili ozbrojenci Hamásu a zabili nejméně 364 lidí a další čtyři desítky unesli. Hudební akce se konala v Negevské poušti u kibucu Reim jen pár kilometrů od Pásma Gazy. Celkově ozbrojenci zabili při teroristickém útoku z října 2023 na 1200 lidí. Píseň Raphaelové se jmenuje "New Day Will Rise" (Nový den povstane) a její text pojednává o ztrátě a naději. Izrael dosud v historii Eurovize získal čtyři vítězství.
Sázkové kanceláře považují již několik týdnů za favorita Švédsko, které reprezentuje skupina tří Finů se svou chytlavou a komediální interpretací písně o saunování "Bara bada bastu" (Prostě jdi do sauny). Není vůbec neobvyklé, že některé země zastupují interpreti ze zahraničí. Za Německo nastoupí sourozenecké duo z Vídně, Českou republiku reprezentuje slovenský zpěvák Adam Pavlovčin, za Irsko bude zpívat Nor a za San Marino Ital.
Soutěž se koná již po devětašedesáté. Do finále je nasazeno už předem šest zemí - kromě obhájce titulu ze Švýcarska je to Německo, Británie, Španělsko, Francie a Itálie. Jedná se o pět největších přispěvatelů EBU. Ostatní země musí bojovat o 20 míst, která se rozdělí ve dvou semifinále 13. a 15. května.